Zavrieť

Porady

nezijeme v spolocnej domacnosti

dobry den,chcela by som sa spytat taku vec,ked nezijeme s manzelom v spolocnej domacnosti,bude stacit sudu ako vysvetlenie dovodu to,ze financne neprispieval na vychovu dietata pretoze si narobil dlhy a peniaze minal v roznych instituciach ako su krcmy a herne,aj ked na to nemam dokaz (rukolapny)?neviem,co mam s tym robit...dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alzbetka78 je offline (nepripojený) alzbetka78

    momentalne hlavne mamička,mam synčeka Adrianka...som vesela,nekomfliktná osoba,mám rada úprimnosť,čestnosť...neznášam klamstvo...už som na to doplatila a neoplatí sa to ...viac alzbetka78
    ide o urcenie vyzivneho spojene so zverenim dietata do starostlivosti

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    alzbetka78 Pozri príspevok
    dobry den,chcela by som sa spytat taku vec,ked nezijeme s manzelom v spolocnej domacnosti,bude stacit sudu ako vysvetlenie dovodu to,ze financne neprispieval na vychovu dietata pretoze si narobil dlhy a peniaze minal v roznych instituciach ako su krcmy a herne,aj ked na to nemam dokaz (rukolapny)?neviem,co mam s tym robit...dakujem
    No rukolapný dôkaz v takom prípade -hmm, účtenky z krčiem a herní si asi neodkladá nikto. Tu pomôžu skôr nejakí svedkovia.

    alzbetka78 je offline (nepripojený) alzbetka78

    momentalne hlavne mamička,mam synčeka Adrianka...som vesela,nekomfliktná osoba,mám rada úprimnosť,čestnosť...neznášam klamstvo...už som na to doplatila a neoplatí sa to ...viac alzbetka78
    no....ale keby son nijakych svedkov nezohnala....bude im to stacit ako moj dovod na odchod?

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Teda ja nie som právnik, ale čo to som už o rozvodoch prečítala. Neviem, či rozumiem dobre, ale mám pocit, že ti ide o to, aký dôvod uviesť do žiadosti o rozvod, aby ho súd uznal a čím skôr vás rozviedol?
    Ak áno, tak samozrejme to, že manžel neprispieva na domácnosť, nestará sa o spoločné dieťa atď. sú dostatočným dôvodom na rozvedenie manželstva. Hoci, ak ide o dieťa, tak sa väčšina sudcov snaží navrhnúť manželom psychológa atď., ale každý prípad je individuálny. Ak je manželstvo nenavrátiteľne rozvrátené a s rozvodom budete obaja súhlasiť, tak to hádam nebudú preťahovať.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Možno ti pomôže citácia Zákona o rodine:

    [hore]§ 22


    K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.


    § 23


    (1) Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.

    (2) Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí.

    (3) Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov podľa § 18 a 19.

    A tú su tie spomínané par. 18 a 19:

    [hore]§ 18


    Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.


    [hore]§ 19


    (1) O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť.

    (2) O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd.

    (3) Na výkon povolania a na pracovné uplatnenie nepotrebuje žiadny z manželov súhlas druhého manžela.

    stmail je offline (nepripojený) stmail

    stmail
    a aký je vlastne problém? povinnosť žiť v spoločnej domácnosti resp. žiť spolu síce zákon stanovuje, za jej nesplnenie však nestanovuje žiadnu sankciu. Pravdepodobne ide o rozvod - v tomto pripade sa na fakt ze spolu nezijete prihliada ako na jeden z dôkazov rozvratu vztahov, ktorý je potrebné pre rozvedenie manželstva dokázať. Súd na to teda prihliadne pri rozhodovani ci manzelstvo rozvedie alebo nie. V ziadnom prípade však súd neskuma vinu, iba to či sú vzťahy tak rozvrátené, že to opodstatnuje rozvedenie manzelstva...

    alzbetka78 je offline (nepripojený) alzbetka78

    momentalne hlavne mamička,mam synčeka Adrianka...som vesela,nekomfliktná osoba,mám rada úprimnosť,čestnosť...neznášam klamstvo...už som na to doplatila a neoplatí sa to ...viac alzbetka78
    no momentalne ide najskor o to,ze som poziadala urad soc. veci ,prace a rodiny o urcenie vyzivneho a zverenie maleho do mojej starostlivosti.zo sudu mi prislo,ze mam odovodnit,kvoli comu som odisla zo spolocnej domacnosti....
    neviem,ako im to mam napisat,aby to bolo jasne a zrozumitelne...ci staci v bodoch,alebo rozpisovat.....
    ak niekto vie poradit, tak vopred velmi pekne dakujem

    stmail je offline (nepripojený) stmail

    stmail
    aha...súd teda ide rozhodovat o úprave výkonu rodicovskych prav k maloletému dietatu...chcete teda dieta do osobnej starostlivosti a aby manzel platil vyzivne...súd teda hlada argumenty preco ho zverit práve vám, teda či je to v záujme dietata aby bolo u vás a preto sa pýta preco ste odisli, kedze to môže súvisieť a v tomto prípade aj súvisí...vase dovody sú opodstatnené...
    ako to napísať?
    Dna XY som opustila spoločnú domácnosť zdielanú so svojím manželom XY a prestahovala sa na XY (k rodičom, iný byt)pričom som si so sebou zobrala aj svoje maloleté dieťa XY. Tomuto môjmu konaniu predchádzalo sústavné a opakované porušovanie zákonných povinností zostrany mojho manžela, a to voči mne aj nasmu dietatu:
    v bodoch uvedte, ktoré povinnosti manžel porušoval (podla zákona)
    pod to volne opíste dovody, preco si povinnosti neplnil - teda jeho správanie - co robil ako casto, ake to malo fin. dosledky - nemusite to dokazovat, to sa bude robit neskor na súde
    pod to napiste nieco ako ospravdlnenie toho, že ste odisli a teda porusili svoju povinnosť - najmä že zotrvanie v takejto spolocnej domacnosti ohrozovalo riadnu výchovu dietata (lebo muselo vidiet, zazit, znasat vratane hadok a co po vasom prestahovani uz znasat nemusí) resp. aj ked vas týral atd.

    V závere napíšte, že žiadate o zverenie, lebo v spoločnej domácosti s manželom nie je možné riadne vychovávať dieťa a otec sám toho tiež nie je schopný.
    Nemusite to pisat ako pravnik ked nie ste pravnik,sud pochopi...
    Zvážte podanie žiadosti o rozvod, su na to dovody

    alzbetka78 je offline (nepripojený) alzbetka78

    momentalne hlavne mamička,mam synčeka Adrianka...som vesela,nekomfliktná osoba,mám rada úprimnosť,čestnosť...neznášam klamstvo...už som na to doplatila a neoplatí sa to ...viac alzbetka78
    dakujem velmi pekne, moc mi to pomohlo

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    stmail Pozri príspevok
    a aký je vlastne problém? povinnosť žiť v spoločnej domácnosti resp. žiť spolu síce zákon stanovuje, za jej nesplnenie však nestanovuje žiadnu sankciu. Pravdepodobne ide o rozvod - v tomto pripade sa na fakt ze spolu nezijete prihliada ako na jeden z dôkazov rozvratu vztahov, ktorý je potrebné pre rozvedenie manželstva dokázať. Súd na to teda prihliadne pri rozhodovani ci manzelstvo rozvedie alebo nie. V ziadnom prípade však súd neskuma vinu, iba to či sú vzťahy tak rozvrátené, že to opodstatnuje rozvedenie manzelstva...
    Sud praveze v odovodneni skonstatuje aj vinu jedneho, prip. oboch ucastnikov za rozvrat ("Sud po vykonanom dokazovani mal za preukazane, ze vina za rozvrat manzelstva je na strane odporcu pre jeho problemy s alkoholom a nezaujem o domacnost a deti.....").

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.