Zavrieť

Porady

Ukoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe SMS?

Dobry den, moj znamy dnes dostal SMS, ze jeho pracovny pomer v skusobnej dobe bol ukonceny. Tuto formu volil majitel asi preto, ze bol posledny den skusobnej doby a uz ho nezastihol v praci. Moj znamy odisiel z prace az po skonceni pracovnej doby. Zaujima ma takuto situaciu riesit. Je mozne zrusit zamestnanecky pomer cez SMS? Predpokladame ze nie. Ako je to s pisomnou vypovedou a dorucenim, kedze tato vypoved zatial nebola dorucena, predpokladame, ze nie je pravoplatna, co ak bude dorucena v pondelok 3.3.2008, co uz bude po skusobnej dobe.
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majovrabel Pozri príspevok
Chobot nesuhlasim minimalne s jednou vecou, forma SMS urcite nie je pisomna. Email (elektronicky podpisany) by sa zrejme mohol za pisomny povazovat. Moja otazka pravneho stavu nebola doteraz zodpovedana. Ide o ukoncenie pracovneho pomeru, ak to bolo urobene len SMS? Ak ho majitel odhlasi zo Socialnej a Zdravotnej poistovne, urcite o ukoncenie pracovneho pomeru pojde, uz bude dolezite len to ci platne alebo neplatne, ale na to ma zamestnanec az 2 mesiace, aby podal staznost za neplatne ukoncenie pracovneho pomeru. Majitel predpokladam, ze ma 8 dni na odhlasenie zo Socialnej poistovne, najneskor vsak, ked tam posle PN doklady, ktore mu musi kolega poslat. Dolezite je totiz, kto bude platit PN, ci zamestnavatel alebo Soc. Poistovna (PN v ochrannej lehote). Teraz bude dolezite aj to ci si konatel je 100% isty, ze by sud vyhral, ak nie, moze ukoncenie pracovneho pomeru stale zrusit, kedze mu bude zrejme jasne, aky vyznam ma tato PN a to pisomne oznamenie nebolo doteraz dorucene.
Súhlasím s Chobotom. Či je zamestnanec odhlásený alebo nie zo SP, nemá to žiaden vplyv na platnosť skončenia PP. A že je skončenie PP v tomto prípade platné, aj keď to poslal SMS-kou je v príspevkoch 8, 20 a 21.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

JankaO - ja som povedal, ze nesuhlasim, ze SMS je pisomna forma. Chobot tvrdi, ze to musi byt pisomne a ze SMS sa moze povazovat za pisomnu formu. S tymto nesuhlasim. Ten zvysok boli moje uvahy.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Mozno som zle chobota pochopil, on mozno hovoril len o pisomnom oznameni, ktore by bolo neskor dorucene. Ok, ale ak postou nic nepride, nie je ziadne pisomne oznamenie.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majovrabel Pozri príspevok
JankaO - ja som povedal, ze nesuhlasim, ze SMS je pisomna forma. Chobot tvrdi, ze to musi byt pisomne a ze SMS sa moze povazovat za pisomnu formu. S tymto nesuhlasim. Ten zvysok boli moje uvahy.
A príspevky 8, 20 a 21 si čítal?
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Pise sa tam, ze pisomna forma nie je nutna A preto som sa nevyjadroval na tuto cast, ale na tu pisomnu cast o ktorej chobot pisal
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majovrabel Pozri príspevok
Pise sa tam, ze pisomna forma nie je nutna A preto som sa nevyjadroval na tuto cast, ale na tu pisomnu cast o ktorej chobot pisal
V podstate je to aj tak jedno, pracovný pomer v skúšobnej dobe bol skončený.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Ale ked sme pri tom, aka forma je podla Teba SMS? Su pravne ukony, ktore sa mozu urobit ustne, ale poznas nejaky, ktory by sa dal urobit cez SMS? Ustna forma tu nebola.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majovrabel Pozri príspevok
Ale ked sme pri tom, aka forma je podla Teba SMS? Su pravne ukony, ktore sa mozu urobit ustne, ale poznas nejaky, ktory by sa dal urobit cez SMS? Ustna forma tu nebola.
Tak, keď sme pri tom, tak SMS-kou sa dá odhlásiť a prihlásiť zamestnanec do SP.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

tak to som nevedel, v tom pripade beriem, PP bol ukonceny.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

endrju Pozri príspevok
... avšak po SMSke musí nasledovať písomné oznámenie tej skutočnosti, ktorá bola oznámená predbežne SMSkou.
Takže tento príklad asi nie je argument v prospech toho, či SMSka môže alebo nemôže byť považovaná za písomné oznámenie.
Toto už máme prebraté. Myslím, že absencia písomného oznámenia o skončení PP nemá vplyv na platnosť takéhoto úkonu. T.j. Pracovný pomer bol v skúšobnej dobe skončený.
Majo ale chcel vedieť, ktorý úkon sa ešte dá urobiť SMS- kou. To bola len konkrétna odpoveď na konkrétnu otázku. (Písomné oznámenia len potvrdí platnosť SMS-ky, vrátane dátumu.)
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Inak ak si citala pozorne tu SMS, nie je v nej uvedeny datum Aj ked zase sa pise, ze pri absencii datumu je rozhodujuci datum dorucenia, co bolo 29.2. Kazdopadne uz sa nasiel pravnik, ktory sa na to chce pozriet, takze uvidime aky ma nazor on
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

majovrabel Pozri príspevok
Inak ak si citala pozorne tu SMS, nie je v nej uvedeny datum Aj ked zase sa pise, ze pri absencii datumu je rozhodujuci datum dorucenia, co bolo 29.2. Kazdopadne uz sa nasiel pravnik, ktory sa na to chce pozriet, takze uvidime aky ma nazor on
No tak daj vedieť, ako dopadneš.
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Ako už bolo spomínané, zaslal som fakty k tomuto prípadu právnikovi a prišlo mi od neho takéto vyjadrenie:

On 3/3/08, Pavol Kukucka wrote:
Vazeny pan Vápeník,
moj nazor je jednoznacny a vyplyva z ustanoveni Zakonnika prace :

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe


(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Pokial viem, odoslanie SMS urcite nenahradzuje pisomne oznamenie. Podla mna mozte po skonceni PN nastupit do zamestnania.
V pripade, ze Vam to neumoznia ... rozhodne sud. Je to z ich strany velmi hlupe riesenie.

Ale to musite "zabojovat" ... vratit sa nazad ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Malá otázočka: Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca (PN,OČR), že?
To znamená, že ak PN začne 29.2., tak skúšobná doba sa skončí zrejme až prvý deň nástupu po ukončení PN.
Teda pozor, vtedy zamestnávateľ môže ukon ukončenia prac.pomeru v skúšobnej dobe urobiť písomne.
0 0
vapenik vapenik

vapenik je offline (nepripojený) vapenik

Zhrniem fakty:

Dna 1. 12. 2007 som nastupil do zamestnania vo firme Tetras s. r. o. v pracovnom zaradení IT manažér.

Pracovná zmluva bola dojednaná so skúšobnou dobou 3 mesiace.

29. 2. 2008 mi mala končiť skúšobná doba.

Pracovnú dobu som mal dohodnutú pružne tak, že v čase od 10.00h do 15.00h som musel byť v práci, ostatok času bol plávajúci.

29. 2. 2008(piatok) o 15.25h som odchádzal z práce.

17.59h mi prišla na služobný mobil SMS tohoto znenia:

Vazeny pan Vapenik, pracovny pomer uzatvoreny medzi Vami a spolocnostou Tetras, s.r.o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Milos Kucik, konatel, Tetras,s.r.o.

SMS som si samozrejme prečítal až neskôr.

V nedeľu(2.3.) mi volal obchodný partner spoločnosti Tetras na môj súkromný mobil(lebo sa mi pravdepodobne nevedel dovolať na môj služobný - ktorý bol vybitý), že si zabudol so sebou zobrať nejaké podklady(ktoré mi pár dní predtým poslal mailom) dôležité na podpis zmluvy, ktorú mal ísť vtedy podpísať v priestoroch firmy a pýtal sa ma že či mu s tým neviem pomôcť. Tak som ho navigoval do svojej kancelárie, že mu poviem, kde to nájde. Vtedy mi povedal, že dvere mojej kancelárie sú zamknuté - čo bolo pre mňa záhadou, lebo odkedy tam pracujem, sa nezamkýnali a ani som nevedel, že od nich existujú nejaké kľúče. Tak som mu povedal, že mu s tým neviem pomôcť a skončili sme hovor.

V zápätí na to som volal svojmu priamemu nadriadenému(hlavnému manažérovi), že či vie niečo o tom, že mám zamknuté dvere kancelárie - vyjadril sa, že o ničom nevie, že najskôr to bude vedieť majiteľ-konateľ.

Neskôr v nedeľu večer som potom posielal spomínanému manažérovi SMS, v ktorej mu oznamujem, že sa necítim dobre a pravdepodobne v pondelok neprídem do práce.

V pondelok som mu volal, že cestujem domov a idem k lekárovi(vypísať sa na PN), vtedy mi povedal, že už vie prečo som mal zamknuté dvere a že som na nich mal pripnutý papier, že so mnou majiteľ-konateľ v piatok ukončil pracovný pomer. Povedal som mu že o ničom neviem a že to preberieme, keď sa vrátim z PN.

V pondelok(3. 3.) ma potom lekár vypisal PN do piatku. Takže momentálne som PN.

To sú zhrnuté fakty.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
vapenik Pozri príspevok
Zhrniem fakty:

Dna 1. 12. 2007 som nastupil do zamestnania vo firme Tetras s. r. o. v pracovnom zaradení IT manažér.

Pracovná zmluva bola dojednaná so skúšobnou dobou 3 mesiace.

29. 2. 2008 mi mala končiť skúšobná doba.

Pracovnú dobu som mal dohodnutú pružne tak, že v čase od 10.00h do 15.00h som musel byť v práci, ostatok času bol plávajúci.

29. 2. 2008(piatok) o 15.25h som odchádzal z práce.

17.59h mi prišla na služobný mobil SMS tohoto znenia:

Vazeny pan Vapenik, pracovny pomer uzatvoreny medzi Vami a spolocnostou Tetras, s.r.o. ukoncujeme bez uvedenia dovodu v skusobnej dobe. S pozdravom Milos Kucik, konatel, Tetras,s.r.o.

SMS som si samozrejme prečítal až neskôr.

V nedeľu(2.3.) mi volal obchodný partner spoločnosti Tetras na môj súkromný mobil(lebo sa mi pravdepodobne nevedel dovolať na môj služobný - ktorý bol vybitý), že si zabudol so sebou zobrať nejaké podklady(ktoré mi pár dní predtým poslal mailom) dôležité na podpis zmluvy, ktorú mal ísť vtedy podpísať v priestoroch firmy a pýtal sa ma že či mu s tým neviem pomôcť. Tak som ho navigoval do svojej kancelárie, že mu poviem, kde to nájde. Vtedy mi povedal, že dvere mojej kancelárie sú zamknuté - čo bolo pre mňa záhadou, lebo odkedy tam pracujem, sa nezamkýnali a ani som nevedel, že od nich existujú nejaké kľúče. Tak som mu povedal, že mu s tým neviem pomôcť a skončili sme hovor.

V zápätí na to som volal svojmu priamemu nadriadenému(hlavnému manažérovi), že či vie niečo o tom, že mám zamknuté dvere kancelárie - vyjadril sa, že o ničom nevie, že najskôr to bude vedieť majiteľ-konateľ.

Neskôr v nedeľu večer som potom posielal spomínanému manažérovi SMS, v ktorej mu oznamujem, že sa necítim dobre a pravdepodobne v pondelok neprídem do práce.

V pondelok som mu volal, že cestujem domov a idem k lekárovi(vypísať sa na PN), vtedy mi povedal, že už vie prečo som mal zamknuté dvere a že som na nich mal pripnutý papier, že so mnou majiteľ-konateľ v piatok ukončil pracovný pomer. Povedal som mu že o ničom neviem a že to preberieme, keď sa vrátim z PN.

V pondelok(3. 3.) ma potom lekár vypisal PN do piatku. Takže momentálne som PN.

To sú zhrnuté fakty.
Podľa môjho názoru Tvoj PP v skúšobnej dobe neskončil. Osobne ak by som nemala nič " za ušami " a na PP trvám, by som sa bránila. A pán konateľ mal dostatočný časový priestor včas a zákonným spôsobom PP ukončiť. Opieram sa aj o názor dvoch právnikov, ktorých vyjadrenie v tejto téme bolo prezentované.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

smith Pozri príspevok
Malá otázočka: Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca (PN,OČR), že?
To znamená, že ak PN začne 29.2., tak skúšobná doba sa skončí zrejme až prvý deň nástupu po ukončení PN.
Teda pozor, vtedy zamestnávateľ môže ukon ukončenia prac.pomeru v skúšobnej dobe urobiť písomne.
odhliadnuc od toho že tá PN začala toho 3.3. tak počas PN v skúšobnej dobe nie zamestnanec vôbec chránený.

http://www.profesia.sk/cms/odchadzam...10052&detail=1

ak som správne pochopila článok, tak ak nie je záujem skončiť prac. pomer v skúšobnej dobe tak sa táto predlžuje o dobu prekážok zo strany zamestnanca, čo však na druhej strane, neviem aký to má vyznam.??? ak ho môže vyhodiť aj počas PN

som zvedavá ako dopadne tento spor.
0 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

majovrabel Pozri príspevok
Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku
písomnú výpoveď vapenikovi este nedoručili?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

majovrabel Pozri príspevok
Som rad, ze tu konecne mame nazory, ze PP neskoncil, lebo ja mam ten pocit od zaciatku, aj ked ma JankaO vcera takmer presvedcila o opaku
Z pohľadu zamestnávateľa PP skončil, z tvojho pohľadu nie. Darmo tu budeme písať argumenty, my to nerozhodneme. Len sa môžeme niektorí postaviť na stranu "áno" alebo "nie".

Argumenty oboch strán poznáš, teraz je na tebe, či rozhodnutie tejto dilemy zveríš do rúk súdu alebo sa s tým zmieriš.

Pokiaľ sa rozhodneš pre súd, bude ťa to stáť nemalé peniaze - teda právnik, ktorý spíše žalobu. Môžeš počítať so sumou v desiatkach tisícov (moja skúsenosť s právnym zastupovaním). AK by si aj súd vyhral, tieto peniaze sa ti nevrátia, lebo náhrada súdnych trov sa počíta podľa tabuliek, ktoré nedosahujú výšku odmeny právnemu zástupcovi, ktorá sa zvyčajne určuje dohodou.

Ak vyhráš, získaš to, že ti zamestnávateľ bude musieť doplatiť náhradu mzdy od skončenia PP do rozhodnutia súdu o neplatnosti skočenia PP. Právny zástupca ťa pravdepodobne bude nahovárať ísť do súdneho sporu, lebo odmenu má zaručenú aj v prípade prehry (výhru ti nemôže žiadny právnik garantovať).

Takže rozhodnutie je na tebe.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať