Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácie - prosba o pomoc

Prosím o radu:
Živnosť mi začala 1.3.2007. Nie som platcom DPH. Uplatním si paušálne vádavky = voľná živnosť = 40%.
Na zač. podnikania (04/2007) som dostala dotáciu od Úradu práce, soc. vecí a rodiny, napr. 40.000,- Sk. Účtujem to ako príjem neovplyvňujúci základ dane alebo ovplyvňujúci ZD?
Z tejto dotácie som v roku 2007 kúpila potreby pre podnikanie v hodnote 11.000,- Sk, čiže 29.000,- Sk dotácie mi ešte zostalo na r. 2008.
Ako sa to má celé objaviť v daňovom priznaní?

napr.
PRIJEM za r. 2007 = 300.000,-
VYDAVKY = 40% = 120.000,-
ZD = 180.000,-
- 9.576,- (9mes. x 1064,- ZP, za mesiac december bolo ZP zaplatené v 01/2008 - táto platba sa mi v r. 2007 nepremietne, však?)
- 95.616,- (nezdaniteľná čiastka - ak podnikám od 1.3.2007, platí aj pre mňa celá táto čiastka?)
- 12.000,- (poistné za r. 2007 - doklad mám z poisťovne)
62.808,-
19% = 11.933,52, čiže 11.933,- Sk (toto je čiastka, ktorú by som mala zaplatiť DÚ?)

Kde sa mi objaví dotácia v prípade, že je to príjem ovplyvňujúci ZD?
A kde sa mi objaví výdavok z dotácie vo výške 11.000,- Sk?
V zmluve s UPSVaR je napísané, že dotácia sa vyčerpá do 2 rokov odo dňa poskytnutia.
Je rozdiel v uctovani, ak poskytnuta dotacia bola v ten isty rok aj pouzita na vydavky a ked dotacia v ten isty rok, ako bola poskytnuta, nebola minuta (co je moj pripad)?

A posledná otázka je:
Aké doklady musím doložiť k DP, ak budem uplatňovať paušálne vádavky.

Ďakujem pekne za pomoc...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Trchala je offline (nepripojený) Trchala

    Trchala
    To znamená, že dotáciu musím zahrnúť do mojich príjmov, však? Dobre tomu rozumiem? A čo výdavky z dotácie, keď si budem uplatňovať paušálne? Z dotácie som čerpala len 11.000,- Sk, čiže ešte 29.000,- Sk zostalo... Ako sa to prejaví na budúci rok?

    Trchala je offline (nepripojený) Trchala

    Trchala
    Ja tomu nerozumiem. Čiže tento rok dám do príjmov ovplyvňujúcich ZD 11.000,- Sk (ktoré som minula) alebo celú dotáciu 40000,-Sk ?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    pri paušálnych výdavkoch zdanuješ celú čiastku dotácie

    Trchala je offline (nepripojený) Trchala

    Trchala
    Ďakujem veľmi pekne takže ak mám príjmy 300000,- Sk musím k tomu pripočítať ešte dotáciu 40.000,- Sk. Áno? Potom z celokovej sumy 340.000,- vypočítam 40% výdavky?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Trchala Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne takže ak mám príjmy 300000,- Sk musím k tomu pripočítať ešte dotáciu 40.000,- Sk. Áno? Potom z celokovej sumy 340.000,- vypočítam 40% výdavky?
    Presne tak

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Výška minutej dotácie pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je podstatná. Bohužiaľ je to malá diskriminácia....

    Trchala je offline (nepripojený) Trchala

    Trchala
    ďakujem za odpoveď

    Toto je to, čo si môžem odpočítať? Prosím odpovedzte mi aj na tieto otázky, pls
    - 9.576,- (9 mes. x 1064,- platba zdrav.poistenia, za 10. mesiac (podnikania) - december bolo zdrav. poistenie zaplatené v 01/2008 - táto platba sa mi v r. 2007 nepremietne?)
    - 95.616,- (nezdaniteľná čiastka - ak podnikám od 1.3.2007, platí aj pre mňa celá táto čiastka?)
    - 12.000,- (poistné za r. 2007 - doklad mám z poisťovne)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Trchala Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď

    Toto je to, čo si môžem odpočítať? Prosím odpovedzte mi aj na tieto otázky, pls
    - 9.576,- (9 mes. x 1064,- platba zdrav.poistenia, za 10. mesiac (podnikania) - december bolo zdrav. poistenie zaplatené v 01/2008 - táto platba sa mi v r. 2007 nepremietne?)
    - 95.616,- (nezdaniteľná čiastka - ak podnikám od 1.3.2007, platí aj pre mňa celá táto čiastka?)
    - 12.000,- (poistné za r. 2007 - doklad mám z poisťovne)
    V DP uvedieš :
    VI. odd.
    r. 2 stl. 1 - Príjmy : Skutočné príjmy /zapl.fa, resp. tržby z ERP / + celá výška dotácie
    stl. 2 - Výdavky : 40 % z celkových príjmov + zaplatené poistné.
    Rozdielom príjmov a výdavkov je ZD, ktorý uvádzaš o.i. na r. 69 v odd. X.
    Znižuje sa o nezd. časť na daňovníka - 95 616 /r.70/
    zaplatené životné poistenie - 12 000 /r. 74/

    --------
    Veronika

    Trchala je offline (nepripojený) Trchala

    Trchala
    Ďakujem ešte mám jeden malý dotaz k tomu...
    Podnikanie v r. 2007 = 10 mesiacov.
    Zaplatené zdrav. poistenie = 9 mesiacov (marec až november).
    December som zaplatila až 7.1.2008. Je to síce za minulý rok, ale objaví sa mi to až na budúci rok pri sumarizovaní platieb do ZP alebo to musím započítať do platieb v roku 2007?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Trchala Pozri príspevok
    Ďakujem ešte mám jeden malý dotaz k tomu...
    Podnikanie v r. 2007 = 10 mesiacov.
    Zaplatené zdrav. poistenie = 9 mesiacov (marec až november).
    December som zaplatila až 7.1.2008. Je to síce za minulý rok, ale objaví sa mi to až na budúci rok pri sumarizovaní platieb do ZP alebo to musím započítať do platieb v roku 2007?
    Pôjde to do výdavkov r. 2008.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Trchala Pozri príspevok
    Ďakujem ešte mám jeden malý dotaz k tomu...
    Podnikanie v r. 2007 = 10 mesiacov.
    Zaplatené zdrav. poistenie = 9 mesiacov (marec až november).
    December som zaplatila až 7.1.2008. Je to síce za minulý rok, ale objaví sa mi to až na budúci rok pri sumarizovaní platieb do ZP alebo to musím započítať do platieb v roku 2007?
    V daň. priznaní to zahrnieš do výdavkov r. 2008, keď však budeš robiť RZZP, tam sú to zaplatené preddavky poistného za r. 2007

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.