Zavrieť

Porady

Omega a preddavkové faktúry

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosti s preddavkovými faktúrami a následnými zúčtovacími faktúrami? Preddavkov faktúry sa neúčtujú ale úhrady mi zaeviduje ako úhardu preddavku napr. pri úhrade v banke ale zúčtovacia fa. mi ostáva neuhradená. Nevie niekto ako sa to navzájom prepája alebo niečo podobné?
Usporiadat
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Veď predd. fa, nahrávaš normálne došlé preddavkové fa a potom jej úhradu napr. cez banku 314/221.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ivancikova ivancikova

ivancikova je offline (nepripojený) ivancikova

Ide o to, že mám preddavkovú fa od Slovnaftu na červenú naftu za 57000. Tú som zaevidovala ako preddavkovú. V omege sa preddavkové fa neúčtujú, takže ked mi o 2 dni príde normálna faktúra tú zaúčtuje 502/321 343019/321.
ale ako tam dostanem tú úhradu?
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ak nahrávaš konečnú, tak v rozpise máš dolu preddavky a tam dáš tú sumu, ale ju musíš mať nahratú aj v došlých preddavkových fa.
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Chcem sa opytat ci je spravne ked sa mi preddavkova faktura ktoru som vystavila odberatelovi zobrazuje v knihe pohladavok ale bez sumy? alebo je nieco zle urobene? Dakujem za usmernenie
0 0
Reina Reina

Reina je offline (nepripojený) Reina

ja som ja o:)
McMarti Pozri príspevok
Chcem sa opytat ci je spravne ked sa mi preddavkova faktura ktoru som vystavila odberatelovi zobrazuje v knihe pohladavok ale bez sumy? alebo je nieco zle urobene? Dakujem za usmernenie

ahoj,
treba si nastaviť spôsob tlače preddavkových faktúru - v prehľade pohľadávok (ešte pred tlačou) máš na ľavej strane v strede záložku Nastavenie. Tam si nastav spôsob tlače preddavkových faktúru - buď uhradená suma a odpočítaná, alebo zaevidovaná suma a uhradená. Podľa toho čo píšeš, máš nastavený prvý spôsob a preddavkovú faktúru ešte nemáš uhradenú.
0 0
R.evita R.evita

R.evita je offline (nepripojený) R.evita

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Dobrý deň,
Prosím nevie mi niekto poradiť - pretože mam stale nekonečný problém s preddavkovými faktúrami - práve nad tým sedím a urobila som si takýto postup a neviem ci je správny:
Zúčtovanie preddavkovej faktury došlej:
1. Zaevidovanie v omege DPF na sumu 119 sk
2. Uhrada BV - 052 10 / 221 10 - 119 sk
3. Došlá preddavková daňová faktúra:
100 MD: 052 10
19 MD: 343 019
119 D: 321 10
119 MD: 321 10 D: 052 10 - treba uvádzat úhradu alebo odpočet pri zadavaní účtovného dokladu????

4. Konečná došlá faktúra:
MD D
200 042 10
38 343 019
-19 343 019
-100 052 10
119 321 10
Davala som nizke sumičky aby sa to lahko počítalo - ale prosim je moj postup správny? a ešte neviete mi poradit ako zaučtovat v tretom rade DPH ako závazok voci DU - lebo nasa auditorka chce aby som učtovala pri preddavkových faktúrach DPH 343/379 - ALE MNE NIJAKO TO NECHCE SADNUT V PROGRAME DOBRE?
Dakujem.
0 0
R.evita R.evita

R.evita je offline (nepripojený) R.evita

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
nevie mi nik poradit ??? ako spravne to je??
0 0
Lucka M. Lucka M.

Lucka M. je offline (nepripojený) Lucka M.

Ahoj robim toto pravidelne cize urob to takto:
1) zaeviduj DPF a tu nezauctujes , daj v nej x neuctovat
2)ked zaplatis cez banku DPF zauctujes ju na 314/221 a uhradu sparujes s DPF
3) Nahodis vyuctovaciu DF do rozpisu si das celu sumu a dole mas, ze preddavky a tam napis sumu preddavku a potom to zauctuj a ono ta to same vyzve aby si vybrala zaplatenu DPF.
tento 3 bod budes mat zauctovany takto napriklad Accor:
---/321
518/---
343/--- takto bude FA a pod tym bude zauctovana DPF takto:
321/314

Nemozem ti sem pridat link, pretoze nemam dost prispevkou takze som ti ho ulozila sem na poradu do dokumentov pod nazvom Nahadzovanie DPF v Omege
0 0
R.evita R.evita

R.evita je offline (nepripojený) R.evita

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Dobrý večer,

Lucka M. neviem či ten príspevok patril mne ale aj tak neviem ako rozúčtovať DPH.

Prosím kto ma s tým skúsenosť tak mi poradte.
Ďakujem
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
zuhl Pozri príspevok
Veď predd. fa, nahrávaš normálne došlé preddavkové fa a potom jej úhradu napr. cez banku 314/221.
Robím to takto, ale počula som aj spôsob, že preddavková fa sa nikde neeviduje, ale keĎ príde fa, tak sa len k nej pripne, že touto DPF to bolo uhradené, je to podľa vás právne?
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Prosím tiež poradiť v Omege :
mesačne sa účtujú len uhradené preddavky po 100,-- € (10x100=1000) 314/221
Prišla vyúčtovacia faktúra na 800,-- € (502/321) a vrátil sa preplatok 200,-- € (221/314).
Ako mám zaúčtovať úhradu faktúry, aby sa mi vypárovala s uhradenými preddavkami?
0 0
fask fask

fask je offline (nepripojený) fask

Ako sa účtuje v Omege nasledovný prípad:

došlá zálohová faktúra 119 € - neúčtuje sa

platba 119 € 314/221

došlá faktúra do 15. dní iba za platbu
100 € 378/
19 € 343/
119 € /314

došlá faktúra za tovar (napr. nasledujúci mesiac)
100 € 131/378

Účtovanie by malo byť takto, ale v programe Omega neviem prísť na spôsob zaevidovania v evidencii účtovných dokladov, prípadne vo fakturácii došlých faktúr.

Ako to robíte?
Vopred vďaka za odpovede.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

fask Pozri príspevok
Ako sa účtuje v Omege nasledovný prípad:

došlá zálohová faktúra 119 € - neúčtuje sa

platba 119 € 314/221

došlá faktúra do 15. dní iba za platbu
100 € 378/
19 € 343/
119 € /314

došlá faktúra za tovar (napr. nasledujúci mesiac)
100 € 131/378

Účtovanie by malo byť takto, ale v programe Omega neviem prísť na spôsob zaevidovania v evidencii účtovných dokladov, prípadne vo fakturácii došlých faktúr.

Ako to robíte?
Vopred vďaka za odpovede.
... posúvam....
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

skusim odpovedat:
1* zaevidovanie zalohovej faktury - dobrovolne. ak sa eviduje v okruhu zalohovych doslych faktur, tak sa neuctuje.
2* uhrada 314/221 (cislo dokladu napr. bv1)
3* dosla faktura (napr. df1) k zalohe 314+343/321 a sucastne odpocet zalohy 321/314 (v policku odpocet bude interne cislo dokladu ktorym sa hradila zaloha napr. bv1 a v policku uhrada bude interne cislo uhradzanej faktury, napr. df1)
4* dosla faktura pri dodani tovaru staci uctovat 131/314 ako typ sumy x, v policku odpocet bude uvedeny typ dokladu napr. df1. suma faktury bude 0.
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

Livia2 Pozri príspevok
Prosím tiež poradiť v Omege :
mesačne sa účtujú len uhradené preddavky po 100,-- € (10x100=1000) 314/221
Prišla vyúčtovacia faktúra na 800,-- € (502/321) a vrátil sa preplatok 200,-- € (221/314).
Ako mám zaúčtovať úhradu faktúry, aby sa mi vypárovala s uhradenými preddavkami?
mate moznost viacerych sposobov / este na gymnaziu nas ucili, ze existuje minimalne jedno riesenie :-) problemu

prvy sposob - pri uctovani faktury
502/321 rozuctovat odpocty z preddavkov podla jednotlivych platieb, tj 8x zapis 321/314 kde symbol uhrady bude interne cislo doslej faktury a odpocet bude smerovany na cislo dokladu, ktorym sa uctoval poskytnuty preddavok. kedze mate platieb viac, pravdepodobne budu uctovane s roznymi internymi cislami. pokial by ste ich uhradzali v jeden den, zauctujte to ako jednu platbu a usetrite si robotu.
vratene preplatky po pripisani na bankovy ucet 221/314, tentokrat len pouzitim kolonky odpocet,s odklazom na nesparovane dve platby.

druhy sposob - pouzit interny doklad a uctovaci vzor pre zapocet. postup vsak bude podobny ako v prvom sposobe.
1.riadok 321/- symbol interneho cisla faktury v kolonke uhrada
dalsie riadky odpocet poskytnutych zaloh -/314 a zas podla jednotlivych uhrad, v kolonke odpocet odkaz na platbu zalohy.

treti sposob - ak uctujete externe a viete o takomto pripade dopredu
zauctujte si fakturu a jednotlive platby uctujte ako uhradu faktury 321/221
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

bobiko Pozri príspevok
skusim odpovedat:
1* zaevidovanie zalohovej faktury - dobrovolne. ak sa eviduje v okruhu zalohovych doslych faktur, tak sa neuctuje.
2* uhrada 314/221 (cislo dokladu napr. bv1)
3* dosla faktura (napr. df1) k zalohe 314+343/321 a sucastne odpocet zalohy 321/314 (v policku odpocet bude interne cislo dokladu ktorym sa hradila zaloha napr. bv1 a v policku uhrada bude interne cislo uhradzanej faktury, napr. df1)
4* dosla faktura pri dodani tovaru staci uctovat 131/314 ako typ sumy x, v policku odpocet bude uvedeny typ dokladu napr. df1. suma faktury bude 0.
Hm hm, ten posledny krok sa mi nezdá....
prečo by som mala účtovať iba o sume bez DPH, keď faktúra prišla v plnej sume s DPH? Samozrejme zaplatená aj suma bez DPH, aj suma s DPH, teda k úhrade 0,-

Robíte to takto aj ostatní?
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

Gabi03 Pozri príspevok
Hm hm, ten posledny krok sa mi nezdá....
prečo by som mala účtovať iba o sume bez DPH, keď faktúra prišla v plnej sume s DPH? Samozrejme zaplatená aj suma bez DPH, aj suma s DPH, teda k úhrade 0,-

Robíte to takto aj ostatní?
pre zjednodusenie prace...
v niektorych pripadoch sa Omega tazsie vysporiadava s parovanim saldokonta pri pouzivani minusiek pred cislom, tak sa snazim zapisy na saldokontnych uctoch uctovat len v kladnych cislach.

ten 4.bod samozrejme plati za predpokladu uctovania aj bodu c.3.

4.bod mozem rozpisat aj v plnej parade... taketo uctovanie vsak doporucujem v pripade, ze odpocitavana zaloha je ina ako suma plnenia, a vysledkom faktury je bud doplatok, alebo preplatok.
typ
sumy suma
S 0,00 -/321
A 100,00 131/-
A -100,00 314/- (nezabudnut na symbol pre odpocet v saldokonte)
19A 19,00 343/-
19A -19,00 343/-

mnou navrhovany zapis by bol
X 100,00 131/314 (symbol pre odpocet do saldokonta)
Naposledy upravil bobiko : 08.10.09 at 14:51
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

bobiko Pozri príspevok
pre zjednodusenie prace...
v niektorych pripadoch sa Omega tazsie vysporiadava s parovanim saldokonta pri pouzivani minusiek pred cislom, tak sa snazim zapisy na saldokontnych uctoch uctovat len v kladnych cislach.

ten 4.bod samozrejme plati za predpokladu uctovania aj bodu c.3.

4.bod mozem rozpisat aj v plnej parade... taketo uctovanie vsak doporucujem v pripade, ze odpocitavana zaloha je ina ako suma plnenia, a vysledkom faktury je bud doplatok, alebo preplatok.
typ
sumy suma
S 0,00 -/321
A 100,00 131/-
A -100,00 314/- (nezabudnut na symbol pre odpocet v saldokonte)
19A 19,00 343/-
19A -19,00 343/-

mnou navrhovany zapis by bol
X 100,00 131/314 (symbol pre odpocet do saldokonta)
Jasné, je to takto logické. A v doplatku za tovar to aj robím tým prvým spôsobom (teda obdobne), ale myslela som si, že omega má na to nejaký typ účtovania alebo niečo podobné...

Tak to budem robiť takto, ak neprídem na niečo lepšie.

Ďakujem.
0 0
LubenaK LubenaK

LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

1. Zaevidujete PFA v okruhu preddavkových faktúr.
2. Uhradíte je cez banku alebo pokladňu so vzorom 2., vtedy sa dostane do účtovníctva na 314.
3. príde vyúčtovacia FA, zaeviduje sa v okruhu Došlíé faktúry so vzorom 20 - nový doklad. V rozpise Sumy sa na riadok 7-Preddavky zapíše suma uhradeného praddavku. V účtovaní program doplní posledný riadok - Vyúčtovanie preddavku, kde do políčka Odpočet zapíšete číslo preddavkovej FA, ktorým to bolo uhradené.
4. Pozrite si HELP alebo príručku, tam je to aj s obrázkami.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

LubenaK Pozri príspevok
4. Pozrite si HELP alebo príručku, tam je to aj s obrázkami.
Hehe. Lubica, práve ten krok 4 som nevedela nájsť v helpe. Ale skúsim ešte raz, asi som zle hladala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať