Zavrieť

Porady

Materiál alebo réžia?

Poprosila by som Vás o radu ,ak je to možné.Pokračujem v JÚ po koleg.,ktorá viedla účtovníctvo manuálne.Nákup krátkodobého majetku viedla v PD ako materiál,ktorý aj ako materiál uviedla na vo výkaze o MaZ.Já som začala účtovať v ALFE a tento materiál vediem ako réžiu,ktorú člením .Do výkazu o MZ ju teda nemôžem dať.Prosím Vás je môj postup správný? Vopred ďakujem.
Usporiadat
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Takze to mozem preuctovat na nakup materialu priamo do spotreby ako si napisal/a a nemusim robit ziadne skladove karty a pod. A co ta interna smernica?Treba ju mat, alebo nie.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ociviste,
veď si prečítaj ten §. Musíš robiť skladové karty zo stavebného materiálu a dokonca aj z pomocného materiálu.
Materiál, ktorý môžeš dať priamo do spotreby /ak si to určíš v smernici/ je myslený ako naozaj "drobný" napr., kúpiš 1 kg klinčekov za 1,- € -, alebo nejaká lepiaca páska, ktorú používaš pre viacerých klientov....., tak to by mohol byť materiál priamo do spotreby.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Tak potom o com pisala Tinika: Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.. Uz mam v tom poriadny gulas.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ociviste Pozri príspevok
Tak potom o com pisala Tinika: Pokiaľ to účtuješ ako réžiu, tak žiadne karty nevedieš, ak to účtuješ ako materiál, tak si v internej smernici uprav, ktorý materiál si na kartách nevedieš.. Uz mam v tom poriadny gulas.
Ociviste Muska ma pravdu. Možes to davat ako material s tym, ze v internej smernici si zachytíš, ktorý materiál dávaš priamo do spotreby a účtuješ to tiež ako materiál v analytickom členení napr. drobný materiál.
S tou réžiou som ťa trocha asi poplietla, tam to účtovala moja bývala šéfka, hoci to správne nebolo, tak občas aj ja zblbnem. Sorry.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Dobrý deň, tiež som len nedávno prebrala JÚ, ktoré som predtým nikdy nerobila a tiež som v pomykove ako účtovať v podstate spotrebný materiál.
Živnostník, ktorému robím účto je elektrikár a takého drobného materiálu ako napr. hmoždinky, sadra ale i vypinače a pod. veci, ktoré nenakupuje vo veľkom množstve do zásoby, ale na konkrétnu zákazku, je celá fúra.
Pracujem v nemenovanej veľkej firme (št. podnik), v ktorej máme v internej smernici podobné nákupy materiálu ošetrené v tom zmysle, že priamo do spotreby (účtujem v PÚ) na 501 ide všetok ten materiál, ktorého hodnota jedného paragonu alebo faktúry nepresahuje v tomto prípade 16,60 Eur. A neštudujem o aký materiál ide. Napr. aj varná konvica v hodnote do 16,60 Eur ide priamo do spotreby, bez operačnej evidencie (teda bez skladovej karty). Audit máme dvakrát do roka a nikdy nám to audítori nevytkli.
A tak som aj ja v prípade JÚ ošetrila v internej smernici materiál tak, že nákup materiálu do 166,- Eur na jednom daň. doklade, ide bez evidencie priamo do spotreby a v tomto zmysle som poučila aj môjho "živnostníka", aby si materiál nechal rozpísať na viac paragonov do 166,- Eur. Sumu som upravila vzhľadom na ceny elektroinšt. materiálu.
Ale pravdupovediac, po prečítaní príspevkov na túto tému, vôbec si nie som istá, či je to úplne kóšer. Ale je niekde zákonom dané, že v internej smernici musí byť každý druh materiálu účtovaný priamo do spotreby vymenovaný podľa druhu? Veď ani neviem, aký materiál sa bude v priebehu roka nakupovať a ja ako účtovníčka ani neviem, aký všetok drobný materiál treba k tomu, aby sa urobila elektroinštalácia.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ospravedlnujem sa, ale uctovnictvo som tiez prebrala po niekom (ako som uz pisala v inych prispevkoch a otazkach), predtym som to nerobila. Mam sice za sebou jedno skolenie a nejake podklady od predoslej ekonomky, ale este sa mam co ucit. Takze klince, hmonzdenky a taketo veci mozem uctovat aj do rezie ako drobny majetok. Niekto tu pisal, ze do prev. rezie idú služby a drobny majetok s dobou pouzitelnosti do 1 roka a hodnota do 30.000 (jedna sa len o kancelarske potreby atd, alebo tam mozem zahrnut aj tie hmozdenky, klince atd.) Veci ako napr. mam tu nejaky stavebny material 3 polozky, ktorych cena je cca 44 tis. tieto zaradujem do stavebneho materialu a teda musim k nim robit aj skladove karty. Tieto NEMOZEM uctovat ako prevadzkova rezia aj ked idu hned do spotreby. Dakujem za trpezlivost.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Ociviste Pozri príspevok
Ospravedlnujem sa, ale uctovnictvo som tiez prebrala po niekom (ako som uz pisala v inych prispevkoch a otazkach), predtym som to nerobila. Mam sice za sebou jedno skolenie a nejake podklady od predoslej ekonomky, ale este sa mam co ucit. Takze klince, hmonzdenky a taketo veci mozem uctovat aj do rezie ako drobny majetok. Niekto tu pisal, ze do prev. rezie idú služby a drobny majetok s dobou pouzitelnosti do 1 roka a hodnota do 30.000 (jedna sa len o kancelarske potreby atd, alebo tam mozem zahrnut aj tie hmozdenky, klince atd.) Veci ako napr. mam tu nejaky stavebny material 3 polozky, ktorych cena je cca 44 tis. tieto zaradujem do stavebneho materialu a teda musim k nim robit aj skladove karty. Tieto NEMOZEM uctovat ako prevadzkova rezia aj ked idu hned do spotreby. Dakujem za trpezlivost.
Ociviste, veď si prečítaj príspevok 123 od Mušky. Klince aj hmoždinky účtuješ do materiálu. A v internej smernici uvedieš, že sa účtuje priamo do spotreby.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Práve mám pred sebou Dane, účtovníctvo- vzory a prípady 10/2008 s názvom Teória a prax v JÚ v roku 2008.Autorka uvádza , ako materiál aj režijný materiál na prevádzku obchodnej činnosti / kancelárske potreby , čistiace prostriedky , materiál na opravu a servis a údržbu HM a pod/ , ale zároveň je uvedené , že ak o tomto režijnom materiáli rozhodne účtovná jednotka , že pôjde priamo do spotreby tak sa účtuje ako prevádzková réžia a nie ako materiál. A zároveň uvádza , ak sa účtovná jednotka rozhodne takýto materiál účtovať ako nákup materiálu , je to na jej rozhodnutí takže vo výkaze sa to premietne ako materiál. Ďalej uvádza , že podľa postupov účtovania ods.8 §11 sa v knihe zásob neúčtuje o zásobách určených vnútorným predpisom účtovnej jednotky , ktoré sú určené priamo na spotrebu. Takže mne podľa tohto výkladu vyplýva , že o materiáli, o ktorom rozhodnem , že pôjde rovno do spotreby účtujem ako o prevádzkovej réžii. Ale.... Z tej diskusie , ktorá sa tu rozvinula , už nedokážem rozhodnúť ani o tom , či PHM mám dať ako materiál alebo réžiu ?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

IVEB Pozri príspevok
Práve mám pred sebou Dane, účtovníctvo- vzory a prípady 10/2008 s názvom Teória a prax v JÚ v roku 2008.Autorka uvádza , ako materiál aj režijný materiál na prevádzku obchodnej činnosti / kancelárske potreby , čistiace prostriedky , materiál na opravu a servis a údržbu HM a pod/ , ale zároveň je uvedené , že ak o tomto režijnom materiáli rozhodne účtovná jednotka , že pôjde priamo do spotreby tak sa účtuje ako prevádzková réžia a nie ako materiál. A zároveň uvádza , ak sa účtovná jednotka rozhodne takýto materiál účtovať ako nákup materiálu , je to na jej rozhodnutí takže vo výkaze sa to premietne ako materiál. Ďalej uvádza , že podľa postupov účtovania ods.8 §11 sa v knihe zásob neúčtuje o zásobách určených vnútorným predpisom účtovnej jednotky , ktoré sú určené priamo na spotrebu. Takže mne podľa tohto výkladu vyplýva , že o materiáli, o ktorom rozhodnem , že pôjde rovno do spotreby účtujem ako o prevádzkovej réžii. Ale.... Z tej diskusie , ktorá sa tu rozvinula , už nedokážem rozhodnúť ani o tom , či PHM mám dať ako materiál alebo réžiu ?
Priznám sa, ja som všetko v JU preúčtovala na materiál. Pre istotu. (cez 1000 pol?).

Nedávno som sa zamyslena napr. nad SF. Tiež nejaká takáto literatúra uvádzala, že sa SF účtuje:
1. ak má UJ vedený účet SF nasledovne:
- Tvorba SF: VOZD-SF
Ale z čoho vytvorím a odvediem na tento účet SF. Buď z pokladne, alebo z BU.
A píše sa v literatúre nasledovne, že je správne účtovanie:
- znížia sa mi PP v pokl, resp. BU: VOZD-SF
- zvýšia sa mi PP na účte SF, tvorba SF, VNZD...asi takto

2. A ak UJ nemá účet SF, tvorba SF bude uzáv.účtovnou operáciou.

2) je správna

1) je blud, môj názor. Ako ja môžem účtovať počas roka SF ako VOZD a teda peňažnú operáciu. Počas roka účtujeme o peňažných operáciách, na koci UO zaúčtujem ako posledné operácie na základe ID nepeňažné operácie. (nájdeme o tomto i v postupoch účtovania, nebudem tu teraz citovať)
A teda: ak mám účet SF, mne sa jednoducho nedá previesť PP z BU, na účet SF bez použitia priebežných položiek.
Učtovanie nasledovné:
- mínus PP BU, + prieb. položky
- plus PP na účte SF, minus prieb.položky

Takže môj názor je, že počas roka nikdy neúčtujem v PD SF ako VOZD-SF. Mám na to knihu SF, a VOZD bude nepeňažná na konci UO.

Robím si záver: V poslednej dobe vidím samé chyby v literatúre, a ......... a ináč ak vediete účto i podvojné, tak nám tam trošku dávajú logiku účty 501-spotr.mat-kde účtujem tieto predmety, kt. uvádzate. Niekde som o tom čosi napísala.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
Niekde som o tom čosi napísala.
Betka,
myslíš toto http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html ??
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
Nedávno som sa zamyslena napr. nad SF. Tiež nejaká takáto literatúra uvádzala, že sa SF účtuje:
1. ak má UJ vedený účet SF nasledovne:
- Tvorba SF: VOZD-SF
Ale z čoho vytvorím a odvediem na tento účet SF. Buď z pokladne, alebo z BU.
A píše sa v literatúre nasledovne, že je správne účtovanie:
- znížia sa mi PP v pokl, resp. BU: VOZD-SF
- zvýšia sa mi PP na účte SF, tvorba SF, VNZD...asi takto


1) je blud, môj názor. Ako ja môžem účtovať počas roka SF ako VOZD a teda peňažnú operáciu. Počas roka účtujeme o peňažných operáciách, na koci UO zaúčtujem ako posledné operácie na základe ID nepeňažné operácie. (nájdeme o tomto i v postupoch účtovania, nebudem tu teraz citovať)
A teda: ak mám účet SF, mne sa jednoducho nedá previesť PP z BU, na účet SF bez použitia priebežných položiek.
Učtovanie nasledovné:
- mínus PP BU, + prieb. položky
- plus PP na účte SF, minus prieb.položky

Takže môj názor je, že počas roka nikdy neúčtujem v PD SF ako VOZD-SF. Mám na to knihu SF, a VOZD bude nepeňažná na konci UO.
Betka, celkom som nerozumela tej Tvojej odpovedi.

Postupy JU:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).

Tiež už účtujem cez uzávierkové operácie, všetci klienti zrušili účty SF.
Ale keď ich mali,tak som účtovala:

Výdavok z "riadneho účtu" na účet SF - VOZD - Sociálny fond
Príjem na účet SF z "riadneho účtu" - PNZD - Sociálny fond-tvorba
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Muška Pozri príspevok
Betka, celkom som nerozumela tej Tvojej odpovedi.

Postupy JU:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).

Tiež už účtujem cez uzávierkové operácie, všetci klienti zrušili účty SF.
Ale keď ich mali,tak som účtovala:

Výdavok z "riadneho účtu" na účet SF - VOZD - Sociálny fond
Príjem na účet SF z "riadneho účtu" - PNZD - Sociálny fond-tvorba
Ano, Muška, i ja kedysi. A je to tak správne? Asi nie. Prečo? Veď prehodenie PP cez účty musí ísť cez priebežné položky. Máme tam "peniaze na ceste",

3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

Mne sa v poslednej dobe niektoré odseky postupov, medzi sebou odporujú. A vlastne tu ide o prevod medzi bankami. Takže zo všetkého mi vyplýva, i keď mám účet SF zriadený v banke, i tak by som mala účtovať tvorbu SF až ako uz.účt. operáciu.

Zoberme PU: 22102/261, 261/22101. Aj tu mám PP na ceste. A tvorbu účtujem cez ID na 5-kový, a v JU nemôžem ísť cez ID v priebehu roka.

Počas roka mám na tvorbu len knihu SF, kde zaevidujem všetky pohyby. A čerpanie robím na základe úhrady nejakej FA, bločku priamo cez denník, VNZD, a mínus VPD resp. BU. A zaevidujem do knihy.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

A ako je to napr. s čistiacimi prostriedkami, náradím /napr. vŕtačka a pod. /ktore použivam pri inštalácii prístroja u zákazníka? Vid. prípad, kúpim prístroj a hneď s ním idem k zákazníkovi, nainštalujem ho, vyskúšam, upracem po sebe špinu a zároveň mu zabezpečujem dlhodobo jeho údržbu, t.j. aj pravidelne podla zmluvy čistím a vykonávam údržbu.

1. Vrtačku a napr. ručný vysavač som dávala doteraz priamo do spotreby /ale zároveň som ju uvádzala v knihe drobného inv. majetku/. Takže je správnejšie účtovať to cez materiál ako VOZD, urobiť nejakú príjemku na sklad ??? a hned v ten deň /alebo pri najbližšej návšteve klienta/ aj výdajku a nepeňažnou operáciou /interným dokladom/ ako VNZD to dať do spotreby?


2. čistiace prostriedky a pod. dávam tiež rovno do spotreby, aj ked ich vlastne nepoužijem hned ten den, ako ich zakúpim, resp. kúpim 5 balení, ale samozrejme používam postupne po jednom... a tiež kupujem nejaké čistiace prostriedky, ktoré dám /podľa zmluvy/ klientovi v rámci poskytnutej služby, aby si mohol určitú údržbu vykonávať aj sám.

Je potrebné účtovať tieto čistiace prostriedky tiež na sklad?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

junes Pozri príspevok
A ako je to napr. s čistiacimi prostriedkami, náradím /napr. vŕtačka a pod. /ktore použivam pri inštalácii prístroja u zákazníka? Vid. prípad, kúpim prístroj VOZD - nákup tovaru - sklad príjem a hneď s ním idem k zákazníkovi, nainštalujem ho, vyskúšam, upracem po sebe špinu výdaj zo skladu a zároveň mu zabezpečujem dlhodobo jeho údržbu, t.j. aj pravidelne podla zmluvy čistím a vykonávam údržbu.

1. Vrtačku a napr. ručný vysavač som dávala doteraz priamo do spotreby /ale zároveň som ju uvádzala v knihe drobného inv. majetku/. Takže je správnejšie účtovať to cez materiál ako VOZD, áno urobiť nejakú príjemku na sklad nie - stačí viesť knihu DHIM ??? a hned v ten deň /alebo pri najbližšej návšteve klienta/ aj výdajku a nepeňažnou operáciou /interným dokladom/ ako VNZD to dať do spotreby?


2. čistiace prostriedky a pod. dávam tiež rovno do spotreby, aj ked ich vlastne nepoužijem hned ten den, ako ich zakúpim, resp. kúpim 5 balení, na sklad ako materiál - príjemka ale samozrejme používam postupne po jednom výdajka zo skladu... a tiež kupujem nejaké čistiace prostriedky, ktoré dám /podľa zmluvy/ klientovi v rámci poskytnutej služby, aby si mohol určitú údržbu vykonávať aj sám. príjemka-výdajka

Je potrebné účtovať tieto čistiace prostriedky tiež na sklad?
..v texte
Tie čistiace prostriedky je otázne. Ak dávaš celé balenie klientovi, tak by som to evidovala na sklade. Ak postupne z jednej "fľaše" míňaš a cenovo to nie je "náročné", tak by som si to "ošetrila" v smernici, že ich nebudem uvádzať na sklade a zaúčtujem ich pri nákupu do VOZD-Materiál priamo do spotreby.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Dakujem Muska, este prosim snaha o kompletizaciu diskusie:

Uz 2 x som precitala vyse 120 prispevkov v tejto diskusii a takto som si to skompletizovala:
1. Drobny majetok do 30 000,- viac ako 1 rok - Vydavok majetok /u mna v Oberone predkontacia 500 – VOZD/ alebo radsej Vydavok rezijny material 590 ??? + zapisat do knihy Drobneho inv majetku /NEMUSI prejst cez sklad, neuvadzam vo Vykaze MaZ/ -a co s tym zaradenim do spotreby ???? ako to papierovo previest zo zasob do spotreby?
2. Drobny majetok do 30 000,- menej ako 1 rok – ak si vnutornou smernicou urcim, ze napr. vsetko v hodnote za 1 ks do napr. 30,- Eur automaticky do spotreby – v internej smernici specifikujem napr. , ze ide o kancelarske potreby a veci suvisiace s administrativou.
3. Nakup materialu, kt. sa pouziva pri zabezpecovani vyroby vyrobku al. sluzby, cize sa premieta do tovaru al. sluzby - musi prejst cez sklad - ako sa to uctovne riesi ??? VOZD MATERIAL /nie rezijny material ??? – to uz je spotreba/, potom prijemka na sklad, vydajka zo skladu sa prilozi k fakture zakaznikovi. Uvediem vo Vykaze MaZ
4. Tovar, ktory nakupim za ucelom, ze bude sucastou sluzby zakaznikovi /napr. upratovacia sluzba zabezpecuje upratovanie vo firme a sucastou toho je napr. aj zabezpecovanie toaletneho papieru a pod... – podobny postup ako v bode 3., iba VOZD Tovar , nie material
Prosim, mozete mi doplnit miesto otaznikov predpokladanu spravnu odpoved?
Dakujem vsetkym reagujucim.
Naposledy upravil junes : 02.02.09 at 16:46
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zhrnutie témy: Účtovanie zásob podľa Postupov účtovania JÚ od 1.1.2008

§ 11 Zásoby:

1. Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

2. Ako materiál sa účtujú :
a) suroviny + b) pomocné látky,ktoré priamo prechádzajú do výrobku

c) prevádzkové látky potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku (mazadlá, palivo, čistiace prostriedky)
d) náhradné dielce určené na opravu a udržiavanie Hmotného majetku
e) obaly

a ako materiál sa účtuje tiež tento majetok: povedzme bod F)

§ 10 ods. 12b) teda: samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti viac ako 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu, ktorý:
-ak bol zaradený do dlhodobého majetku
odpisovaného, tak sa v zásobach účtuje len do doby jeho uvedenia do používania
(teda Drobný majetok použiteľný viac ako jeden rok - je možnosť evidovať v knihe Dlhodobého majetku)
- ak nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku tak sa účtuje ako materiál (teda Drobný majetok použiteľný viac ako 1 rok ale neevidovaný v knihe Dlhodobého majetku)

samostatne hnuteľné veci alebo súbory hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti menej ako 1 rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu

Teda neviem, či existuje ešte nejaký iný majetok, ktorý je zároveň samostatne hnuteľná vec alebo súbor hnuteľných vecí bez ohľadu na dobu používania a obstarávaciu cenu, ale vo všeobecnosti sa takýto všetok takýto majetok účtuje ako zásoby v členení MATERIÁL.

Dôležité:
Účtovná jednotka si môže internou smernicou určiť druhy zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby a nie v knihe zásob - skladovej evidencii. AVŠAK to neznamená, že si môže účtovná jednotka vybrať druhy zásob, ktoré bude účtovať ako prevádzkovú réžiu!

Pozri bod 1. tohto príspevku:

... Zásoby sa účtujú v Knihe zásob A v Peňažnom denníku ako VOZD v členení nákup tovaru alebo nákup materiálu

HOWGH
Naposledy upravil Monika Kováčová : 14.02.09 at 12:38
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

zdravím poraďákov, v prípade predajne optiky potrebujem poradiť či sa jedná o nákup tovaru alebo materiálu:
- v prípade nákupu napr.slnečných okuliarov a ich predaja mi je jasné že sa jedná o nákup/predaj tovaru.
-ale napr. zákazník si kúpi dioptrický rám a dioptrické sklá, ktoré optik do toho rámu vsadí - jedná sa v tomto prípade rám+ sklá že je to nákup materiálu/predaj výrobkov a služieb, alebo tovar?
-takisto príde zákazník že potrebuje kúpiť napr.skrutku, optik mu ju predá a zároveň aj namontuje - je to tovar/alebo materiál -totiž tú skrutku predá v nezmenenom stave, ale zároveň ju namontuje ...
V minulosti majiteľke nejaká jej známa daňováčka poradila že sa jedná vo všetkých prípadoch o nákup a predaj tovaru - optických pomôcok takže cez registračku všetky uvedené prípady účtujú ako predaj tovaru.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

misolga Pozri príspevok
zdravím poraďákov, v prípade predajne optiky potrebujem poradiť či sa jedná o nákup tovaru alebo materiálu:
- v prípade nákupu napr.slnečných okuliarov a ich predaja mi je jasné že sa jedná o nákup/predaj tovaru.
-ale napr. zákazník si kúpi dioptrický rám a dioptrické sklá, ktoré optik do toho rámu vsadí - jedná sa v tomto prípade rám+ sklá že je to nákup materiálu/predaj výrobkov a služieb, alebo tovar?
-takisto príde zákazník že potrebuje kúpiť napr.skrutku, optik mu ju predá a zároveň aj namontuje - je to tovar/alebo materiál -totiž tú skrutku predá v nezmenenom stave, ale zároveň ju namontuje ...
V minulosti majiteľke nejaká jej známa daňováčka poradila že sa jedná vo všetkých prípadoch o nákup a predaj tovaru - optických pomôcok takže cez registračku všetky uvedené prípady účtujú ako predaj tovaru.
Je otázne, či si za to vloženie sklíčok do rámu okuliarov niečo účtuje, alebo to spraví zdarma. Ak by si niečo účtovala, potom predaj rámu, skla a jeho osadenie by som účtoval ako službu. Ak to osadenie robí zdarma, potom ako tovar.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Manual Pozri príspevok
Je otázne, či si za to vloženie sklíčok do rámu okuliarov niečo účtuje, alebo to spraví zdarma. Ak by si niečo účtovala, potom predaj rámu, skla a jeho osadenie by som účtoval ako službu. Ak to osadenie robí zdarma, potom ako tovar.
-účtuje sa k tomu zábrus-vloženie skiel do rámu, takže je to služba.V optike sa našťastie vedie podrobná skladová evidencia aj predaj, takže poprehadzovať do správnych stĺpcov peňažného denníka, to už pôjde ľahko. Manual vďaka za cennú radu a prajem príjemný deň
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

[Mám jednu otázku, ak mám predajňu-mäsiarstvo, tak nákup mäsa v pen.denníku mám účtovať do nákupu materiálu alebo tovaru?? A následne pri predaji dať do predaj tovaru?


Ja na tom nič neprilepšujem, ale niekedy mäso rozdelujem, porcujem, salámy krájam a pod. tak teraz neviem, či ide o tovar alebo materiál??

A keby to bolo v podvojmom účtovníctve- tak by som to musela účtovať ako tovar na sklad-ale to vlastne maso ide rovnom do predajne, AKo je správne účtovať nákup mäsa cez 112 alebo 131??

ďakujem za info Zuzula
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať