Zavrieť

Porady

Ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe SMS?

Dobry den, moj znamy dnes dostal SMS, ze jeho pracovny pomer v skusobnej dobe bol ukonceny. Tuto formu volil majitel asi preto, ze bol posledny den skusobnej doby a uz ho nezastihol v praci. Moj znamy odisiel z prace az po skonceni pracovnej doby. Zaujima ma takuto situaciu riesit. Je mozne zrusit zamestnanecky pomer cez SMS? Predpokladame ze nie. Ako je to s pisomnou vypovedou a dorucenim, kedze tato vypoved zatial nebola dorucena, predpokladame, ze nie je pravoplatna, co ak bude dorucena v pondelok 3.3.2008, co uz bude po skusobnej dobe.
Usporiadat
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Janka, takže tvoj príspevok v podstate súhlasí s mojim ......
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

mandula Pozri príspevok
Janka, takže tvoj príspevok v podstate súhlasí s mojim ......
Áno, chcela so ho len podporiť, aby nebol osamotený
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

majovrabel Pozri príspevok
Mna osobne by zaujimal aky je teraz vlastne pravny stav, ked zatial nemal dorucene oznamienie. Znamena to, ze je stale zamestnancom firmy a teda nemusi nic riesit? Alebo ide o neplatne ukoncenie pracovneho pomeru, kedze oznamenie nedostal pisomne, ako to podla pravnicky musi byt. A hlavne co robit? Pravnika si hladat urcite bude, ale cez vikend to moze byt problem a v pondelok ma maximalne cas do 10., lebo ak by o 10. nebol v robote, moze dostat vypoved, pretoze nedodrzal zmluvne stanoveny povinny cas v praci od 10:00-15:00.
Ak sa 3.3. dostaví do zamestnania, a zamestnávateľ mu nezabráni v nástupe, a on začne vykonávať svoju prácu, potom platí, že pracovný pomer pokračuje, a spiatočne mu už nemôže pracovný pomer ukončiť v skúšobnej dobe.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Stale mi na tych tvrdeniach nieco chyba Ja to vidim tak, ze zavisi akeho dobreho pravnika si kolega najde a na ochote majitela na dohode a pripadne na rozhodnuti sudu. Interpretacie mozu byt rozne. Dajme tomu, ze ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe nemusi byt urobene pisomne, znamena to ze moze byt urobene cez SMS? Po pracovnej dobe? Ak ano, aku formu musi mat tato SMS, akym sposobom sa da dokazat, ze SMS dorazila a ze ju moj znamy cital?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mandula, konecie nieco konstruktivne:-) Este ma zaujima na zaklade akeho zakona to tak je? Co napriklad ak moj znamy pride do prace na 6. ked tam este nikto iny nebude? Moze mu to pomoct?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

majovrabel Pozri príspevok
Este ma zaujima na zaklade akeho zakona to tak je? Co napriklad ak moj znamy pride do prace na 6. ked tam este nikto iny nebude? Moze mu to pomoct?
Na základe § 45 ods. 1 Zákonníka práce:
§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.


To znamená, že ak nastúpi do zamestnania vo svojom obvyklom pracovnom čase, teda o 10. hodine, a nebude mu v začatí pracovnej činnosti zo strany zamestnávateľa zabránené, potom platí, že pracovný pomer trvá a ukončiť ho v skúšobnej dobe už nie je možné.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

On ma pracovnu dobu od 7:00 do 15:00, s tym, ze je to pruzna pracovna doba, cize len od 10:00 do 15:00 tam aj musi byt, moze to byt od 8:00 do 16:00 alebo 9:00 do 17:00.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

No k tomu sa už neviem vyjadriť ....
Našu debatu by som mohla zhrnúť tak, že tým, že nebolo mu doručené písomné oznámenie o ukončení prac.pom. v skúš.dobe, to neznamená, že by išlo o neplatné ukončenie PP.
Ak by ale nastúpil do práce a nebolo by mu v tom zabránené, tak pracový pomer nie je ukončený.
Pracovný pomer by bol ukončený len v tom prípade, ak by mu v začatí činnosti zamestnávateľ bránil.
No viac ti už neviem k tomu čo dodať, možno ešte niekto sa nájde .......
Daj vedieť, ako to dopadlo.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

z www.epi.sk
ZP vyžaduje, aby sa písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručilo zamestnancovi vopred, a to aspoň 3 dni predo dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Ak sa však táto lehota nedodrží, dôjde k platnému skončeniu pracovného pomeru. Taktiež, hoci ZP vyžaduje písomnú formu oznámenia, jej nedodržanie nespôsobí neplatné skončenie pracovného pomeru.

Je však lepšie urobiť oznámenie v písomnej forme, aby bolo možné preukázať, že skutočne došlo ku skončeniu pracovného pomeru.

Čo sa týka dňa skončenia pracovného pomeru, tento musí spadať do skúšobnej doby. Ak totiž skúšobná doba uplynie, pracovný pomer pokračuje ďalej. Je vhodnejšie, aby sa deň skončenia uviedol v písomnom oznámení. Pracovný pomer sa potom skončí dňom, ktorý je uvedený v tomto oznámení. Keby zamestnávateľ zabudol v oznámení uviesť deň skončenia, pracovný pomer sa skončí dňom doručenia písomného oznámenia. Ak by v oznámení uviedol ako deň skončenia pracovného pomeru deň, ktorý by nasledoval až po uplynutí skúšobnej doby, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa skúšobnej doby.

Môže nastať situácia, že oznámenie bude doručené až po uplynutí skúšobnej doby. V tomto prípade nie je možné spätne skončiť pracovný pomer podľa § 72 ZP. Po uplynutí skúšobnej doby pracovný pomer pokračuje ďalej.

Príklad:
Zamestnávateľ dohodol so zamestnancom v pracovnej zmluve 3-mesačnú skúšobnú dobu, ktorá končila 15. augusta 2006. Keďže počas skúšobnej doby zistil, že mu nevyhovuje, zaslal mu 10. augusta 2006, tzn. pred uplynutím 3-mesačnej skúšobnej doby, oznámenie o skončení pracovného pomeru. Oznámenie však bolo doručené až 20. augusta 2006, tzn. po uplynutí skúšobnej doby.
V tomto prípade pracovný pomer pokračuje ďalej. Keby chcel zamestnávateľ skončiť tento pracovný pomer, môže ho skončiť inými spôsobmi uvedenými v § 59 ZP. Môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru, príp. uplatniť voči nemu výpoveď, ak vznikne niektorý z výpovedných dôvodov.

z www.profesia.sk
Stačí počas skúšobnej doby oznámiť, že zamestnanec končí pracovný pomer? Akou formou to treba oznámiť a aké sú termíny na oznámenie skončenia pomeru? Musí byť uvedený dôvod?

Skúšobná doba zaručuje tak zamestnávateľovi, ako aj zamestnancovi, že môžu kedykoľvek pracovný pomer skončiť.
Nepotrebujú pritom uviesť ani nijaký dôvod.
Paragraf 72 Zákonníka práce uvádza, že skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe môže zamestnanec aj zamestnávateľ písomne bez akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez toho, aby nejaký dôvod uviedli.
V našom prípade teda musí zamestnankyňa písomne oznámiť, že chce skončiť pracovný pomer. Toto písomné oznámenie má doručiť druhému účastníkovi - zamestnávateľovi, spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

z www.consultation.sk
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe (§ 72 Zákonníka práce)

Je jednostranný právny úkon smerujúci ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Písomné oznámenie zamestnávateľa, či zamestnanca o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe sa má doručiť druhej zmluvnej strane aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Uvedená lehota je len poriadková a tak jej nedodržanie nemá za následok neplatné skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Skončenie možno uplatniť z akéhokoľvek dôvodu, ale i bez uvedenia dôvodu (v zmysle § 72 Zákonníka práce), no len počas skúšobnej doby.

Písomná forma skončenia nie je podmienkou platnosti, doručenie druhej zmluvnej strane je však nevyhnutné.

Pracovný pomer sa platne skončí dňom uvedeným v oznámení, resp. dňom doručenia


...tak niekde sa tvrdí že trea písomne oznámiť, niekde nie. A vyznaj sa v tom....
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Kazdoapdne zatial Vam vsetkym dakujem. Dnes bol znamy mimo, takze zatial len tu SMS napisal, ale myslim, ze zajtra sa do debaty zapoji. Asi sme viaceri, ktoryx nas zaujima, ako to vlastne moze dopadnut Zhrniem svoje pochopenie. Poradit sa s pravnikom a ist normalne do prace, ako keby ta SMS bol len prvoaprilovy zart Ak zamestnavatel nezabrani tomu aby mohol pracovat, ukoncenie PP nie je pravoplatne, ak mu zabrani pridu na rad pravnici a ich vysvetlenie danej problematiky, je mozne ze bude musiet rozhodnut az sud.
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Aj ja ďakujem všetkým za pomoc a radu. Mám ďalšie informácie, ktoré dodajú veci trochu "štavy". Dnes mi volal jeden z obchodných partnerov firmy, ktorý pre firmu robí zákazku, kde sa s časti podielam na procese aj ja. No a dnes(v nedeľu) mal prísť do firmy podpísať zmluvu a mali sa dotiahnuť nejaké drobné záležitosti okolo toho. Volal mi, či mu neviem s niečim pomôcť, lebo si to zabudol, tak som ho poslal do svojej kancelárie, a že ho budem navigovať, kde to najde. Keď prišiel k dverám kancelárie, tak zistil, že sú zamknuté. = len pre vysvetlenie: dvere mojej kancelárie sa za celý čas čo som vo firme nezamkýnali dokonca som ani nevedel, že od nich existuje kľúč. Ak som správne pochopil toto gesto, tak konateľ spoločnosti mi chce podľa zákona "znemožniť prístup na pracovisko".

Čo mi poradíte? Ako mám v tejto veci ďalej postupovať?
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Práve som dotelefonoval so svojou známou - právničkou(aj keď nie je expertkou na pracovné právo), povedala, že výpoveď doručená SMSkou nie je právoplatnou výpoveďou lebo výpoveď musí byť doručená písomne a musím ju prevziať, poradila mi, že ak môžem aby som sa dal na PN aby som sa vyhol tomu aby mi v pondelok ak prídem do práce strčili do rúk výpoveď so spiatočným dátumom alebo čosi podobné a že v podstate počas PN ma vyhodiť nemôžu a tak pod.

Čo si o tom myslíte? Môže to byť prínostné, alebo?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
majovrabel Pozri príspevok
Kazdoapdne zatial Vam vsetkym dakujem. Dnes bol znamy mimo, takze zatial len tu SMS napisal, ale myslim, ze zajtra sa do debaty zapoji. Asi sme viaceri, ktoryx nas zaujima, ako to vlastne moze dopadnut Zhrniem svoje pochopenie. Poradit sa s pravnikom a ist normalne do prace, ako keby ta SMS bol len prvoaprilovy zart Ak zamestnavatel nezabrani tomu aby mohol pracovat, ukoncenie PP nie je pravoplatne, ak mu zabrani pridu na rad pravnici a ich vysvetlenie danej problematiky, je mozne ze bude musiet rozhodnut az sud.
Ukončenie pracovného pomeru zamestnávateľom formou SMS má asi takú váhu, ako uzavretie manželstva touto formou. Tak len pekne treba ďalej pracovať a čakať čo si vymyslí, ako výpovedný dôvod. To už také jednoduché mať nebude. Teším sa na ďalšie informácie. Na tejto som sa pobavila.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vapenik Pozri príspevok
Práve som dotelefonoval so svojou známou - právničkou(aj keď nie je expertkou na pracovné právo), povedala, že výpoveď doručená SMSkou nie je právoplatnou výpoveďou lebo výpoveď musí byť doručená písomne a musím ju prevziať, poradila mi, že ak môžem aby som sa dal na PN aby som sa vyhol tomu aby mi v pondelok ak prídem do práce strčili do rúk výpoveď so spiatočným dátumom alebo čosi podobné a že v podstate počas PN ma vyhodiť nemôžu a tak pod.

Čo si o tom myslíte? Môže to byť prínostné, alebo?
Mala pravdu, čo sa týka výpovede. Ale asi si ju nie presne informoval. U teba nejde o výpoved. Tam je to jednoznačné, musí byť písomná a musí byť doručená, inak je neplatná. U teba ale nejde o výpoved ale o " ukončenie PP v skúšobnej dobe" a to je zásadný rozdiel (písala som to v mojom predchádzajúcom príspevku).

Tá PN je rozumná v prípade, že ti znemožní prístup na pracovisko. Na veci, či je zatial písomne nedoručené ukončenie tvojho PP v skúšobnej dobe k 29.2.08 platné (ak by ho napr. poslali poštou), však podla mna, nič nemení. Aj ked v prípade pokračovania PP by si nemal absenciu a z toho vyplývajúce porušenie prac.disciplíny a dáva ti čas na poradu s právnikom.
Naposledy upravil brčko : 02.03.08 at 18:50
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Takže mám ďalšie bližšie informácie k zamknutiu mojej kancelárie. Práve som dotelefonoval so spomínaným obchodným partnerom a ten mi povedal, že dvere na kancelárii som mal zamknuté a na nich som mal nalepený "odkaz" že som dostal výpoveď. Pred chvíľou som posielal sms svojmu priamemu nadriadenému(manažérovi), že od zajtra asi idem na PN. Som z toho celého mierne zmätený, ale určite sa nevzdám bez boja... :-)
Viete mi poradiť, kde, na akého, resp. čo všetko k tomu potrebujem, keby sa chcem s právnikom poradiť? Aké mám šance niečo dosiahnuť? Čo sú rozhodujúce kľúčové faktory, na ktoré sa nesmie zabudnúť?
Ďakujem.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Moj nazor na PN je ze dava cas. Ak ukoncenie pracovneho pomeru nie je pravoplatne dava cas na poradenie s pravnikom. Sluzobny mobil by som vypol a nezapinal, napriklad nabijacku by som niekde nechal. Ak to vsetko bolo pravoplatne, PN sa aj tak nic nepokazi, aspon budu nejake drobne od Soc.Poistovne. Kazdopadne ist do prace s tym ze na dverach je oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru je podla mojho nazoru somarina, lebo to znizuje manevrovaci priestor. Aj ked, ak to tam je, da sa to zahodit do kosa a pytat sa ze preco su zamknute dvere:-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vapenik Pozri príspevok
Takže mám ďalšie bližšie informácie k zamknutiu mojej kancelárie. Práve som dotelefonoval so spomínaným obchodným partnerom a ten mi povedal, že dvere na kancelárii som mal zamknuté a na nich som mal nalepený "odkaz" že som dostal výpoveď. Pred chvíľou som posielal sms svojmu priamemu nadriadenému(manažérovi), že od zajtra asi idem na PN. Som z toho celého mierne zmätený, ale určite sa nevzdám bez boja... :-)
Viete mi poradiť, kde, na akého, resp. čo všetko k tomu potrebujem, keby sa chcem s právnikom poradiť? Aké mám šance niečo dosiahnuť? Čo sú rozhodujúce kľúčové faktory, na ktoré sa nesmie zabudnúť?
Ďakujem.
Skúsiť to môžeš, podať žalobu o neplatné skončenie PP v skúšobnej dobe, ale nevidím veľkú šancu na výhru. V skúšobnej dobe je veľmi nízka ochrana ochrana zamestnanca voči skončeniu PP, nakoľko skončenie nie je podmienené doručením písomného oznámenia:
"(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

Je tam uvedené, že sa má doručiť, nie že sa musí doručiť. A ak sa nedoručí, aj tak môže platiť skončenie PP, pretože zákon nehovorí, že je skončenie v takom prípade neplatné. Mohli ťa v posledný deň skúš. doby odhlásiť zo SP, teda PP skončili v SD. A tie 3 dni pred skončením nie sú vôbec podmienkou. A za písomné doručenie môže byť považované aj doručenie SMS, aj to je písomné oznámenie o skončení PP. A podľa všetkého ti tá SMS bola doručená ešte pred skončením SD.

Takže ja vidím slabé šance na úspech na súde.
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Chobot, ďakujem za postreh, je mi to nemilé, ale musím s ním súhlasiť.
Zaujala ma však tá časť so Sociálnom Poisťovňou. Keďže si majiteľ(konateľ) zmyslel, že ma vyhodí až večer o šiestej je dosť pravdepodobné, že vtedy som ešte nebol odhlásený zo SP. Dá sa nejakým spôsobom zistiť, či a kedy som bol so SP odhlásený? A keď som bol odhlásený v neskorší deň ako posledný deň skúšobnej doby, znamená to, že môj PP pokračuje? Aký postup v takomto prípade sa odporúča?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vapenik Pozri príspevok
Chobot, ďakujem za postreh, je mi to nemilé, ale musím s ním súhlasiť.
Zaujala ma však tá časť so Sociálnom Poisťovňou. Keďže si majiteľ(konateľ) zmyslel, že ma vyhodí až večer o šiestej je dosť pravdepodobné, že vtedy som ešte nebol odhlásený zo SP. Dá sa nejakým spôsobom zistiť, či a kedy som bol so SP odhlásený? A keď som bol odhlásený v neskorší deň ako posledný deň skúšobnej doby, znamená to, že môj PP pokračuje? Aký postup v takomto prípade sa odporúča?
Odhlásenie nemá na platnosť alebo neplatnosť skončenia PP žiadny vplyv. Je to povinnosť zamestnávateľa odhlasovať zamestnancov z poistenia a dá sa odhlasovať aj spätne (neviem presne koľko dní). Aj keby ťa odhlásili až v pondelok, dôležité je, kedy zamestnávateľ ukončil PP. A v prípade skončenia v skúšobnej dobe nie sú exaktné podmienky, ktoré treba splniť, hádam len to písomné oznámenie.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Chobot nesuhlasim minimalne s jednou vecou, forma SMS urcite nie je pisomna. Email (elektronicky podpisany) by sa zrejme mohol za pisomny povazovat. Moja otazka pravneho stavu nebola doteraz zodpovedana. Ide o ukoncenie pracovneho pomeru, ak to bolo urobene len SMS? Ak ho majitel odhlasi zo Socialnej a Zdravotnej poistovne, urcite o ukoncenie pracovneho pomeru pojde, uz bude dolezite len to ci platne alebo neplatne, ale na to ma zamestnanec az 2 mesiace, aby podal staznost za neplatne ukoncenie pracovneho pomeru. Majitel predpokladam, ze ma 8 dni na odhlasenie zo Socialnej poistovne, najneskor vsak, ked tam posle PN doklady, ktore mu musi kolega poslat. Dolezite je totiz, kto bude platit PN, ci zamestnavatel alebo Soc. Poistovna (PN v ochrannej lehote). Teraz bude dolezite aj to ci si konatel je 100% isty, ze by sud vyhral, ak nie, moze ukoncenie pracovneho pomeru stale zrusit, kedze mu bude zrejme jasne, aky vyznam ma tato PN a to pisomne oznamenie nebolo doteraz dorucene.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať