Zavrieť

Porady

Povolit tuto novostavbu - problemovy pozemok

Zdravim Vas ludkovia,mam takyto problem.
Prebehlo dedicske konanie, sestra si chce vynat zahradu pri mojom rodinnom dome ako stavebny pozemok a chce na nom postavit novostavbu. Cez tento pozemok vsak vedie kanalizacia na odvadzanie vody z ryn a drenaze z nasho rodinneho domu. Takisto ponad tento pozemok vedie telefonne a kablove vedenie.
Je mozne takyto pozemok vynat ako stavebny? Ak ano,mam s tym suhlasit?
Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Ku riešeniu svojho problému si musíš so sestrou zasadnúť spoločne a spísať dohodu. Získaj súhlas na to , aby kanalizácia a el.sieť mohla ostať v súčasnom stave. Telefónne vedenie ťa nemusí zaujímať - telekomunikácie sú účastníkom stavebného konania. Musíš brať na zreteľ, že ak jej budeš brániť, získaš nepriateľa a urobí ti zo života peklo. V niektorých prípadoch stavebný úrad nemusí brať tvoje námietky na zreteľ. Skús sa dohodnúť. Záhrada sa nemusí vynímať z pôdneho fondu - len časť cca 100 m2 na budúcu stavbu.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Hlavne si treba uvedomiť, že keď tam sú tvoje drenáže a podobne... bude sa jednať o pozemok s vecným bremenom. Ak by aj dostala stavebné povolenie - musí zabezpečiť aby neboli poškodené tieto vedenia... Navyše ako jej budúci sused potrebuje dostať tvoj súhlas....

    JarikSt je offline (nepripojený) JarikSt

    JarikSt
    Dakujem pekne za odpovede.
    Co sa tyka toho suhlasu k povoleniu stavby, pocul som, ze od zaciatku roku, netreba tento suhlas od susedov, pokial je dodrzana vzdialenost od susedneho pozemku 2m. Je to pravda?
    Bulnova: Nerozumiem tvojej poslednej vete: "Záhrada sa nemusí vynímať z pôdneho fondu - len časť cca 100 m2 na budúcu stavbu."

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    JarikSt Pozri príspevok
    Zdravim Vas ludkovia,mam takyto problem.
    Prebehlo dedicske konanie, sestra si chce vynat zahradu pri mojom rodinnom dome ako stavebny pozemok a chce na nom postavit novostavbu. Cez tento pozemok vsak vedie kanalizacia na odvadzanie vody z ryn a drenaze z nasho rodinneho domu. Takisto ponad tento pozemok vedie telefonne a kablove vedenie.
    Je mozne takyto pozemok vynat ako stavebny? Ak ano,mam s tym suhlasit?
    Dakujem za odpovede
    Ak má sestra pozemok pri Tvojom rodinnom dome, tak predpokladám, že na ten pozemok má rovnaké právo a môže s ním nakladať podobným spôsobom ako Ty. Prečo Ťa zaráža jej rozhodnutie o stavbe RD? Ty si si mohol postaviť RD, znehodnotiť jej pozemok s drenážními rúrami???? Stojí Ti to za to vadiť sa a pohnevať sa s vlastným a pokrvním súrodencom?
    Tej otázke nerozumiem, či máš s jej povolením na stavbu súhlasiť, je to závisť alebo čo? a tú kanalizáciu a odvádzane z rýn si tam zriadil s jej súhlasom alebo svojvolne?
    Tomu káblovému a telefónnemu vedeniu sa asi vyjadria kompetentné orgány, či tam môže byť postavený RD.

    Vysvetlenie môjho postuju:
    Podobné niečo sme zažili s bratom zo strany sestry, stále na nás vyvíjala nátlak, vydierala, až sme dali veci do poriadku okolo nehnuteľností tak, že sme ustúpili a až moc, a keď sme si mysleli,že je po všetkom teraz nás začína SSM správami vydierať, že sme jej finančne dlžní najpr po 5 tisíc po mesiaci po 10 tisíc a čakám, že to sa bude stupňovať. Dlžníkmi sme neni ani nikdy neboli, skôr je nám ona dlžná(čo môžeme dokladovať) . Na tom všetkom ma najviac bolí to, že pokiaľ žili rodičia bola ticho a so všetkým súhlasila ba dokonca od nich sa snažila dostať čo najviac, ale voči nám sa správala ako.. to ani slovo sa na to nedá nájsť, -milá, povďačná, láskyplná" a teraz je z nej "mrcha". S mamou sa nerozprávala viac ako 1,5 roka, ale keď umrela, prvá stála v čiernom ... , no to sa nedá ani opísať ako som sa vtedy cítila a čo som si vtedy o nej myslela, ale aj tak som ju brala ako sestru.
    Teraz sme zostali s bratom v kontakte sami, s ňou vôbec neudržiavame kontakt, viem keby sme jej ponúkli prst brala by ruku a môžno aj nás, a potom by nás pošlapala ...
    Takto sa nespráva ani voči cudzím ľuďom, ako voči nám. Prečo je to tak? Na okolí je to vo viacerých rodinách, prečo po smrti rodičov sú súrodenci ako cudzí?

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Peter Briatka Pozri príspevok
    Hlavne si treba uvedomiť, že keď tam sú tvoje drenáže a podobne... bude sa jednať o pozemok s vecným bremenom. Ak by aj dostala stavebné povolenie - musí zabezpečiť aby neboli poškodené tieto vedenia... Navyše ako jej budúci sused potrebuje dostať tvoj súhlas....
    Ak je to sestrin pozemok, na to vecné bremeno mala dať súhlas, ak nedala, je zriaďovateľ tej kanalizácie povinný to odstrániť. Pochybujem, že to tak bolo, asi na to bolo treba aj stav, povolenie a aj súhlas obecného úradu alebo stavebného úradu. Drenážne rúry majú ľudia naťahané ... jajaj..., a si myslia, že to je v poriadku.

    JarikSt je offline (nepripojený) JarikSt

    JarikSt
    Nejako podrazdene reagujes,coze si popapkala? Tak pre spresnenie doplnim, ze jej pozemok som nicim znehodnotil, pretoze tie rury su tam uz asi tak 50 rokov, nie je este presne vysporiadane ktora polka pozemku pri dome je jej, len ona chce prave tu kde su tie rury, kde je absolutne malo priestoru, ledva (ak vobec) dodrzi stanovene odstupy, a hlavne nam to bude maximalne clonit a o cloneni susedom ani nehovorim, chce to na juznej strane, nasa stara uboha chalupka ma premocene pivnice a o plesniach ani nehovorim. Napriek tomu jej to chceme povolit, aby bol pokoj v rodine, len sa bojime aby sme prave my neboli potom ti dobehnuti, ked sa pod jej domom prelomia (alebo upchaju) rury (pretoze dom bude stat prave na nich), alebo ked si budeme chciet urobit pristavbu...atd.
    Naposledy upravil JarikSt : 27.02.08 at 22:03

    JarikSt je offline (nepripojený) JarikSt

    JarikSt
    A co sa tyka zavisti, to je vlastnost hlupych, myslim,ze vo vasej rodine ste si ju uzili az-az. Nie kazdy chce zle, tak prosim ta, nabuduce ked niekoho budes chciet osocit, tak najprv porozmyslaj a potom pis - pretoze nie vsetci ludia su svine.
    Naozaj jedine coho sa bojime, ze na to doplatime prave my.
    Naposledy upravil JarikSt : 27.02.08 at 22:01

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Nič som nepopakala, len som obrátila kartu, ako to môže vyzerať na druhej strane a hneď som tŕňom v oku. Ja som len podľa svojej trpkej skúsenosti chcela poukázať na to, ako to môže dopadnúť. Ty sám píšeš, že pre pokoj v rodine, chceš súhlasiť, mne sa vidí, že Ty si na tej strane ako som bola ja, ustúpiš a nároky sestry sa budú stupňovať. Môžno že si čakal len odpovede : nesúhlas, nepodpíš atď. ale realita je taká, ako Ty píše bulnova vyššie - urobí Ti zo života peklo. Nie som sama, ktorá má takúto skúsenosť.Pri dedení brat nepozná brata a sestra sestru, na Slovensku je to tak.
    Ja Ti prajem aby ste boli výnimkou.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    VladoaKatka Pozri príspevok
    Ak je to sestrin pozemok, na to vecné bremeno mala dať súhlas, ak nedala, je zriaďovateľ tej kanalizácie povinný to odstrániť. Pochybujem, že to tak bolo, asi na to bolo treba aj stav, povolenie a aj súhlas obecného úradu alebo stavebného úradu. Drenážne rúry majú ľudia naťahané ... jajaj..., a si myslia, že to je v poriadku.
    Ja som z popisu autora otázky pochopil, že sestra sa stala majiteľom pozemku v rámci dedičského konania, ktoré zrejme prebehlo až po zrealizovaní stavebných objektov na predmetnom pozemku.

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    JarikSt, pozemok stavebným sa stáva udelením stavebného povolenia a končí kolaudáciou stavby. Zvyčajne sa kúpujú a predávajú záhrady ako najvhodnejšie pozemky na stavanie. Stavebníci si osadia budúcu stavbu a tú dajú vyňať z pôdneho fondu - spravidla cca 100 m2.Po kolaudácii je to zastavaná plocha a nádvorie. Ostatné opäť záhrada. Stavebný pozemok - na liste vlastníctva neexistuje.
    K tvojmu problému - ak máte dedičstvo záhrady v spoločnom- nerozdelenom vlastníctve, je len na tvojej šikovnosti, aby sa to správne rozdelilo, aby ti v budúcnosti nový vlastník nerobil problémy. Prajem ti veľa trpezlivosti (v konečnom prípade, ak sa nedohodnete, môžeš požiadať súd, aby to rozdelil s prihliadnutím na tvoje argumentácie).

    bulnova je offline (nepripojený) bulnova

    bulnova
    Chcem len dodať, že nemyslím, že ťa tu niekto urážal. Dal si neúplné informácie a preto nie div, ak má s tým niekto zlé skúsenosti, tak to jednoducho povedal. Viem, že odjakživa boli najväčšie prieky medzi príbuznými. Preto je nutné ísť s každým návrhom opatrne, s cieľom dohody.Rázne kroky vedú k dlhoročnej mlčanlivosti...

    JarikSt je offline (nepripojený) JarikSt

    JarikSt
    Peter Briatka: pochopili ste spravne.
    Bulnova: Neurazil ma nikto, len ma niekto nespravne osocil, zacal pisat o rovnakych pravach, o tom, ze som si tam natahal rury atd. Pritom mozno si moj prispevok stacilo poriadne precitat.... No mozno som ako vravite dal neuplne info, lenze som nemyslel,ze to takto zacne niekto riesit.
    Ale napokon Vladokatka prisla na to, ze som zrejme na tej strane ako bola ona. Tak uz teda kaslime na to, je to uz dost offtopic.

    Mimochodom, som sa dopatral informacie, ze takyto pozemok ani nie je mozne vynat ako stavebny- to kvoli tomu vecnemu bremenu (ruram). Jedinym riesenim pre sestru bude, zatajit v stavebnom konani tieto rury a dohodnut sa s nami pomimo nejakou zmluvou. Tak teraz rozmyslam, ako to spisat, ci pred notarom, alebo nie....
    Inac dakujem za info

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dnes som zaznamenala , že je vládny návrh zákona ohľadom vyňatia resp, zmeny pôdy na stavebný pozemok a pokiaľ to schvália , nebude to lacné
    http://tvojepeniaze.pravda.sk/odvody...5_sk_phypo_p01

    http://tvojepeniaze.pravda.sk/odvody...5_sk_phypo_p01

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Ak sa nenahneváš ešte toľko - sme tu na to aby sme si povedali aj to čo sme na vlastnej koži skúsili a to len preto, aby sa mohli ďalší vyvarovať a nedopadli rovnako.
    Ja som Ťa neosočovala a pokiaľ si mal ten dojem, tak sa Ti verejne ospravedlňujem.
    Dúfam a prajem Ti, aby si mi nemuseľ dať za pravdu.

    JarikSt je offline (nepripojený) JarikSt

    JarikSt
    No ten dojem som mal, ospravedlnenie prijmam, ja sa ti teda tiez ospravedlnujem, ak si to tak nemyslela. Inac, ja ti za pravdu davam, co sa tyka tych vztahov po dedeni, je to proste nagrc, mame s tym tiez zle skusenosti. A tak trochu aj preto som zalozil tuto temu :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.