Zavrieť

Porady

ALFA a zapocet pohladavok a zavazkov

ako zauctovat v jednoduchom uctovnictve /ALFA/ zapocet pohladavok a zavazkov.

moja Vystavena .faktura 200709 20.632,- Sk
prijata fak 2071177 3541,- SK
prijata fak 2071178 3456,- Sk
prijata fak 2071209 1090,- SK

/20632-8087=12545/

na ucet mi bolo poslane 12.000,- SK
a o den 545,- SK

a som z toho jelen :-)
Usporiadat
lukulik lukulik

lukulik je offline (nepripojený) lukulik

Do penažného denníka si zaúčtuj skutočne prijaté finančné prostriedky kde do poznámky dáš za čo to máš a odklikni si úhrada pohľadávky a tie sa ti otvoria a pridáš si úhradu ku tej svojej faktúre. Ak chceš ku svojej vystavenej faktúre-pohľadávke pridať tie tri musíš íísť priamo do pohľadávok a tam si klikni na svoju Fa-pridaj a zapíš jednotlivo sumy a čísla týchto faktúr od dodávateľa to isté potom urob v záväzkoch pri ich faktúrach si napíš svoje číslo FA tak aby sa ti to vyrovnalo.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lukulik lukulik

lukulik je offline (nepripojený) lukulik

Ešte k tým úhradám priamo úhrady v pohľadávkach a záväzkoch neprejdu penažným denníkom
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Robím započet cez ID v Alfe.
ID-POZD-úhrada pohľadávky
ID-VOZD- úhrada záväzku, deň úhrady je deň ktorý je na zápočte. Pri kontrole penažného denníka mi stále nesedí úhrada záväzku, ktory som robila v zápočte. Nezabudla som na niečo?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jana 55 Pozri príspevok
Robím započet cez ID v Alfe.
ID-POZD-úhrada pohľadávky
ID-VOZD- úhrada záväzku, deň úhrady je deň ktorý je na zápočte. Pri kontrole penažného denníka mi stále nesedí úhrada záväzku, ktory som robila v zápočte. Nezabudla som na niečo?
Aké niečo mi nesedí .... ? Čo konkrétne ?
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

Keď si sčítam jednotlivé stlpce PD tak by sa mali rovnať nule. A mne vychádza nie nula, ale sumu záväzku,ktoru som uhrádzala v zápočte.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jana 55 Pozri príspevok
Keď si sčítam jednotlivé stlpce PD tak by sa mali rovnať nule. A mne vychádza nie nula, ale sumu záväzku,ktoru som uhrádzala v zápočte.
Asi nerozumiem, prečo a na čo spočítavaš stlpce v PD ? Nie si náhodou v knihe záväzkov a v knihe pohľadávok ? Tieto započítané záväzky a pohľadávky nie sú sú v vysvietené na červeno ?
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

[quote=Manual;735094]Asi nerozumiem, prečo a na čo spočítavaš stlpce v PD ? Nie si náhodou v knihe záväzkov a v knihe pohľadávok ? Tieto započítané záväzky a pohľadávky nie sú sú v vysvietené na červeno ?

Nie, nie som v knihe záväzkov a pohľadávok. Spočítala som ich len preto, že som si chcela skontrolovať či som správne postupovala pri tom zápočte. Asi som zvolila zlý postup kontroly.. Chcela som vedieť či ten zápočet mám dobre zaučtovaný..?
0 0
alikam alikam

alikam je offline (nepripojený) alikam

Zápočty v ALFE robím tiež a nasledovným spôsobom:
Najprv si vytvorím zápočet faktúr jednostranný (ten len informačne pošlem obchodnému partnerovi) alebo obojstranný (tam žiadam, aby mi ho potvrdený poslali späť). Potom dňom zápočtu je deň, ku ktorému vlastne zápočet vystavím a taký istý deň musí dodržať aj protistrana. Pokiaľ už prebehla úhrada, urobila by som nasledovné:
Zúčtujem si čiastočné úhrady, t.j. tie dve platby ako postupne nabehli na účet, normálen POD cez pohľadávky v peňažnom denníku s dátumom na výpise.
Potom by som vystavila zápočet:
Na mojej strane bude pohľadávka vo výške tých troch faktúr. Takže cez peňažný denník, interný doklad výdaj si postupne dňom zápočtu uhradím zo záväzkov tri faktúry. Nie sú to uzávierkové doklady.
Potom tak isto cez pohľadávky vlastne dňom zápočtu douhradím pohľadávku.
Tiež nie je uzávierkový doklad. Na čo treba dať pozor, je DPH. V tomto prípade bola uhradená vlastne cez účet, takže v zápočte bude základ dane.
Tým mám všetky štyri faktúry na obidvoch stranách vyrovnané.
Vzniknú mi 4 interné doklady, ktoré si spolu s kópiami faktúr a zápočtom založím do účtovníctva.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

robím to tiež tak, len všetky položky zápočtu dám pod 1 číslom interného dokladu a vytlačím si potom ako zúčtovanie konkrétne riadky peňažného denníka. Myslím si, že je to lepšie, pretože na internom doklade nevidím, ako bol tento zápis zúčtovaný. A ako kontrolu si urobím, keď spočítam príjem - výdaj a rozdiel musí byť nulový.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Asi sa bude zdať moje otázka hlúpa,ale môžem Vás poprosiť o radu - som úplný začiatočník. Mám pred sebou Fa z min. roku na 62 805,-z ktorej po jednostr. zápočte ostalo 10 174,6,- ktoré mi uhradili 1.8.2008 - do účtovníctva môžem dať kópiu spolu s tým minulor. zápočtom? - k tomu v PD priradím došlú platbu na BÚ a tiež ju uhradím v pohľadávkach a je to OK?
Ďalej od tej istej firmy mám 2 FA-dobropis a 1 FA - záväzok, 19.6.08 urobili jednostranný zápočet a ostalo im uhradiť nám sumu 2245,-. Tú uhradili 1.8.2008 prevodom na BÚ. Vôbec netuším čo teraz s tými FA robiť? Ešte som nikdy neúčtovala takéto zápočty a zostatky z Fa. Viem ,že by sa to malo robiť dajako cez ID , ale netuším ako? Účtujeme v JÚ v ALFE. Ďakujem pekne za každú radu.
L-M
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

L-M Pozri príspevok
Asi sa bude zdať moje otázka hlúpa,ale môžem Vás poprosiť o radu - som úplný začiatočník. Mám pred sebou Fa z min. roku na 62 805,-z ktorej po jednostr. zápočte ostalo 10 174,6,- ktoré mi uhradili 1.8.2008 - do účtovníctva môžem dať kópiu spolu s tým minulor. zápočtom? - k tomu v PD priradím došlú platbu na BÚ a tiež ju uhradím v pohľadávkach a je to OK?
Ďalej od tej istej firmy mám 2 FA-dobropis a 1 FA - záväzok, 19.6.08 urobili jednostranný zápočet a ostalo im uhradiť nám sumu 2245,-. Tú uhradili 1.8.2008 prevodom na BÚ. Vôbec netuším čo teraz s tými FA robiť? Ešte som nikdy neúčtovala takéto zápočty a zostatky z Fa. Viem ,že by sa to malo robiť dajako cez ID , ale netuším ako? Účtujeme v JÚ v ALFE. Ďakujem pekne za každú radu.
L-M
K prvej otázke, prečo by sa mala tento rok dať do účtovníctva kópia? Faktúra bola vystavená v roku 2007, zaevidovaná v knihe pohľadávok a bola zápočtom čiastočne uhradená. Do roku 2008 prejde v Alfe do knihy pohľadávok tak, že tam vidieť celú sumu a aj úhradu. Takže tento rok len pri úhrade na BU sa priradí pohľadávka, teda sa odpíše z knihy pohľadávok. Druhá otázka:
dobropisy sú napr. vo výške 5 000,- SK
faktúra je vo výške 2 000,- SK.
teda k úhrade 3 000,- SK.
Na bankovom výpise sa zaúčtuje príjem vo výške 3000,- SK do príslušného stĺpca v PD - alebo výdavok mínusom.
Správne má byť počas roka tak, že sa v knihe záväzkov len poznačí úhrada a na konci roka sa zúčtuje cez ID. Ja to však robím tak, že cez ID si vytiahnem do peňažného denníka zostatok faktúr. Postup je taký, že si vyberiem v PD interný doklad výdavok, objaví sa mi tam tabuľka interný doklad nový a cez F7si vyberiem faktúru, ktorú chcem započítať. Snáď je to zrozumiteľné.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Ďakujem pekne,dúfam,že som aspoň niečomu pochopila. Myslela som teraz okrem PC - papierovo do šanónu,keď účtujem v PC banku , tak do šanónu za príslušný mesiac môžem dať tú kópiu ?-asi by tam mal byť dajaký doklad za čo sme tie peniaze dostali, je na nej poznačené od mojej predchodkyne k 31.12.2007. - ten vzájomný zápočet - a ten ostatok je tá suma čo mi uhradili. Mám v tom chaos. asi sa do toho nikdy nedostanem.
K tej druhej otázke skúsim to tak ,ale ja tú výslednú sumu, ktorú mi zaplatili mám z troch faktúr -
FA-dobropis 12 874,-
FA-dobropis 1 681,-
FA - záväzok 12310,-
Oni urobili jednostranný zápočet na 12 310,- a ostalo tam 2 245,- , ktoré teraz zaplatili - 1.8.2008. Tak ktorú FA keď pojdem cez ID vybrať?
ďakujem L-M
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

L-M Pozri príspevok
Ďakujem pekne,dúfam,že som aspoň niečomu pochopila. Myslela som teraz okrem PC - papierovo do šanónu,keď účtujem v PC banku , tak do šanónu za príslušný mesiac môžem dať tú kópiu ?-asi by tam mal byť dajaký doklad za čo sme tie peniaze dostali, je na nej poznačené od mojej predchodkyne k 31.12.2007. - ten vzájomný zápočet - a ten ostatok je tá suma čo mi uhradili. Mám v tom chaos. asi sa do toho nikdy nedostanem.
K tej druhej otázke skúsim to tak ,ale ja tú výslednú sumu, ktorú mi zaplatili mám z troch faktúr -
FA-dobropis 12 874,-
FA-dobropis 1 681,-
FA - záväzok 12310,-
Oni urobili jednostranný zápočet na 12 310,- a ostalo tam 2 245,- , ktoré teraz zaplatili - 1.8.2008. Tak ktorú FA keď pojdem cez ID vybrať?
ďakujem L-M
Neviem, aký máte systém zakladania dokladov. Mne sa osvedčilo to, že samostatne ukladám odoslané faktúry, došlé faktúry, bankové výpisy a samostatne pokladňua interné doklady. Myslím si, že je to prehľadnejšie. A pri úhradách na bankovom výpise mám predsa uvedený variabilný symbol uhradenej faktúry. Nemusím tam mať priložené faktúry. Ku banke dokladám len také doklady, ktoré nemám v evidencii pohľadávok alebo záväzkov. A čo sa týka výberu tých faktúr, na zápočte predsa musíte mať uvedené faktúry, ktoré idete započítať. Osobne by som pri zápočte použila Fa-záväzok 12310,- SK a čiastočne faktúru dobropis 12874,- SK. Pri úhrade v banke by mi zostalo z tohto dobropisu 564,- SK a ďalší dobropis na 1 681,-SK, čo je spolu 2245,-SK.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Alena Šimová Pozri príspevok
Neviem, aký máte systém zakladania dokladov. Mne sa osvedčilo to, že samostatne ukladám odoslané faktúry, došlé faktúry, bankové výpisy a samostatne pokladňua interné doklady. Myslím si, že je to prehľadnejšie. A pri úhradách na bankovom výpise mám predsa uvedený variabilný symbol uhradenej faktúry. Nemusím tam mať priložené faktúry. Ku banke dokladám len také doklady, ktoré nemám v evidencii pohľadávok alebo záväzkov. A čo sa týka výberu tých faktúr, na zápočte predsa musíte mať uvedené faktúry, ktoré idete započítať. Osobne by som pri zápočte použila Fa-záväzok 12310,- SK a čiastočne faktúru dobropis 12874,- SK. Pri úhrade v banke by mi zostalo z tohto dobropisu 564,- SK a ďalší dobropis na 1 681,-SK, čo je spolu 2245,-SK.
Zajtra to vyskúšam,dnes už to nemám k dispozícii. Ale ďakujem za rady.Ja som to prevzala po kolegyni tak,že došlé aj odovzdané FA mám zvlášť,aj pokladňu. Potom keď účtujem,tak podľa bank. výpisu -dátumu,kedy som záväzky uhradila,a kedy boli uhradené pohľadávky- vyberiem FA a dám ich do účtovníctva a medzi to podľa dátumu doložím aj pokladňu.
L-M
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

L-M Pozri príspevok
Zajtra to vyskúšam,dnes už to nemám k dispozícii. Ale ďakujem za rady.Ja som to prevzala po kolegyni tak,že došlé aj odovzdané FA mám zvlášť,aj pokladňu. Potom keď účtujem,tak podľa bank. výpisu -dátumu,kedy som záväzky uhradila,a kedy boli uhradené pohľadávky- vyberiem FA a dám ich do účtovníctva a medzi to podľa dátumu doložím aj pokladňu.
L-M
tento postup zakladania nie je prehľadný pri väčšom množstve dokladov. Ja mám u jedného klienta tisíce dokladov a tak si neviem predstaviť, keby som sa chcela pozrieť na nejakú faktúru, aby som hľadala, či bola uhradená a kedy.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Tak som to skúšala,ale ja mám FA - dobropis medyi záväzkami ako mínusovú položku. Tak teraz mám v PD- ID výdavok -2245. Ale ja som tie peniaze dostala na BÚ , nemal by tam byť ID - príjem? Ešte by som sa chcela opýtať- ten zápočet si poznačím v záväzkoch tak, že si otvorím daný záväzok a do úhrad si s dátumom zápočtu napíšem tú akože (uhradenú)-vyrovnanú sumu? A potom na konci roka to vyrovnám cez ID v PD? Teda alebo počas roka? Teraz hlavne potrebujem doriešiť tú ich úhradu na náš BÚ - Je to ostatok z tej FA - na 12874 ,-. v zápočte odrátali 10629,-.
Ďakujem za radu, snáď sa z toho vymotáte.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Tak som to skúšala,ale ja mám FA - dobropis medyi záväzkami ako mínusovú položku. Tak teraz mám v PD- ID výdavok -2245. Ale ja som tie peniaze dostala na BÚ , nemal by tam byť ID - príjem? Ešte by som sa chcela opýtať- ten zápočet si poznačím v záväzkoch tak, že si otvorím daný záväzok a do úhrad si s dátumom zápočtu napíšem tú akože (uhradenú)-vyrovnanú sumu? A potom na konci roka to vyrovnám cez ID v PD? Teda alebo počas roka? Teraz hlavne potrebujem doriešiť tú ich úhradu na náš BÚ - Je to ostatok z tej FA - na 12874 ,-. v zápočte odrátali 10629,-.
Ďakujem za radu, snáď sa z toho vymotáte.
Poradíte niekto prosím?????????
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

L-M Pozri príspevok
Poradíte niekto prosím?????????
asi sme sa dobre nerozumeli. V interných dokladoch v zápočte suma -2245 SK nemá čo hľadať. Započítať môžeš predsa iba rovnaké sumy.
Záväzok 12 310,- SK
dbp 1 681,- SK
dbp 12 874,- SK
Hovoríš, že v zápočte odrátali 10 629,- SK. Teda zápočet je na 10 629,- SK. Cez interný doklad zúčtuješ úhradu záväzku vo výške 10 629,-. Zostane ti na záväzkoch 1 681,- SK, na dobropise záväzok mínusom 2 245,- SK. Zápočty by sa mali robiť po správnosti až na konci roka a počas roka len v knihách záväzkov a pohľadávok značiť úhrady. Ja to tak nerobím, účtujem cez interné doklady aj počas roka. Potom ti príde úhrada na bankový účet 2245,- SK. Túto by som zúčtovala cez banka výdavok F7 a sumu -2245,- SK.
Naposledy upravil Alena Šimová : 12.09.08 at 11:59 Dôvod: nesprávne pochopený predchádzajúci text
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Alena Šimová Pozri príspevok
asi sme sa dobre nerozumeli. V interných dokladoch v zápočte suma -2245 SK nemá čo hľadať. Započítať môžeš predsa iba rovnaké sumy.
Záväzok 12 310,- SK
dbp 1 681,- SK
dbp 12 874,- SK
Hovoríš, že v zápočte odrátali 10 629,- SK. Teda zápočet je na 10 629,- SK. Cez interný doklad zúčtuješ úhradu záväzku vo výške 10 629,-. Zostane ti na záväzkoch 1 681,- SK, na dobropise záväzok mínusom 2 245,- SK. Zápočty by sa mali robiť po správnosti až na konci roka a počas roka len v knihách záväzkov a pohľadávok značiť úhrady. Ja to tak nerobím, účtujem cez interné doklady aj počas roka. Potom ti príde úhrada na bankový účet 2245,- SK. Túto by som zúčtovala cez banka výdavok F7 a sumu -2245,- SK.
ďakujem za radu,dajak mi to nešlo do hlavy ,keď mám na BÚ príjem aby som dávala výdaj s minusovou položkou,ale funguje to. Teraz ešte neviem či aj v ID to mám takto praktizovať ,keď mám všetky dobropisi v záväzkoch s mínusovou položkou. Tak aj tú sumu -10 629,- a -1681,- dám v ID ako výdavok s mínusovou položkou? alebo príjem? A aký dátum tam mám dať? -keď urobili ten zápočet v19.6.2008, môžem tam dať dátum kedy uhradili ten ostatok a v ID- napíšem poznámku - deň zápočtu? Takéto veci som veru ešte nikdy nerobila a som veľký začiatočník,tak prepáčte,že Vás toľkoo otravujem. Pre Vás je to už určite bežná rutina. Ale ja mám z toho v hlave zmätok.
ďakujem za ochotu
Naposledy upravil L-M : 16.09.08 at 09:26 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

čo sa týka znamienok, dávam to výdaj mínusom, lebo keď to chcem vytiahnúť zo záväzkov cez F7, ide to iba ako výdaj mínusom. A ten dátum - to je problém, že tieto zápočty by sa v peňažnom denníku mali účtovať až na konci roka, ale ja to robím posledným dňom mesiaca, kedy sa tieto zápočty týkajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať