Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Erika-ežka Pozri príspevok
Ja si to tiež myslím, aj to tak robím. Skôr ma prekvapilo, že by som to mala písať aj do Výkazu o majetku a záväzkoch - ako zásobu. Myslím si, že tam majú byť iba zásoby, ktoré sa nepoužili a sú na sklade k 31.12. Či sa mýlim
ja účtujem dhim do réžie, pozerala som tu všeliaké príspevky, jeden tvrdí do materiálu, druhý do réžie. Ja účtujem dhim do réžie z jedného dôvodu, soft mi umožňuje členiť len réžiu tak si tam vytvorím skupinu dhim a v materiáli sa to nedá. Do výkazu o majetku a záväzkov sa dhim neuvádzajú určite, zaradia sa do používania a hotovo.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Zuzy Pozri príspevok
My máme hostinec a tam sme kúpili mrazničku, preto som pýtala, kam to mám zaúčtovať, ale krátkodobý majetok to nebude, lebo to budem používať viac ako jeden rok. Žeby podľa nového zákona je to materiál? § 11 ods. 2
Kľudne to môže byť aj krátkodobý majetok, pokiaľ hodnota tej mrazničky nepresiahla sumu 30.000,- Sk, nemusíš o nej účtovať ako o dlhodobom hm. majetku, aj napriek tomu, že ju budeš používať dlhšie ako rok.
viď. § 22 ZDP
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem ...
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Porovnala som zákony o účt. do 31.12.2007 a od 1.1.2008 a práve tuto sú zmeny v účtovaní KM, /do 31.12. KM môže ako zásoby a od 1.1. sa účtuje ako zásoby/ Ja tak to chápem, ale pre istotu môžete to skontrolovať aj vy
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Zuzy Pozri príspevok
Porovnala som zákony o účt. do 31.12.2007 a od 1.1.2008 a práve tuto sú zmeny v účtovaní KM, /do 31.12. KM môže ako zásoby a od 1.1. sa účtuje ako zásoby/ Ja tak to chápem, ale pre istotu môžete to skontrolovať aj vy
Naozaj to vyzerá, že tá zmena účtovania KM je len od 1.1.2008.
Viď - výcuc:
"§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok
(12) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.

§ 11
Zásoby
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
0 0
jopo jopo

jopo je offline (nepripojený) jopo

Milena202 Pozri príspevok
Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Kupil som do kancelarie :

1 ks NOTEBOOK 28900,-Sk
1 ks Kreslo 1690,-
1 ks tlaciaren 7900,-Sk

Zauctujem to vsetko do prevadzkovej rezie nakolko ani jedna vec nepresiahla 30 tis.
Budem viest evidenciu ako Drobny Hmotny Majetok . Dal som to do prevadzkovej rezie, tyn padom ziadne odpisy nerobim.

Spravil som to spravne?

PAlo
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Podľa toho, čo som čítala pár príspevkov vyššie, by to mal byť materiál, nie réžia. Ale tlačiareň, ak :1. je nová, a nie je aj skener, kopírka, teda nie je schopná samostatne fungovať, patrí k PC, alebo notebooku, teda 28.900,- + 7.900, 4 roky odpisovať 36.800,- Sk.
ak 2. už nejaká tlačiareň vo firme bola, je možné túto novú považovať za náhradný diel, a je to materiál.
Naposledy upravil Dav : 03.03.08 at 17:45 Dôvod: gramatika
0 0
jopo jopo

jopo je offline (nepripojený) jopo

Dav Pozri príspevok
Podľa toho, čo som čítala pár príspevkov vyššie, by to mal byť materiál, nie réžia. Ale tlačiareň, ak :1. je nová, a nie je aj skener, kopírka, teda nie je schopná samostatne fungovať, patrí k PC, alebo notebooku, teda 28.900,- + 7.900, 4 roky odpisovať 36.800,- Sk.
ak 2. už nejaká tlačiareň vo firme bola, je možné túto novú považovať za náhradný diel, a je to materiál.
Je to multifunkcne zariadenie aj zo skenerom, je to jedina kopirka a tlaciaren fo firme /funguje samostatne/.
Ked som pred dvoma rokmy kupil pokladnu za 13 tis, dal som ju do prevadzkovej rezie, a pri danovej kontrole nemali vyhrady.
Vyjadrite sa tu este niekto k tomu, ale prosim nehadzte tu zasa linky a citacie zakonov. Povedzte rovno ako to zauctovat.

PAlo
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

jopo Pozri príspevok
Je to multifunkcne zariadenie aj zo skenerom, je to jedina kopirka a tlaciaren fo firme /funguje samostatne/.
Ked som pred dvoma rokmy kupil pokladnu za 13 tis, dal som ju do prevadzkovej rezie, a pri danovej kontrole nemali vyhrady.
Vyjadrite sa tu este niekto k tomu, ale prosim nehadzte tu zasa linky a citacie zakonov. Povedzte rovno ako to zauctovat.

PAlo
Ak je multifunkčná, je materiál, netreba ju odpisovať, ani notebook .
Preto som písala, že podľa toho, čo som čítala vyššie, lebo tiež som účtovala všetko na réžiu. Do materiálu len tie položky, ktoré sa ďalej spracovávali. Ale od 1.1.2008 je zmena v účtovaní.
0 0
martinr martinr

martinr je offline (nepripojený) martinr

Keďže tu každý z Vás si Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 vysvetľuje po svojom, tak to znamená, že toto opatrenie nie je napísané jednoznačne. Stiahnuť si ho môžete na tejto adrese:
(aha tak nič - odkaz mi nedovolilo zadať, tak si to musíte nájsť sami - je súčasťou finančného spravodaja č.13 na stránkach MF SR)
Takže fakty sú jasné:
Odseky 25 a 26 hovoria toto:
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Situácia v oboch citovaných odstavcoch nemôže nikdy nastať, pretože hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) je:
samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18)
okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),

čiže zopakujem je to majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok A v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise. Obe podmienky musia nastať súčasne a obe sú súčasťou odseku 12 písm. b). Takže v každom prípade ak hovoríme o hmotnom majetku podľa odseku 12 písm. b) tak hovoríme o hmotnom majetku spĺňajúcom všetky podmienky v odseku vypísané, a nie len časť týchto podmienok.
Z toho logicky vyplýva, že žiaden hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) nemôže mať ocenenie rovné sume podľa osobitného predpisu18) alebo byť nižšie. Taký hmotný majetok podľa tohto opatrenia totiž neexistuje. To, ako to autor uvedeného paškvilu myslel je pre právne účely úplne irelevantné, podstatné je to, ako to je napísané.
Takže záver je taký, že drobný investičný majetok dávam do réžie a nedávam ho do zásob. Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť.
A ešte jedna "drobnosť". Uvedené opatrenie nadobúda účinnosť dňom 1.1.2008, čiže účtovníctvo za rok 2007 je potrebné viesť podľa opatrenia platného a účinného v roku 2007
0 0
jopo jopo

jopo je offline (nepripojený) jopo

Neviem k comu bolo dobre aby si sem zasa len skopiroval nejaku vyhlasku, ktorej tu aj tak nikto nerozumie. Ked si taky mudry tak sem normalne napis ako to zauctovat.....a vsetci aj tak uctujeme teraz rok 2007, tak sem daj ako to zauctovat spravne.

dakujem.
/naozaj stojim z danovym prizannim, lebo sa tu neviem dostat k nejakemu spravnemu usmerneniu ako to zauctovat/
0 0
gallows gallows

gallows je offline (nepripojený) gallows

martinr Pozri príspevok
Keďže tu každý z Vás si Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 vysvetľuje po svojom, tak to znamená, že toto opatrenie nie je napísané jednoznačne. Stiahnuť si ho môžete na tejto adrese:
(aha tak nič - odkaz mi nedovolilo zadať, tak si to musíte nájsť sami - je súčasťou finančného spravodaja č.13 na stránkach MF SR)
Takže fakty sú jasné:
Odseky 25 a 26 hovoria toto:
(25) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
(26) Hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu18) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako zásoby.
Situácia v oboch citovaných odstavcoch nemôže nikdy nastať, pretože hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) je:
samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise18)
okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),

čiže zopakujem je to majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok A v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise. Obe podmienky musia nastať súčasne a obe sú súčasťou odseku 12 písm. b). Takže v každom prípade ak hovoríme o hmotnom majetku podľa odseku 12 písm. b) tak hovoríme o hmotnom majetku spĺňajúcom všetky podmienky v odseku vypísané, a nie len časť týchto podmienok.
Z toho logicky vyplýva, že žiaden hmotný majetok podľa odseku 12 písm. b) nemôže mať ocenenie rovné sume podľa osobitného predpisu18) alebo byť nižšie. Taký hmotný majetok podľa tohto opatrenia totiž neexistuje. To, ako to autor uvedeného paškvilu myslel je pre právne účely úplne irelevantné, podstatné je to, ako to je napísané.
Takže záver je taký, že drobný investičný majetok dávam do réžie a nedávam ho do zásob. Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť.
A ešte jedna "drobnosť". Uvedené opatrenie nadobúda účinnosť dňom 1.1.2008, čiže účtovníctvo za rok 2007 je potrebné viesť podľa opatrenia platného a účinného v roku 2007
Presne tak som to pochopil a robím i ja ... uvidíme, ako to pochopí kontrola z DÚ ...
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

martinr Pozri príspevok
... Aj tak je to v každom prípade náklad ovplyvňujúci hospodársky výsledok v príslušnom roku a či to už zaradíte do zásob, alebo ako ja nie, tak to nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti a teda to pre DÚ nie je až taká podstatná záležitosť....
Súhlasím s Tebou, až na to, že predsa len časom sa môže stať aj takáto "drobnosť" pri kontrole DÚ podstatná, pretože kontroly začínajú byť čoraz častejšie zamerané na správnosť účtovania a dodržiavania Postupov ...a pri ich porušení hrozia nie malé sankcie. Každý účtovník by mal rád jasno aspoň v takýchto základných otázkach .... ale ako vidíme .... na Slovensku priam nemožnéééé
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, lebo som trošku popletená, doteraz som účtovala napr. náhradné diely do réžie. Teraz čítam v poradcovi o zásobách a celkom som popletená. Máme napr. stolársku dielnu. Ja som účtovala do materiálu len drevo, prípadne laky,farby, klince...tomu rozumiem že to vchádza do výrobku. Ale aj oleje,palivá, čistiace prostriedky náhradné diely na hmotný majetok ? Ja som všetko toto účtovala do réžie.Myslené je to že napr. automechanici na autá alebo naozaj sa má účtovať aj pneumatiky na firemné auto do materiálu? A čo napr. kladivá??? Vysvetli mi to niekto? Ďakujem vopred.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kým ma nezneistili predchádzajúce príspevky, účtovala som to tiež tak. Teraz to budem účtovať do materiálu a napĺňajú sa moje slová, keď prirovnávam jednoduché účtovníctvo k morskému prasaťu. To druhé nie je ani morské, ani prasa, to prvé ani jednoduché, ani účtovníctvo.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dav Pozri príspevok
Kým ma nezneistili predchádzajúce príspevky, účtovala som to tiež tak. Teraz to budem účtovať do materiálu a napĺňajú sa moje slová, keď prirovnávam jednoduché účtovníctvo k morskému prasaťu. To druhé nie je ani morské, ani prasa, to prvé ani jednoduché, ani účtovníctvo.
takže rozumiem dobre, že pri každej činnosti čistiace prostriedky,oleje,náhradné diely do materiálu???Nieje to myslené len napr. na automechanika???Aj vy to tak chápete???
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Prečítala som si tému Postupy účtovania JÚ od 1.1.2008 a pochopila som to tak, že aj pomocné látky ( oleje) a ND sú materiál. No čo už, do smrti sa človek učí.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dav Pozri príspevok
Prečítala som si tému Postupy účtovania JÚ od 1.1.2008 a pochopila som to tak, že aj pomocné látky ( oleje) a ND sú materiál. No čo už, do smrti sa človek učí.
Ďakujem za potvrdenie....a máš pravdu, celý život sa človek učí...a zomrie sprostý, teda nie múdry.a to sa netýka len účtovníctva
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím Vás, po preštudovaní tejto porady si myslím, že už ani veci, ktoré s ami zdali byť úplne jasné, tak jasné nie sú. Môžete mi odobriť postup, ak podnikateľ nakupuje drevotriesku na výrobu nábytku, je to nákup materiálu a ak to následne predáva v nezmenenom stave je to predaj tovaru, áno?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

megyzah Pozri príspevok
Prosím Vás, po preštudovaní tejto porady si myslím, že už ani veci, ktoré s ami zdali byť úplne jasné, tak jasné nie sú. Môžete mi odobriť postup, ak podnikateľ nakupuje drevotriesku na výrobu nábytku, je to nákup materiálu a ak to následne predáva v nezmenenom stave je to predaj tovaru, áno?
Podľa mňa by si mala čiastku za drevotriesku preúčtovať do nákup tovaru aby mohol byť predaj tovaru.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať