Zavrieť

Porady

Ako zlúčiť stĺpce v excelovej tabuĺke

Pekne prosím o radu, súrne potrebujem zlúčiť v excelovej tabuľke stĺpce B, C, D, tak, aby som ich obsah dostala do bunky E. V jednom stĺpci je počet buniek 7000, preto by som si to rada uľahčila. V praxi to vypadá takto:
B 135
C/
D 80
E 135/80
Jedná sa o pneumatiky (databáza)
Veĺmi pekne vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    AIMA Pozri príspevok
    ďakujem pekne, ale ako to urobím
    Pošlem ti prílohu. Neviem do akej miery vieš s Excelom robiť.... v bunke E1 je vzorec, do ostatných ho úchytom skopíruješ

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Dá sa aj použitím &. Ak ti napr. údaje začínajú v riadku č.5, do stlpca E napíšeš =A5&B5&C5&D5
    Ak chceš medzeru, tak =A5&" "&B5&" "&C5&" "&D5
    A potom to skopíruješ do ostatných riadkov.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    musíš sa postaviť na bunku, ktorú chceš kopírovať. Kurzorom sa posun na jej pravý dolný roh. Zobrazí sa ti znamienko + (len hrubšie). Stlač lavé tlačítko myši a ťahaj ho smerom dole.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    AIMA Pozri príspevok
    Asi som temná. ale sa mi to nedarí, verila som, že existuje príkaz (vzorec), ktorým toto urobím s celým stĺpcom. potrebujem tri bunky v jednom riadku skopírovať do jednej. Riadkov je 7000.
    Ved som ti ho napísala a aj poslala v prílohe. Postav sa na bunku E1 a napíš vzorec =CONCATENATE(B1;C1;D1). Potom ho skopíruj do ostatných riadkov.

    olio je offline (nepripojený) olio

    olio
    AIMA Pozri príspevok
    Asi som temná. ale sa mi to nedarí, verila som, že existuje príkaz (vzorec), ktorým toto urobím s celým stĺpcom. potrebujem tri bunky v jednom riadku skopírovať do jednej. Riadkov je 7000.
    Excel je natoľko inteligentný, že keď skopíruješ vzorec z bunky v prvom riadku (E1) do buniek z riadkov 2 až 7000 (E2 až E7000) automaticky sa ti vzorce upravia pre konkrétny riadok /pri E1 to je =CONCATENATE(B1;C1;D1), pre E2 to bude =CONCATENATE(B2;C2;D2)...... pre E7000 to bude =CONCATENATE(B7000;C7000;D7000)/.

    avozarm je offline (nepripojený) avozarm

    teraz dôchodkyňa - predtým profesia-seizmológ ...viac avozarm
    Ak máte tak veľa položiek, najlepšie je použiť makro (krátky program v jazyku VBA (Visual Basic for Applications).
    Kroky:
    1. Otvorte Váš súbor v EXCELI
    2. Zadajte ALT+F11 - otvorí sa editor makier
    Do editoru makier vložte toto makro:
    Sub Spolu()
    Range("E2").Select
    ActiveCell.FormulaR1C1 = "=CONCATENATE(RC[-3],RC[-2],RC[-1])"
    Range("E2").Select
    Selection.AutoFill Destination:=Range("E2:E5000"), Type:=xlFillDefault
    End Sub

    Predpokladám, že máte takto usporiadanú tabuľku v Exceli:
    stlpec B Stlpec C Stlpec D Stlpec E
    1 riadok Nadpis1 Nadpis2 Nadpis3 Spolu
    2 riadok cosi1 volaco1 nieco1 cosi1volaco1nieco1
    3 riadok cosi2 volaco2 nieco2 cosi2volaco2nieco2
    4 riadok cosi3 volaco3 nieco3 cosi3volaco3nieco3
    Potom súbor uložte (spolu s tým makrom), stlačte kláves F a potom klik na RUB (makro spolu).

    Flymaster je offline (nepripojený) Flymaster

    Flymaster
    ked napies vzorec concatenate do prveho riadku, nemusis vzorec tahat az dole... staci sa postavit mysou na pravy dolny roh bunky, v ktorej je vzorec, tym sa kurzor mysi zmeni na "+" a potom staci dvojklik lavym tlacitkom. Excel sam nakopiruje vzzorec na tolko riadkov, kolko je vyplnenych.

    Tato finta funguje len vtedy, ak je vyplneny stlpec nalavo, t.j. ked vkladame vzorec do stlpca E, musi byt vyplneny stlpec D.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    brčko Pozri príspevok
    Dá sa aj použitím &. Ak ti napr. údaje začínajú v riadku č.5, do stlpca E napíšeš =A5&B5&C5&D5
    Ak chceš medzeru, tak =A5&" "&B5&" "&C5&" "&D5
    A potom to skopíruješ do ostatných riadkov.
    V každom riadku sú iné údaje, ak musím do každého riadu E vpisovať tento komplikovaný vzorec, príde mi jednoduchšie to prepísať.
    Čo znamená úchytom skopírovať?
    Potrebujem skopírovať 7000 riadkov, v kažom riadku sú iné údaje.

    AIMA je offline (nepripojený) AIMA

    AIMA
    brčko Pozri príspevok
    musíš sa postaviť na bunku, ktorú chceš kopírovať. Kurzorom sa posun na jej pravý dolný roh. Zobrazí sa ti znamienko + (len hrubšie). Stlač lavé tlačítko myši a ťahaj ho smerom dole.
    Asi som temná. ale sa mi to nedarí, verila som, že existuje príkaz (vzorec), ktorým toto urobím s celým stĺpcom. potrebujem tri bunky v jednom riadku skopírovať do jednej. Riadkov je 7000.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    avozarm Pozri príspevok
    Ak máte tak veľa položiek, najlepšie je použiť makro (krátky program v jazyku VBA (Visual Basic for Applications).
    Kroky:
    1. Otvorte Váš súbor v EXCELI
    2. Zadajte ALT+F11 - otvorí sa editor makier
    Do editoru makier vložte toto makro:
    Sub Spolu()
    Range("E2").Select
    ActiveCell.FormulaR1C1 = "=CONCATENATE(RC[-3],RC[-2],RC[-1])"
    Range("E2").Select
    Selection.AutoFill Destination:=Range("E2:E5000"), Type:=xlFillDefault
    End Sub

    Predpokladám, že máte takto usporiadanú tabuľku v Exceli:
    stlpec B Stlpec C Stlpec D Stlpec E
    1 riadok Nadpis1 Nadpis2 Nadpis3 Spolu
    2 riadok cosi1 volaco1 nieco1 cosi1volaco1nieco1
    3 riadok cosi2 volaco2 nieco2 cosi2volaco2nieco2
    4 riadok cosi3 volaco3 nieco3 cosi3volaco3nieco3
    Potom súbor uložte (spolu s tým makrom), stlačte kláves F a potom klik na RUB (makro spolu).
    Sorry, ale myslím, že keď AIMA nezvládla v Exceli ani kopírovanie vzorca, tak to čo si jej napísala, bolo rovnaké, ako keby si jej to napísala japonsky.

    Jednoduchšie riešenie je cez concatenate a kopírovať vzorec. AIMA, brčko ti to presne popísal, len rob presne to, čo je v jeho príspevku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.