Zavrieť

Porady

Cestná daň a prenajaté auto

Firma prenajala vozidlo inému podnikateľovi. Kto je v tomto prípade povinný platiť cestnú daň?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    § 85 ods. 1 písm. a až d Zákona o miestnych daniach č. 582/2004 Z.z.

    skús vylučovacou metódou: b to asi nebude, d to tiež asi nebude........c možno tiež nie....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ... treba tam hľadať daň z motorového vozidla. Cestná daň je dávna minulosť .

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja viem že sa to nevolá cestná daň ale je to zaužívaný pojem. Ja si myslím, že by to mal byť držiteľ - prenajímateľ. Je to správne?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ester plus Pozri príspevok
    Ja viem že sa to nevolá cestná daň ale je to zaužívaný pojem. Ja si myslím, že by to mal byť držiteľ - prenajímateľ. Je to správne?
    Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ). Vyplýva to zo znenia § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - danovníkom je osoba, ktorá "...používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

    P.S. Podrobnejšie zdôvodnenie k tomuto názoru som uviedol v inej téme o DMV pri prenajatom vozidle http://www.porada.sk/514413-post71.html
    Naposledy upravil andrej_rv : 07.03.08 at 22:22

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Predmetom dane z MV je vozidlo, ktoré sa používa na podnikanie, alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov, ako uvádza § 84. Firma, ktorá vlastní vozidlo a má v ŽL prenájom MV a tieto vozidlá prenajíma, má vlastne príjem z podnikateľskej činnosti. Možno rozmýšľam zle, ale tým by prichádazl do úvahy odsek a)

    Flego je offline (nepripojený) Flego

    Flego
    andrej_rv Pozri príspevok
    Daňovníkom dane z motorových vozidiel je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ). Vyplýva to zo znenia § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - danovníkom je osoba, ktorá "...používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

    P.S. Podrobnejšie zdôvodnenie k tomuto názoru som uviedol v inej téme o DMV pri prenajatom vozidle
    Zdôvodnenie má hlavu a pätu, ale ...
    Neviem si predstaviť krátkodobé prenájmy a platenie DMV, keďže podľa par. 89 daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo použilo na podnikanie. Riešim tento problém u nás a zatiaľ som dostal radu, aby som kontaktoval MF SR s otázkou, kto má platiť daň. A ešte aby toho nebolo málo - ak napríklad ťahač jazdí celý rok mimo SR nemusí platiť DMV na Slovensku - aj toto tvrdenie si mám overiť na MF SR.

    Cestná daň a prenajaté auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.