Zavrieť

Porady

Občianské združenie

človiečik
Podávame daňové priznanie a prílohy dávam súvahu a výkaz ziskov a strát pre NO. Poznámky dúfam netreba pre neziskovky robiť, nenašiel som to ani v prílohách opatrení a na poznámkach sa píše že podnikatelia účtujúci v sústave podvojného účtovníctva...logicky mi z toho vychádza že občianské združenie nie je povinné podávať poznámky ako neziskovka...
Usporiadat
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

hanelie Pozri príspevok
výročná správa je rešerš významných činností, ich opodstatnenosť a úžitok v spojitosti s účelom vzniku n.o.
Tak neviem, asi som to zle nazval, nemá to byť výročná správa, ale správa o hospodárení n.o.? Alebo aká správa sa prikladá k účtovníctvu n.o.-športový klub? Ďakujem.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
práve v tejto výročnej správe je zahrnutá aj správa o hospodárení

napr. ste športový klub

1. organizácia športového podujatia - futbalový zápas dorastencov - získané zdroje na podujatie - dobrovoľné príspevky aktivistov - použité na účely - nákup dresov - atď, atď

táto výročná správa sa zverejňuje napr. v klube, kde fungujete, alebo na iných verejných miestach - ak také máte k dispozícií - napr mesto vám môže poskytnúť priestor na verejných nástenkách
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

hanelie Pozri príspevok
§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk 99 581, 76 eura, (Táto zmena nadobúda účinnosť 1. marca 2009)
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
chcem sa spýtať, či obe podmienky musia byť splnené súčastne
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
chcem sa spýtať, či obe podmienky musia byť splnené súčastne
JU môže OZ viesť ak ak nepodnikajú a ak ich príjmy ...

V zákone sa píše, že pokiaľ občianske združenie nepodniká "a" jeho obrat neprekročil určitú čiastku, takže podmienky by mali byť splnené obidve naraz.
[vie niekto odpovedať ako to je ? musia byť podmienky splnené súčastne

alebo môže byť aj JU ak OZ podniká ale jeho príjmy sú nižšie ako 99 581,76 EUR
dakujem
Naposledy upravil jeso : 14.02.10 at 22:51
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Je vediem JÚ v OZ pritom nepodnikajú ale majú príjem pod hranicou. Podľa mňa kým nemáš ten príjem kľudne môžeš viesť jednoduché účtovníctvo ale DP odovzdávaš PO.
0 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

Dobry den, chcem poprosit o radu. Nase OZ v roku 2009 malo len clenske prispevky a nejake financne dary (vklady priamo na ucet - bez zmluv). Jeden prijem na zaklade zmluvy o reklame, kedy nam firma dala peniazky na usporiadanie jednej akcie, na akcii vysela ich reklama. Bola to jednorazova zalezitost.
Je nase OZ-tko povinne podat danove priznanie za rok 2009? Vopred dakujem za Vase rady. OZ-tko vzniklo v r. 2009, idem robit prvykrat UZ, nemam s tym skusenosti. Dakujem.
Martina
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň,
ja sa chcem spýtať na výkazy pre OZ za rok 2009, ktoré vedie jednoduché účtovníctvo. Na stránke daňového riaditeľstva sú výkazy iba za rok 2008, aké výkazy dávate pre OZ, ktoré vedie JU za rok 2009?
Ďakujem, Katarína
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Účtovné výkazy za rok 2008 a 2009 pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania a vedú účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ďakujem pekne, super. Predpokladám, že tak ako aj v iných výkazoch, tak aj v týchto výkazoch sa uvádzajú údaje v celých €.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Áno, v celých €.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

ego.mc Pozri príspevok
Áno, v celých €.

Ďakujem.
0 0
andre.a andre.a

andre.a je offline (nepripojený) andre.a

chcela by som niekoho poprosit o odpoved.
mame zalozenu NO a aj bankovy ucet, chcem sa popytat: Stala sa totiz taka vec ze bolo z tohto uctu uhradene cosi co do NO nepatri - je mozne to hodit potom na ucet Osobna spotreba?
prosim poradte mi ja len zacinam robit ucto
Velka vdaka
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Osobnú spotrebu môže mať iba SZČO vo svojom účtovníctve.
NO je ale právnická osoba.
Ak ste uhradili niečo za niekoho, skúste to riešiť ako pôžičku.
0 0
Viera 2 Viera 2

Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

Vie niekto poradiť, ktorý je výkaz NO Úč 1-01 je správny a aktuálny? V príspevku 109 je výkaz, ktorý sa nachádza takmer všade na nete, avšak pri googlovaní som našla na drsr vzor a ten sa v časti "výdavky" líši jednak zložením výdavkov, jednak číslovaním riadkov. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov..../nouc1_06.pdf Mimochodom, v tlačivách na drsr mi pri oboch druhoch výkazov (i 1-01 i 2-01) otvorí iba výkaz o majetku a záväzkoch. Dúfam, že chyba je iba v mojom "prijímači" a že niekto poradí
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Správne a aktuálne sú tie zo stránky DRSR.
Treba to stiahnuť do počítača, rozbaliť a súbor otvoriť v exceli.
Sú tam oba výkazy.
1 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

Dobrý deň,
vedeli by ste mi prosím niekto poradiť ohľadom občianskeho združenia založeného na správu cca 20 garáží? Združenie je neziskovou organizáciou a jeho jediným zdrojom príjmov sú pravidelné príspevky členov. Predseda združenia vedie počas roka peňažný denník a po skončení roka spracúva pre členov sumárne vyúčtovanie príjmov a výdavkov, kde je prehľadne popísaný celý predchádzajúci rok. Daňové priznanie nie je potrebné podávať (úroky na účte sú zdaňované zrážkovou daňou). Má však združenie aj v takom prípade povinnosť zostaviť účtovnú závierku a vyplniť výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch? Za každú odpoveď vopred ďakujem.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň,
ja tiež robím OZ na správu garáži, OZ vedie JU ale správu vykonáva externá frima, ktorá robí správu vrátane vyúčtovania. Detto nemajú iné príjmy, ktoré by podliehali dani. Za toto OZ na konci roku podávam aj daňové priznanie aj výkazy. Ja vychádzam z usmernenie drsr, link prikladám nižšie - inak to neviem priložiť - hoci sa týka SVB, je to podľa mňa veľmi príbuzné. Na str. 6 tohto usmernenia sa píše, že ... citujem
"ak spoločenstvo dosiahne v zdaňovacom období príjmy, ktoré sú predmetom dane, napr. príjmy za výkon správy bytov (aj keď sú podľa § 13 ods. 2 písm. d/ zákona o dani z príjmov oslobodené od dane), ďalej napr. príjmy z predaja majetku, z reklám a pod., je povinné podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby."
Neviem či to chápem správne, ja som si to stiahla aj na OZ, hoci v zákone o DzP sa píše o bytoch ...
ale v rámci príjmov OZ sú aj príjmy za výkon správy (majitelia garáži platia v rámci zálohových predpisov aj poplatok za výkon správy), preto podávam daňové priznanie.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/spol_byt.pdf
0 0
januš1 januš1

januš1 je offline (nepripojený) januš1

Ďakujem za odpoveď, myslím si však, že daňové priznanie v našom prípade podávať naozaj netreba. Čo sa týka výkazov, zo zákona o účtovníctve mi to vychádza tak, že bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme povinnosť podávať daňové priznanie, účtovnú závierku by sme mali zostaviť vždy (§ 6 ods. 4 a § 17).
0 0
ANEM ANEM

ANEM je offline (nepripojený) ANEM

Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

ANEM Pozri príspevok
Dobry den. Prosim o radu. Dostala som na starosť správu občiansekeho združenia rodičov pri MŠ. Nevedomosťou sme sa na rok 2010 neregistrovala za príjemcov 2% dane. Hladám spôsob, ako o peniaze, ktoré by nám podnikatelske subjekty tento rok poslali z 2% dane, ale samozrejme nemože lebo sme neni registrovaný, aby sme o ne neprišli. Je možne aby som sa dohodla s inym občianskym združením pri inej materskej škole, že im našou iniciatívou pošlu určite subjekty 2 % dane, a oni nášmu občianskemu združeniu tieto prostriedky poskytnú formou daru, alebo daako inak. Ide to daakou oficiálnou cestou. Prosím poradte, spôsob aby dati tento rok o tie peniažky neprišli. Dakujem.
...odpovedané .... http://www.porada.sk/t120354-p4-obci...ml#post1631989
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať