Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na kratší pracovný čas

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zamestnanec je zamestnaný na 4 hodiny denne, dohodnutá mzda je minimálne 3040 Sk za mesiac.

Má nárok na odpočítateľnú položku na seba?

Má nárok na daňový bonus?

Vymeriavací základ pre všetky poistenia (SP, ZP) je mzda (teda napríklad 3040), nemusím teda rátať zo 6080 Sk(SP)?

Čo by sa zmenilo, keby bol postihnutý?
Usporiadat
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Poprosila by som veľmi pekne o radu- ak v jednej n.o- kde sa denne starajú o post.ľudí je pracovný čas 20h týždenne- čiže 4.hod denne- majú otvorené. Mám v tomto prípade rátať týchto 20 hod týždenne - ide o pracovný čas podľa § 85 ZP? -ako plný úväzok a primerane k nemu aj nárok na minim. mzdu a predpokladám stupeň náročnosti 3. Čiže 20 hod/ týždeň- mes. mzda min.-327,20*1,4 - 458,10 €- zaokr.
Alebo mohla by som to rátať ako polov. úväzok ak by aspoň jeden zamestnanec pracoval na 40 hod úväzok? Ale ak všetci zamestnanci pracujú len na 20h. úväzok, je to v tomto prípade brané ako plný? Prosím veľmi pekne o radu, už som z toho naozaj celá domotaná.
Naposledy upravil L-M : 07.02.12 at 13:14
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Poprosila by som veľmi pekne o radu- ak v jednej n.o- kde sa denne starajú o post.ľudí je pracovný čas 20h týždenne- čiže 4.hod denne- majú otvorené. Mám v tomto prípade rátať týchto 20 hod týždenne - ide o pracovný čas podľa § 85 ZP? -ako plný úväzok a primerane k nemu aj nárok na minim. mzdu a predpokladám stupeň náročnosti 3. Čiže 20 hod/ týždeň- mes. mzda min.-327,20*1,4 - 458,10 €- zaokr.
Alebo mohla by som to rátať ako polov. úväzok ak by aspoň jeden zamestnanec pracoval na 40 hod úväzok? Ale ak všetci zamestnanci pracujú len na 20h. úväzok, je to v tomto prípade brané ako plný? Prosím veľmi pekne o radu, už som z toho naozaj celá domotaná.
Prosím nájde sa niekto,kto by mi to trochu vysvetlil
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

L-M Pozri príspevok
Poprosila by som veľmi pekne o radu- ak v jednej n.o- kde sa denne starajú o post.ľudí je pracovný čas 20h týždenne- čiže 4.hod denne- majú otvorené. Mám v tomto prípade rátať týchto 20 hod týždenne - ide o pracovný čas podľa § 85 ZP? -ako plný úväzok a primerane k nemu aj nárok na minim. mzdu a predpokladám stupeň náročnosti 3. Čiže 20 hod/ týždeň- mes. mzda min.-327,20*1,4 - 458,10 €- zaokr.
Alebo mohla by som to rátať ako polov. úväzok ak by aspoň jeden zamestnanec pracoval na 40 hod úväzok? Ale ak všetci zamestnanci pracujú len na 20h. úväzok, je to v tomto prípade brané ako plný? Prosím veľmi pekne o radu, už som z toho naozaj celá domotaná.
Naozaj si to domotala.</SPAN>
  • Zamestnanec pracuje na prevádzke s ustanoveným týždenným pracovným časom 40 hodín.</SPAN>
  • V pracovnej zmluve má dohodnutý skrátený úväzok na 20 hodín týždenne a minimálnu mzdu prislúchajúcu 3. stupňu náročnosti práce.</SPAN>
  • Ak odpracuje všetky pracovné hodiny, zodpovedajúce dohodnutému kratšiemu týždennému pracovnému času, patrí mu minimálna mzda zodpovedajúca 20/40 hodín.</SPAN>
  • Mesačnú minimálnu mzdu mu môžeš vypočítať dvoma spôsobmi:</SPAN>
1/ 327,20 x 20/40 x 1,4 = 229,10 €</SPAN>
Alebo už stanovená sadzba minimálneho mzdového nároku (€/mesiac) pri 3. stupni je 458,10 x20/40 = 229,10 €</SPAN>

2/ Ak zamestnanec odpracuje napr. len 17 dní x 4 hodiny, t.j. 68 hodín a plný fond pracovného času bude na uvedenej prevádzke pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase napr. 168 h, zamestnanec bude mať pri odpracovaní 17 dní, odpracovaných 68 hodín a jeho mesačná minimálna mzda bude:</SPAN>
327,20 x 68/168 x 1,4 = 185,40 € alebo 458,10 x 68/168 = 185,40 €. </SPAN>
Ďalšie dni môže mať napr. náhradu mzdy za dovolenku..........</SPAN>

5/ Mzda sa počíta v hrubom, zaokrúhľovanie aritmeticky na celé desiatky euro centov.</SPAN>
6/ Pri tomto skrátenom úväzku /5 dní x 4 hodiny/ nemá zamestnanec nárok na stravovanie, nárok by mal, ak by odpracoval viac ako štyri hodiny. </SPAN>

Príloha – pozri 3. stupeň</SPAN>

Ostatné doplnia odborníčky pre mzdy.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

mimosin Pozri príspevok
Naozaj si to domotala.
  • Zamestnanec pracuje na prevádzke s ustanoveným týždenným pracovným časom 40 hodín.
  • V pracovnej zmluve má dohodnutý skrátený úväzok na 20 hodín týždenne a minimálnu mzdu prislúchajúcu 3. stupňu náročnosti práce.
  • Ak odpracuje všetky pracovné hodiny, zodpovedajúce dohodnutému kratšiemu týždennému pracovnému času, patrí mu minimálna mzda zodpovedajúca 20/40 hodín.
  • Mesačnú minimálnu mzdu mu môžeš vypočítať dvoma spôsobmi:
1/ 327,20 x 20/40 x 1,4 = 229,10 €
Alebo už stanovená sadzba minimálneho mzdového nároku (€/mesiac) pri 3. stupni je 458,10 x20/40 = 229,10 €

2/ Ak zamestnanec odpracuje napr. len 17 dní x 4 hodiny, t.j. 68 hodín a plný fond pracovného času bude na uvedenej prevádzke pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase napr. 168 h, zamestnanec bude mať pri odpracovaní 17 dní, odpracovaných 68 hodín a jeho mesačná minimálna mzda bude:
327,20 x 68/168 x 1,4 = 185,40 € alebo 458,10 x 68/168 = 185,40 €.
Ďalšie dni môže mať napr. náhradu mzdy za dovolenku..........

5/ Mzda sa počíta v hrubom, zaokrúhľovanie aritmeticky na celé desiatky euro centov.
6/ Pri tomto skrátenom úväzku /5 dní x 4 hodiny/ nemá zamestnanec nárok na stravovanie, nárok by mal, ak by odpracoval viac ako štyri hodiny.

Príloha – pozri 3. stupeň

Ostatné doplnia odborníčky pre mzdy.
Ďakujem pekne, tomuto rozumiem, ale čo keď je ustanovený pracovný čas 20hod/týždeň. Kto vlastne a podľa čoho ustanovuje ten pracovný čas? Keďže majú otvorené len 4 hod. denne a problém je v tom , že ich financuje VÚC a ten si kladie podmienky, čo sa týka miezd, proste im viac nedá, keďže majú otvorené len 4 hod.- ich nezaujíma, že na prácu sa treba aj pripraviť. Čo v tomto prípade- ráta sa týchto 20 hodín ako plný úväzok a tým pádom sa ani mzda nekráti.
Keď zadám do mzdového programu 40 hod pracovný čas v n.o. a im dám polovičný úväzok tak nemám žiadny problém, len či to tak môže byť, keď v podstate nikto nerobí 40h/týždeň, keby už len jeden pracovník mal zmluvu na 40h , žiaden problém nenastane. Je to veľmi špecifický problém.
Vopred ďakujem za vysvetlenie
Naposledy upravil L-M : 08.02.12 at 08:03
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

L-M Pozri príspevok
Poprosila by som veľmi pekne o radu- ak v jednej n.o- kde sa denne starajú o post.ľudí je pracovný čas 20h týždenne- čiže 4.hod denne- majú otvorené. Mám v tomto prípade rátať týchto 20 hod týždenne - ide o pracovný čas podľa § 85 ZP? -ako plný úväzok a primerane k nemu aj nárok na minim. mzdu a predpokladám stupeň náročnosti 3. Čiže 20 hod/ týždeň- mes. mzda min.-327,20*1,4 - 458,10 €- zaokr.
Alebo mohla by som to rátať ako polov. úväzok ak by aspoň jeden zamestnanec pracoval na 40 hod úväzok? Ale ak všetci zamestnanci pracujú len na 20h. úväzok, je to v tomto prípade brané ako plný? Prosím veľmi pekne o radu, už som z toho naozaj celá domotaná.
Nemôžeš to brať ako plný úväzok dlžku prac,.času stanovuje § 85 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2011-a.html#85

Pomernú časť mzdy vypočítaš :
327,20*1,4/40*20
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronikasad Pozri príspevok
Nemôžeš to brať ako plný úväzok dlžku prac,.času stanovuje § 85 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2011-a.html#85

Pomernú časť mzdy vypočítaš :
327,20*1,4/40*20

Ďakujem pekne Veronikasad, ty mi vžda poradíš, už nemôžem ani zaspať kvôli tomu.
Ide o to , že v nejakej téme o polov.úväzkoch som čítala, nejaký prísp.od p. Motyčkovej a tam písala, že 20h/týždeň- polov.úväzok, ak má organ. stanovený 40h. prac čas. A v §85 je napísané, že max 40hod/týždeň- tak len aby sme to mali v poriadku a náhodou by z toho nevznikol v budúcnosti nejaký problém. Takže žiadny problém, ak žiadny zamestnanec nepracuje 40h/týždeň a všetci zamestnanci budú mať zmluvu na polov. úväzok- t.j. 20h/ týždeň.- bude to takto o.k?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

L-M Pozri príspevok
Ďakujem pekne Veronikasad, ty mi vžda poradíš, už nemôžem ani zaspať kvôli tomu.
Ide o to , že v nejakej téme o polov.úväzkoch som čítala, nejaký prísp.od p. Motyčkovej a tam písala, že 20h/týždeň- polov.úväzok, ak má organ. stanovený 40h. prac čas. A v §85 je napísané, že max 40hod/týždeň- tak len aby sme to mali v poriadku a náhodou by z toho nevznikol v budúcnosti nejaký problém. Takže žiadny problém, ak žiadny zamestnanec nepracuje 40h/týždeň a všetci zamestnanci budú mať zmluvu na polov. úväzok- t.j. 20h/ týždeň.- bude to takto o.k?
Je to OK. Nižší úväzok - bez dopadu na mzdu - by si mohla mať len v prípade smenovej prevádzky, alebo ak to máte uzákonené v kolektívnej zmluve (v niektorých firmách robia namiesto 40 hod. len 37,5hod./týždeň)
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronikasad Pozri príspevok
Je to OK. Nižší úväzok - bez dopadu na mzdu - by si mohla mať len v prípade smenovej prevádzky, alebo ak to máte uzákonené v kolektívnej zmluve (v niektorých firmách robia namiesto 40 hod. len 37,5hod./týždeň)
Ďakujem Veronikasad, už budem môcť kľudne spať. Inak pravdu povediac by ma to ani nenapadlo , ale v Olympe , keď som zadala do podnik.údajov prac. čas 20h/ 5 dní, tak mi to automaticky bralo ako plný úväzok aj v prac.zmluvách a v mzdách mi všetko dopočítavalo do minim.mzdy, tak som bola z toho dosť paf. Študovala som nanovo ZP, ale z toho § 85 ods.8 mi vystálo, že by to aj mohla byť pravda, ale našťastie nie je. Volala som tam a oni mi nevedeli povedať, že s takým prípadom sa ešte nestretli, ale , že zistia a dajú vedieť.

Ešte raz ďakujem, neviem čo by som bez porady robila
Lucia
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Dobrý večer,

ja by som potrebovala, aspoň v jednoduchej forme poradiť, či je to možné:
- som zamestnaná na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú

Dve malé firmy chcú, aby som im spracovávala účtovníctvo popri mojom zamestnaní - doma.
Nakoľko mám vyšší vek a dobre by mi padlo, aby sa mi tento príjem zarátal do dôchodku, pýtam sa:
Môžem mať viac PZ, jednu na hlavný PP /ten už mám/ a dve PZ na kratší prac. čas, napr. po 20 hodín týždenne ?

Môže byť na tých PZ dohodnutá paušálna mzda, napr. 200,- € v hrubom mesačne ?

Môže byť na dobu neurčitú ?

Môže byť, keď to oni chcú, dohodnuté aj nejaké odstupné, aj keď na to asi nebudem mať nárok?

Nechcela by som robiť novým zamestnávateľom ťažkosti, nechcem mať nárok na stravné lístky,chcem len, aby sa mi ešte nejaký príjem zarátal do dôchodku, lebo v hlavnom PP mám len minimálnu mzdu.

Hlavne by som chcela zjednodušiť mesačný výpočet mzdy, napr. čo má byť v PZ uvedené, aby to bolo, čo najjednoduchšie a právne v poriadku.

Ďakujem vopred, ak sa niekto nájde a poradí mi !
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

JANA LC Pozri príspevok
Dobrý večer,

ja by som potrebovala, aspoň v jednoduchej forme poradiť, či je to možné:
- som zamestnaná na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú

Dve malé firmy chcú, aby som im spracovávala účtovníctvo popri mojom zamestnaní - doma.
Nakoľko mám vyšší vek a dobre by mi padlo, aby sa mi tento príjem zarátal do dôchodku, pýtam sa:
Môžem mať viac PZ, jednu na hlavný PP /ten už mám/ a dve PZ na kratší prac. čas, napr. po 20 hodín týždenn áno

Môže byť na tých PZ dohodnutá paušálna mzda, napr. 200,- € v hrubom mesačne ? áno

Môže byť na dobu neurčitú ? áno

Môže byť, keď to oni chcú, dohodnuté aj nejaké odstupné, aj keď na to asi nebudem mať nárok? je nárok

Nechcela by som robiť novým zamestnávateľom ťažkosti, nechcem mať nárok na stravné lístky,chcem len, aby sa mi ešte nejaký príjem zarátal do dôchodku, lebo v hlavnom PP mám len minimálnu mzdu. ak máš už v zamestnaní a tu neodpracuješ viac ako 4 hodiny nevznikne ti zák. nárok na SL

Hlavne by som chcela zjednodušiť mesačný výpočet mzdy, napr. čo má byť v PZ uvedené, aby to bolo, čo najjednoduchšie a právne v poriadku.

Ďakujem vopred, ak sa niekto nájde a poradí mi !
ako nehnevaj sa, chceš robiť účto a toto nevieš????? ak chceš mať započítané viac do dôchodku prihlás sa na dobrovoľné dôchod. poistenie (nemusí byť v celom balíku)
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

JANA LC Pozri príspevok
Dobrý večer,

ja by som potrebovala, aspoň v jednoduchej forme poradiť, či je to možné:
- som zamestnaná na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú

Dve malé firmy chcú, aby som im spracovávala účtovníctvo popri mojom zamestnaní - doma.
Nakoľko mám vyšší vek a dobre by mi padlo, aby sa mi tento príjem zarátal do dôchodku, pýtam sa:
Môžem mať viac PZ, jednu na hlavný PP /ten už mám/ a dve PZ na kratší prac. čas, napr. po 20 hodín týždenne ?

Môže byť na tých PZ dohodnutá paušálna mzda, napr. 200,- € v hrubom mesačne ?

Môže byť na dobu neurčitú ?

Môže byť, keď to oni chcú, dohodnuté aj nejaké odstupné, aj keď na to asi nebudem mať nárok?

Nechcela by som robiť novým zamestnávateľom ťažkosti, nechcem mať nárok na stravné lístky,chcem len, aby sa mi ešte nejaký príjem zarátal do dôchodku, lebo v hlavnom PP mám len minimálnu mzdu.

Hlavne by som chcela zjednodušiť mesačný výpočet mzdy, napr. čo má byť v PZ uvedené, aby to bolo, čo najjednoduchšie a právne v poriadku.

Ďakujem vopred, ak sa niekto nájde a poradí mi !
Všetko, čo uvádzate je možné, ak dodržíte § 83 ZP.</SPAN></SPAN>
Dohodnutý druh práce – konkurenčný charakter § 83 ZP. </SPAN></SPAN>
1/ Môžete si dohodnúť aj viac pracovných pomerov na základe PZ s novými zamestnávateľmi.</SPAN></SPAN>
2/ Dohodnutý druh práce, ale môže predstavovať určitú konkurenciu súčasnému zamestnávateľovi.</SPAN></SPAN>
3/ Ak by išlo o pracovný pomer na celkom odlišný druh práce - môžete uzatvoriť aj viac pracovných pomerov bez toho, aby ste to oznámili svojmu zamestnávateľovi.</SPAN></SPAN>
4/ Ale, ak by druh práce mal konkurenčný charakter, ste povinná bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chcete </SPAN>popri pracovnom pomere, ktorý mate u neho, vykonávať inú zárobkovú činnosť § 83 ZP. </SPAN></SPAN>
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Ďakujem za odpoveď,
JÚ kompletne spracúvam od roku 1990, PÚ od roku 2010, pracujem v programoch ALFA a OMEGA, naposledy som robila mzdy v roku 2003, firma KROS ponúka teraz 50% zľavu, jednu s.r.o. vlastní manžel, doteraz nemal žiadnych zamestnancov, chceme zakúpiť program OLYMP a ja by som mala byť jeho prvý zamestnanec. Toľko v krátkosti, myslím si , že s pomocou mzdového programu, nejakých školení a tiež s pomocou PORADY to zvládnem.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem !
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, druh práce nebude predstavovať konkurenciu súčasnému zamestnávateľovi, je to niečo úplne iné, a vlastne to už funguje niekoľko rokov, chcem si len zakúpiť mzdový program a rozšíriť si vedomosti, vyskúšam si to na sebe, čo to obnáša.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem, teraz sa už nebojím do toho ísť.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, počitam spravne mzdu zamestnantca s KPC t.j. 5 hod. tyzdenne ak je zar. v 2.stup.nar. 392,6/40*5=49,08 t.j. mam mu dat 49,10 HM za január?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

má mesačnú, alebo hodinovú mzdu?

je lepšie dať zamestnancovi v takomto prípade hodinovú mzdu, pretože tam si len vynásobíš mzdu na hodinu x počet odprac. hodín..
Naposledy upravil ewita888 : 11.02.12 at 13:28 Dôvod: doplnenie
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Má mesačnú mzdu
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mesačnú aj hodinovú mzdu musí mať dojednanú v pracovnej zmluve.. koľko má zamestnanec dojednanú mesačnú mzdu?

pýtaš sa, že či mu môžeš dať 49,10 za január.. to mu ju chceš každý mesiac meniť?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Nie, PZ ma dojednanu mesacnu mzdu 49,10 pri 2.stup.nar. prace a 5 hod. tyz. PC, ja len ci je to v poriadku, ci za januar nemam urobit doplatok do min. mzdoveho naroku.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

výpočet máš v poriadku.. a aký teda doplatok chceš urobiť?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

No myslela som, ze ked je v 01/2012 22 prac.hod. tak ak podelim 49,1/22=2,232 a min. hod. mzda pri 2 stup. je 2,256.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať