Zavrieť

Porady

Zmena ornej pôdy na stavebný pozemok

Ahojte,
Potrebujem radu. Sme vlastníkmi pozemku - ornej pôdy. Chceme previesť túto pôdu na stavebný pozemok (tu vieme postup). Avšak ešte nemáme vypracovaný projekt domu, tak asi budeme musieť vyňať celú parcelu (cca 1150 m2).
Moja otázka znie: Dala by sa odňať z pôdneho fondu len polovica pozemku (na ktorej predpokladáme výstavbu)? Lebo v budúcnosti, ked budeme platiť daň, tak za záhradu je to 0,10 Sk a za stavebný pozemok 1 Sk za m2 (a viac, zalezi na tom, koľko obyvateľov má obec).
Dik
Usporiadat
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Možno by sa to dalo. Lebo na vyňatie z pôdneho fondu sú 2 spôsoby a to:
1, celé vyňatie. Tam treba list vlastníctva, myslím, že snímok z katastrálnej mapy, kolok. Výhoda:jednoduchosť, nevýhoda: dane
2, vyňatie pod stavbou - potrebuješ okrem dokladov v bode 1, geodetický plán, uzemné rozhodnutie, prípadne vyjadrenie, že stavebný úrad súhlasí so zlúčeným konaním, bilanciu skrivky - kam dáš ornicu. Nevýhoda: dlhší proces, výhoda: dane

U teba by sa možno dalo spraviť to, že požiadaš o uzemko - tam sa prikladá situácia umiestnenia stavby, keď prebehne konanie, dostaneš územné rozhodnutie. Ale spýtaj sa na stavebnom úrade.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Xero Xero

Xero je offline (nepripojený) Xero

Pocul som, ze podla pripravovaneho zakona sa ma za vynatie pody z podneho fondu platit 500 Sk/m2 (1.6.2008). Myslim, ze to by uplne menilo kriteria pre rozhodovanie. Kriterium vysky dane z tohto pohladu straca na vyzname.
(Ide o neoverenu informaciu. Ak ma niekto presnejsie info, budem rad za reakciu, pretoze sa rozhodujem o zacati vystavby RD a cakalo by ma to iste)
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tento článok bol zverejnený:

http://tvojepeniaze.pravda.sk/odvody...5_sk_phypo_p01
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Čo ja mám info, tak sa to týka poľnohospodárskej pôdy v nezastavanom území obce, príp. miest.
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

Cena za m2 by mal byť určovaný podľa bonity pôdy, max do 500 sk za m2. Vyníma sa len do 1000m2. Vynímajú sa parcely, ktoré niesú planované v obci ako budúce zastavované oblasti a je úplne jedno, či ide o intravilán, alebo extravilán......
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
jamosa Pozri príspevok
Čo ja mám info, tak sa to týka poľnohospodárskej pôdy v nezastavanom území obce, príp. miest.
urcite sa jedna teda o nezastavane uzemie ? Ked mam teda ornu podu v zastavanom uzemi v obci v intravilane tak nebudem platit za vynatie na stavebne ucely ?
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

andrejf Pozri príspevok
urcite sa jedna teda o nezastavane uzemie ? Ked mam teda ornu podu v zastavanom uzemi v obci v intravilane tak nebudem platit za vynatie na stavebne ucely ?
Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Z dnešnej tlače:

http://ekonomika.sme.sk/c/3798682/Vy...-koalicia.html
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
NInive Pozri príspevok
Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
oj to nie , to ani nehovor - teraz som vyvalil kopec penazi za fundus - predrazeny - uz mam 30 rokov by sa patrilo nieco mat a tu este dalsia porazka mi na hlavu 100 000 vyvalit za poplatok ... to je smola ...
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

andrejf Pozri príspevok
oj to nie , to ani nehovor - teraz som vyvalil kopec penazi za fundus - predrazeny - uz mam 30 rokov by sa patrilo nieco mat a tu este dalsia porazka mi na hlavu 100 000 vyvalit za poplatok ... to je smola ...
Tak rýchlo o to požiadaj, ak máš veci k tomu potrebné a budeš to mať za 100sk kolok. Nám to prišlo práve dnes. A trvalo to cca 20 dní
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
este otazocka - mam teda ziadat o trvale vynatie ? Nebudu chciet prv kolaudacne rozhodnutie ?
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
NInive Pozri príspevok
Cena za m2 by mal byť určovaný podľa bonity pôdy, max do 500 sk za m2. Vyníma sa len do 1000m2. Vynímajú sa parcely, ktoré niesú planované v obci ako budúce zastavované oblasti a je úplne jedno, či ide o intravilán, alebo extravilán......
Cize ked mam parcelu ktora je oznacena v uzemnom plane ako planovana vystavba (alebo nieco podobne) tak nebudem platit ? A vynima sa iba co je pod domom ? Preto iba do 1000 m 2 ? Alebo ako sa to mysli ?
0 0
Peter82 Peter82

Peter82 je offline (nepripojený) Peter82

Zdravím Vás všetkých.
Aj ja mám taký istý problém.pozemok je rozdelený na 5 častí.3 časti z toho sú vedené ako ostatné plochy a dve časti ako orná pôda.Dá sa z toho
na katastri spravit prepisom 1 celý pozemok?Neviem či je to vôbec možné.
a takisto čo sa týka prepisu na stav.pozemok či treba len zastavaná plocha domu alebo komletný celý pozemok?ďakujem za rady.
s pozdravo Peter
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
NInive Pozri príspevok
Budeš...... Nejde o intravilán, extravilán, ale typ pôdy a načo je určený. Ak v územnom pláne nieje zaznačený ako stavebný pozemok tak platiť budeš........
No prave som dostal odpoved z pozemkoveho uradu a pisu ze pohoda : "ak máte pozemok mimo zastaveného územia obce a bude schválený zákon o poplatkoch budete musiet platit. Ak máte pozemok v zastavanom území obce budete od poplatkov oslobodený"
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ak máme ornú pôdu do 1000 m2 týka sa to aj nás?
0 0
NInive NInive

NInive je offline (nepripojený) NInive

andrejf Pozri príspevok
No prave som dostal odpoved z pozemkoveho uradu a pisu ze pohoda : "ak máte pozemok mimo zastaveného územia obce a bude schválený zákon o poplatkoch budete musiet platit. Ak máte pozemok v zastavanom území obce budete od poplatkov oslobodený"
Ako to môžu vedieť, veď ešte to nebolo schválené, spoplatnenie bude, ale stále sa nevie ako s intravilánom a ako s extravilánom. Extravilán sa bude platiť na 100% (teda tak myslím), ale o intraviláne ešte nieje rozhodnuté. Veď to bolo tuším len v prvom čítaní, alebo sa mýlim??? (čo je dosť možné)
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ahojte. Dnes bol celkom dobrý článok v sme. Bolo tam popísané, akých pozemkov sa spoplatnenie týka. Ak pozemok je v územnom pláne obce resp. mesta určený na bývanie, alebo na budúcu zástavbu, resp. sa nachádza v zastavanom území obce(aj to býva v územnom pláne určené)nebudeme platiť žiadne poplatky za vyňatie, budeme od nich oslobodení. Ak tam v budúcnosti budeme chcieť stavať, tak až k stavebnému povoleniu sa vyžaduje vyňatie pôdy.
(bližší popis o možnostiach vyňatia som písala na predchádzajúcej strane. Snáď ti to Peter 82 pomôže - my sme si dali spraviť geodetovi geodet. plán, vyčlenil tam dom a cestu k nemu. Peter 82 - čo sa týka tvojho prepisu pozemku - ak sa smiem spýtať, tak z akého dôvodu to chceš robiť? Skrz dane? Lebo k stavbe to nepotrebuješ, predpokladám, že máš len jeden list vlastníctva a na ňom máš rozdelené, čo je z pozemku orná pôda a čo nie.
Naposledy upravil jamosa : 01.04.08 at 22:06 Dôvod: doplnenie textu
0 0
janula94 janula94

janula94 je offline (nepripojený) janula94

Možem sa opýtať. Chceli by sme stavať u rodičov v záhrade, na katastri je to vedené ako orná pôda. Otec mi chce darovať cca 10 árov. Potrebujem k tomu vyňatie? Ako máme postupovať, aby sme neplatili tie šialené poplatky? Musím mať stavebné povolenie, z toho chcem urobiť stavebný pozemok? A mám šancu to stihnúť do 1. júla? Ďakujem všetkým za odpoveď.
0 0
andrejf andrejf

andrejf je offline (nepripojený) andrejf

zacinajuci tatko
janula94 Pozri príspevok
Možem sa opýtať. Chceli by sme stavať u rodičov v záhrade, na katastri je to vedené ako orná pôda. Otec mi chce darovať cca 10 árov. Potrebujem k tomu vyňatie? Ako máme postupovať, aby sme neplatili tie šialené poplatky? Musím mať stavebné povolenie, z toho chcem urobiť stavebný pozemok? A mám šancu to stihnúť do 1. júla? Ďakujem všetkým za odpoveď.
Zalezi ci to je intravilan - prv musis ist za starostom - on ti ukaze uzemny plan a povie ci sa tam planuje stavat a ci ti to vobec povoli - potom sa musi urobit zmena uzemneho planu ... a tak ...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Podľa najnovších informácii, sa bude platiť vyšší poplatok za vyňatie z ornej pôdy aj vtedy, ak je to teraz časť Vašej záhrady, ale máte smolu, lebo na katastrálnom úrade je to vedené ako - orná pôda.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/platit...8_sk_phypo_p01
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať