Zavrieť

Porady

Kúpa bytu a následný predaj

Čaute, prosím Vás o pomoc s nasledovným problémom:
Mám firmu, ktorá sa zaoberá realitnou činnosťou. V 02/2007 uzatvorila Zmluvu o budúcej zmluve na kúpu bytu za 828.000 Sk /mám prijatú faktúru/ a túto zmluvu o 3 mesiace previedla na inú firmu.
Teraz neviem ako to účtovať. Keďže šlo len o Zmluvu o budúcej zmluve, t.j. byt ešte neexistuje, tak ho ani nemôžem zaradiť, dala by som to na 042 - Obstaranie majetku. Ale ako mám zaúčtovať prevod práv?
Keďže v OR firma nemá uvedenú činnosť "kúpa a predaj nehnuteľností", tak to nemôžem brať ako podn. činnosť, ale že si chcela kúpiť byt /aj keď by asi nemol daňovo uznaný.../, ale potom sa rozhodla predať ho. Ďakujem

Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Na základe čoho chceš byt účtovať na 042, keď žiadny byt nemáš a ani si nemala?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    Čaute, prosím Vás o pomoc s nasledovným problémom:
    Mám firmu, ktorá sa zaoberá realitnou činnosťou. V 02/2007 uzatvorila Zmluvu o budúcej zmluve na kúpu bytu za 828.000 Sk /mám prijatú faktúru/ a túto zmluvu o 3 mesiace previedla na inú firmu.
    Teraz neviem ako to účtovať. Keďže šlo len o Zmluvu o budúcej zmluve, t.j. byt ešte neexistuje, tak ho ani nemôžem zaradiť, dala by som to na 042 - Obstaranie majetku. Ale ako mám zaúčtovať prevod práv?
    Keďže v OR firma nemá uvedenú činnosť "kúpa a predaj nehnuteľností", tak to nemôžem brať ako podn. činnosť, ale že si chcela kúpiť byt /aj keď by asi nemol daňovo uznaný.../, ale potom sa rozhodla predať ho. Ďakujem

    Zuzana
    Skôr by som účtoval na 052/325 tú zmluvu o budúcej zmluve. Predaj bude 311, 315/641. A následne do nákladov 541/052. Len neviem, či je možné účtovanie priamo z 052 na nákladový účet 541.

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    Podľa postupov účtovania sa na účtoch skupiny 05 účtujú poskytnuté preddavky na základe zmluvy s dodávateľom priamo ako úbytok peň.prostriedkov... Ja mám zmluvu aj faktúru...
    účet 641 - predaj majetku, ale ten byt neexistuje, t.j. nie je dlhodobým hmotným majetkom... nemalo by to ísť skôr na nejakú 648?

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    alebo prijatú faktúru zaúčtujem 052/321 a vystavenú 311/-052? to je asi hlúposť...

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    v Cenigovej sa rozoberá zmarená investícia, čo v podstate môže byť môj prípad, takže prijatá faktúra 042/321, vystavená 311/648, interný dokad 548/042

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    zuzkadzugi Pozri príspevok
    v Cenigovej sa rozoberá zmarená investícia, čo v podstate môže byť môj prípad, takže prijatá faktúra 042/321, vystavená 311/648, interný dokad 548/042
    Zmarená investícia je v tom prípade, ak z toho nemáš výnos. Čo nie je tvoj prípad.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Realitná kancelária kupuje byty ako tovar, pričom je potrebné byt predať v nezmenenom stave, t.j. nemôžem opravovať, ani vykonávať TZ.
    - postupujem ako pri obstaraní tovaru a predaji tovaru

    Obstarávanie cez O42, ak obstarávam nehnuteľnosť kúpou, alebo vo vlastnej réžii, pričom budem majeok využívať na podnikateľnskú činnosť, vtedy používam účty 042, 022.....

    O zmarenej investícii hovoríme v prípade, ak sa obstaráva nehnuteľnosť, a keď nie je možné rozosavanú nehnuteľnosť dokončiť. Váš prípad nerieši zmarenú investíciu.
    http://www.porada.sk/t61682-odpis-zo...1+invest%EDcia

    Kúpa bytu a následný predaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.