Zavrieť

Porady

Osobné auto +DPH

Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Chcem sa skúsenejších opýtať?
Vlani sme kúpili osobné auto od neplatcu DPH.
Teraz toto osobné auto chceme predať leasingovej spoločnosti,ktorá je plátcom, aj mi sme plátcami DPH.

Ako mám vystaviť fa.podľa nového zákona,platného od 1.5.2004?

Mám vystaviť normálne fa.základ dane + 19%DPH,ale túto DPH neodvediem?
Zdá sa mi to divné.
Usporiadat
luky luky

luky je offline (nepripojený) luky

žena
Vystavíš faktúru bez DPH, samozrejme predpokladám, že si ho nemala v tovare, ale v používaní a leasingová spoločnosť si podľa §49 odst. 7 odpočíta DPH na vstupe
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Som toho istého názoru ako luky.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Tiež som toho istého názoru.Ale zástupca z leasing.spoločnosti povedal nášmu konateľovu,že od 1.5.2004 sú iné pravidlá.Nikde v zákone som nenašla tak napísané ako bolo v starom zákone:že ak DPH neuplatním na vstupe pri osob.aute,tak ani na výstupe DPH nedávam.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Pozri § 49 ods. 6 , 222/2004 Zb. Tam sa píše, že daň nemožeš uplatniť pri osobnych autách včetne príslušenstva. Takže, ak si ho nemôžeš uplatniť na vstupe nebudeš odvádzať pri predaji ani na výstupe.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Ahojte vsetci. Dlhsie si uz pozeram vase prispevky a dnes som sa rozhodla zaregistrovat. Ale nie to som chcela. K tomu DPH a osobnemu vozidlu. Takze, narok na odpocet pri osobnych automobiloch maju iba spolocnosti, ktore maju v predmete nakup a predaj osobnych vozidiel. Ako nahle si bezny podnikatel kupi osobne vozidlo a zaradi ho do majetku, nema narok na odpocet DPH a teda ak vystavuje fakturu, to je jedno, ci to predava inemu podnikatelovi, alebo na leasingovu spolocnost z dovodu prefinancovania, tak na vystupe nemoze vystavovat faktruru s DPH - §42 noveho zakona. Problem je vsak v tom, ze v sucasnoti leasingove spolocnosti pozastavili obchody, ak vystavite fakturu, v ktorej nebude vycislena DPH. Dovod - leasingova spolocnost nema narok na odpocet DPH, ak na tejto faktrure nie je DPH vycislena. Neviem ci to bolo dostatocne. A cez aku leasingovku to chcete prefinancovat? Ak smiem vediet.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Znova sme volali do Kofis leasingu.Táto spol.tvdí,že musíme dať DPH na výstupe.Odkázali sme ich na par.49 odst.7.,ale neúspešne. Ďakujem za odpovede.
0 0
David David

David je offline (nepripojený) David

Treba ist podla §42 posledna veta, nemozete vystavit fakturu s DPH oni musia ist podla 49 ods.7 kde maju narok na odpocet.

David
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Vy nemôžete vystaviť fa s DPH a keď vy neuvediete DPH, oni si nemajú čo odpočítať.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ešte raz ďakujem.Ja to riešim podľa par.42, a upozornila som ich na par.49 odst.7,kde si DPH odrátať môžu,ak keď ju ja nevyčíslim.
Konateľ skúša osloviť iné leasing.spoloč. Ozvem sa ako sme dopadli.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Takže,všetky leasingové spoloč.majú probl.s novým zákonom o DPH.Chcú od nás tú DPH na výstupe.
Jeden s konateľov chce aby som tu DPH dala na fa.a neodviedla.BLBÉ ŽE!!
Vraj to niekto tak spravil.(Jeho kamoš.)Čo vy nato,je to vôbec možné dá sa to?
Ozaj od 1.1.2005 bude novelizovaný zákon 222.Potvrdili mi to v 3 leasing.spoloč.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Je to ako Hlava XXII, tiež s týmto problémom zápasím od 1.5. Robíme totiž externe účto pre veľký autobazár, a k dnešnému dňu sme nenašli spôsob ako predať os.vozidlo s DPH. Totiž od 1.5. pri výkupe os. vozidla od neplátcu už nemôžte postupovať podľa pôvodného §20, v §49 odst.7 je síce povedané ako sa dá DPH na vstupe vypočítať, ale v §51 "Uplatnenie práva na odpočítanie dane", nie je možnosť takto vypočítanú DPH uplatniť. Plátca dane pri os.vozidle ktoré má v majetku pri predaj musí postupovať podľa §42, takže fakturuje bez DPH. Jediná možnosť je použiť §66, vtedy na vstupe sa DPH nepočíta, a pri predaji sa zaťaži DPH len marža. Má to však nevýhody, najmä to že takto to nechce akceptovať leasingová spoločnosť a kupujúci v autobazári presne vie aka je marža autobazáru.
0 0
Mila Mila

Mila je offline (nepripojený) Mila

Mala som podobný problém, konzultovala som to s daňovým riaditeľstvom a jednoznačne som sa dozvedela: Ja ako plátca DPH predávam osobné auto z majetku faktúrou bez vyčíslenia DPH a leasingová spoločnosť sa má správať podľa par.49 ods.7. Niemá s vami o čom diskutovať, majú v činnosti nákup a predaj automobilov aj ojazdených a teda má právo na odpočet podľa udaného vzorca.V žiadnom prípade nemôžete vystaviť faktúru s DPH , ktorú neodvediete.Raz bude z toho problém- pri kontrole.Treba doporučiť účtovníkom v leas.spol. aby sa obrátili na metodika na DU. Veľa šťastia
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Luna, momentalne je problem s leasingovymi spolocnostami a fakturami na auta, ktore su v majetku. Ty fakturu vystavis podla §42, ale leasingovka si nema co odpocitat, kedze na fakture nie je vycislena DPH, aj ked je v §49 ods. 7 moznost odpoctu. dovodom je totiz § 51. V §51 ods.1 je uvedené, že právo na odpočítanie dane môže platiteľ uplatniť, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71 ( teda ma tam vycislenu DPH) Tvorcovia zákona "zabudli" na jazdene a majetkove vozidla. Ja mam info, ze zatial leasingovky pozastavili obchody, ked je to taketo auto. Inak by museli cenu lesingu navysit o DPH. Stary zakon umoznoval odpocitat si DPH z takehoto auta, aj ked nebol danovy doklad, nebolo vycislene DPH, alebo ak to bola sukromna osoba. Malo by sa to v zakone zmenit, len zatial nie je zname kedy.Daj potom vediet, co sa podarilo. Zaujimalo by ma to. Dakujem.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Mila, leasingovky pozastavili taketo obchody, kedze v tom tiez nemaju jasno, vraj aj ked sme platca, tak ako nahle nie je na fakture vycislene DPH, nemozu si to oni odpocitat. V maji sme este majetkove auto vedeli predat na leasing a teraz je s tym problem. Tiez nemaju jednoznacne stanovisko a nechcu mat problemy s danovym uradom. Tak sme v zacarovanom kruhu.


0 0
Mila Mila

Mila je offline (nepripojený) Mila

Tak to sa teda teším. Asi skúsim dostať písomné stanovisko z DR. Dik za upozornenie.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

V apríli som mala kontrolu na DPH.Daňovníčky povedali,že v zákone sa nič nemenilo,všetko je po starom,iba tý čo budú robiť obchody v rámci EÚ,tý sa na to musia priparaviť.Teraz čo chytím do ruky tam je zmena,či doklady z ERP,či nové čísla teraz toto.Zatiaľ sme predaj pozastavili.Leasingovky nám povedali,že od 1.1.2005 zákon o DPH bude novelizovaný.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Kúpili sme osobné auto M1 na leasing. DPH išla celá do nálkadov, lebo sa na osobné autá nemohla odpočítať. Auto sme k 12/2009 splatili. V 1/2010 nám prišla FA na odkúpenie auta v sume cca 60 Eur s rozisom na DPH. Tento rok sa môže odpočítať DPH aj z osobného auta. Mám si tú DPH uplatniť? Ako by to bolo pri predaji auta. Ak by som si neuplatnila DPH, predaj by bol bez DPH. A keď si uplatním zo 60 Eur tak budem pri predaji musieť pripočítať DPH?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kkllc Pozri príspevok
Kúpili sme osobné auto M1 na leasing. DPH išla celá do nálkadov, lebo sa na osobné autá nemohla odpočítať. Auto sme k 12/2009 splatili. V 1/2010 nám prišla FA na odkúpenie auta v sume cca 60 Eur s rozisom na DPH. Tento rok sa môže odpočítať DPH aj z osobného auta. Mám si tú DPH uplatniť? Nie, nemôžeš, postupuješ ešte podľa statého zákona platného k 31.12.09. Ako by to bolo pri predaji auta. Ak by som si neuplatnila DPH, predaj by bol bez DPH. A keď si uplatním zo 60 Eur tak budem pri predaji musieť pripočítať DPH? Ak MV predáte, jeho predaj bude podľa § 42 od dane oslobodený
Odpovede v texte.
0 0
martae martae

martae je offline (nepripojený) martae

Ako postupovať pri nákupe ojazdeného vozidla z krajín EU (Rakúsko)? Dá sa uplatniť odpočet DPH aj pri kúpe takéhoto vozidla?
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
FO platca DPH ide kúpiť osobné auto od neplatiča DPH. Následne auto predá ďalšej firme platiteľovi DPH.
1, Pri predaji vystaví faktúru s DPH?
2, Posledný majiteľ si môže uplatniť odpočet DPH?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať