Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti

Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Chcem sa spýtať, ak ukončí podnikateľ svoju podnikateľskú činnosť a prihlási sa na Úrad práce, či má nárok na podporu v nezamestnanosti a z akých údajov sa pri výpočte vychádza. Teda berú sa celkové príjmy alebo základ dane?
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite zákon 461/2003, § 104 a nasledujúce, je to tam vcelku zrozumiteľne zadefinované.

V skratke:

- nárok na dávku (podporu) má každý, kto v posledných 4 rokoch bol poistený v nezamestnanosti najmenej 3 roky,
- výška dávky je cca 50% z priemerného mesačného vymeriavacieho základu, priemer sa počíta za 3 roky dozadu,
- pozor na prechodné ustanovenia - § 256, § 276
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ak by som Vás mohla poprosiť, či by ste mi povedali, ako je potrebné postupovať pri výpočte, potrebovala by som to dosť súrne, Ak podnikateľ mal len príjmy z podnikania a podnikal asi od roku 1999. Aký by mal mať príjem za rok 2004, aby dostal max.výšku podpory v nezamestnanosti. Nemám v tom prax. Ďakujem pekne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prvom rade si ujasnime, či dotyčný vôbec platil poistenie v nezamestnanosti. SZČO totiž v roku 2004 nemali povinnosť platiť toto poistné, platiť ho mohli ako dobrovoľní platitelia.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

To máte pravdu. V roku 2004 neplatil dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti a za rok 2003 mu ostali nejaké čiastky nezaplatené. Asi 4-5 mesiacov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže, povedzme že by šiel na Úrad práce k 1.4.2005. Obdobie 4 roky dozadu je 1.4.2001 až 31.3.2005. Mal v tomto čase 3 roky platenia poistného?

r.2001 áno (berieme do úvahy až od 1.4.2001)
r.2002 áno
r.2003 áno
r.2004 nie
r.2005 nie

Spolu to vychádza na necelé 3 roky. Z toho vyplýva, že nárok na podporu nemá.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A čo by sa dalo spraviť, aby nárok na podporu mal?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nič .
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Super

Teda spätne sa už nedá doplatiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Asi nie, však? A kedy najbližie bude mať nárok na podporu? Asi blbá otázka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Spätne sa doplatiť nedá. Dá sa platiť odteraz až dovtedy, kým nesplní podmienku platenia v celku 3 roky za posledné 4 roky dozadu. A to by splnil až o 3 roky odteraz.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Aha, takže smola. Ozaj, v prípade SZČO sa berie do úvahy základ dane a nie celkova výška príjmov. Alebo ako, už mám z toho guláš.
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

Dňa 02.08.2004 som nastúpila do práce a predtým som bola študenta VŠ,ktorú som ukončila 03.06.2004.Medzitým som bola na úrade práce. Budem mať nárok na podporu,keby som skončila v práci. A keby som išla na MD,z čoho by mi počítali materskú. Dakujem p. Mihál
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Teraz mi dotyčný povedal, že od 01.01.2004 mal podpísanú na Soc.poisťovni, že platí dobrovoľne príspevok v nezamestnanosti, len problém je ten, že neplatil príspevok celý rok 2004, iba časť mesiacov. Dá sa v takomto prípade doplatiť?
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Pán Mihál, dá sa s tým ešte niečo robiť? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uff Lucy, I am busy.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jozef Mihál
Uff Lucy, I am busy.
nejde tu o reklamu????
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ako dobre - platenú?
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ale ak by ste náhodou mali čas, veľmi by ste mi pomohli.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ruzickova
Dňa 02.08.2004 som nastúpila do práce a predtým som bola študenta VŠ,ktorú som ukončila 03.06.2004.Medzitým som bola na úrade práce. Budem mať nárok na podporu,keby som skončila v práci. A keby som išla na MD,z čoho by mi počítali materskú. Dakujem p. Mihál
Podporu neovládam. Na materskú máš nárok, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom si bola aspoň 270 dní nemocensky poistená. Počas štúdia (ak si nemala uzavretý pracovný pomer) ani počas evidovania na ÚP si poistená nebola.
Materská sa počíta ako nemocenské. Ak si nemala tento rok neplatené voľno, dostaneš materskú za každý kalendárny deň 55% pomeru : súčet vymeriavacích základov z minulého roku deleno počet kalendárnych dní od začiatku prac.pomeru (ak si nemala neplatené voľno) do konca roka bez dní PN.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 19.03.05 at 13:33
0 0
urcikanka urcikanka

urcikanka je offline (nepripojený) urcikanka

dobry den chcela by som sa opytat...ked podpora chodi k 15 a dneska je 19 je mozne ze to meska alebo to pride az buduci mesiac....dakujem za odpoved
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
urcikanka Pozri príspevok
dobry den chcela by som sa opytat...ked podpora chodi k 15 a dneska je 19 je mozne ze to meska alebo to pride az buduci mesiac....dakujem za odpoved
Odkedy si evidovaná na úrade práce?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať