Zavrieť

Porady

Chyby ktorých by som sa už pri stavaní vyvaroval

admin
Každý keď stavia prvý krát tak spraví chyby, ktoré by už po skúsenostiach neurobil.

Čo by to bolo vo vašom prípade?

Pridám moju skúsenosť:

Zámková dlažba na parkovisko:
Na navážku sme urobili parkovisko z betónu, časom jedna strana klesla a museli sme okraj odstrániť ale tentokrát sme nahradili betón zámkovou dlažbou. Ak to opäť klesne, bude to jednoduchšie rozobrať, podsypať a znova dať dohromady...

a ešte jedna skúsenosť:
Betónové vs. murované pivničné priestory:
Kamarát muroval pivničné priestory z tehly. Neskôr usúdil, že to nebol vhodný materiál, pretože tehla nasáva vlhkosť a je tým zraniteľnejšia ako betón. Kým je tehla v suchu a izolácia neprepúšťa vlhkosť tak je to ok. Nabudúce by to však spravil radšej z betónu .

Prosím píšte len skúsenosti, ak chcete k nejakej skúsenosti diskutovať, založte novú tému (prípadne sem dajte na ňu link), inak sa to tu zmení na dlhý diskusný zmätok a mojim cieľom v tejto téme bolo len zhromaždiť skúsenosti nie o nich diskutovať. Ďakujem!!!
Naposledy upravil Richard : 27.03.08 at 12:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Ak pri elektroinštalácii ťaháte káble ponad okná a dvere, pamätajte na to že raz možno budete chcieť nad okno navŕtať garniže. Celkovo asi nie je odveci pri plánovaní káblov opýtať sa aj manželky kde bude chcieť nejaký obraz a tak. A samozrejme musíme vedieť na ktorú stranu sa budú otvárať dvere do miestností, aby náhodou nejaký vypínač nebol "za dverami".
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

lepsie ako planovat co kde bude, je podrobne si zadokumetovat, ako je to instalacia realne natiahnuta. Ja som si isty, ze pokial viem kade mi ide kabel, tak aj ta garniza sa da o par cm posunut hore alebo dolu.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

dolfort Pozri príspevok
Ak pri elektroinštalácii ťaháte káble ponad okná a dvere, pamätajte na to že raz možno budete chcieť nad okno navŕtať garniže. Celkovo asi nie je odveci pri plánovaní káblov opýtať sa aj manželky kde bude chcieť nejaký obraz a tak. A samozrejme musíme vedieť na ktorú stranu sa budú otvárať dvere do miestností, aby náhodou nejaký vypínač nebol "za dverami".
Veľmi správne, žena vždy vie, kde má čo ísť.

alltracboy Pozri príspevok
lepsie ako planovat co kde bude, je podrobne si zadokumetovat, ako je to instalacia realne natiahnuta. Ja som si isty, ze pokial viem kade mi ide kabel, tak aj ta garniza sa da o par cm posunut hore alebo dolu.
No možno dá, možno nedá. Hlavne si uvedomte, že ženské a mužské myslenie je úplne rozdielne.
Muž s elektrikárom ťahali kábel na terasu pre svetlo. No a dali ho nad dvere. Povedzte mi, načo mám mať nad dverami svetlo, keď tam môžem mať svetlo z kuchyne a v opačnom rohu bude tma?! Keď tam budeme sedieť, tak jedným bude svietiť do očí a druhým po za chrbát... Ale proste oni dvaja zhodnotili, že tam bude a hotovo. PS: Ešte sa to dá zmeniť.
A takýchto maličkostí bolo neúrekom.
0 0
rbezko4 rbezko4

rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

Prerabam pre sestru dom po babke, a chyb som narobil vela. Treba si dat cas na kompletnu pripravu, nie 2mesiace ako my. A vykonavaci projekt je asi najdolezitejsi /nemame/. Podla neho dokaze zrucny ,,stavebnik,, urobit kopec prace svojpomocne a mozno aj bez chyb. A potom inz. siete si treba overit minimalne ich dostupnost a aj ceny. /nam. najskor navrhli 45 m pripojku plynu co sa ,,neda,, zaplatit. Potom som im ukazal miesto pripojenia len 21 m od pozemku. Ani o tej vetve netusili. A zacali ju hned aj rekonstruovat a na plyn som cakal 7 mesiacov/. Stara studna bola nepouzitelna a 21 m novej nie je lacny spas. A zacala sa demolacia, zostali len obvodove mury a potom nabehli ,,majstri,, murari od p. Majchuta z Dubnice. Ze polystyren okolo venca sa nedava, ale ,,ukecal,, som ich. Ze zabudli dat strmienka do venca stropu ma trochu nahnevalo a dal som ich tam sam za noc aby rano betonpumpa makala. Co ma vytocilo, ze veniec nadmurovky zabudli votknut do stitu ani nehovorim a riesilo sa to tiahlom ponad fr. okna. A este chcel uctovat prace naviac. Priecky mimo uhla na 2,5m im usli o 8cm /a skuste tam osadit vanu/ A to boli na doporucenie jednej velkej stav. firmy. Ale aspon krov spravili dobre. Elektrikar bol super myslel aj za mna dopredu. Taktiez vodar a kurenar v jednom bol ok a myslel. Krbar az osadenie ventilatora rozvodov dobre. A potom dalsia rana. Omietkari p. Jarnik a p. Curik z Kosece Dokazali na rovnom tehlovom mure pod sikmou strechou vyrobit na 2m rozdiel 1cm a to nie raz.
na osteni fr. okna vyrobili 3,5 cm rozdiel. Oknar /uz je po porazke/ meno si necham vyrobil okna presne do otvoru a nedal sancu izolacii, silikon asi nanasal prvykrat, mi na moj skoro vrazedny stav ked sa vcodove dvere sami zatvarali povedal ze to tak ma byt... Tak som mu dal do ruky rebrik aby s nim vosiel dnu. Zateplovaci p. Merica a p. /uz neviem ako/ o norme Etics nepoculi. Asfaltovy skrabak nepoznali. vodovahu tiez. A nebolo daleko od potycky.. To bola najhorsia firma aku som kedy zazil. A tak uz pol roka opravujem chyby sam a sestra ma lyncuje ze chce ist byvat. Proste, kto nema strednu skolu alebo vysoku nesmie menit projekt.
1 1
rbezko4 rbezko4

rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

POKRACOVANIE: A majstra od ,,majstra,, rozoznate podla toho ze ozajstny majster ma VYUCNY LIST, ma svoj CISTY vercajch, o ktory je postarane, nehromzi na svojich predchodcov/vopred ospravedlnuje veci ktore sa mu nechcu resp. nevie urobit/ nepouziva vetu: Jasne, to sa urobi...ale Jasne to o chvilu urobim. Nepotrebuje zalohu, lebo skutocni majstri maju roboty a penazi dost /nikto ich nevyhodi, ani im nestrha /. A hlavne v praci ,,nepiju,,. Pozor pokial nemate zmluvu na stavbe nema co robit a v pripade urazu je za BOZP zodpovedny stavebnik. A plati sa az ked si po sebe poupratuje a ked sa spravi zaverecna obhliadka. Zalohy len pri velkom objeme prac a po dokonceni vytycenych etap. Len nesmiete mat mamu ako ja, ktora vyplati peniaze mne poza chrbat aby som sa z lajdakmi nedostal do konfliktu. Mam este vela na srdci ale necham Vas oddycnut. Chyb som narobil vela, a dufam ze ked dokoncim sestrin dom, tak na svojom hned tu vedla, uz to bude lepsie...
0 0
6hviezda6 6hviezda6

6hviezda6 je offline (nepripojený) 6hviezda6

Mám doma majstra a keď nebral zálohy veľakrát sme ostali po mesačnej práci úplne bez peňazí, buď tí ľudia tie peniaze nemali vôbec alebo proste nezaplatili. Ľudia len špekulujú ako čo najlacnejšie a najlepšie zadarmo postaviť dom. Vďaka zálohe viem že ten človek to myslí vážne a nejakými financiami disponuje. Okrem toho aj chlapec z výučným listom ti dokáže urobiť paseku, stretli sme aj takých čo neprečítali ani výkres. Chlast do práce nepatrí to je jasné. Hlavne poriadny MAJSTER má referencie, poprípade je kam sa ísť pozrieť na jeho prácu. Momentálne si ideme dať robiť okná, na základe referencí od známych si ideme dať robiť stolárovi a tiež najprv polovica ceny vopred. Je známy a má roboty dosť ale nebude robiť okná namieru za ďakujem a keby niečo tak má už polovicu pláce istú. Vždy ma mrzí, že ľudia narážajú na akožemajstrov a prichádzajú tak o nervy, čas a peniaze. A samozrejme takýto akožemajstri robia reklamu široko-ďaleko aj schopným majstrom.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

rbezko4 Pozri príspevok
POKRACOVANIE: A majstra od ,,majstra,, rozoznate podla toho ze ozajstny majster ma VYUCNY LIST, ma svoj CISTY vercajch, o ktory je postarane, nehromzi na svojich predchodcov/vopred ospravedlnuje veci ktore sa mu nechcu resp. nevie urobit/ nepouziva vetu: Jasne, to sa urobi...ale Jasne to o chvilu urobim. Nepotrebuje zalohu, lebo skutocni majstri maju roboty a penazi dost /nikto ich nevyhodi, ani im nestrha /. A hlavne v praci ,,nepiju,,. Pozor pokial nemate zmluvu na stavbe nema co robit a v pripade urazu je za BOZP zodpovedny stavebnik. A plati sa az ked si po sebe poupratuje a ked sa spravi zaverecna obhliadka. Zalohy len pri velkom objeme prac a po dokonceni vytycenych etap. Len nesmiete mat mamu ako ja, ktora vyplati peniaze mne poza chrbat aby som sa z lajdakmi nedostal do konfliktu. Mam este vela na srdci ale necham Vas oddycnut. Chyb som narobil vela, a dufam ze ked dokoncim sestrin dom, tak na svojom hned tu vedla, uz to bude lepsie...
rbezko4 smekám pred tebou! chyby narobil každý ale si jeden z mála čo si ich verejne vedia priznať.
A ešte k tomu vercajgu: aj mne sa potvrdilo že je to absolútne spoľahlivý indikátor dobrého majstra. Lajdáci si u mňa ponechávali mašiny za tisíce eur (naozaj) a pol roka im nechýbali. A naopak, páni majstri s veľkým P presne vedeli čo kde majú, a mňa na svoje náradie nenechali siahnúť. Ale ku koncu stavby ma už majster omietkár nechal umyť mu jeho kelňu aj lyžicu po šichte.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

6hviezda6 Pozri príspevok
Mám doma majstra a keď nebral zálohy veľakrát sme ostali po mesačnej práci úplne bez peňazí, buď tí ľudia tie peniaze nemali vôbec alebo proste nezaplatili. Ľudia len špekulujú ako čo najlacnejšie a najlepšie zadarmo postaviť dom. Vďaka zálohe viem že ten človek to myslí vážne a nejakými financiami disponuje. Okrem toho aj chlapec z výučným listom ti dokáže urobiť paseku, stretli sme aj takých čo neprečítali ani výkres. Chlast do práce nepatrí to je jasné. Hlavne poriadny MAJSTER má referencie, poprípade je kam sa ísť pozrieť na jeho prácu. Momentálne si ideme dať robiť okná, na základe referencí od známych si ideme dať robiť stolárovi a tiež najprv polovica ceny vopred. Je známy a má roboty dosť ale nebude robiť okná namieru za ďakujem a keby niečo tak má už polovicu pláce istú. Vždy ma mrzí, že ľudia narážajú na akožemajstrov a prichádzajú tak o nervy, čas a peniaze. A samozrejme takýto akožemajstri robia reklamu široko-ďaleko aj schopným majstrom.
Z pohľadu podnikateľa chápem, z pohľadu stavebníka nesúhlasím. Odžubuje sa všade, to je pravda. No moja skúsenosť je taká, že vždy keď som išiel na zálohy, bolo to zneužité. VŽDY.
A naopak, so serióznymi majstrami nikdy nebol problém vyjsť. Dostávali cash každý týždeň za VYKONANÚ prácu a to je myslím si absolútne akceptovateľné. Oni nezhynuli hladom a ja som nikdy neplatil za vzduch.
1 0
6hviezda6 6hviezda6

6hviezda6 je offline (nepripojený) 6hviezda6

dolfort Pozri príspevok
Z pohľadu podnikateľa chápem, z pohľadu stavebníka nesúhlasím. Odžubuje sa všade, to je pravda. No moja skúsenosť je taká, že vždy keď som išiel na zálohy, bolo to zneužité. VŽDY.
A naopak, so serióznymi majstrami nikdy nebol problém vyjsť. Dostávali cash každý týždeň za VYKONANÚ prácu a to je myslím si absolútne akceptovateľné. Oni nezhynuli hladom a ja som nikdy neplatil za vzduch.
Takto je to asi najlepšie...
0 0
Jezus Jezus

Jezus je offline (nepripojený) Jezus

Prebehol som si celu temu, ale jedno podstatne som nenasiel a pritom pre stavbu domu je to dost dolezite - nezabudajte na radonovu izolaciu.

A este rozne detaily uz pri rieseni dispozicie ako napr.:
- umyvadlo so zrkadlom v kupelni umiestnit tak, aby z kupelnoveho okna slo k nemu co najviac denneho svetla
- do samostatneho WC jednoznacne dat (ak to rozmery dovoluju) aj mensie umyvadlo
- dostatok elektrickych zastrciek nad pracovnou doskou v kuchyni aj za TV v obyvacke
- neumiestnovat sedacku ani TV v obyvacke na miesto, kam podvecer svieti slnko ak nechcete mat kazdy podvecer zatemnene
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

necital som celu diskusiu ale radil by som opak ako v jednom prispevku na zaciatku kde bolo ze sa treba vykaslat na architektov. Podla mna by clovek prave mal architekta mat, samozrejme schopneho a s ktorym sa zhodne v nazore na dom. ten mu pomoze vychytat veci na ktore by clovek sam neprisiel. nam dom navrhovala architektka, byvame uz par rokov a dodnes si myslim ze to bola najlepsia investicia. vyberat dom z katalogu a pod nie je dobry napad. Architekt nie je taky drahy ako si mnoho ludi mysli a projekt z katalogu tie nie je zadarmo.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Architekt sám osebe nieje drahý.drahé sú tie bludy ktoré povymýšla a majú sa realizovať.Bohužiaľ architekti nie sú stavbári a nedokážu odhadnúť pracnosť a nosnosť materiálov ich vzájomnú kombináciu respektíve nekombinovateľnosť.takže u mňa sú to poväčšine neschopný snílkovia, ktorý nevedia nič len špiniť papier.
0 1
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

220870 Pozri príspevok
Architekt sám osebe nieje drahý.drahé sú tie bludy ktoré povymýšla a majú sa realizovať.Bohužiaľ architekti nie sú stavbári a nedokážu odhadnúť pracnosť a nosnosť materiálov ich vzájomnú kombináciu respektíve nekombinovateľnosť.takže u mňa sú to poväčšine neschopný snílkovia, ktorý nevedia nič len špiniť papier.
to zalezi akeho si clovek vyberie. A podla mna architekt peniaze moze aj usetrit. Nam na viac veci architektka vysvetlila ze co chceme je zbytocne a neprakticke a mame veci zjednodusit. nam sice architektka robila len studiu a cast projektu ale bezne maju na starost celu stavbu takze musi vediet aj o materialoch a pod.
0 0
Brčo Brčo

Brčo je offline (nepripojený) Brčo

Dubak2000 Pozri príspevok
to zalezi akeho si clovek vyberie. A podla mna architekt peniaze moze aj usetrit. Nam na viac veci architektka vysvetlila ze co chceme je zbytocne a neprakticke a mame veci zjednodusit. nam sice architektka robila len studiu a cast projektu ale bezne maju na starost celu stavbu takze musi vediet aj o materialoch a pod.
Bohuzial,architekti vedia o materialoch iba papierovo,nikdy nestavali dom a teoria a prax je na mile daleko...
0 1
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

nedať stavať dom ani vlastnému otcovi, aj keď sa vás opýta: "Koľko domov si postavil ty?" "Ani jeden, ja som ich postavil 20."

Proste starí stavebníci nevedia stavať s novými materiálmi, na všetko majú PUR penu a tmel,... , ale to je aj u mladých, lebo ich učia starí.
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Už nikdy by som nesúhlasila so strešnými oknami. Prečo? Mám na to iba a jedine praktické (možno vyslovene ženské) dôvody. Čistenie tých okien (a najmä po zime, teda po vykurovacej sezóne), to je niečo neskutočné, otrasné. Jeden rok som sadze zoškrabovala cirokovou kefou...neskutočné... Keď to porovnám s poschodím nižšie, okná sú síce väčšie (200 x 150 cm), ale izby sú rovnako presvetlené, pod oknami sú parapety (na kvietky) a pri ich umývaní sa nenarobím tak, ako keď umývam strešné okná s rozmerom 70 x 130 cm. Chvalabohu, zatiaľ nie sme vo svojom. Veľmi som túžila po podkrovnom domčeku, ale môj muž povedal, že nie je ochotný robiť vikiere a ja som (na základe vlastných skúseností) nebola ochotná pristúpiť na strešné okná. Jediným rozumným kompromisom sa tak ukázal bungalov. Už sa neviem dočkať, kedy sa nasťahujeme (hoci len nedávno sme začali budovať...) Všetkým ďakujem za rôzne rady, ktoré poskytli na základe vlastných skúseností...
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Ja mám 5 strešných okien. Za 5 rokov som ich ja ako chlap umýval 1-2 x aj to len preto, lebo som ich chcel pretrieť lakom. A to ani neviem ako vyzerá ciroková kefa Kúrim suchým drevom a so sadzami nemám problém. Väčšinou cez zimu je na oknách aj tak sneh. Jediný problém bol, že som pár rokov nechal na oknách nalepené Velux reklami. Potom som pri čistení nadával na toho hňupa, čo lepí reklami na sklo.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

my máme 3, a vždy ich umýva len manžel, (teda u nás okná umýva hlavne on) no so sadzami teda problém nemáme... nálepky zo skla dal dole hneď, ale tie reklamné nálepky z madiel nesli odlepiť ani vtedy ani teraz... nehovoriac o tom, že na plast. oknách sme fólie nestrhli hneď ale až vtedy, keď to už nešlo...

nabudúce budeme stavať úplne iný dom a nenecháme si od nikoho radiť
0 0
zelenydom zelenydom

zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

Ak chcem dobrych ludi varovat pred flakacom, ktory sa pasuje za stavebnika a tym uraza vsetkych poriadnych a poctivych stavarov, sposobuje nehorazne problemy ludom, ktori sa vo fachu nevyznaju a spoliehaju sa na jeho profesionalitu mozem ho tu menovat?
0 0
ducho7 ducho7

ducho7 je offline (nepripojený) ducho7

Davaj, nech vieme komu nemame dat robotu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať