Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na kratší pracovný čas

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zamestnanec je zamestnaný na 4 hodiny denne, dohodnutá mzda je minimálne 3040 Sk za mesiac.

Má nárok na odpočítateľnú položku na seba?

Má nárok na daňový bonus?

Vymeriavací základ pre všetky poistenia (SP, ZP) je mzda (teda napríklad 3040), nemusím teda rátať zo 6080 Sk(SP)?

Čo by sa zmenilo, keby bol postihnutý?
Usporiadat
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Veľká vďaka. A ešte jedna otázka. On má viacero prevádzok a to stravné chce dať iba jednej prevádzke, z dôvodu stiesnených podmienok. Môže?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jankaaa
Veľká vďaka. A ešte jedna otázka. On má viacero prevádzok a to stravné chce dať iba jednej prevádzke, z dôvodu stiesnených podmienok. Môže?
Stravné(stravenky) musí poskytovať zamestnancom vo všetkých prevádzkach.Máš to aj uvedené v odst.1 §152ZP.
Čl. 2 ZP


Pracovnoprávne vzťahy podľa tohto zákona môžu vznikať len so súhlasom fyzickej osoby a zamestnávateľa. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.
Naposledy upravil Tweety : 01.03.06 at 07:18
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Tweety
Pozri ZP:
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
A má ozaj nárok na stravovanie, ak neodpracuje 4 hod. a 1 minútu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Palino
A má ozaj nárok na stravovanie, ak neodpracuje 4 hod. a 1 minútu?
Nečítal si pozorne, oni to poskytovanie pre nich chcú upraviť v KZ.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Jankaaa
Veľká vďaka. A ešte jedna otázka. On má viacero prevádzok a to stravné chce dať iba jednej prevádzke, z dôvodu stiesnených podmienok. Môže?
Asi by som v tejto oblasti nešpekuloval. Pre zamestnanca je tu proste zákonný nárok a ten musím rešpektovať. Je to oblasť citlivá a obľúbená pre rôzne podania na Inšpektorát práce a podobne. Niekedy sa zamestnanec rozhodne kde-kade sťažovať po ukončení pracovného pomeru, aby napr. naštval bývalého zamestnávateľa, resp. niečo finančne vyťažil dodatočne. A úspešne!!!
Výdavok na stravné lístky (cesťáky a podobné) by som dával automaticky. Usporiť na nákladoch na zamestnanca v týchto položkách by sa mi neoplatilo. Venoval by som sa mzdovej položke, kvalite práce (nepreplácal by som nepodarkovú prácu), pracovnému času a jeho využitiu.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Tweety
Nečítal si pozorne, oni to poskytovanie pre nich chcú upraviť v KZ.
Čítať som čítal, ale zrejme skôr som nepochopil, že chcú upraviť v KZ aj poskytovanie stravy za kratšiu zmenu. Zdalo sa mi,že tu ide hlavne o 10 jedál miesto 20.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Mohol by stravné lístky dávať v takom prípade, ak: Zamestnanec má dohodnutý prac. čas 20 hod/týždeň / má nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas/. A v deň, ktorý odrobí viac ako 4 hod napr. 5 hod dostane strav.lístok a v dni ak 4 a menej nedostane? Môže to takto uviesť v KZ?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

to môže, však? Prosííím poraďte.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Jankaaa
Mohol by stravné lístky dávať v takom prípade, ak: Zamestnanec má dohodnutý prac. čas 20 hod/týždeň / má nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas/. A v deň, ktorý odrobí viac ako 4 hod napr. 5 hod dostane strav.lístok a v dni ak 4 a menej nedostane? Môže to takto uviesť v KZ?
Áno - môže. Ja by som to formuloval asi tak, že stravné lístky bude zamestnanec dostávať v zmysle obecne platných predpisov, tj. pri pracovnej smene v trvaní minimálne 4 hodiny.
Resp. by stačila možno formulácia: závodné stravovanie bude zamestnancom poskytované v zmysle a v rámci obecne platných predpisov formou stravných lístkov. Tu skôr je potrebné dohodnúť v akej hodnote sa budú stravné lístky poskytovať (to predpis neurčuje a treba to dohodnúť) a koľko bude príspevok zamestnávateľa (ZP určuje len minimum).
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Ďakujem. max je 55 % z 89,- Sk a minimum?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Jankaaa
Ďakujem. max je 55 % z 89,- Sk a minimum?
Minimum je 55 % z hodnoty jedla, teda keby ste mali stravné lístky v nižšej hodnote ako 89,-- SK.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jankaaa
Ďakujem. max je 55 % z 89,- Sk a minimum?
Pozri ZP Zvlášť odst.3
§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu. Doplním : Pre tento rok z 89.-Sk.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Tweety
Pozri ZP Zvlášť odst.3
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu. Doplním : Pre tento rok z 89.-Sk.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
Z toho mi potom vychádza, že ak zamestnávateľ poskytuje strav.lístky v hodnote 50,-Sk, tak minimálne mu môže preplácať 27,50 a maximálne 48,95 Sk. A to si môže dať aj do nákladov. Je to tak? Zamestnankyňa vo Vašej stravovacej ma presviedčala, že do nákladov si zamestnávateľ môže dať iba 27,50. Čo je teda pravda?
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

poraďťe niekto, prosím.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jankaaa
Z toho mi potom vychádza, že ak zamestnávateľ poskytuje strav.lístky v hodnote 50,-Sk, tak minimálne mu môže preplácať 27,50 a maximálne 48,95 Sk. A to si môže dať aj do nákladov. Je to tak? Zamestnankyňa vo Vašej stravovacej ma presviedčala, že do nákladov si zamestnávateľ môže dať iba 27,50. Čo je teda pravda?
Ak máš SL v hodnote 50.- tak náklad daňovo uznaný je 48,95.--55% z 89.-
Vo F. spravodajcovi 5/2005 bolo usmernenie k účtovaniu stravného.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Môžeš iba 27,50 Sk ( je to 55% z ceny SL 50 Sk ). Ak budeš poskytovať lístok 89 Sk, potom si môžeš dať do nákladov 48,95 Sk.
Všimni si v zákone § 152, odsek 3, je tam uvedené NAJMENEJ 55% z ceny jedla, NAJVIAC však do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Takže, ak by si poskytovala stravný lístok 120 Sk, najviac si môžeš v nákladoch uplatniť 48,95 Sk.
Tonko, nehnevaj sa, ale zas s Tebou nesúhlasí. Pozri si usmernenie vo FS č.5/2005.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Tonko, nehnevaj sa, ale zas s Tebou nesúhlasí. Pozri si usmernenie vo FS č.5/2005.
Majka, nenašiel som to vo FS 5/2005, nie je to v inom ??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajobs
Majka, nenašiel som to vo FS 5/2005, nie je to v inom ??
Je to na strane 376.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko v tejto téme som výpočtu stravného neporozumela už ani ja pripnem linky a prepojím témy.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=191393&postcount=6
http://www.porada.sk/t20283-p2-dph-z...nho-lstka.html
http://www.porada.sk/t20899-uetovanie-stravneho.html

Aj keď je to v zadanej otázke

Dúfam, že trošku pomôže a ak nie, tému stravného prosím zadajte do vhodnejšej otázky, prípadne ako novú tému.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tweety
Je to na strane 376.
Už som to našiel a príspevok som vymazal.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať