Zavrieť

Porady

Zrušenie výživného - automaticky alebo súdom?

Zdravím,
zistil som, že mám problém, predpokladám, že nie som sám s podobnou vecou, riešil to niekto? Ako? Zistil som totiž, že aj samotní právnici v tom zrejme úplne jasno nemajú, nakoľko som si už vypočul viacero názorov a v rodinnom práve moc doma nie som :-)
Ďakujem

Po rozvode súd schválil dohodu o výživnom a zaviazal ma platiť na maloleté deti výživné, Samostatné konanie o výživnom pre plnoleté dieťa nebolo.
V septembri 2006 moja dcéra dosiahla plnoletosť, v októbri 2006 - teda o mesiac, bola oficiálne vylúčená zo školy (pretože prakticky študovať - navštevovať školu prestala ešte v čase keď ešte nebola plnoletá), pričom mne ako povinnému bolo a v podstate stále ešte je prezentované, že moja dcéra študuje ďalej (Preukázanie štúdia sa nekonalo pod rôznymi zámienkami). Keďže som v mesiaci marec 2008 zistil, že moje dieťa od októbra 2006 neštuduje a mám na to doklad zo školy, tiež mám zato, že k novembru 2006 som už výživné platiť asi nemal.
Nejde mi o vrátenie peňazí, skôr mi ide o to, či teda musím žiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti alebo nie a hlavne, kedže nemám záujem porušiť zákon (§207 Tr. zák.), môžem výživné na plnoletú dcéru, ktorá neštuduje, jednoducho prestať platiť? Termín platenia výživného sa totiž blíži a už poukázané výživné mi nikto nevráti. Alebo musím navrhnúť súdu aby povinnosť platiť výživné na dcéru zrušil (toto sa mi javí ako v súlade so zákonom a právne čisté) a ja mám do doby rozhodnutia súdu platiť výživné napr. súdu (súdna úschova uznesením opäť na môj návrh) aby som nebol právne postihnuteľný za neplatenie výživného, pretože do troch mesiacov asi súd nerozhodne, ide mi o to aby to bolo právne čisté...raz pre vždy a definitívne.
Prípadnú trestnú zodpovednosť za vzniknutý stav (§221 Tr. zák.) nehodlám riešiť kým k tomu nebudem prinútený.....

Riešil niekto niečo podobné???
pekný deň...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Ano, podat navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti.

    Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia (§ 78 ods. 2 ZOR).
    Ďakujem za reakciu, prirodzene rozhodnutie súdu sa da zrušiť zase len rozhodnutím... :-)
    Zmena rozhodnutia je prípustná od času, keď došlo k zmene pomerov. Ak dôjde k zrušeniu výživného za minulý čas, plnoleté dieťa (na rozdiel od maloletého) je povinné spotrebované výživné vrátiť, pokiaľ, pravda, nedošlo k premlčaniu práva.

    stmail je offline (nepripojený) stmail

    stmail
    povinnosť platiť výživné musí zrušiť súd (ak nám ide o právnu čistotu). treba teda podat navrh a dalej platit. Nie je pravda ze zaplatene vyzivne od novembra 2006 do zrušenia povinnosti platit sa vam nevrati...súd moze rozhodnut o zrušeniu za uplynulý čas (odkedy dcéra neštuduje) a spotrebované výživne sa nevracia iba v prípade maloletých...teda platby výživného v čase plnoletosti by dcera musela vratit...vasa dcera sa nezachovala zrovna pekne, treba bojovat...vela stastia
    Pre všetkých, ktorí hľadajú odpoveď na podobnú otázku píšem s odstupom skoro roka ako som to poriesil.

    Na súd som podal dva návrhy.
    1. Návrh na zrušenie výživného, spätne k dátumu ukončenia školy
    2. Návrh na súdnu uschovu výživného do doby rozhodnutia súdu

    K bodu 1. Súd cca za pol roka, dcéra samozrejme neprišla, ale jej prítomnosť nebola nutná. Podľa slov sudkyne stacilo jednoducho prestať platiť a bolo by. Kedže sme sa však zhodli na starom známom : "Čo nie je na papieri, nie je na svete" a s prihliadnutím na okolnosti, za ktorých sa vec vyvinula, súhlasila a mojmu návrhu vyhovela v plnom rozsahu, t.j. povinnost zrušená k dátumu ukonenia prípravy na povolanie, keďže neboli známe žiadne skutočnosti, ktoré by bránili tomu aby sa živila sama. Náhrady som žiadne nežiadal. Veľmi ústretový a seriózny prípad.

    K bodu 2. Tento krok bol poistkou proti stavu, že by sa súd o zrušení výživného konal o mnoho neskôr a aby som sa teda v prípade, že by som výživné jednoducho prestal platiť, nedostal do pozície neplatiča výživného, čo by sa za určitých okolností mohlo stať. Napriek tomu, že oba návrhy som podával rovnakému súdu v rovnaký deň, tak toto konanie prišlo na radu niekoľko mesiacov po zrušení povinnosti platiť výživné, čiže stalo sa bezpredmetným. Nevadí, ale viem, že som sa poistil voči alternatívam, ktoré mohli nastať.

    Snáď toto pomôže niekomu inému, kto bude riešiť podobný alebo rovnaký problém.

    Zrušenie výživného - automaticky alebo súdom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.