Zavrieť

Porady

poistná udalosť - havarijné poistenie

Je tesne pred podaním DP z DzP a mňa stále zožiera otázka, či som správne zúčtovala :
poistná udalosť z havarijného poistenia celkovo vo výške 7.000 Sk
spoluúčasť zaplatená SZČO servisu vo výške 2.000 SK
poisťovňa zaslala zápis o likvidácii poistnej udalosti - zaplatila priamo servisu rozdiel 5.000 Sk.
Ako to zúčtujem v JÚ?
Došlo k úbytku v pokladni len vo výške 2.000 Sk.
Je 5.000, ktorý zaplatila poisťovňa za nás z havarijnej poistky servisu príjem, alebo o tom vôbec neúčtujem?
Mám doklady zo servisu - faktúru 7.000 Sk
a príjmový bloček - 2.000 Sk.

Zúčtovala som správne do PR 2.000? Na faktúre mi tak zostáva zostatok 5.000 Sk - záväzok. Čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Asi by som zaevidovala došlú fa. od servisu ako záväzok vo výške 7000,- a poistné plnenie od poisťovne ako pohľadávku voči poisťovni. A potom by som navzájom započítala tie dva doklady vo výške 5000,- sk.

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Presne tak som to urobila a zápočet som spravila k 31.12.2004.
    Ale mám list z poisťovne o likvidácii poistnej udalosti, kde mi oznamujú že zaplatili, ale dátum tam nie je. List je z januára 2005.
    Dúfam, že ten zápočet ku koncu roka je O.K.

    A ešte niečo.
    V roku 2005 (február) sme tú poistnú udalosť stiahli, lebo nám poisťovňa navýšila havarijné poistné o malus (50%!!!) a plnenie, ktoré poisťovňa za nás zaplatila servisu t.j. 5.000 Sk sme jej z účtu zaplatili - vrátili.

    Len, ako to zúčtujem v roku 2005???

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Eko, zaujímava a dosť ťažká otázka. Mimochodom, ktorá poisťovňa má také krásne malusy? To zaúčtovanie, premýšľam, pozerala si §21 ods.2 písm.e,to je vlastne to, že manká a škody sa uznajú za daňové výdavky len do výšky príjmov /prijatých náhrad/ t.j. tých presahujúcich 2000,- by nemal byť daňový náklad. Rok 2005 je ešte zaujímavejší, lebo tu už ako keby neuvažujeme o škode, ale de fakto si celú opravu znášame sami a chcelo by to mať to vo výdavkoch ako bežnú opravu. Toľko moja úvaha o tomto probléme.

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Je to Al...
    Naozaj ide o manká a škody?
    Ja by som to klasifikovala ako opravu.
    Čo vy na to?

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    V r. 2004 keď vám poisťovňa preplácala škodu, tak je to jednoznačne škoda a ten paragraf na to sa vzťahujúci. Čo si s tým nakoniec urobila? MŇa ešte napadlo to celé pozmeniť v účte za rok 2004, keďže už vieš, že to sa nebude chápať ako škoda /poistná udalosť/, hodiť to na priebežné položky a účtovať o tom ako o oprave.
    /A ktorá poisťovňa takto robila, tá najväčšia na A. alebo nejaká iná?/

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Spravila som to ako píše ĽUBA (t.j. cez záväzky a pohľadávky), s tým, že 2.000 Sk som zúčtovala v roku 2004 ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia, keďže som to chápala ako opravu po havárii.
    Prečo píšeš vždy o škode?

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Tiež si myslím, že je to oprava a nie škoda - škoda vzniká pri poistnej udalosti, kedy je následkom odcudzenie alebo totálne neopraviteľné zničenie.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    eko
    Spravila som to ako píše ĽUBA (t.j. cez záväzky a pohľadávky), s tým, že 2.000 Sk som zúčtovala v roku 2004 ako výdavok z pokladne - prevádzková réžia, keďže som to chápala ako opravu po havárii.
    Prečo píšeš vždy o škode?
    Veď píšeš, že "vznikla poistná udalosť", z toho dedukujem, že si si náhradu škody uplatnila v poisťovni. Preto píšem o škode... /Ten zápočet je dobrý, tiež by som tak spravila, ale tých 2000,- Sk za normálnych okolností, bez zohľadnenia vašich vzťahov s poisťovňou v r.2005 by podľa mňa nebol výdavok ovpl.ZD./ Možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. A ty máš nejaké zdôvodnenie, že nešlo o škodu?

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    Škoda (§24 ods2.k) - vzniká v dôsledku živelnej pohromy alebo neznámym páchateľom podľa potvrdenia od polície
    - my nemáme záznam od polície - iba mu prasklo sklo pri jazde od odrazeného kamienka z cesty
    Oprava- odstraňuje sa ňou poškodenie na účely uvedenia do predchádzajúceho stavu alebo prevádzky schopného stavu.

    Poisťovňa tých 5.000 Sk predsa nezaplatila mne, ale servisu.

    Podľa mňa ide o opravu.

    eko je offline (nepripojený) eko

    eko
    V prípade havarovaného automobilu, ktorý možno opraviť nejde o škodu. Výdavky na odstránenie následkov havárie - pri ceste autom kamienok poškodil čelné sklo - sú teda výdavky na opravu.
    Škoda - vzniká v dôsledku živelnej pohromy alebo podľa potvrdenia polície bola spôsobená neznámym páchateľom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.