Zavrieť

Porady

cenigová 474

ahojte, prednedávnom ste mi úplne presne poradili, ako zaúčtovať lízing. teraz robím uzávierku a otvorila som si aj knihu cenigovej, kde som sa na str. 531 dočítala: prevod záväzkov ku dňu účtovnej závierky so zostatkovou dobou splatnosti nie dlhšou ako 1 rok (vykazované na r. III súvahy) 474 1 / 474 2 ..... viete mi, prosím, niekto povedať, o čo sa to tu vlastne jedná??? som z toho úplne paf
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kvietok Pozri príspevok
ahojte, prednedávnom ste mi úplne presne poradili, ako zaúčtovať lízing. teraz robím uzávierku a otvorila som si aj knihu cenigovej, kde som sa na str. 531 dočítala: prevod záväzkov ku dňu účtovnej závierky so zostatkovou dobou splatnosti nie dlhšou ako 1 rok (vykazované na r. III súvahy) 474 1 / 474 2 ..... viete mi, prosím, niekto povedať, o čo sa to tu vlastne jedná??? som z toho úplne paf
To je kvôli tomu, že v Súvahe potrebuješ rozlčleniť dlhodobé a krátkodobé záväzky, a tie platby, ktoré máš uhradiť do 31.12.2008 sú krátkodobé, tak tie medzi DD záväzkami nemajú byť.
0 0
kvietok kvietok

kvietok je offline (nepripojený) kvietok

mne to asi trošku pomalšie zapína, takže ešte raz (pre kontrolu): prosím ťa, vieš mi povedať, ako sa k tomu číslu dopracujem a po druhé, keď ho už budem mať, čo mám s ním presne urobiť? ďakujem pekne už vopred
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kvietok Pozri príspevok
mne to asi trošku pomalšie zapína, takže ešte raz (pre kontrolu): prosím ťa, vieš mi povedať, ako sa k tomu číslu dopracujem a po druhé, keď ho už budem mať, čo mám s ním presne urobiť? ďakujem pekne už vopred
Účtuješ povedzme lizing na účte 474.01-ide o záväzky dlhdobé /to je ten účet, kde si pôvodne začala účtovať lizing na začiatku/. Založíš si účet 474.02-krátkodobé záväzky do jedného roka - tu bude suma splátok od 1.1.2008-31.12.2008 a urobíš preúčtovanie 474.1/474.2 /čím krátkodobý záväzok "vyberieš" z dlhodobého záväzku. Účet 474.02 je časť pripadajúca na záväzok do jedného roka a bude na riadku č. 100 111 Súvahy a 474.01 je dlhodobá časť záväzku a bude na riadku 111 100 Súvahy.
Naposledy upravil evina : 02.03.08 at 12:27
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina Pozri príspevok
Účtuješ povedzme lizing na účte 474.01-ide o záväzky dlhdobé /to je ten účet, kde si pôvodne začala účtovať lizing na začiatku/. Založíš si účet 474.02-krátkodobé záväzky do jedného roka - tu bude suma splátok od 1.1.2008-31.12.2008 a urobíš preúčtovanie 474.1/474.2 /čím krátkodobý záväzok "vyberieš" z dlhodobého záväzku. Účet 474.02 je časť pripadajúca na záväzok do jedného roka a bude na riadku č. 100 Súvahy a 474.01 je dlhodobá časť záväzku a bude na riadku 111 Súvahy.
v princípe správne...len tie riadky v Súvahe......asi opačne, nie?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KEJKA Pozri príspevok
v princípe správne...len tie riadky v Súvahe......asi opačne, nie?
Áno presne, začala som vetu účtom 474.02 a tak som to napísala opačne, dík.
0 0
kvietok kvietok

kvietok je offline (nepripojený) kvietok

evina Pozri príspevok
Účtuješ povedzme lizing na účte 474.01-ide o záväzky dlhdobé /to je ten účet, kde si pôvodne začala účtovať lizing na začiatku/. Založíš si účet 474.02-krátkodobé záväzky do jedného roka - tu bude suma splátok od 1.1.2008-31.12.2008 a urobíš preúčtovanie 474.1/474.2 /čím krátkodobý záväzok "vyberieš" z dlhodobého záväzku. Účet 474.02 je časť pripadajúca na záväzok do jedného roka a bude na riadku č. 100 Súvahy a 474.01 je dlhodobá časť záväzku a bude na riadku 111 Súvahy.
ako vytvorím tú príponu 01? účtujem v omege, skúšala som do toho písať, ale nepustilo ma to. a okrem toho - stále neviem, ako dostanem tú sumu, ktorá bude 474.02 - skúšala som to podľa cenigovej, ale netuším, ako sa ona k tomu dopracovala
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kvietok Pozri príspevok
ako vytvorím tú príponu 01? účtujem v omege, skúšala som do toho písať, ale nepustilo ma to. a okrem toho - stále neviem, ako dostanem tú sumu, ktorá bude 474.02 - skúšala som to podľa cenigovej, ale netuším, ako sa ona k tomu dopracovala
Ako si vytvoríš účty a ich analytiku v Omege Ti žiaľ neporadím. Na účte 474.02 /alebo ináč značenú analytiku ako máš Ty/ dáš sumu, ktorú zistíš zo splátkového kalendára. Je to suma 12 splátok - od 1.1.2008 - 31.12.2008.
Naposledy upravil evina : 02.03.08 at 12:42
0 0
kvietok kvietok

kvietok je offline (nepripojený) kvietok

.02 je analytika? môže byť povedzme 474/100, 474/200 ? myslela som, že je to nejaké špeciálne označenie )) akési som popletené
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kvietok Pozri príspevok
.02 je analytika? môže byť povedzme 474/100, 474/200 ? myslela som, že je to nejaké špeciálne označenie )) akési som popletené
Áno, to som si len tak vymyslela - je to analytika a môže byť tak ako píšeš
0 0
kvietok kvietok

kvietok je offline (nepripojený) kvietok

tak analytika mi je už jasná ... poďme k druhej veci: z účtu 474/100 preúčtujem na 474/200 iba výšku splátok?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Rozalka Pozri príspevok
To je kvôli tomu, že v Súvahe potrebuješ rozlčleniť dlhodobé a krátkodobé záväzky, a tie platby, ktoré máš uhradiť do 31.12.2008 sú krátkodobé, tak tie medzi DD záväzkami nemajú byť.
Doteraz som bola presvedčená, že lízing je dlhodobý záväzok ako celok, a záväzky krátkodobé sú tie, u ktorých to mám v splatnosti určené, že celý záväzok je splatný do 1 roka, napr. krátkodobý úver, splátkový kalendár s niektorým obchodným partnerom a podobne.(?)
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Dav Pozri príspevok
Doteraz som bola presvedčená, že lízing je dlhodobý záväzok ako celok, a záväzky krátkodobé sú tie, u ktorých to mám v splatnosti určené, že celý záväzok je splatný do 1 roka, napr. krátkodobý úver, splátkový kalendár s niektorým obchodným partnerom a podobne.(?)
V určitom účtovnom období je zbytok záväzku z hľadiska jeho definície krátkodobý. A preúčtovanie je práve záležitosťou uzávierkových operácií na konci účtovného obdobia z dôvodu reálneho zobrazenia majetku a záväzkov.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

kvietok Pozri príspevok
tak analytika mi je už jasná ... poďme k druhej veci: z účtu 474/100 preúčtujem na 474/200 iba výšku splátok?
Musíš si uvedomiť, čo máš na tom účte 474 100 - máš tam výšku istiny, celková suma splátok zahŕňa aj úrok, poistné ..., tieto súčasti doúčtuvávaš na 474 mesačne podľa spl.kalendára. Takže vezmi si SP a analyzuj, čo máš na účte 474 100, to čo je splatné do 31.12.2008 preúčtuj
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Danila Pozri príspevok
V určitom účtovnom období je zbytok záväzku z hľadiska jeho definície krátkodobý. A preúčtovanie je práve záležitosťou uzávierkových operácií na konci účtovného obdobia z dôvodu reálneho zobrazenia majetku a záväzkov.
Zase viem dačo lepšie ako doteraz. Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kvietok Pozri príspevok
.02 je analytika? môže byť povedzme 474/100, 474/200 ? myslela som, že je to nejaké špeciálne označenie )) akési som popletené
Ešte si nezabudni nastaviť účet 474 v nastaveniach tak, aby ti aj do súvahy správny analyt.účet vchádzal do krátkodobých záväzkov na príslušný riadok.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Dav Pozri príspevok
Doteraz som bola presvedčená, že lízing je dlhodobý záväzok ako celok, a záväzky krátkodobé sú tie, u ktorých to mám v splatnosti určené, že celý záväzok je splatný do 1 roka, napr. krátkodobý úver, splátkový kalendár s niektorým obchodným partnerom a podobne.(?)
Danila Pozri príspevok
V určitom účtovnom období je zbytok záväzku z hľadiska jeho definície krátkodobý. A preúčtovanie je práve záležitosťou uzávierkových operácií na konci účtovného obdobia z dôvodu reálneho zobrazenia majetku a záväzkov.
Súhlas. Len som si otvoril predmetnú stranu č.531 a tam preúčtováva pani Cenigová každým rokom časť dlhodobého záväzku kratšieho ako jeden rok...
Osobne dlhodobý záväzok (nie lízing) preúčtovávam z dlhodobého na krátkodobý vtedy, keď splatnosť záväzku je už menej ako 1 rok.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kvietok Pozri príspevok
tak analytika mi je už jasná ... poďme k druhej veci: z účtu 474/100 preúčtujem na 474/200 iba výšku splátok?
Zo splátkového kalendára treba napočítať splátky istiny za obdobie do 31.12.2008, takže nie celé sumy splátok, len zo stĺpca istina.
Bola som "chvíľu" preč a ste sa tu riadne rozrečnili.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

úhrada bankovým prevodom 474/221
na aký účet sa účtuje istina z mesačnej splátky?
ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

great.zv Pozri príspevok
úhrada bankovým prevodom 474/221
na aký účet sa účtuje istina z mesačnej splátky?
ďakujem
Na žiadny. Celú istinu máš na účte 474 D pri začiatku účtovania lizingu. Splátkou /v nej je zahrnutá aj časť istiny/ sa Ti postupne účet 474 znižuje /záväzok/
Do nákladov dostávaš istinu postupne prostredníctvom odppisov 551/082.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Možno blbá otázka, ale preúčtovanú krátkodobú časť dlhodobého záväzku na iný AU potom k 1.1. preúčtujete späť na pôvodný AU? Pýtam sa preto, či môžem vytvoriť jeden AU, ktorý bude mať vždy k 31.12. zostatok a k 1.1. vrátim preúčtovanú istinu späť na pôvodné AU. Mám za tento rok dosť leasingov a chcela by som si to nejako uľahčiť.
Naposledy upravil účtovník 007 : 06.03.08 at 09:01
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať