Zavrieť

Porady

prenájom-registrácia

Z nového strašiaka - registráce mám ako laik totálny hokej. Frekvencia diskutovania tejto témy ma utešuje, že nie som sám.
Nerozumiem, prečo sa mám registrovať, keď uvediem príjem z prenájmu v daňovom priznaní. Už vôbec mi nie je jasné, prečo ma budú pokutovať, keď sa nezaregistrujem, no štátu odvediem z tohto príjmu daň.
V roku 2007 som ako FO prenajímal byt. Hodlám to uviesť v priznaní a zdaniť. Nezaregistroval som sa však. Aká pokuta mi hrozí?
Zákon platí od 1.9.2007. Musím zaregistrovať fakt prenajímania aj z minulosti, keď som to odviedol v daňovom priznaní?
Akú daň odvediem, ak prenajímam byt za 11 000 vrátane vetkých nákladov (elektrina, plyn, poistenie ...). Keď sa kupovalo nejaké zariadenie typu sporák, alebo robila oprava, môžem to odrátať? Zrejme to musím doložiť účtom, ale čo ak som pravu, resp. maľovanie robil svojpomocne?
Ďakujem a sorry ak prípadne duplikujem tému.
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

promont maja Pozri príspevok
JankaO, bude to možno mimo témy a za vlasy pritiahnuté .. ale zaujímalo by ma, čo si o tom myslíš. Mám takú podotázočku. Čo sa týka vecného bremena ... tiež tam majiteľ prenecháva " priestory" na užívanie inej osobe, resp. presnejšie povedané strpí niekoho v súvislosti s používaním svojho pozemku ... v tomto prípade sa to tiež týka akéhosi nájmu ...

Aj keď absentuje podpísanie akejkoľvek zmluvy o nájme ... a absentuje aj nejaká odmena za toto strpenie .... a keďže právo prechodu vyplýva zo zákona ... a ide o nájomný vzťah ..??
Nie som právnik, ale si myslím, že vecné bremeno je obmedzenie užívateľských práv. Nemôžeš s vlastníctvom nakladať podľa vlastného uváženia, čiže podľa mňa o nájom rozhodne nejde.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

JankaO Pozri príspevok
Nie som právnik, ale si myslím, že vecné bremeno je obmedzenie užívateľských práv. Nemôžeš s vlastníctvom nakladať podľa vlastného uváženia, čiže podľa mňa o nájom rozhodne nejde.
Pri nájme, osoba, ktorá je nájomcom nemôže nakladať s majetkom prenajímateľa podľa svojho uváženia ... boli by tým porušené jeho ústavné práva.

Otázočka pre právnika: Čo je vlastne strpenie práva prechodu za odplatu ...?

Napr.:
Právnická osoba sídli v rodinnom dome fyzickej osoby a iná fyzická osoba vlastní prístupovú cestu k tomuto sídlu.
Ide tu o akýsi nájom ...?
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

JankaO Pozri príspevok
Ak ma s.r.o. sídlo v nehnuteľnosti, tak by mala byť buď nájomná zmluva alebo súhlas a tým pádom je to podľa mňa nájom nehnuteľnosti, aj keď zákon nevyžaduje písomne zmluvu. Majiteľ je FO a s.r.o. je ďalší subjekt - nie je majiteľ.

Ďakujem všetkým.
Bude asi pokuta, ale idem sa zaregistrovať.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Informácia k registrácii pri prenájme častí bytov alebo nebytových priestorov alebo nehnuteľností, okrem pozemkov
V zákone č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“) bolo v roku 2009 zákonom č. 504/2009 Z.z. novelizované ustanovenie § 31 ods. 2 a následne zákonom č. 563/2009 Z.z. aj ustanovenie § 110j.
TU: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...reg_cast10.rtf
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať