Zavrieť

Porady

JÚ - nepeňažné plnenie

Na konci roka 2007 bola zaúčtovaná náhrada za používanie motor.vozidla interným dokladom ako výdavok ovplyv.základ dane, ale nakoľko neboli financie v pokladni, išlo to ako nepeňažné plnenie. V programe pri prevode na rok 2008 dalo počiatočné hodnoty aj položku nepeň.operácie s mínusom. Keďže som sa s tým ešte nestretla, chcem sa opýtať, či to tak má byť a či to nebude ovplyvňovať výsledky tohto roku.Za vysvetlenie ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    MILKA58 Pozri príspevok
    Na konci roka 2007 bola zaúčtovaná náhrada za používanie motor.vozidla interným dokladom ako výdavok ovplyv.základ dane, ale nakoľko neboli financie v pokladni, išlo to ako nepeňažné plnenie. V programe pri prevode na rok 2008 dalo počiatočné hodnoty aj položku nepeň.operácie s mínusom. Keďže som sa s tým ešte nestretla, chcem sa opýtať, či to tak má byť a či to nebude ovplyvňovať výsledky tohto roku.Za vysvetlenie ďakujem.
    Ten zápis v r. 2007 nepatrí do r. 2008. Asi bol nekorektne použitý postup v účt. programe.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Treba najprv zaúčtovať do pokladne os.vklad podnikateľa (tu sumu náhrady použ.mot.vozidla), pretože podnikateľ používal svoje peniaze pre účely podnikania. A nie cez ID, ale cez pokladňu uhradiť cestovné náklady autom. Ja by som to tak riešila.

    JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

    JanaJB
    m.hladka Pozri príspevok
    Treba najprv zaúčtovať do pokladne os.vklad podnikateľa (tu sumu náhrady použ.mot.vozidla), pretože podnikateľ používal svoje peniaze pre účely podnikania. A nie cez ID, ale cez pokladňu uhradiť cestovné náklady autom. Ja by som to tak riešila.
    Podľa mňa by sa to malo účtovať ako nepeňažné plnenie, pretože sa jedná o paušálnu náhradu za 1 km jazdy. V skutočnosti zaplatil len PHM a nie celú vypočítanú náhradu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    JanaJB Pozri príspevok
    Podľa mňa by sa to malo účtovať ako nepeňažné plnenie, pretože sa jedná o paušálnu náhradu za 1 km jazdy. V skutočnosti zaplatil len PHM a nie celú vypočítanú náhradu.
    Vyúčtovanie náhrad za použitie súkromného motorového vozidla vyučtovávam prostredníctvom cestovného príkazu mesačne.Tento cestovný príkaz vyplácam z pokladne a tým znižujem stav pokladne .
    Mne sa nezdá správne , tieto náhrady účtovať ako nepeňažnú operáciu cez interný doklad . Bez ohľadu na to , že v skutočnosti sa zaplatilo len PMH.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    JanaJB Pozri príspevok
    Podľa mňa by sa to malo účtovať ako nepeňažné plnenie, pretože sa jedná o paušálnu náhradu za 1 km jazdy. V skutočnosti zaplatil len PHM a nie celú vypočítanú náhradu.
    Ano zaplatil PHL ale okrem toho platil celý rad iných vecí spojených s prevádzkou jeho súkromného auta, napr. bol v servise, menil pneumatiky atď...atď... a tieto všetky výdavky sú skryté v 6,20 Sk.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    JanaJB Pozri príspevok
    Podľa mňa by sa to malo účtovať ako nepeňažné plnenie, pretože sa jedná o paušálnu náhradu za 1 km jazdy. V skutočnosti zaplatil len PHM a nie celú vypočítanú náhradu.
    Pojem "nepeňažné plnenie" by mohol zvádzať iným smerom z pohľadu zákona o dani z príjmov. Ale v tomto prípade je to náhrada za niečo, s čím boli výdavky.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Ja si myslím, že spôsob zaúčtovania cestovných náhrad závisí plne od rozhodnutia daňovníka, pretože ani jeden z uvedených postupov nie je v rozpore so ZoDP alebo postupmi účtovania. Finančné prostriedky súvisiace s prevádzkou auta (PHL, údržba, ostatné výdaje) pravdepodobne aj tak berie z podnikateľských peňazí a je úplne jedno, či tieto výbery účtuje ako VNZD (osobná spotreba) a na konci roka si daňový výdavok na náhrady uplatní cez uzávierkové operácie, alebo ich vyberá a priebežne vyúčtuje ako VOZD - výplata cestovných náhrad.
    P.S. To nepeňazné plnenie nie je vhodná formulácia, pretože ide o nepeňažnú uzávierkovú úpravu výdavkov, nie o nejaké plnenie.

    JanaJB je offline (nepripojený) JanaJB

    JanaJB
    andrej_rv Pozri príspevok
    Ja si myslím, že spôsob zaúčtovania cestovných náhrad závisí plne od rozhodnutia daňovníka, pretože ani jeden z uvedených postupov nie je v rozpore so ZoDP alebo postupmi účtovania. Finančné prostriedky súvisiace s prevádzkou auta (PHL, údržba, ostatné výdaje) pravdepodobne aj tak berie z podnikateľských peňazí a je úplne jedno, či tieto výbery účtuje ako VNZD (osobná spotreba) a na konci roka si daňový výdavok na náhrady uplatní cez uzávierkové operácie, alebo ich vyberá a priebežne vyúčtuje ako VOZD - výplata cestovných náhrad.
    P.S. To nepeňazné plnenie nie je vhodná formulácia, pretože ide o nepeňažnú uzávierkovú úpravu výdavkov, nie o nejaké plnenie.

    Súhlasím s tvrdením,nie je to správna formulácia, myslela som to tak, že neúčtujem o pohybe peňazí a zaúčtujem výdaj cez uzávierkové operácie.

    JÚ - nepeňažné plnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.