Zavrieť

Porady

Slovenské menu pre zahraničných hostí

Ahojte všetci, prosím poraďte mi. Mám pre 13 zahraničných hostí urobiť pohostenie - kompletný chod večere, t. j. predjedlo, hlavné jedlo, dezert...

Toto všetko by malo byť typické - slovenské. Určite nebudú chýbať bryndzové halušky, ale čo ďalej? Tiež by to malo byť niečo rýchle, nie moc náročné.

Veľmi pekne ďakujem za nápady a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Štefka 64 je offline (nepripojený) Štefka 64

    Štefka 64
    Nebolo by zlé narobiť lokše, plnené pečienkou (kačacou) ale môže byť aj kuracia. Ako dezert daj štrúdlu, alebo nejaký koláč čo máš vyskúšaný. Veľmi nerob experimenty, lebo sa ti to nemusí podariť.

    zitkova je offline (nepripojený) zitkova

    zitkova
    Zemiakové placky môžu byť plnené mäsom, pečená hus, kačica, pirohy plnené mäsom s kyslou kapustou, perky, "gule" plnené jahodami s tvarohom

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    U nás na východe - aspoň v našej časti, by určite nechýbala - plnená kapusta -;
    ale plniť malé kúsky také jednohubky.

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Neviem, ci tie halusky su dobry napad, vacsina cudzincov sa cuduje, ze to mozeme jest. Dobry napad su tie zemiekove placky plnene masom k tomu nejaky dobry salatik, alebo pecena huska a lokse plnene kyslou udusenou kapustou, aj strudla by bola ako zakusok.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    minule som mala hostí zo zahraničia a uvarila som im klasickú domácu slepačiu polievočku , z domácej sliepky. zavárka, domáce cestoviny. Nie všade varia také polievky ako my tu, a čudovali sa aj parenej knedli. Takú polievku a parenú knedľu jedli prvýkrát. Záleží odkiaľ budú tí zahraniční hostia.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Presne tak, zalezi, odkial budu. Slovenska kuchyna zvycajne nebyva tak vysoko hodnotena ako krasa slovenskych dievcat, prirodne krasy ci hrady - zamky u nas .

    Ja by som este raz zvazil to rozhodnutie, pchat do nich nieco tradicne. Co nezvykne sklamat je nejaka dobra slovenska pijatika - borovicke pre panov, demenovka pre damy, pripadne dobre vinko pre znalcov. Kolace zo slovenska chutia zvycajne tiez kazdemu...

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Súhlasím, že s tými bryndzovými haluškami by som neriskovala... Všetky uvedené , horespomínané jedlá sú naozaj chutné, ale snaž sa pri plánovanom menu dodržať aj to, aby všetky jedlá neboli veľmi ťažké a pri podávaní jedál dodrž nasledovný postup :
    Buď :
    1. studené predjedlo
    2. polievka
    3. hlavné jedlo
    4. dezert

    Alebo :
    1. Polievka
    2. Teplé predjedlo
    3. Hlavné jedlo
    4. Dezert

    Ako aperitív sa ponúka buď nejaké dezertné /korenené, sladšie víno/ alebo biela čistá pálenka, na slovenské pomery ba som doporučila kvalitnú slivovicu.
    Ako digestív, teda pálenka na záver slávnostného menu sa podáva zvyčajne konjak.
    Počas jedla nezabúdaj, že k bielemu mäsku ide biele suché víno a k tmavému mäsu ide červené suché víno. Nekupuj sladké víno - cudzinci pre sladké vína nemajú pochopenie. Ak je mäsko veľmi korenené a výrazne ochutené, je jedno, aké víno k nemu zvolíš.
    Pozor, biele vínko má byť vychladené na cca 7-8 *C a červené vínko by malo mať starú pivničnú teplotu, tzn. okolo 14-15*C.

    K typickému slovenskému menu by som zvolila typické slovenské prestieranie.
    Ak náhodou na slávnostnú tabuľu (slávnostne prestretý stôl) položíš kyticu kvetov vo váze, táto by nemala prevyšovať výšku očí sediacich hostí, aby sa nemuseli kvôli kytici vytáčať.
    A na záver nezabudni na typickú slovenskú hudbu, ktorá bude len nerušene znieť.

    A daj nám vedieť, ako to dopadlo.

    Joj, aby som ešte na niečo nezabudla - uvítaj ich chlebom a soľou, tak ako sa na Slovanov patrí .

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Presne :Na halušky mi hosť z Kanady po otázke prečo ich neje odpovedal, že mu pripadá to jedlo ako by už raz bolo v žalúdku!!!

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Súhlasím so všetkým, no napriek tomu ja by som bryndzové halušky ponúkla. Možno nie ako jedno z jedál, len na ochutnávku. Ak je možnosť, ponúknuť hlašuky alebo niečo iné. Nech odvážlivci majú na výber.

    Štefka 64 je offline (nepripojený) Štefka 64

    Štefka 64
    Ja som robila rezne, na jednu nemenovanú oslavu. Recept mám od kuchárky, ktorá varí na svadbách. 1 kg karé, 2 pochúťkové smotany, 2 vajcia, 4 strúčiky cesnaku, 1 čl vegeta, 1 čl soli. Zmiešať a namočiť naklepané rezne. Nechať v chladničke 24 hod. Pred vyprážaním obaliť len v strúhanke. Keď nechceš cesnakové, nedaj ho tam. K tomu som dala zeleninovú oblohu, a kopček ryže (polievkovú naberačku). Vyskúšaj, dávku si môžeš zdvojnásobiť, podľa toho koľko máš mäsa.

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    Však nemame len halušky,čo tak k domacej slepačej polievke vihorlatsky rezen http://www.mojerecepty.sk/vihorlatsky-rezen.html bratislavsky tokan http://www.mojerecepty.sk/bratislavsky-tokan.html liptovska kurka,dolniacke faširky alebo z hovadziny spišsku roštenku http://www.mojerecepty.sk/spisska-rostenka.html alebo niečo z jahnaciny,nemyslim že slovenska kuchyna su iba brynzove halušky,mame dost chutnych jedal ktorych možeme podavat aj cudzincom,len na dost z nich sa už zabudlo

    vasulka je offline (nepripojený) vasulka

    mam rada život vasulka
    Štefka 64 Pozri príspevok
    Ja som robila rezne, na jednu nemenovanú oslavu. Recept mám od kuchárky, ktorá varí na svadbách. 1 kg karé, 2 pochúťkové smotany, 2 vajcia, 4 strúčiky cesnaku, 1 čl vegeta, 1 čl soli. Zmiešať a namočiť naklepané rezne. Nechať v chladničke 24 hod. Pred vyprážaním obaliť len v strúhanke. Keď nechceš cesnakové, nedaj ho tam. K tomu som dala zeleninovú oblohu, a kopček ryže (polievkovú naberačku). Vyskúšaj, dávku si môžeš zdvojnásobiť, podľa toho koľko máš mäsa.
    dnes som robila na obed nakladané rezne od Štefky 64, bol to slávnostný obed a mal úspech.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Nápadov je tu hodne, určite si vyberieš...
    Snaď ako človek málo zbehlý vo varení ale by som sa najprv bol opýtal, odkiaľ sú tí hostia. Lebo aj najchutnejšia husacinka, zabíjačková špecialita asi nebude mať úspech, keď to nejedia.
    Ale pretože to nebolo v zadaní, tak asi je to bezpredmetné, prídu gurmáni, ktoré jedia všetko...

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    tak neviem,či su zname,ked su pomaly zabudnute,ale považujem ich aj za tradične slovenske recepty z hovedzieho mäsa vhodne aj pre hosti-babka v čepčeku http://www.mojerecepty.sk/babka-v-cepceku.html hovädzia rolada zo zemiakovov plnkov http://www.mojerecepty.sk/hovadzia-r...ou-plnkou.html a spišska roštenka http://www.mojerecepty.sk/spisska-rostenka.html

    anaman je offline (nepripojený) anaman

    22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac anaman
    Ak chcem, aby bryndzové halušky vyzerali lákavo, nikdy ich vopred nemiešam s bryndzou. Na tanier zvyknem dávať kôpku čerstvých halušiek, do prostriedku urobím jamku, do ktorej dám pripravenú bryndzu, a okraje halušiek ozdobím upraženou slaninkou, pre lepší efekt jemne posypem čerstvou sekanou pažítkou. Niekedy posypem pažítkou iba okraj bryndzového kopčeka a na vrch bryndzového kopčeka dám trošku štipľavej červenej papriky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.