Zavrieť

Porady

príkazná zmluva - zdaňovanie a odvody

:-)
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

každá Príkazná zmluva je nový "iný pracovný pomer". Ťažko radiť ako to máš "nahodiť", vôbec netuším aký program používaš.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Na mzdy používam program Solid, už som ich ohľadom týchto príkazných zmlúv kontaktovala a jediné čo mi poradili je spočítať všetky príkazné zmluvy za mesiac a nahodiť to dohromady, ale podľa mňa to nieje šťastné riešenie.?
0 0
Levizub Levizub

Levizub je offline (nepripojený) Levizub

Marianna01 Pozri príspevok
Príkazná zmluva je uzatváraná na základe obchodného zákonníka. Treba zvážiť, či obsah zmluvy nie je v rozpore so zákonníkom práce, pretože často sa príkazná zmluva uzatvára chybne na práce, ktoré sú závislou činnosťou. Príkazná zmluva sa zdaňuje podľa §8 (ak sa splnia podmienky zákonom stanovené), nestrháva sa zrážková ani preddavková daň. Daňovník si tento príjem vysporiadáva sám v DP.
Je nutné zvážiť, či nie je lepšie uzavrieť dohodu o vykonaní práce. Pokiaľ je dotyčný evidovaný na UP, dohoda nie je prekážkou. Platia sa len minimálne odvody a obe strany sú kryté aj ohľadom DU, BOZP...
No a nie je nahodou prikazna zmluva podla Občianskeho zakonníka? Konkrétne § 724 a ďalšie... ???
0 0
ivan999 ivan999

ivan999 je offline (nepripojený) ivan999

Dobry vecer,
Chcem sa opytat ci ked uzatvorim prikaznu zmluvu s dochodcom na aku sumu ju mozem max. uzatvorit aby nemusel podat DP a neplatil dan. Ako je to u cloveka na HPP ktory ma uzatvorenu prikaznu zmluvu.

Dakujem za odpoved
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ahojte. Moja sestra pracovala v novembri a decembri 2009 na príkaznú zmluvu - predávala knihy po obchodoch a rôznych inštitúciách. Zarobila cca 1700 eur. Predtým nemala žiaden príjem.
Ako si vysporiada daň? Je povinná podať daňové priznanie? A má v tomto prípade nárok na daňový bonus?
Veľmi by mi pomohli Vaše názory.
ďakujem.
0 0
Radinka Radinka

Radinka je offline (nepripojený) Radinka

Prosím o radu:
Starobý dôchodca na základe príkaznej zmluvy zarobil za rok 2009 cca 240,- €. Podá si daňové priznanie a keďže je to nízka suma (neviem presne hranicu) daň mu aj tak nevyjde platiť?
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Môžem vykonať ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal aj príjem na základe príkaznej zmluvy od iného zamestnávateľa? Alebo si musí urobiť sám DP?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Radinka Pozri príspevok
Prosím o radu:
Starobý dôchodca na základe príkaznej zmluvy zarobil za rok 2009 cca 240,- €. Podá si daňové priznanie a keďže je to nízka suma (neviem presne hranicu) daň mu aj tak nevyjde platiť?

Ak mal len tento príjem, nemusí podávať DP. Nevznikne mu povinnosť.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

TatianaM Pozri príspevok
Môžem vykonať ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal aj príjem na základe príkaznej zmluvy od iného zamestnávateľa? Alebo si musí urobiť sám DP?

Ak bol príjem z príkaznej zmluvy posudzovaný podľa § 5, môžeš mu urobiť RZD. Ak bol posudzovaný podľa § 8, podá si DP typ B.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jarka 1 Pozri príspevok
Ak bol príjem z príkaznej zmluvy posudzovaný podľa § 5, môžeš mu urobiť RZD. Ak bol posudzovaný podľa § 8, podá si DP typ B.
Ak bol prijem posudzovany podla par.5, je povinny zamestnavatel aj odviest dan, alebo staci ,ak si to dany clovek zuctuje v DP?
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

ahojte, mam prikaznu zmluvu, budem mesacne posielat preddavkovu dan, platim aj urazove a garancne do socialnej poistovne?

dakujem
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

nevie niekto poradit?
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

fialka m Pozri príspevok
ahojte, mam prikaznu zmluvu, budem mesacne posielat preddavkovu dan, platim aj urazove a garancne do socialnej poistovne?

dakujem
Príkazna zmluva je podľa §724 občianského zákonníka a používa sa pri priležitostných príjmoch to čo uvádzaš je práca na dohodu kde ťa zamestnavateľ prihlási do soc.poist a vtedy sa platia aj odvody a samozrejme aj daň s príkaznej zmluvy daň sa vysporiada na konci roka
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

aha, cize nemozem mat prikaznu zmluvu, kde bude mesacny prijem? da sa to potom len cez DVP alebo je aj iny sposob?
ide totiz o to, ze je to mesacna odmena, ale praca je vykonavana doma, na sukromnom pocitaci, clovek pouziva vlastny softver, pracovne pomocky, papier, tlaciaren :-)

dakujem moc
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
mirhu Pozri príspevok
Ak bol prijem posudzovany podla par.5, je povinny zamestnavatel aj odviest dan, alebo staci ,ak si to dany clovek zuctuje v DP?
Prosím, chcem si dať zúčtovať príjem z príkaznej zmluvy v rámci ročného zúčtovania príjmov u zamestnávateľa. Ide o jeden mesiac práce na príkaznú zmluvu - január 2009. Potom agentúra zistila, že náplň práce bude na celý rok a uzatvorili sme dohodu o pracovnej činnosti. Ako zistím, že ten jeden mesiac práce na príkaznú zmluvu je posudzovaný podľa par. 5 a nie 8? Aby som zbytočne nezavádzala našu milú mzdovú účtovníčku... Ďakujem za radu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Bola Ti odmena z príkaznej zmluvy zdanená?
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Z agentúry mi šéf telefonicky oznámil, keď som sa na to pýtala, že nebola zrazená daň.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
V tomto prípade je to príjem podľa §8.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

fialka m Pozri príspevok
aha, cize nemozem mat prikaznu zmluvu, kde bude mesacny prijem? da sa to potom len cez DVP alebo je aj iny sposob?
ide totiz o to, ze je to mesacna odmena, ale praca je vykonavana doma, na sukromnom pocitaci, clovek pouziva vlastny softver, pracovne pomocky, papier, tlaciaren :-)

dakujem moc

nevie niekto poradit v tejto veci???
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Takže si musím asi podať DP typ B sama. To ma až tak neteší... Každopádne ďakujem za radu, aspoň nebudem robiť zmätky v učtárni.
Naposledy upravil maturantka : 03.02.10 at 18:27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať