Zavrieť

Porady

odpis pohľadávky alebo opravná položka k pohľadávkam

mame pohľadávky zaúčtovné v r. 2006 do výnosov doposial neuhradené , sú po 360 dňovej lehote splatnosti. Sú rizikové - firma je v likvidácii a tak neviem či môžem urobiť odpis pohľadávky alebo tvoriť OP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    gemerka Pozri príspevok
    mame pohľadávky zaúčtovné v r. 2006 do výnosov doposial neuhradené , sú po 360 dňovej lehote splatnosti. Sú rizikové - firma je v likvidácii a tak neviem či môžem urobiť odpis pohľadávky alebo tvoriť OP?
    Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    machinak Pozri príspevok
    Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...
    Prosila by som o nanavigovanie na právnu normu, kde sa o tomto píše.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ingi Pozri príspevok
    Prosila by som o nanavigovanie na právnu normu, kde sa o tomto píše.
    Ja to mám od auditora..ale našiel som jeden článok o tom..síce je z r. 2002, ale mal by stačiť.

    http://podnikanie.etrend.sk/10262/uc...nej-pohladavky

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    machinak Pozri príspevok
    Ja to mám od auditora..ale našiel som jeden článok o tom..síce je z r. 2002, ale mal by stačiť.

    http://podnikanie.etrend.sk/10262/uc...nej-pohladavky
    Ďakujem.
    Článok sa odvoláva na starý ZoDP (č.366/1999 Z.Z.), podľa ktorého postupujeme len pri niektorých starých pohľadávkach.
    Ja len v skratke, lebo je tu toho už veľa popísaného a aj aktuálnej literatúry je dosť:
    Nový ZoDP nám priniesol niektoré zmeny a to aj v prístupe k pohľadávkam, pri tvorbe opravných položiek k nim i pri ich odpisovaní, čo sa týka daňovej uznateľnosti týchto nákladov.
    Samozrejme, prvotnou právnou normou je ZoÚ (hlavne § 3 ods. 1 a § 7 ods.1 a 2) a Postupy účtovania, čo znamená, že sa účtovná jednotka nemôže kedykoľvek rozhodnúť a odpísať ktorúkoľvek pohľadávku.
    Je však na jej posúdení a zvážení, že ako bude postupovať pri pohľadávkach napríklad takého charakteru, aké boli spomenuté v otázke (firma v likvidácii).
    Alebo napríklad aj vtedy, ak dlžník neodpovedá na upomienky, zmenil adresu, náklady na vymáhanie pohľadávky by presiahli jej hodnotu,... a teda všetko nasvedčuje tomu, že pohľadávka zostane neuhradená. Po zodpovednom posúdení rizikovosti takejto pohľadávky je možné pristúpiť k tvorbe OP k pohľadávke, alebo dokonca k jej odpisu. A potom nasleduje testovanie v zmysle ZoDP - t.j., či je takýto náklad daňovo uznateľný, alebo nie. A ako som už písala, súčasný ZoDP nám takéto možnosti poskytol a preto ich (hlavne teraz v čase ÚZ) využívame (napr. § 20 ods.14 a následne § 19 ods. 2 písm. h) bod 5 ZoDP, účinného do 31.12.2007).

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    machinak Pozri príspevok
    Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...
    Toto čiastočne platí pre daňovú uznateľnosť odpisu pohľadávky v zmysle niektorých bodov § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP.

    odpis pohľadávky alebo opravná položka k pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.