Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zapíš podľa pravdy aký stav máš k 31.12.2008, teda 49000,- Sk
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

..ale nezabudni
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26,
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Spomenuli sme účtovanie materiálu - zásob pri všetkým možných druhoch hmotného majetku neodpisovaného: s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok i viac ako 1 rok.

A čo software? - nehmotný majetok neodpisovaný (menej ako 50.000 Sk).

Podľa postupov účtovania pre JÚ § 10 odsek 11 sa nehmotný majetok účtuje:

(11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu - t.j. PREVÁDZKOVÁ RÉŽIA

V prípade, že sa účtovná jednotka rozhodne zaradiť nehmotný majetok do 50.000.,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok do Dlhodobého nehmotného majetku, postupuje podľa § 10 odsek 1:
(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g). - čo sú vlastne výdavky neovplyvňujúce ZD
Naposledy upravil Monika Kováčová : 23.02.09 at 16:02
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Monika Kováčová Pozri príspevok
Spomenuli sme účtovanie materiálu - zásob pri všetkým možných druhoch hmotného majetku neodpisovaného: s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok i viac ako 1 rok.

A čo software? - nehmotný majetok neodpisovaný (menej ako 50.000 Sk).

Podľa postupov účtovania pre JÚ § 10 odsek 11 sa nehmotný majetok účtuje:

(11) Nehmotný majetok, ktorého ocenenie nie je vyššie ako suma podľa osobitného predpisu14), možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako jeden rok. Ak účtovná jednotka takýto nehmotný majetok nezaradí do dlhodobého nehmotného majetku, účtuje sa podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu - t.j. PREVÁDZKOVÁ RÉŽIA

V prípade, že sa účtovná jednotka rozhodne zaradiť nehmotný majetok do 50.000.,- s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok do Dlhodobého nehmotného majetku, postupuje podľa § 10 odsek 1:
(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g). - čo sú vlastne výdavky neovplyvňujúce ZD
no, ešte že MOŽNO zaradiť.. takže nezaradím a basta.
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Nakup materialu (CD, DVD) davam ako kameraman ako nakup materialu. Tieto veci pouzijem hned. Raz mesacne urobim na nakupene materialy prijem i vydaj v knihe zasob. Musim este urobit nejaky zapis v PD ohladom nakupeneho materialu? Ak ano, co presne?Vdaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V PD zaúčtovať dňom nákupu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v "kolónke" materiál.
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Marína Pozri príspevok
V PD zaúčtovať dňom nákupu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane v "kolónke" materiál.
Cize: 1. v PD dam ako VOZD nakup materialu (to mam)
2. urobim prijem a vydaj v knihe zasob (aj to mam)
3. v PD nemusim cez ID urobit nejake preuctovanie nakup materialu s minusom/prevadzkova rezia s plusom? (z predchadzajucich prispevkov som sa totiz dopracoval prave k tomu, ze ano)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

viktor24 Pozri príspevok
3. v PD nemusim cez ID urobit nejake preuctovanie nakup materialu s minusom/prevadzkova rezia s plusom? (z predchadzajucich prispevkov som sa totiz dopracoval prave k tomu, ze ano)
kde? Môžeš uviesť?
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami . Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

viktor24 Pozri príspevok
V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami . Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
podčiarknuté chápeš zle: pozri tento príspevok http://www.porada.sk/950731-post137.html hlavne to pod nápisom Dôležité
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

viktor24 Pozri príspevok
V ramci tejto tematiky, presne ani neviem, ktory prispevok (prispevky).Ale moze byt, ze som poplietol jablka s hruskami . Ja to chapem tak, ze ak to dam ako nakup materialu - tak nakupene veci mam akoze na sklade, a ked dam ako prev. rezia, tak to som akoze vydal zo skladu do spotreby.
Nikde to "nepreúčtovávaš"
V Peňažnom denníku účtuješ:
VOZD - Nákup materiálu.

V knihe zásob /sklad/
Zápis do knihy zásob - ako príjem materiálu na sklad
Ak spotrebuješ nejakú časť, tak vystavíš - výdaj materiálu zo skladu
Naposledy upravil Muška : 24.02.09 at 10:32 Dôvod: Ďakujem Zoleeeeeeeeeee :):):)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Muška Pozri príspevok
Nikde to "nepreúčtovávaš"
V Peňažnom denníku účtuješ:
VNZD - Nákup materiálu.

V knihe zásob /sklad/
Zápis do knihy zásob - ako príjem materiálu
Ak spotrebuješ nejakú časť, tak budeš mať
Spotreba materiálu - výdaj materiálu
Muška určite VNZD a nie VOZD?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sorry, opravené
A trošku som to poslovenčila, lebo niekedy si už ani sama nerozumiem
0 0
viktor24 viktor24

viktor24 je offline (nepripojený) viktor24

Monika, Muska, Zoli - dakujem vam. Uz mi to je jasne. Vdaka!
0 0
Eva67 Eva67

Eva67 je offline (nepripojený) Eva67

pracujúca žena
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Eva67 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
Ja som za materiál
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Eva67 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ak si kúpi živnostník mobil alebo pracovnú obuv a pracovný odev- zapíšem to v PD ako materiál alebo réžia?
To je réžia, materiál je niečo z čoho potom vyrába čosi ďalej, alebo použije pri svojej práci, napr. elektrikár
dajaké elektrické káble, či stolár trebárs dajaké drevo alebo klince atď.
Naposledy upravil babi2 : 26.02.09 at 14:14
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

babi2 Pozri príspevok
To je réžia, materiál je niečo z čoho potom vyrába čosi ďalej, alebo použije pri svojej práci, napr. elektrikár
dajaké elektrické káble, či stolár trebárs dajaké drevo alebo klince atď.
asi si túto tému nečítala, že? stačí stranu 14, dobre?
0 0
valikaP valikaP

valikaP je offline (nepripojený) valikaP

Dobrý deň. Prečítala som si hádam celú túto tému. Aj som pochopila čo je materiál a čo réžia. Ale padla tu jedna otázka niekde ešte pred tým "pivom a alkoholom" a práve to ma zaujíma. Čo je vlastne interný doklad? A čo je interná smernica? Ide o to, že ja si robím účtovníctvo klasicky manuálne, som veľmi malý živnostník, ktorému niekoľko tisícový program zatiaľ nieje treba. Píšem prvý krát svoj PD. Mám čalúnnicku dielňu a pracujem na zakázku ( len oprava a reštaurovanie nábytku nie výroba,), skoro všetko je teda materiál. Internovu smernicou by som chcela určit, že všetok materiál ktorý kupujem ide priamo do spotreby, aby som nemusela robit skladovú evidenciu. Ale ja vlastne ani neviem čo to je. Len kus papiera s iniciálami, alebo ako to v reále vizerá? je možné zakúpiť nejaké tlačivo? Vopred ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

áno, vyzerá to ako kus papiera (spravidla A4), môže to byť i niekoľko kusov, a sú tam aj iniciály.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať