Zavrieť

Porady

Chyby ktorých by som sa už pri stavaní vyvaroval

admin
Každý keď stavia prvý krát tak spraví chyby, ktoré by už po skúsenostiach neurobil.

Čo by to bolo vo vašom prípade?

Pridám moju skúsenosť:

Zámková dlažba na parkovisko:
Na navážku sme urobili parkovisko z betónu, časom jedna strana klesla a museli sme okraj odstrániť ale tentokrát sme nahradili betón zámkovou dlažbou. Ak to opäť klesne, bude to jednoduchšie rozobrať, podsypať a znova dať dohromady...

a ešte jedna skúsenosť:
Betónové vs. murované pivničné priestory:
Kamarát muroval pivničné priestory z tehly. Neskôr usúdil, že to nebol vhodný materiál, pretože tehla nasáva vlhkosť a je tým zraniteľnejšia ako betón. Kým je tehla v suchu a izolácia neprepúšťa vlhkosť tak je to ok. Nabudúce by to však spravil radšej z betónu .

Prosím píšte len skúsenosti, ak chcete k nejakej skúsenosti diskutovať, založte novú tému (prípadne sem dajte na ňu link), inak sa to tu zmení na dlhý diskusný zmätok a mojim cieľom v tejto téme bolo len zhromaždiť skúsenosti nie o nich diskutovať. Ďakujem!!!
Naposledy upravil Richard : 27.03.08 at 12:30
Usporiadat
Téma je uzavretá.
img_rbk img_rbk

img_rbk je offline (nepripojený) img_rbk

OKAA Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa,ale,stále mi nejde citovat!!!!Teraz to je na jedno kopyto-nepriehladné!!!!!!
Nevadí, že nejde citovať. Otvoril mi trochu oci jeden starý pán, od ktorého chceme kúpiť nehnuteľnosť. Radšej zo spoluvlastníctva vycúvam a ak nebudú chcieť odkúpiť moju čiastku predám.
Naposledy upravil img_rbk : 02.01.09 at 09:52
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Dnes keby robim betonovu podlahu - poter, tak ju odizolujem 1cm polystyrenom od stien aby zostala s nej betonova doska uplne odizolovana od vsetkeho skratka aby ten beton zostal ako "kus ktory vytiahnete a vlozite do vrecka a potom zase bez problemov polozite naspet" - aby ten 6cm poter zostal vo vanicke z polystyrenu. Chapete???
Naposledy upravil elkibo : 01.01.09 at 20:21
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

elkibo Pozri príspevok
Dnes keby robim betonovu podlahu tak ju odizolujem 1cm polystyrenom aj od stien aby zostala s nej len monoliticka doska uplne odizolovana od vsetkeho skratka aby ten beton zostal ako "kus ktory vytiahnete a vlozite do vrecka a potom zase bez problemov polozite naspet"
Nie celkom chápem, ako to myslíš?! Vysvetli to. Vieš, monolitická doska je vlastne železbetonový strop nad suterénom, alebo iným podlažím no a na to sa dávajú jednotlivé vrstvy, ktoré tvoria podlahu.Samotná betónová podlaha sa nerobí, lebo musí mať poslednú-finálnu úpravu napr: cementový poter-v pivnici, alebo inú dlažbu, PVC, laminátovú alebo drevenú podlahu či parkety,alebo vlýsky. Tá Tvoja posledná veta je nezmysel, nehnevaj sa.
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Zitulda Pozri príspevok
Nie celkom chápem, ako to myslíš?! Vysvetli to. Vieš, monolitická doska je vlastne železbetonový strop nad suterénom, alebo iným podlažím no a na to sa dávajú jednotlivé vrstvy, ktoré tvoria podlahu.Samotná betónová podlaha sa nerobí, lebo musí mať poslednú-finálnu úpravu napr: cementový poter-v pivnici, alebo inú dlažbu, PVC, laminátovú alebo drevenú podlahu či parkety,alebo vlýsky. Tá Tvoja posledná veta je nezmysel, nehnevaj sa.
hmmm opravil som to slovo, je to OK?
0 0
rikinel rikinel

rikinel je offline (nepripojený) rikinel

ja by som z vlastnych skusenosti odporučal premysliet si dispoziciu RD,a to nie len tak ze paci sa mi to alebo to,ale zamysliet sa nad tym z viacerych pohľadov,napriklad treba si riadne premysliet poschodovy RD,a hlavne taky kde na prizemi je len hala a kuchyna,pri malych detoch je to ozaj nebezpecne nikdy si nie ste isty co robi vase mimčo na poschodi,a este ak mate krasnu galeriu so schodiskom,tiez treba si poriadne premysliet rozmiestnenie izieb napriklad detska izba daleko od spalne,a tiez by som sa nesnazil setrit stavbou malinkateho domu,skor ci neskor budete pristaviavat,
0 0
lpopi lpopi

lpopi je offline (nepripojený) lpopi

Óho
0 0
jos22 jos22

jos22 je offline (nepripojený) jos22

misomiso Pozri príspevok
- Spravil by som dvojity rozvod vody, na WC a na polievanie by isla voda zo studne.

- Vykaslal by som sa na architektov a spravil by som co najjednoduchsi projekt, bez vyklenkov, balkonov, tepelnych mostov.
chcel by som vidiet tvoj dom a vyriesene detaily tepelnych mostov...heh
0 0
game69 game69

game69 je offline (nepripojený) game69

murar
zopar mojich poznatkov:
- vzdy dokonale odizolovat stavbu, ked toto zanedbate, tak v buducnosti budete mat nemale tazkosti
- v tejto dobe pokroku, radsej montovany dom, ako murovany
- neprerabat stare domy, radsej zburat a postavit novy, v konecnom dosledku to moze byt aj lacnejsie ( ak ho nechcete pouzivat ako chatu)
- nekupovat materialy vo velkoobchodoch ( nejdem menovat ), ak mate moznost, radsej od sukromnikov.. napr. tatransky profil niekedy ani neviete co kupite, v predajni ho nemozte rozbalit, ale oznaceny je ako prva trieda ( polka tatranskeho isla na kurenie), ak ale naozaj kupujete vo velkoobchode, tak si to porozbalujte, trvajte na tom..
- je toho daleko viac, ale to by som pisal cely vecer

_ teraz k tomu co sa tu pisalo, ze tu nie su schopni murari, este su len musite mat aj stastie a naozaj ked vam dakto povie, ze sa to neda, vacsinou sa da, ale vela neprevracajte... neni prijemne ked daco spravite na poziadavku a potom vam "ten" clovek povie, ze inak by to bolo lepsie, ale v konecnom dosledku sa da na 99 percent dohodut
..ak tak este daco dopisem
cus
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Bohuzial zase ja nemozem suhlasit s par vecami -

game69 Pozri príspevok
- neprerabat stare domy, radsej zburat a postavit novy, v konecnom dosledku to moze byt aj lacnejsie ( ak ho nechcete pouzivat ako chatu)
Toto je velmi individualne - to ze niekto natrafil na haraburdu a dal za nu este kopec penazi tak je jeho problem - to vsak neznamena ze vsetky starsie domy su v dezolatnom stave a za premrstenu cenu.
Ja prerabam a som max. spokojny - isto by som to nemenil z novostavbou - hlavne preto ze takto dokazem fungovat bez uveru.
Ano clovek je obmedzeny rozmiestnenim izieb - ale ide len o to ako si vyberie - treba si vybrat take co mi vyhovuju.
A netreba povolenia, revizie, pripojky .... .... ..

game69 Pozri príspevok
- nekupovat materialy vo velkoobchodoch ( nejdem menovat ), ak mate moznost, radsej od sukromnikov.. napr. tatransky profil niekedy ani neviete co kupite, v predajni ho nemozte rozbalit, ale oznaceny je ako prva trieda ( polka tatranskeho isla na kurenie), ak ale naozaj kupujete vo velkoobchode, tak si to porozbalujte, trvajte na tom..
A s tymto tiez nemozem v globale suhlasit - a nahoda je ze sa jedna zrovna o tatran - ja som kupoval na priznany krov okolo 65 m2 - v BAUMAXe.
Vyhodil som dva kusy - z toho jeden bol poskodeny prepravou ( este u nich).
Tymto nechcem obhajovat nejaky obchod ... - ale je to podla mna skor o dodavke materialu - niekedy moze byt lepsia niekedy horsia. Oni nie su vyrobcovia - a prebalovat kazdy balik isto nebudu.
Samozrejme su firmy co vam to predaju s garanciu - ale tam uz sme zase v trochu inej financnej sfere ...
0 0
game69 game69

game69 je offline (nepripojený) game69

murar
ten tatran som som kupoval presne v Baumaxe a bol dokonca drahsi ako u sukromnika a to bol v akcii, zas nevravim, ze predavaju len zle veci, najde sa aj spusta dobrych, len bohuzial nemam dobre skusenosti..

a mozte narazit aj na dobry stary dom, len ked si predstavite to, ze nie je zatepleny, musite vsetko zosekat do tehly, skaly, zateplit ho porobit fasadu, cely ho odizolovat, porobit nove el. rozvody, vodu, kanalizaciu, podlahy, stierky, nevraviac o tom, ze niekedy rovina nebola roviny, ale skor vysoke tatry, popripade naklonena rovina, nejake to nove kurenie a je toho naozaj vela.. takze ked si to prepocitam, vzdy je pre mna vyhodnejsia novostavba

ale je to kazdeho vlastny nazor a nikomu ho neberiem
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

game69 Pozri príspevok
takze ked si to prepocitam, vzdy je pre mna vyhodnejsia novostavba

ale je to kazdeho vlastny nazor a nikomu ho neberiem
No ako kedy - pripocitaj stavebne povolenie, povolenie + pripojku elektriky, pripadne aj plynu, vody, kanalizacie.
Revizie elektriky, plynu, kominov.
Pocas vystavby musis platit byvanie ( pri prerabke sa velakrat da byvat a robit si)
Castokrat uz je aky taky plot, pripadne spevnena plocha ( nemusi sa clovek rochnit v bahne pri novostavbe) ..
Ked byvas tam kde si prerabas si priamo na stavbe - nemusis stale chodit inde kontrolovat ....
A co sa tyka povoleni castokrat to nieje ani tak o peniazoch ako o nervoch.

Preto si myslim ze vela ludi si mysli ze jednoduchsie je postavit nove - lebo - aj tak musi robit vsetko nanovo - ale uz nemysli na veci ( zdaleka nie su vsetky) ktore som uviedol hore.

Tym ale taktiez nechcem povedat ze prerabka je vyhodnejsia- zalezi na okolnostiach .... - ale neda sa povedat ze novostavba je jednoznacne lepsia
0 0
game69 game69

game69 je offline (nepripojený) game69

murar
viac menej som to myslel tak, ze na zakladoch stareho domu sa postavi novy/ pre upresnenie
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

jojkoz Pozri príspevok
No ako kedy - pripocitaj stavebne povolenie, povolenie + pripojku elektriky, pripadne aj plynu, vody, kanalizacie.
Revizie elektriky, plynu, kominov.
Pocas vystavby musis platit byvanie ( pri prerabke sa velakrat da byvat a robit si)
Castokrat uz je aky taky plot, pripadne spevnena plocha ( nemusi sa clovek rochnit v bahne pri novostavbe) ..
Ked byvas tam kde si prerabas si priamo na stavbe - nemusis stale chodit inde kontrolovat ....
A co sa tyka povoleni castokrat to nieje ani tak o peniazoch ako o nervoch.

Preto si myslim ze vela ludi si mysli ze jednoduchsie je postavit nove - lebo - aj tak musi robit vsetko nanovo - ale uz nemysli na veci ( zdaleka nie su vsetky) ktore som uviedol hore.

Tym ale taktiez nechcem povedat ze prerabka je vyhodnejsia- zalezi na okolnostiach .... - ale neda sa povedat ze novostavba je jednoznacne lepsia
novostavba je lepsia vzdy.
Samozrejme, tie dovody, ktore si uviedol su spravne, sam som si zazil aj prestavbu aj novostavbu - a ak mas kde byvat, nesuri ta cas - tak nie je o com rozmyslat. Asi najhorsi variant je byvat v baraku co sa prave preraba - to je na zosedivenie

Cenovo je novy barak dost blizko staremu (ak robis rekonstrukciu poriadne) rozdiel je zvycajne len v cene za samotne mury a povolenia a projekt. A to pri takej vyske investicie - nie je zas tak podstatne. A ms barak podla svojho gusta
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

jun2006 Pozri príspevok
Asi najhorsi variant je byvat v baraku co sa prave preraba - to je na zosedivenie
Ja som prave v tomto pripade a mne to max. vyhovuje.
Obyvam momentalne prizemie a prerabam podkrovie - ked budem mat spravene to - tak budem prerabat prizemie - nevidim v tom absolutne ziaden problem.
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

jojkoz Pozri príspevok
Ja som prave v tomto pripade a mne to max. vyhovuje.
Obyvam momentalne prizemie a prerabam podkrovie - ked budem mat spravene to - tak budem prerabat prizemie - nevidim v tom absolutne ziaden problem.
Ked prerabas podkrovie - to je tel lepsi variatn.

Skus prerabat, kuchynu, kupelnu.. potom uvidis
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

jun2006 Pozri príspevok
Ked prerabas podkrovie - to je tel lepsi variatn.

Skus prerabat, kuchynu, kupelnu.. potom uvidis
V podkrovi budem mat aj kupelnu. Kazdopadne ked spravim podkrovie - budem prerabat prizemie - vratane kuchyne a kupelne. Nevidim v tom ziaden problem - lebo ma nic nenahana a tak to robim postupne - nie naraz.

(inac tu kuchynu som uz trochu "zkulturnoval" a fakt ziaden problem )
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Zdravim, chcem pridat clanok k tejto teme, ktory momentalne prezivame. Kupili sme si starsi domcek v malej dedinke. Domcek bol predavany ako po kompletnej rekonstrukcii mladym sympatickym manzelskym parom pod 25r s vysokou skolou {ona dokonca bola pracovnicka CSOB}. Pri predchadzajucich nehnutelnostiach sme si boli isti, ze poziadame odbornika aby dom prezrel. Pocas prehliadok dom vyzeral velmi dobre, mal drobne chybycky, ktore by sa dali dorobit. Uz po kupe sme tento dom videli aj na JOJ, nove byvanie, kde ho povodna majitelka ako realitna maklerka ponukala. Dom videla kompletna rodina, odbornik a redaktor relacie, znalec CSOB a vstci ho videli tak ako bol ponukany.

Casom, ako sme v nom zacali byvat a hlavne kurit dom sa obratil na hotove peklo, ci skor povediac na hotovu fabriku na penicilin. Uz v nom nebol nabytok, kvietky, blciaci krb ale plesen, plesen, plesen. Ti ludia vykonali v dome len kozmeticke upravy, bez povolenia, bez reviznych sprav a odbornikov. Dokonca zburali niekolko priecok, podla predpredchadzajucej majitelky. Dom samotny by bol v poriadku ale material, ktory pouzili ho dusi z dnu aj z von. Takze vlhkost stien a castokrat plesen siahaju az do 30cm. Teraz sa samozrejme snimi natahujeme. Mame stovku dokazov na to, ze to bol podvod. Mozno im ho vratime spat a mozno nam daju peniaze na ozajstnu rekonstrukciu. Zo vsetkych stran pocuvate ako si mate davat pozor na podvodnikov, my vacsinou dvakrat meriame a raz strihame, ako sme sa do tejto situacie dostali doposial nechapeme. Preto, davajte si pozor, uz aj mlade, sympaticke a vzdelane pary dokazu byt hrozbou Slovenska.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

ajale Pozri príspevok
Zdravim, chcem pridat clanok k tejto teme, ktory momentalne prezivame. Kupili sme si starsi domcek v malej dedinke. Domcek bol predavany ako po kompletnej rekonstrukcii mladym sympatickym manzelskym parom pod 25r s vysokou skolou {ona dokonca bola pracovnicka CSOB}. Pri predchadzajucich nehnutelnostiach sme si boli isti, ze poziadame odbornika aby dom prezrel. Pocas prehliadok dom vyzeral velmi dobre, mal drobne chybycky, ktore by sa dali dorobit. Uz po kupe sme tento dom videli aj na JOJ, nove byvanie, kde ho povodna majitelka ako realitna maklerka ponukala. Dom videla kompletna rodina, odbornik a redaktor relacie, znalec CSOB a vstci ho videli tak ako bol ponukany.

Casom, ako sme v nom zacali byvat a hlavne kurit dom sa obratil na hotove peklo, ci skor povediac na hotovu fabriku na penicilin. Uz v nom nebol nabytok, kvietky, blciaci krb ale plesen, plesen, plesen. Ti ludia vykonali v dome len kozmeticke upravy, bez povolenia, bez reviznych sprav a odbornikov. Dokonca zburali niekolko priecok, podla predpredchadzajucej majitelky. Dom samotny by bol v poriadku ale material, ktory pouzili ho dusi z dnu aj z von. Takze vlhkost stien a castokrat plesen siahaju az do 30cm. Teraz sa samozrejme snimi natahujeme. Mame stovku dokazov na to, ze to bol podvod. Mozno im ho vratime spat a mozno nam daju peniaze na ozajstnu rekonstrukciu. Zo vsetkych stran pocuvate ako si mate davat pozor na podvodnikov, my vacsinou dvakrat meriame a raz strihame, ako sme sa do tejto situacie dostali doposial nechapeme. Preto, davajte si pozor, uz aj mlade, sympaticke a vzdelane pary dokazu byt hrozbou Slovenska.
Nic v zlom ale ono to moze byt cele trochu inak.

tato veta
"ale material, ktory pouzili ho dusi z dnu aj z von." - hovori o vsetkom. Vacsinou o tom ako su ludia zblnuty recami odporcov zateplovanie ci EPS.
Ake dusenie ? - Ze je utesneny ? Ale ved o to predsa pri setreni energiamy ide !
Naco ludia vymienaju stare okna ? - lebo netesnia .....
Lenze podla toho musia ludia aj menit navyky - hlavne co sa tyka vetrania.

Kazdy zrekonstruovany dom ( hlavne vymena okien , pripadne izolacia zvonku ) bude mat problem s vlhkostou pokial nebudete dostatocne vetrat !

To nieje chyba materialov ! - ale uzivania domu.
Kupte si vlhkomer a sledujte vlhkost v dome - ked je vysoka vetrajte.
Takisto ak nieje izolacia z vonkajsej strany - tak su vonkajsie mury o dost chladnejsie ako vnutorne - a pokial k nim date nabytok a tym zabranite prudeniu vzduchu - tak vam tam plesen vznikne na 100%.

Zbavte sa zdrojov vlhkosti - susenie pradla, kvety, fontanky ....

Ked sa vam zda ostarne 2x - 3x za den otvarat okna - tak pouzite riadene vetranie - najlepsie s rekuperaciou ( lokalne ci centralne ).

Vlhnutie stien ale moze by sposobene tym ze zanedbali izolaciu murov a teraz hore nimi sa tiahne vlhkost.
Kazdopadne v drvivej vacsine plati to co som napisal vyssie.

Preto opakujem - kupte si vlhkomer (y) - a vetrajte podla toho.
Naposledy upravil jojkoz : 06.03.09 at 06:30
1 0
MINOLTA2 MINOLTA2

MINOLTA2 je offline (nepripojený) MINOLTA2

Ja keby som išla znovu stavať dom, tak by som si firmu preverila od A po Z. Stalo sa mi že som v hotovosti vyplatila jednej firme 250 000 Sk a viac som ich nevidela. Mali mi zhotoviť strechu. Môžem napísať ich meno? Inak sú z Modry.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

MINOLTA2 Pozri príspevok
Ja keby som išla znovu stavať dom, tak by som si firmu preverila od A po Z. Stalo sa mi že som v hotovosti vyplatila jednej firme 250 000 Sk a viac som ich nevidela. Mali mi zhotoviť strechu. Môžem napísať ich meno? Inak sú z Modry.
No mala by si, lebo na buduce to skusia u iného a zasa sa im to podarí...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať