Zavrieť

Porady

MRP-DOSS a výkaz DPH

Vie mi niekto poradiť? Účtujem v MRP-DOSS, pri vysúhlasovaní v JÚ dokladov k DPH mi suma súhlasí, keď si dám pozrieť T,P,Z,N, daňové skupiny som si zadala tak, ako nám pri zmenách resp.upgrade oznámili z Brezna. Aj priamo do výkazu som si zadala tie isté skupiny. Teraz, keď mi prišiel nový upgrade, tak mi vo výkaze pre uskutočnené zdaniteľné plnenia nesúhlasí základ k DPH, nemám tam základ z dodávky služieb - EÚ, len DPH. Nemôžem dať ten výkaz dokopy, pre DÚ som si ho upravila tak, ako je správne, ale ja by som to chcela mať aj na výstupe tlačiva správne! Má niekto s tým skúsenosť? Lenka, alebo Babenko, prosím poraďte!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ondrejvla
    Vie mi niekto poradiť? Účtujem v MRP-DOSS, pri vysúhlasovaní v JÚ dokladov k DPH mi suma súhlasí, keď si dám pozrieť T,P,Z,N, daňové skupiny som si zadala tak, ako nám pri zmenách resp.upgrade oznámili z Brezna. Aj priamo do výkazu som si zadala tie isté skupiny. Teraz, keď mi prišiel nový upgrade, tak mi vo výkaze pre uskutočnené zdaniteľné plnenia nesúhlasí základ k DPH, nemám tam základ z dodávky služieb - EÚ, len DPH. Nemôžem dať ten výkaz dokopy, pre DÚ som si ho upravila tak, ako je správne, ale ja by som to chcela mať aj na výstupe tlačiva správne! Má niekto s tým skúsenosť? Lenka, alebo Babenko, prosím poraďte!!
    To skutočne nemá nik tento problém, len ja?!

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    S Dosom až také skúsenosti nemám, mám len demo verziu. V Dose som robila pred 6-7 rokmi. Odvtedy sa veľa pomenilo. Keby sa to týkalo Win...Ale našla som Vám niečo takéto, hádam Vám to pomôže.

    Zadávanie DPH dokladov od 1.1.2005 vo verzii 5.3 (nadefinovanie daňových skupín)
    PRÍJMY RESP. USKUTOČNENÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY VYDANÉ + TRŽBY) od 1. januára 2005

    1 - Zdaniteľné obchody podľa par.8 a 9
    2 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 koef.
    3 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 mimo koef.
    4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
    5 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 46 a 47
    6 - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona
    7 - Úprava IM
    8 - Dodanie tovaru prvým odberateľom pri trojstr. obchode podľa par.45 zákona
    9 - Neovplyvňujúce DPH

    VÝDAJE RESP. PRIJATÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY PRIJATÉ + NÁKLADY) od 1. januára 2005

    A - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet
    B - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet
    C - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - čiast. nárok na odpočet
    D - Daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet
    E - Daň zaplatená pri dovoze - bez nároku na odpočet
    F - Daň zaplatená pri dovoze - čiastočný nárok na odpočet
    G - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - plný nárok na odpočet
    H - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet
    I - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - čiastočný nárok na odpočet
    J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet
    K - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - bez nároku na odpočet
    L - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - čiastočný nárok na odpočet
    M - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - plný nárok na odpočet
    N - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - bez nároku na odpočet
    O - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - čiastočný nárok na odpočet
    P - Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa par. 45 odst.2
    R - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet tuzemsko
    S - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet tuzemsko
    T - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiastočný nárok na odpočet tuzemsko
    U - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
    Y - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet-nadobud. z EÚ
    Q - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiast.nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
    V - Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru podľa par.60
    Z - Faktúry k dokladom z ERP nad 50.000,- Sk
    W - Neovplyvňujúce DPH

    a - Úprava dane odpočítanej pri IM podľa par. 54
    b - Odpočítanie dane pri registrácii podľa par. 55
    c - Daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa par. 81
    d - Odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku podľa par.52 zákona

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    VÝPOČET DPH
    Bolo: Pridaný nový formulár výpočtu DPH - DPH.010 platný od 1.mája 2004. Kedže zmeny zákona 222/2004 Z.z. sú veľmi rozsiahle, doporučujeme čo najpresnejšie rozdelenie daňových skupín, najlepšie podľa riadkov formulára daňového priznania. K dispozícii máte čísla 0 .. 9 a písmená A .. Z (veľké), a ..z (malé).

    Od verzie 5.03 je tiež pridaný formulár DPH.011, ktorý zohľadňuje vyplnenie resp. nevyplnenie dátumu daňovej povinnosti v prijatej faktúre. Tento formulár je doplnený aj o novú Záznamnú povinnosť. Záznamnú povinnosť vyvoláte priamo vo formulári DPH.011 stlačením klávesy "T". Pred vytlačením je potrebné si nadefinovať daňové skupiny obdobným spôsobom ako pri tlačive DPH.

    Kedže číselník Daňové skupiny je ľubovoľne definovateľný a každý užívateľ si ho môže nadefinovať úplne inak, je potrebné tieto "daňové skupiny" zadať aj do tlačiva DPH do stĺpca skupiny. Stĺpec Skupiny predstavuje vlastne číslo konkrétnej daňovej skupiny, ktorá sa má napočítať do príslušného riadku daňového priznania. Ak je v skupine zapísaná "*", do tohto riadku sú napočítavané všetky hodnoty bez ohľadu na rozdelenie daňových skupín.

    Do stĺpca Skupiny je možné zapísať aj súčasne viac daňových skupín. Nie je potrebné ich rozdeľovať čiarkou.
    TLAČ ZOZNAMU DAŇOVÝCH DOKLADOV
    Od verzie 5.03 je tlač zoznamu daňových dokladov upravená na podmienky zadania dátumu Daňovej povinnosti a Odpočítania dane v rámci prijatej faktúry z EÚ.

    SÚHRNNÝ VÝKAZ
    Od verzie 5.03 je doplnené tlačivo Súhrnného výkazu - SVDPH.001. Po zadaní príslušného obdobia sa hodnoty Súhrnného výkazu vypočítajú stlačením klávesy "V". Hodnoty Súhrnného výkazu je možné upravovať t.j. pridať zápis (Medzerník), opraviť zápis (Enter), vymazať zápis (F3). Podmienkou pre správny výpočet Súhrnného výkazu je potrebné mať vo faktúre uvedené: IČ DPH odberateľa, Kód pre Súhrnný výkaz - 0 alebo 1, a Typ položky priamo v texte faktúry.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lenka, ďakujem za ochotu, ale ja mám skupiny zadané správne, verziu mám 5,3 číslo výkazu pre DPH 12. Musím sa ešte s tým potrápiť, ale asi to už nechám až po sviatkoch. Neviem, či to nie je náhodou z toho dôvodu, že došlá fa zahr. je v daň.skupine na odpočet - teda základ, lebo len tam mi to robí galibu. A ak sa mi to nebude dať prispôsobiť, tak budem volať Brezno. Lenže tam sú tak neochotné ženy, že človeka odradia hneď na začiatku, keďže ďalej propagujú aj MRP DOSS, dávajú nové verzie, ale úpravy vo výkazoch neurobia žiadne, len proste nainštalujú nové tlačivo.

    Alebo, žeby som ja urobila chybu, keďže som to zadala ako daň.skupinu J-plný nárok na odpočet, základ je napr. +100,- , DPH 19% +19,- a ihneď mi to zaradí ako ostatné -19.- Sk.
    Taktiež mi to robí problémy pri dobropisoch došlých, i keď ich označím ako dobropis, sumu zo základu, ktorá je mínusom mi nikdy neodpočíta od základu dane na vstupe.

    Asi to dne už fakt nechám tak, DP mám podané, ale musím tomu prísť na koreň veci, už by som nerada na budúci mesiac v tom opäť maturovala.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ja keď si predstaví čo zadávam síce vo Win. pri dobropisoch, tu by malo platiť číslo 6, písm.R.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    Ja keď si predstaví čo zadávam síce vo Win. pri dobropisoch, tu by malo platiť číslo 6, písm.R.
    Lenka, vo Win. sa dá zadávať naraz daň.skupina alfanumerická?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zadáva sa len číslo a rôzne je to pri DF aj VF. Tu som pochopila číslo 6 dobropis vydaný, písmeno R- došlý dobropis. Myslím slovenský.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zahraničná VF: 4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
    Pri zahr. došlej faktúre: J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet.

    Ale neviem či som to dobre pochopila.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    Zadáva sa len číslo a rôzne je to pri DF aj VF. Tu som pochopila číslo 6 dobropis vydaný, písmeno R- došlý dobropis. Myslím slovenský.
    Ahá! Tak že ty si mi to hneď rozčlenila na došlý a odoslaný. Aj ja myslím slovenský. Lenže problém je nie iba v zadaní skupiny, ale aj v zadaní skupiny pre Výkaz DP DPH, tzn. priamo na výpočet výkazu nedať CTRL I ich tlačivo, ktoré ti vypočíta aj keď máš daň.povinnosť nárok na odpočet, ale ja si zadefinujem dp výpočtu tohoto tlačiva skupiny. Doteraz som to mala dobre, ale od novej verzie 5,3 sa mi to zblblo. Alebo už blbnem ja. Možno by mi pomohlo, keby som sa dostala k popisu, čo do ktorého riadku priamo dávať, ale bohužiaľ tento predpis majú len daňováci, lebo si myslím, že musela nastať zmena v riadkoch vo výkaze. Alebo mi už fakt šibe!

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    No zbohom,............ ale jedno viem iste, že Vám určite nešibe. Myslíte voľačo takéto:
    danove_skupiny2005.JPG  

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    Poradí mi niekto,
    bohužiaľ aj ja pracujem v MRP DOS a od 1 januára 2006 klient fakturuje služby do ČR s oslobodením od dane /elektronické služby/.Do dańového priznania sa tieto služby nemajú uvádzať, len sa má viesť ich evidencia podla par. 70 zákona o DPH. S akým kódom ich mám nahodiť? Zatiaĺ ich nahadzujem s kódom číslo 1, a vo výkaze DPH sa mi objavujú v riadku 1 /zdaniteľné obchody/,v r. 3 /dodanie tovaru a služby podľa par.8 a 9/a v r. 6 / bez možnosti odpočítania dane podľa par.28 až 41/.v tom riadku 6 určite nemajú čo robiť, ale čo s riadkom 1 a 3?Tam sa uvádzajú?
    Ďakujem za pomoc.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Macka, už som Ti odpovedala, otázku stačí raz zadať.
    Služby do ČR s oslobodením od dane sa neuvádzajú do DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.