Zavrieť

Porady

Problém so 17-ročným

Anketa: Poraďte mi čo robiť so synom,ktorý mi zobral a predal zlato

Počet hlasujúcich
7. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Ako to riešiť? Váš postup

    4 57.14%
  • Vyrieši to bitka?

    0 0%
  • Vystrašiť ho políciou?

    2 28.57%
  • Čo s ním?

    1 14.29%
Prosila by som vás o radu, ako mám postupovať, keď som zistila, že mi môj 17-ročný syn zobral a predal zlaté šperky. Som z toho dosť šokovaná, lebo doteraz som s ním nemala problémy. Vopred ďakujem
Usporiadat
Zúfalka Zúfalka

Zúfalka je offline (nepripojený) Zúfalka

Veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady - všetko som si prečítala a pokúsim sa so synom ešte raz pozhovárať a preveriť si čo mi povedal a hádam sa poradím so psychológom. Beriem aj to, že ako matka to beriem inak a nechcem si určité veci dopustiť, ale vždy som sa snažila byť tu pre deti a riešiť s nimi ich problémy - faktom však zostáva, že v určitom veku oni tie problémy s nami riešiť nechcú - aspoň mne sa to stalo - a myslia si, že oni sú tí naj... . Vreckové syn dostával v rámci možností., niekedy som ho tým trestala, že ho nemal, keď dostal horšiu známku alebo sa nesprával tak ako som čakala/pohádal sa so sestrou a pod./ - možno tu som spravila chybu!? Ale keď bol v lete na brigáde všetky peniaze som mu nechala a mohol si kúpiť veci, ktoré chcel. Tiež mi z tých peňazí kúpil strieborné šperky k okrúhlemu výročiu.
Skôr sa mi zdá, že chcel niekde patriť, zaradiť sa a ukázať sa, chcel byť stredobodom ... Pokúsim sa to hlbšie analyzovať a rozprávať sa s ním. Chcem mu aj veriť a zároveň mu dať aj druhú šancu, len sa bojím aby som niekde nespravila chybu.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

Citam citam a nestiham sa cudovat ako mile poradacky zabudli ako zmladi sa spravavali

Aspon teda nepredpokladam ze rodicom vesali na nos kazdu pusu kazdu zachadzku za skolu ... atd atd vsetky tie malickosti aj velickosti ktore jednoducho a skratka ako vieme rodicia k svojmu zivotu potrebovat nepotrebuju alebo skor radsej nepotrebuju?

Par poznamok k prispevkom :

Kazdy dnes klame a kazdy dnes klame kazdeho Tak preco by nemali klamat vase deti a prave vas?
Deti klamu rodicov (alebo pre tych zaritejsich vericov svojim detom deti zoberu vasu realitu a prevratia ju tak aby im vyhovovala a poslu vam ju spat ) cize ak aj priamo neklamu povedia pravdu vo fragmentoch ktora sa da interpretovat sice aj pravdivo ale aj 1000 inymi pozitivnejsimi sposobmi a kazdy rodic si vyberie radsej tu ktora mu viac vyhovuje
Ak vztah rodic nieje od utleho dectva budovany velmi blizko v puberte sa priepast exponencialne otvara
Som presvedceny ze tento vztah je aj tak od urciteho zlomoveho bodu v puberte udrzivany formalne zo strany dietata a rodic jednoducho nevie o urcitych castiach mladeho cloveka a jeho reality a to uz ani nehovorim o jeho vnimani reality

Par poznamok k rieseniu:

Nepozname tvojho syna ani nemame jeho psychologicky profil takze je to na tvojej zodpovednosti a hlave ako sa rozhodnes

Ale odporucam zaist za psychologom a poradit sa "namieru" kedze toto je velmi citlive stadium

Rozhovor NIE (pred poradenim sa so psychologom on ti bude vediet ktora z moznosti ktore nizsie pisem je najpravdepodobnejsia)
Rozpravat so synom nema zmysel momentalne ak je to dobry chalan tak davno vie co mu povies o opore a uteche v tvojej osobe ak je to hajzlik ktory sa z neho stal nevediac kedy a preco pred tvojimi ocami nezaregistrovanou zmenou tak z toho ma len dobry pocit a este vacsie zadost ucinenie ze sa o neho staras namiesto trestania ak su v tom drogy alebo ina zavislot tak ma tvoj rozhovor tazko v pazi a skor rozmysla kedy pride dalsia davka ci to na nom nieje vidiet a kde zohnat prachy...


Otec ANO
Rozhodne riesit aj s otcom bez neho vysielas signal ze sa na neho neda obratit v tom lepsom pripade v tom horsom ze sa od teba distancuje a ako autorita rodicov zostava cela tarcha na tebe cize ak obide teba ma vyhrate
Otec nie iba ak by zaujal nevhodny postoj


Trest ANO
Takyto cin musi byt potrestany nech bol z akehokolvek dovodu aj keby islo o zaplatenie operacie pre umierajuce dievcatko a to minimalne stratou casti dovery lebo kazdopadne si mal najprv skusit peniaze vypytat pripadne sa nejak dohodnut...


Detektivka ANO
Rozhodne si musis preverit co ti doteraz povedal nech vies nacom si
Momentalne viem ze to bude tazke ale skus zavriet aspon jedno ocko voci tomu ze je to tvoj syn... je to zlodej (prepac tvrdo ale pravdivo oznaceny) a neviem ci by si verila cokolvek zlodejovi ktory ta uz raz okradol...
takze preverujte preverujte a este raz preverujte tak aby on o tom nevedel a aby ste vedeli nacom ste


To by bolo asi vsetko este nejake zhrnutie nech to uz vyzera trochu kultivovane

ZHRNUTIE
Preverit si vsetko co mi povedal aby ste vedeli na com ste
Zaist za psychologom aj so zistenymi faktami (a samozrejme aj prezentovat synove rozpravky ak sa jeho verzia nebude shodovat s faktami)
Podla rady psychologa viest rozhovor so synom a pristupit k vyplyvajucim krokom obmedzeniam...


PS: kazdy si zasluzi druhu sancu ale niektory si nezasluzia ani tu prvu ...
(to nebolo k danej teme iba povzdychnutie nad dnesnym svetom )
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Katabaticky, normálne si ma vystrašil ! Uvedomujem si, aké som mala šťastie, že moji rodičia boli takí akí boli a uvedomujem si aj to, že moje deti majú šťastie, že som ich matka...

Rozhovor - NIE ?
Detektívka - ÁNO ?
Psychologický profil...

Človek, ak sa rozhodne niečo urobiť - vedú ho k tomu určité pohnútky, ktoré v danom momente považuje za rozhodujúce pre uskutočnenie činu. Clapec vo veku 17 r. vie, že keď niečo z domu zoberie, aby to speňažil, tak to bude mať určitú odozvu. Dôvod tam bol a rodičia alebo matka chce vedieť pravdu. Maslíte si, že chlapec v 17-tich sa len tak zdôverí hocikomu? Hoci psychológ je študovaný človek, pre chlapca by tom bol tak či tak cudzí a nedôveryhodný typ.

Tak Ti poviem, že každý pubescent niečo vyvedie, ide o to, ako to zvládneme my rodičia a aký postoj zaujmeme. Rozumný rodič sa snaží upokojiť svojho pubescenta tak, aby neunikal po prehrešku a konflikte z domu.
Nehovorím, že treba veci riešiť medom, ale ani bič a palica nepomôžu. V prvom rade KOMUNIKÁCIA. Tá je najdôležitejšia vo všetkých vzťahoch, v rodine, v škole, v zamestnaní aj medzi priateľmi.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Každý má právo dostať druhú šancu a nikto z nás nemôže povedať, že v mladosti / ale ani teraz /, neurobil nič také , za čo by sa mal hanbiť. Nesúdme ani vlastné deti za chyby, čo urobili, naopak pomôžme ich naviesť na správnu cestu .Toto všetko nejde bez komunikácie, vysvetľovania a možnosti vyriešenia.
0 0
Leggy Leggy

Leggy je offline (nepripojený) Leggy

tie sperky zobral bez dovolenia, ani sa nespytal, neohlasil to,...mozno cakal, len kedy si to nevsimnes a dufal, ze to bude co najneskor.Tentokrat to boli sperky, ktovie o co mu pojde nabuduce.Snad sa to podari vyriesit.
0 0
Katabaticky Katabaticky

Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

danushka Pozri príspevok
Katabaticky, normálne si ma vystrašil ! Uvedomujem si, aké som mala šťastie, že moji rodičia boli takí akí boli a uvedomujem si aj to, že moje deti majú šťastie, že som ich matka...

Rozhovor - NIE ?
Detektívka - ÁNO ?
Psychologický profil...

Človek, ak sa rozhodne niečo urobiť - vedú ho k tomu určité pohnútky, ktoré v danom momente považuje za rozhodujúce pre uskutočnenie činu. Clapec vo veku 17 r. vie, že keď niečo z domu zoberie, aby to speňažil, tak to bude mať určitú odozvu. Dôvod tam bol a rodičia alebo matka chce vedieť pravdu. Maslíte si, že chlapec v 17-tich sa len tak zdôverí hocikomu? Hoci psychológ je študovaný človek, pre chlapca by tom bol tak či tak cudzí a nedôveryhodný typ.

Tak Ti poviem, že každý pubescent niečo vyvedie, ide o to, ako to zvládneme my rodičia a aký postoj zaujmeme. Rozumný rodič sa snaží upokojiť svojho pubescenta tak, aby neunikal po prehrešku a konflikte z domu.
Nehovorím, že treba veci riešiť medom, ale ani bič a palica nepomôžu. V prvom rade KOMUNIKÁCIA. Tá je najdôležitejšia vo všetkých vzťahoch, v rodine, v škole, v zamestnaní aj medzi priateľmi.

Preco som ta vystrasil? o to mi vobec neslo

A v 17 uz ma clovek dostatok skusenosti aby vedel co sposobi takato akcia cize bud bol velmi naivny alebo velmi premyslene jednal

A to co som pisal neni bic a palica boli by ak by o tom chalan vedel preto som napisal detektivka pretoze ak zacne chalana vypocuvat pod lampou co ako kde tak sa akurat tak zatvori utiahne do seba a potom uz vobec nebudu vediet co ma v hlave co planuje a preco...
Ale musi predsa zistit nacom je

Myslim ze syn ju sklamal co sa negativne prejavi aj na dovere a preto treba podla mna zistit nakolko vazne to je... lebo aj v tomto pripade zobral to to uz nikto nevrati a je to tam Bolo to zle a bla bla ale to uz nevrati za toho nema sudit to prijala a to treba nesudit ale riesit... momentalne ale ako rodicia nevedia nacom su ved ich oklamal a tvrdila ze s nimi normalne komunikoval predtym takze vedel ze nieco zobral spravil co nemal a nadalej sa spraval normalne tak by mali zistit v com dalsom klamal tak hravo bez jedineho naznaku a ked sa nic take nenajde bola to mladicka nerozvaznost totalna hlupost prkotina pakovina ktora sa uz na 99% nebude opakovat pretoze to bol len preslap uprimneho chalana dobre vychovaneho a zrazu mal skrat alebo len blba zhoda okolnosti...
ak vsak klamal aj v dalsich veciach tak to bude treba riesit koplexnejsie pretoze niekde je chyba a taketo situacie by sa mohli opakovat v buducnosti ...

tot moj nzorA

PS: prosim nelakaj sa ja tu nechcem nikoho stresovat len podavam triezvejsi nahlad mladsej generacie
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ahojte, mám obdobný problém, pritom so synom sa snažíme komunikovať, ale on nechce hovoriť. Boli sme už aj u psychologov, posledná nám povedala, že nevie ako nám môže pomôcť. Neviete poradiť dobrého psychologa, ozaj dobrého, ktorý má záujem problém riešiť, myslím, že lepší by bol chlap ako žena.
0 0
Fabiana Fabiana

Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

Moja kamarátka mala takého brata. Nakoniec zistili, že veci z domu predával do záložní a chodieval s kamarátmi do McDonaldu. Niektoré veci jeho mamina ešte stihla odkúpiť. Chvála nebesiam, že v ničom inom nelietal, len chcel ukázať kamarátom, kto má "navrch".
0 0
MartinIII MartinIII

MartinIII je offline (nepripojený) MartinIII

Ja som tiež len dieťa a viem sa vcítiť ako mu je, lebo ho úplne chápem. Určite netreba kričať, pretože aj keď sa na mňa rodičia vykričia, tak ja z toho nemám nič len sa tvárim akože je mi to ˇ%lúto atď... Ak neberie drogy je vcelku múdry, takže sa nemusíš obávať, aby to urobil znova. Len sa s ním treba v kľude porozprávať a HLAVNE NEKRIČAŤ!!! Nepomáha to! A ešte by som ho začal ignorovať, ak by od teba niečo chcel. (nejakú vec, darček na Vianoce) - mohla by si tiež obmedziť toho roku darčeky na Vianoce, ale nie celkom to by ho vyviedlo z miery. Nič drsné na neho veľmi neskúšať. Motto: Nezakazuj mu čo má rád, ale nechaj ho robiť to čo neznáša. Na mňa to veľmi efektívne pomáha.
0 0
MartinIII MartinIII

MartinIII je offline (nepripojený) MartinIII

Pru Pozri príspevok
Ahojte, mám obdobný problém, pritom so synom sa snažíme komunikovať, ale on nechce hovoriť. Boli sme už aj u psychologov, posledná nám povedala, že nevie ako nám môže pomôcť. Neviete poradiť dobrého psychologa, ozaj dobrého, ktorý má záujem problém riešiť, myslím, že lepší by bol chlap ako žena.
Ivana Švehlová
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

no a teraz bez srandy.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Pru Pozri príspevok
no a teraz bez srandy.
ale myslím, že to čo ti napísal v príspevku 30 by nebolo od veci skúsiť a naozaj bez srandy. Tiež som si všimla, že viac sa mi pokaždé podarilo vyriešiť s troškou humoru (aj keď ma od jedu nadvihovalo).
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

no áno, snažím sa podobrotky, dohovárať mu a rozprávať sa s ním, lenže teraz ďalší problém, sekol zo školou, tak riešime toto. on tam chodiť nebude a hotovo, že má ukončenú povinnú dochádzku, tak sme povedali, ked nič iné, dobre, nechceš chodiť do školy, tak pôjdeš do roboty no ale to mu tiež nevonia, ani psychologička nám nepomohla, lebo on nevie povedať prečo?
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Pru Pozri príspevok
no áno, snažím sa podobrotky, dohovárať mu a rozprávať sa s ním, lenže teraz ďalší problém, sekol zo školou, tak riešime toto. on tam chodiť nebude a hotovo, že má ukončenú povinnú dochádzku, tak sme povedali, ked nič iné, dobre, nechceš chodiť do školy, tak pôjdeš do roboty no ale to mu tiež nevonia, ani psychologička nám nepomohla, lebo on nevie povedať prečo?
Chýba mu zodpovednosť. Nieje to to tým, že ste mu všetko dovoľovali, alebo bol to váš miláčik? Matky si niekedy zidealizujú svojho syna, vidia sa v ňom a preto často nevidia skutočnosť/prehliadajú drobnosti, ktoré si mali všimnúť už dávno, nie až vtedy keď sekne so školou, to už je neskoro.
Psychologičke určite nepovie čo chce.......on to vie, vie čo chce, chce ešte viac ako mu môžete dať vy. Spýtajte sa ho či mu stačí to čo mu poskytujete vy, či je materiálne spokojný.......napíšte mi čo vám povedal.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať