Zavrieť

Porady

Predaj majetku - občianske združenie

Ahojte poraďáci. A potrebujem sa v niečom uistiť. Mám jedno občianske združenie, ktoré v tomto roku kúpilo auto asi za 180.000,- a v tomto roku ho aj predali a to za 108.000,- na základe znaleckého posudku. Ešte doplním, že to auto bolo pre potreby združenia, čiže na nezdaniteľnú činnosť.
Ako sa to podľa vás správne účtuje a zdaní? Dám celý príjem do zdaňovaných príjmov a celú obstarávaciu cenu do zdaňovaných výdavkov? Podľa jedného príkladu, čo mám, mi to vychádza takto. Ale tým sa vlastne dostanú do straty, čo by im vlastne aj vyhovovalo, lebo by neplatili daň ani z iných príjmov. A ešte k tomu predaju mali aj iné výdavky ako vypracovanie toho znaleckého posudku, nejaké kolky, takže to všetko by som tiež mohla dať ako zdaniteľný výdavok?
V zákone sa píše v §17 ods.16, že pri predaji hmoného majetku, ktorý tento daňovník nepoužíval na činnosť , z ktorej príjmy sú predmetom dane, je súčasťou základu dane aj rozdiel, o ktorý príjem z jeho predaja prevyšuje cenu, v ktorej bol majetok ocenený v účtovníctve pri jeho nadobudnutí.
Veľmi vám budem vďačná za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chiara1 je offline (nepripojený) chiara1

    chiara1
    Ahoj Kvetka aj ja mám podobný problém:
    Robím priznanie občianskemu združeniu za r.2007 - jednoduché účtovníctvo. Na základe kúpno-predajnej zmluvy predalo svoj majetok - jednu z budov, ktoré používalo na výkon činností, na ktoré bolo vlastne zriadené. Ale túto budovu získalo ešte niekedy na začiatku fungovania OZ darovaním. Chcem sa spýtať, či treba tento príjem zdaniť???
    Ako si to ty vyriešila?
    Ďakujem za odpoveď.

    Predaj majetku - občianske združenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.