Zavrieť

Porady

použitie zisku z účtu 427

Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

prosím o radu. Rozdelím zisk podľa rozhodnutia VH 431/427 - ostatné fondy a potom čo ďalej? Kúpime nejakú investíciu, tak môžme namiesto 5xx/321 zaúčtovať 427/321. Alebo sa nám zisk bude furt kumulovať na nejakých 42x-kách?
Usporiadat
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť, ako sa zúčtuje "použitie" účtu nerozdeleného zisku na investície spoločnosti? Píšete, že valné zhromaždenie sa môže rozdhodnúť o jeho ďalšom použití na rozvoj spoločnosti. Ako to ale vyzerá v reálnej účtovnej praxi? 428/?... Ďakujem za rady
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
my ho tam máme roky - fond rozvoja na 427.
Ak by bolo nutné, alebo žiadúce VZ rozhodne čo s tým.
napr. nazad na 428, alebo na vykrytie straty, alebo na rozdelenie spoločníkom. Ale nevidím dôvod, prečo to riešiť.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Alexandra777 Pozri príspevok
Ahojte, neviete mi prosím Vás niekto poradiť, ako sa zúčtuje "použitie" účtu nerozdeleného zisku na investície spoločnosti? Píšete, že valné zhromaždenie sa môže rozdhodnúť o jeho ďalšom použití na rozvoj spoločnosti. Ako to ale vyzerá v reálnej účtovnej praxi? 428/?... Ďakujem za rady
Podľa môjho nazoru sa nad tym zle zamyšlaš ...to sa neda takto brať, že ideš použivať nerozdelený zisk napr. na nákup a teda daš 428/321. Ak maš nerozdelený zisk na učte 428, to znamená, že niekde na strane aktív musiš mať napr. peniaze na účte, ak si ich nepoužila. A tie peniaze potom použivaš na rozvoj spoločnosti. To znamená, že ked nechávaš nerozdelený zisk...tak vlastne nechávaš peniaze v spoločnosti na další rozvoj, ked zisk rozdeliš tak peniaze z firmy berieš. Podla mna to čo sa da s účtom 428 urobiť je rozdeliť ako podiely na zisku, alebo ho preúčtuješ ako zvýšenie zakladneho imania.....
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Ak sa zriaďuje fond 427, tak by mal mať veľmi presný účel, aj pravidlá pre čerpanie. Malo by ísť o účely, ktoré nemožno financovať z prevádzkových zdrojov, ani z nákladov, ale práve zo zdaneného zisku a ktoré nemožno vykrývať z iných fondov /sociálneho, rezervného/. Ak existujú tieto pravidlá a súhlas VZ pre prídel do fondu, tak ďalší súhlas VZ na použitie fondu už netreba. O použití by mal rozhodovať iba štatutár, podľa VZ vopred schválených pravidiel. Ak nie je známy presný účel fondu a pravidlá použitia, tak ako účastník VZ by som hlasoval proti prídelu do tohto fondu a v diskusii by som vyzval k tomu aj ostatných.
Fondy 427 môžu byť sponzorského charakteru, napr. fondy na podporu športového oddielu, chránenej pamiatky, územia, vedy, zlepšovacích návrhov, ale aj fond mimonákladových odmien pre zamestnancov /u zamestnanca sa zdaňujú/. Podľa novelizovaného § 50, ods. 1, písm. b ZoDP už nemožno darovať 2% dppo, ale len 1,5%, ak predtým nebolo darované aj z iného zdroja. Práve nato by mal – mohol slúžiť fond 427.
Fond 427 /ani 428/ sa nehodí na financovanie investícií, lebo ich možno hradiť z voľných prevádzkových zdrojov /bez účasti fondov/ a financovanie niet ako kontinuálne odúčtovať. Ak by mal fond 428 slúžiť iba na viazanie prostriedkov na financovanie investícií, pred rozdelením, tak je to úplne v poriadku .... ale neúčtuje sa o tom. Ak sa pridelia prostriedky z fondu 427, tak ich poskytnutie sa účtuje rovno ako 427/221,211, bez ďalšieho účtovania. Výdaj sa dokladuje iba odkazom na sponzorskú zmluvu, alebo nejakú prídelovú listinu, ktorá je už iba neúčtovným dokladom k úhrade. V poznámkach k účtovnej závierke by malo byť uvedené, komu, koľko a načo boli prostriedky pridelené.
1 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Mam na ucte 427 nejaku sumu. Doteraz vzdy spolocnost kupovala stravne listky 55% si dala do nakladov, 45 islo zo zisku (v DP pripocitatelna polozka). Zamestnanec neplatil za listok nic. Mohla by som tychto 45% za stravne listky vykryt uctom 427?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

adinka55 Pozri príspevok
Mam na ucte 427 nejaku sumu. Doteraz vzdy spolocnost kupovala stravne listky 55% si dala do nakladov, 45 islo zo zisku (v DP pripocitatelna polozka). Zamestnanec neplatil za listok nic. Mohla by som tychto 45% za stravne listky vykryt uctom 427?
Netreba si pliesť účet 427 - ostatné fondy s účtom 472 - sociálny fond, to nie je to isté. Alebo ... že by predsa ? Lebo ... dá sa, aj zo 427 na sociálne účely, ak to má nejakú oporu v stanovách, alebo spoločenskej zmluve. Ak to tam nájdeš a konateľ to podpíše, tak by si mohla.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

a_je_to Pozri príspevok
Netreba si pliesť účet 427 - ostatné fondy s účtom 472 - sociálny fond, to nie je to isté. Alebo ... že by predsa ? Lebo ... dá sa, aj zo 427 na sociálne účely, ak to má nejakú oporu v stanovách, alebo spoločenskej zmluve. Ak to tam nájdeš a konateľ to podpíše, tak by si mohla.
Praveze si to nechcem pliest, keby som to dala zamestnancom zo soc. fondu, musela by som to tym zamestnancom zdanit. To vsak robit nechcem. Preto rozmyslam nad tymto postupom ....
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

adinka55 Pozri príspevok
Praveze si to nechcem pliest, keby som to dala zamestnancom zo soc. fondu, musela by som to tym zamestnancom zdanit. To vsak robit nechcem. Preto rozmyslam nad tymto postupom ....
Príspevok zo soc. fondu na stravovanie zamestnancov sa zdaňuje?
0 0
ADB ADB

ADB je offline (nepripojený) ADB

topper1 Pozri príspevok
Príspevok zo soc. fondu na stravovanie zamestnancov sa zdaňuje?
Popravde, radsej to ani nerobim ani nepatram po tom, lebo ked som si precitala vsetky diskusie na temu socialny fond, jeho čerpanie, zdanovanie a odvody ...... tak som zufala . Mojim cielom je : aby zamestnanec nic dodatocne nezdanoval, neplatil odvody....
Chcem jednoducho tento ucet 427 nejako rozpustit a neviem naco....
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

ADB Pozri príspevok
Popravde, radsej to ani nerobim ani nepatram po tom, lebo ked som si precitala vsetky diskusie na temu socialny fond, jeho čerpanie, zdanovanie a odvody ...... tak som zufala . Mojim cielom je : aby zamestnanec nic dodatocne nezdanoval, neplatil odvody....
Chcem jednoducho tento ucet 427 nejako rozpustit a neviem naco....
No ... mal by sa použiť na to, načo bol vytvorený uznesením, alebo podľa stanov. Naozaj vyzerá, že prostriedky z tohto fondu nepodliehajú dani, lebo nie je budovaný z nákladov, ako sociálny fond, ale z už zdanených príjmov. Ale to by som potom využil na iné sociálne účely, než na príplatok k strave. Lebo podľa § 5, ods. 7/b ZoDP je príspevok na stravu u príjemcu oslobodený od dane. Jeho výška nie je zákonom obmedzená, ak neprekročí zostávajúcich 45% ceny lístka, ktorú hradí stravník, podľa § 152/3 ZP. A sociálny fond taktiež možno na účely zvýšenia príspevku k strave doplniť zo zisku. Ale Ty lepšie poznáš svoju situáciu ...
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať