Zavrieť

Porady

použitie zisku z účtu 427

Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

prosím o radu. Rozdelím zisk podľa rozhodnutia VH 431/427 - ostatné fondy a potom čo ďalej? Kúpime nejakú investíciu, tak môžme namiesto 5xx/321 zaúčtovať 427/321. Alebo sa nám zisk bude furt kumulovať na nejakých 42x-kách?
Usporiadat
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Presne tento istý problém mám aj ja a nedopátrala som sa k žiadnej odpovedi, ako to riešiť.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Súvzťažnosť 427/321 nie je možná, fondy tvorené zo zisku sú zdrojom krytia napr. investície, na ktorú boli vytvorené, t.j. účet 427 sa kúpou investície nemá zrušiť.
Logicky vzato, ako by sa vlastne zaúčtovali náklady, resp. odpisy nadobudnutej investície?
Otázka je, že keď účet 427 stratí opodstatnenie, napr. sa investícia predá, čo ďalej?
Mám tiež taký prípad, takže som už dávnejšie hľadala riešenie, v Obchodnom zákonníku je to tiež nejednoznačne sformulované, ale podľa môjho názoru by v takom prípade malo o tomto fonde rozhodnúť valné zhromaždenie spoločnosti (napr.o jeho preúčtovaní na ú.364 a pod.).
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

V Rakusku sa z podobneho fondu platia napr. aj uplatky. Tvori sa asi v objeme do 5% zdaneneho zisku (neviem presne). Nedokladuje sa jeho pouzitie, pretoze su to uz zdanene peniaze a valne zhromazdenie rozhodlo o tom, ze budu k dispozicii statutarom (konatelia, prokuristi, dozorna rada) na ich potreby. Preto sa to vola statutarny fond a uz nemusia vysvetlovat na co to pouzili.
Na Slovensku to urcite takto nie je, ale uvedomme si ze to uz su zdanene peniaze, tak ich nepouzivajte na to, co sa da kupit z pokladnice a je navyse danovym nakladom.
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

to je síce fakt, že sú už zdanené, napriek tomu naša Valná hromada ich chce použiť na nejaké nákupy, investície. A ja ani za nič neviem, čo potom keď ich budem mať na 427, a niečo kúpime či potom namiesto 5xx resp. 042x dám 427 na strane MD? Som z toho dosť zúfalá
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

takže keď nemôže byť 427/321, tak vlastne je jedno, či budú na 427 alebo na 428?
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

V ziadnych suvztaznostiach sa takato moznost nevyskytuje:-(((
U nas to pouzivaju len na pohostenie, rozne
Zial, musia to vydokladovat, tak mi davaju bloky z restauracii alebo od partyservis, kto tam bol a co zjedol neskumam, to uz nemusia byt danovo uznane.
Ano, je to vlastne jedno, ci 427 alebo 428, ale 428 tiez sa neda pouzit na ine nez na 429 alebo 364:-((
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Tiež si myslím, že môžu byť tieto prostriedky miesto na 427 na 428 a tam kryť investície, ktoré plánuje Vaše vedenie. Ja tak zbieram v jednej spoločnosti peniažky už zopár rôčkov.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Ingi, naco ich potom pouziju?
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

no veď to, keď sa tie prachy z toho účtu 427 použijú tak jak to ksakru zúčtujem
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Sú to peniaze po zdanení, takže nie je možné ich použiť napríklad že ich prevedieme na nejaký trojkový účet. O týchto peniazoch rozhodne valna hromada. Môže íst o dotáciu napríklad do sociálneho fondu, na výplaty dividend alebo poddielov pre majiteľov alebo pre zamestnancov. Nákup hmotného majetku z tohoto účtu - neviem a domnievam sa že nie je možný. Skôr by išlo o navýšenie napríklad základného imania spoločníkov - pozor ale na ich opätovné zdanenie do roku 2004 platí, že sa musia zdaniť príjmom zo ZČ.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

dievčatá ... ale veď - to je dobré, keď sa tam peniažky zbieraju - potvrdzuje to, ze podnikateľ je schopný tvoriť vlastné zdroje a nemusí používať na svoju činnosť zdroje cudzie. Pritom nevravím, že používať cudzie zdroje na krytie aktív je nevýhodné.
Iná vec je, ako sa vám tieto peniažky prejavia v aktívach - to je: akú budú mať "formu" - ako budú "vyzerať". Môže to byť rozne: môžu sa premeniť na HIM, môžu mať formu peňažných prostriedkov na účte alebo v hotovosti. Najhoršia forma vlastných zdrojov je "nevymožiteľná pohľadávka".
Takže nepozerajte sa na tie sumy, ktoré máte uvedené na 427 spôsobom, akým hodnotíte pokladňu alebo bankový účet.

Pridajte sa ešte niekto ďalší - ak som niečo zabudla, alebo nezrozumiteľne napísala.
Mimochodom - toto sa preberá na prvej hodine účtovníctva. A tiež som roky tvrdila, že nám v škole to nikto nepovedal :-))) ale nebola to pravda - fakt je to úplne prvá hodina - čo sú to aktíva a čo sú to pasíva, aký je medzi nimi vzťah.

prepáčte mi, že som to takto popísala, nechcem vyzerať ako nejaká kantorka, ale... nedalo mi :-)
pekné sviatky všetkým prajem - vlastne iba tým, čo už majú robotu hotovú -
a ostatným - nech im to pekne "odsýpa"
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

ayya, toto som sa snažila vysvetliť vo svojom príspevku č.3 tejto témičky. Potom som sa už radšej nezapájala, lebo som mala pocit, že som nebola pochopená. Som rada, že si sa ozvala, možno Teba lepšie pochopia.
Ak sa teda VH preúčtuje na 427, podľa mňa tam zostáva ako zdroj krytia na tie účely, na ktoré bol vytvorený. Toto je strana pasív, na strane aktív vystupuje napr. ako DHM.
Ja by som pofilozofovala nad tým, že či je potrebné vytvoriť 427, podľa mňa stačí preúčtovať zisk na 428 a tiež slúži ako zdroj krytia...
Pre pochopenie ma napadol príkladík: Podpíše sa veľká ZoD s termínom realizácie 1 rok, ale bez preddavku. Spoločnosť nemajúc vlastné zdroje, si musí zobrať úver, pôžičku, atď. Pokiaľ ale spoločníci rozhodnú, že si nerozdelia zisk (povedzme, že bol celkom veľký) financuje sa zákazka z vlastných peniažkov, ktoré sa potom vrátia (a možno znásobia :-))).
0 0
Libi Libi

Libi je offline (nepripojený) Libi

je to jasné, ďakujem veľmi pekne.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

K účtu 427 - ja naň neúčtujem (nebolo veľmi čo), ale podľa mňa ak účtovná jednotka postupuje podľa predpisov (má v zmysle Postupov.. analytiku podľa účelu fondov, má zásady tvorby a čerpania štatutárnych a ostatných fondov zakotvené v spoločenskej zmluve, stanovách alebo aspoň v internej smernici), nemôže byť problém s účtovaním ani tvorby ani čerpania na účte 427. Ak sa dobre pamätám, na 427 sa kedysi účtoval stimulačný fond (odmeny), fond na sociálnu výpomoc zamestnancom, neskôr aj reprezentačné. (Nám by možno pomohol aj nejaký fond na krytie účtovných a daňových rizík ). To použitie účtu 427 na udržiavanie rovnováhy aktív a pasív (obdoba 491 u FO ?) je zaujímavý nápad. Ale neviem, či je treba riešiť dorovnanie straty za 3 roky cez 427, nie je jednoduchšie nechávať nepoužitý zisk na 428, a potom ho používať podľa potreby ?. Mne sa viac pozdáva účtovať na 427 len prostriedky s vopred známym účelom čerpania a na vyrovnávanie aktív a pasív to nechať v nerozdelenom zisku.
Naposledy upravil andrej_rv : 08.05.05 at 20:36
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja sa prikláňam k názoru Andreja -zatiaľ som však prakticky tiež tento účet nepotrebovala použiť.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Niekde som tu citala nazor auditora, ze nesmie byt vo firme naraz ucet 428 a 429. Preto by bolo mozno dobre 428, ktory uz nechcete v buducnosti delit, preuctovat na 427, aby ste mohli 429 umorit v dalsich rokoch a nie z predchadzajucich 428.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Vevey
Niekde som tu citala nazor auditora, ze nesmie byt vo firme naraz ucet 428 a 429. Preto by bolo mozno dobre 428, ktory uz nechcete v buducnosti delit, preuctovat na 427, aby ste mohli 429 umorit v dalsich rokoch a nie z predchadzajucich 428.
Nuz nie som si ista, ci ti rozumiem, naco by to robili? Ved stratu mozno uhradit z ZRF, nerozdeleneho zisku aj minulych rokov. Nemylim sa?
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Viete mi poradiť? VZ rozhodlo zisk z roku 2005 použiť na vytvorenie povinného prídelu do RF, uhradenie straty z minulých rokov a zvyšok sumy použiť na ďalší rozvoj firmy. Tak to mám v zápisnici. Mozem to tiez zauctovat na 427? Asi by bolo vhodné aby špecifikovali konkrétne na čo chcú použiť tie peniažky, pretože ako to potom rozpustím? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lienočka
Viete mi poradiť? VZ rozhodlo zisk z roku 2005 použiť na vytvorenie povinného prídelu do RF, uhradenie straty z minulých rokov a zvyšok sumy použiť na ďalší rozvoj firmy. Tak to mám v zápisnici. Mozem to tiez zauctovat na 427? Asi by bolo vhodné aby špecifikovali konkrétne na čo chcú použiť tie peniažky, pretože ako to potom rozpustím? Ďakujem.
použitie na ďalší rozvoj spoločnosti... to môže byť zaúčtované aj na účte nerozdeleného zisku... Kedže sa nič konkrétne o vytvorení fondu nepíše.
Nech sa už takýto zdroj pouťije na čokoľvek, o "rozpustení" zasa len môže rozhodnúť valné zhromaždenie, takže im to najneskor o rok pripomen.
A ak zaúčtuješ na účet 427 - fond rozvoja, tiež neurobíš chybu.
Len bez rozhodnutia VZ na tento fond nemôžeš siahať.
0 0
Lienočka Lienočka

Lienočka je offline (nepripojený) Lienočka

Ďakujem Kejka. Takže sa mi len stačí rozhodnúť či to zaúčtujem na 427 alebo 428. Je mi jasne že neskor by zase VZ muselo rozhodnúť čo s účtom 427. Ale nezdá sa mi ten účet 428, pretože oni sa už rozhodli čo so ziskom. Skor asi tá 427. Este raz diky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať