Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
A čo minulý rok?
Zásoby sa vždy museli evidovať. To si len niektorí obchodníci mysleli, že keď mali tovar priamo na predajni /že nemali sklad/ , tak nemuseli.

Ale zásoby musíš "prijať" a "vydať". A tento výdaj môže byť tržba, ktorý do účtovníctva dávaš ako POZD, alebo to môže byť výdaj pre vlastnú spotrebu /ktorý Ti neide cez pokladňu/, alebo to môže byť "krádež", "manko" a vtedy musíš aj v účtovníctve ponížiť VOZD nákup.
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Ešte čosi, to čo predám v predajni na každý jeden kus treba robiť výdajku, predajku? to sa mi zdá veľa nie?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Ešte čosi, to čo predám v predajni na každý jeden kus treba robiť výdajku, predajku? to sa mi zdá veľa nie?
To záleží akú máš registračnú pokladňu. Dnes už pokladne dokážu na konci mesiaca vytlačiť tzv. "tovarovú pásku"...a tam máš za celý mesiac napísaná napr., že si predal 125 x mlieko, 300 rohlíkov......atd /neviem aký máš sortiment/ a to bude podklad pre Tvoju výdajku /ak nemáš RP prepojenú rovno zo softom sklad/. Takže výdajku môžeš robiť denne, týždenne, mesačne...hlavne to musí nadväzovať - aby Ti výdajky "sedeli" s tržbou.
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Pokladňu mám EURO 2000T Alpha, soft MONEY S3, ten má aj sklad, dnes som skúšal natiahnuť z pokladne údaje do softu, ale mi to nešlo, ale neviem či to takto môže fungovať a možno mám niečo zla nastavené.
Ešte k tomu majetku, čo som písal skôr, potrebujem inventárne karty? Neurobil som ešte celkovú uzávierku, dalo by sa to urobiť aj za rok 2008?
"Ď".
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Mohol by mi prosím niekto poradiť?
Vopred ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Pokladňu mám EURO 2000T Alpha, soft MONEY S3, ten má aj sklad, dnes som skúšal natiahnuť z pokladne údaje do softu, ale mi to nešlo, ale neviem či to takto môže fungovať a možno mám niečo zla nastavené. toto by si sa mal spýtať servisného technika, že chceš tzv. "tovarovú pásku predaja", alebo sa opýtať či sa Ti to dá vytiahnúť do softu, alebo čo.
Ešte k tomu majetku, čo som písal skôr, potrebujem inventárne karty? Majetok proste musíš zaevidovať na skladové karty Neurobil som ešte celkovú uzávierku, dalo by sa to urobiť aj za rok 2008? tomuto nerozumiem - veď všetci robíme rok 2008, čiže ja napr. nahadzujem niektorým klientom sklady až teraz
"Ď".
..v texte
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Ako majetok som myslel napr. pokladňu, regále ... to by nemalo ísť na kartu majetku? Na skladové karty by sa mal nahodiť len tovar nie?
Pri prechode na euro som robil denomináciu a tu som musel urobiť skladovú uzávierku, tak neviem či to ešte pôjde.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Ako majetok som myslel napr. pokladňu, regále ... to by nemalo ísť na kartu majetku? takýto majetok evidujem v knihe DHIM /drobný hmotný inv.majetok/ Na skladové karty by sa mal nahodiť len tovar nie? áno
Pri prechode na euro som robil denomináciu a tu som musel urobiť skladovú uzávierku, tak neviem či to ešte pôjde. a akú skladovú uzávierku? máš nejaký "výstup" , ktorý aj niečo "vypovedá"
.. v texte
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Ešte mám jednu vec, majetok ktorý som kúpil v r. 2007 môžem tiež zaradiť do karty majetku v r. 2008? Ak áno ak tam dám nákupné ceny neovplivní mi to nejako základ pre výpočet dane? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

devetak Pozri príspevok
Ešte mám jednu vec, majetok ktorý som kúpil v r. 2007 môžem tiež zaradiť do karty majetku v r. 2008? veď si urob "kniha DHIM aj za rok 2007 a dolož si ho do účta v r. 2007 - to Ti neovplyvňuje DP. Ak áno ak tam dám nákupné ceny neovplivní mi to nejako základ pre výpočet dane? nie Ďakujem.
Ten majetok je dobré mať na kartách.
Vykonávaš na nich nejakú opravu, alebo kupuješ náhradný diel aj v ďalších rokoch po zakúpení.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ociviste Pozri príspevok
dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.
Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.

Ak nemám pravdu opravte ma
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Ociviste Pozri príspevok
dobry den, vsetky prispevky som precitala a mam teraz v tom chaoz. Chcem sa opytat na konkretny pripad. Mam stavebnu firmu, ktora nakupuje farby, laky, stavebny material, plyn do bomb, riedidla atd., ale nic nedavaju na sklad vsetko kupuju cca presne a hned to ide do spotreby. Uz som sa tu raz pytala a bolo mi povedane, ze to mozem uctovat aj ako prevadzkova rezia. Je to spravne? Treba k tomu viest a karty zasob, ak je to hned spotrebovane? Dakujem za odpoved.
Materiál, § 11, ods. 2 + ošetrenie v internej smernici podľa § 11, odsek 8 postupov účtovania.
Naposledy upravil beatam : 27.01.09 at 16:36
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Takže ak som spravne pochopila, možem to davať aj do prevádzkovej rezie.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Ociviste Pozri príspevok
Takže ak som spravne pochopila, možem to davať aj do prevádzkovej rezie.
ja by som to nerobila
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Môžeš to dať do réžie, ale musí to byť podchytené v internej smernici tak ako pišu:
Tinika Pozri príspevok
Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.

Ak nemám pravdu opravte ma
beatam Pozri príspevok
Materiál, § 11, ods. 2 + ošetrenie v internej smernici podľa § 11, odsek 8 postupov účtovania.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

dakujem za pomoc a prajem pekny vecer.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ociviste,
ako si sa rozhodol???
Prevádzková réžia, či materiál, či oboje, či ako??
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Este neviem, je pre mna jednoduchsie dat to do prevadzkovej rezie, ale ked beatam pise, ze by to nerobila tak este neviem. Ak to dam ako material musim si nastudovat tu internu smernicu, zatial neviem co to je a co obsahuje, kedze som zaciatocnicka. Neviem sa rozhodnut. Uz som to uctovala ako prevadzkovu reziu ale tymto prispevkom ste ma trochu zmiatli a este aj tvrdenie od beatam.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ociviste,
veď presne som si myslela, že si asi nevieš vybrať

Tak jednoducho:
Materiál ide na sklad , Ty sa iba môžeš rozhodnúť, že niektorý "drobný materiál" nebudeš evidovať na sklade, ale aj tak ho zaúčtuješ ako Nákup materiálu a môžeš ho nazvať - Nákup materiálu priamo do spotreby.

citovaný § - je to z Postupov účtovania v JU /tieto postupy sú aj na úvodnej strane porady/
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

(3) Ako zásoby vlastnej výroby sa účtujú nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá, pričom ako
a) nedokončená výroba sa účtujú produkty, ktoré prešli jedným alebo niekoľkými výrobnými stupňami a nie sú už materiálom alebo polotovarom, a nie sú ani hotovými výrobkami; medzi nedokončenú výrobu sa zahŕňajú tiež nedokončené výkony iných činností, pri ktorých nevznikajú hmotné produkty, napríklad služby súdnych exekútorov alebo architektov,
b) polotovary vlastnej výroby sa účtujú osobitne evidované produkty, ktoré ešte neprešli všetkými výrobnými stupňami a v ďalšom výrobnom procese sa dokončia alebo skompletizujú do výrobkov,
c) výrobky sa účtujú predmety vlastnej výroby určené na predaj,
d) zvieratá sa účtujú najmä mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme, ryby, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, husí na výkrm a psy.

(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

(5) Nakúpené zvieratá sa oceňujú obstarávacou cenou. Zvieratá vlastného chovu, príchovky a prírastky sa oceňujú vlastnými nákladmi. Ak vlastné náklady nie je možné zistiť, ocenia sa zvieratá reprodukčnou obstarávacou cenou.

(6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.

(7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

(9) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, pričom ocenenie zásob sa v knihe zásob o tieto položky znižuje.

(10) Zľava z ceny poskytnutá k už predaným zásobám alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované.

(11) Za zľavu z ceny zásob sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh zásoby.

(12) Súčasťou ocenenia zásob sú aj výdavky finančného charakteru súvisiace s použitím cudzích zdrojov len vtedy, ak patria do obdobia ich vytvárania, napríklad úroky.

(13) Ocenenie zásob sa zvyšuje o sumu výdavkov na externé spracovanie materiálu alebo o výdavky vynaložené na spracovanie materiálu vlastnou činnosťou.

(14) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob, ak je tento spôsob ocenenia určený vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať