Zavrieť

Porady

PREDDAVKY NA DAŇ FO - pomôcka na výpočet

Stále robí mnohým veľký problém správny výpočet preddavkov na daň fyzických osôb podľa § 34 platného od 1.1.2007 a preto dávam k dispozícii svoju pomôcku, ktorá je úspešne odskúšaná na všetkých DPFO B, čo som túto daňovú sezónu mala v rukách.
Pozor platí len na výpočet preddavkov na rok 2008.

Použitie je jednoduché.
1. Stiahnete si excelovskú tabuľku do PC
2. Zoberiete si do ruky podané DPFO B za rok 2007 a vpíšete z riadkov DP príslušné sumy do bielych polí tabuľky.
Po vyplnení všetkých údajov sa dozviete, či máte povinnosť platiť preddavky, ak máte povinnosť, tak sa dozviete koľko a ako často budete platiť a aj termíny splatnosti.
Ak si doplníte identifikačné údaje a číslo účtu DÚ môžete ju vytlačiť a použiť ako účtovný doklad.
Dala som tam aj príslušné odseky § 34, podľa ktorých sa preddavky rátajú.

Verím, že mnohým to pomôže.
Prajem pekné vypĺňanie a ak Vám vyjdu veľké preddavky, nie je to chyba tabuľky, ale znamená to, že máte vysoké príjmy.
Usporiadat
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane
z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 %
z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky
na daň sa platia v polovičnej výške.

neplati pre vas toto?
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

vypocitala som ich v polovicnej vyske a vyslo mi 375,10.
aj tak dakujem.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

pyton Pozri príspevok
vypocitala som ich v polovicnej vyske a vyslo mi 375,10.
aj tak dakujem.
myslela som konkretne tuto vetu >
Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane
z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 %
z celkového základu dane.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ja som hned v prvom prispevku uviedla, ze
"Ide o subeh zavisla ciinost a zivnost, zavisla cinnost je menej ako 50% vsetkych prijmov."
Teraz si to kontrolujem, tak je to tak. Do r. 68 tej tabulky som dala cca 6000,- do r. 69 cca 13000.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

pyton Pozri príspevok
Ja som hned v prvom prispevku uviedla, ze
"Ide o subeh zavisla ciinost a zivnost, zavisla cinnost je menej ako 50% vsetkych prijmov."
Teraz si to kontrolujem, tak je to tak. Do r. 68 tej tabulky som dala cca 6000,- do r. 69 cca 13000.
V oboch tabuľkách vyšlo, že má platiť preddavky štvrťročne vo výške 50 %.
Kde tam vidíš problém?
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Môžte mi prosím pomôcť pri výpočte preddavkov. Daňovníkovi vyšiel základ dane za rok 2011 63000,00 eur. Daň neplatil, nakoľko si uplatnil stratu za predchádzajúce obdobie. Má povinnosť platiť preddavky?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

je to FO?
ak áno, aký mal riadok č. 80 na DP FO typ B?
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Jééj, ďakujem. Mám takýto prípad prvý krát a nie som si istá čo s tým. Takže je to FO a v DzP FO riadok 80 mám 0., r.69. 63818,31 , r.76. 63818,31 , r.79. 0. Bude Vám to stačiť? Inak pekne ďakujem.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dobrý deň,

prosím o pomoc pri tvorbe variabilného symbolu na uhradu štvrtrocneho preddavku na DPFO

Tuto som našla príklady z drsr http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...s_priklady.pdf

mám to chápať že variabilne symboly budú nasledovne:
preddavok splatny do 30.6.2012 VS1100422012
preddavok splatny do 30.9.2012 VS1100432012
preddavok splatny do 31.12.2012 VS1100442012
preddavok splatny do 31.3.2012 VS1100412013

V zákone sa píše "preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. "

ja by som si to teda interpretovala ze do od 31.3.2012 -30.6.2012 je 1. štvrťrok na platenie preddavkov a VS by som vytvorila 1100412012

(datumy ktore som tu uvadzala nezohladnuju soboty, nedele, sviatky...)

Dakujem za radu.
Naposledy upravil Sarlotka : 02.06.12 at 19:13
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

prosim neviete mi poradit s vyssie spomenutych

FO zapocitava predadky uhradene 30.6. 2011 30.9. 2012 31.12.2012 31.3. 2012 s danovou povinnostou za rok 2012 buď k 31.3. 2012 doplati dan alebo bude ziadat preplatok (alebo ho nebude ziadat a bude zapocitavat )

na zaklde danovej povinnosti za rok 2012 zacne platit preddavky na dalsie obdobie prvy splatny 30.6.2013

ake variabilne symboly pouzivat? dakujem podla mna ide o preddavky roku 2012 a cize variabilny symboly maju byt nasledovne

mám to chápať že variabilne symboly budú nasledovne:
preddavok splatny do 30.6.2012 VS1100412012
preddavok splatny do 30.9.2012 VS1100422012
preddavok splatny do 31.12.2012 VS1100432012
preddavok splatny do 31.3.2012 VS1100442012

ale matie ma vyssie prilozeny link z drsr o tvorbe variabilneho symbolu...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

ja mam len stvrtročnych ale zaujimali by ma aj mesacny platitel a tvorba variebilneho symbolu dakujem
Naposledy upravil Sarlotka : 05.06.12 at 14:20
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

áno tento link som vyssie pridala aj ja... len mne to stale nejde do hlavy kedze podla mna FO plati za prvystvrtok preddavok do 30.6.2012 cize teda by mal byt variabilny symbol 1100412012 pricom v prilozenom dokumente sa pise 1100422012 ...

Pri PO s tym suhlasim len pri FO mi to nesedi..
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Lenže FO platí v poradí za 2.,3.,4. a 1. štvrťrok.
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Marína Pozri príspevok
Lenže FO platí v poradí za 2.,3.,4. a 1. štvrťrok.

no a prave tomuto nerozumiem...
kedze zo zakona §34 ods 1
preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.


ja z toto rozumiem ze preddavkove obdobie zacina teda od 1.4. a konci 31.3. nasle. roku pri strtrocnom teda 1. stvrtrocny preddavok na rok 2012 je do 30.6. , 2 stvrrocny preddavok na rok 2012 do 30.9., 3. stvrtrocny preddavok na rok 2012 do 31.12. a 4 strvtrocny preddavok na rok 2012 do 31.3.2013

§34 ods 5
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

preddavky za rok 2012 stvrrocne budu zaplatene do 31.3.2013 s danovou povinnostou sa vysporiadaju a zacina dalsie preddavkove obdobie roku 2013 od 31.3.2013...

zrejme si zakon teda zle interpretujem, ale nie je mi to stale jasne...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

tak ako ked uvazdam napr. variabilny symbol dan zo zavislej cinnosti... napr. mzdy za 4 mesiac - platim az v 5 mesiaci ale variabilny symbol je 1100042012 a nie 1100052012.. ja tomu fakt nerozumiem...

AJ tu predsa platim preddavky 1,- stvrtrok roku 2012...
0 0
2danculik 2danculik

2danculik je offline (nepripojený) 2danculik

Vysvetlí mi prosím Vás niekto tento výsledok z tabulky? ak je povinnost platit stvrtrocne preddavky nad 1659,70eur, ako je možné, že tabulka vyhodila, že povinnost vznikla ale nemam povinnost ju platit????
Dakujem

Tabulka na výpočet mi vyhodila toto ako výsledok:

II. - VÝPOČET PREDDAVKOV NA DAŇ Z PRÍJMU PODĽA § 34 zákona - v €
Posledná známa daňová povinnosť podľa § 34 ods. 5 je 2 216,59
Podľa § 34 ods.1 povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu vznikla
Podľa § 34 ods. 2, alebo § 34 ods. 3 preddavky na daň sa platia štvrťročne
Podľa § 34 ods. 9 sa preddavky na daň z príjmov neplatia
Daňovník nemá povinnosť platiť preddavky na daň
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

2danculik Pozri príspevok
Vysvetlí mi prosím Vás niekto tento výsledok z tabulky? ak je povinnost platit stvrtrocne preddavky nad 1659,70eur, ako je možné, že tabulka vyhodila, že povinnost vznikla ale nemam povinnost ju platit????
Dakujem

Tabulka na výpočet mi vyhodila toto ako výsledok:

II. - VÝPOČET PREDDAVKOV NA DAŇ Z PRÍJMU PODĽA § 34 zákona - v €
Posledná známa daňová povinnosť podľa § 34 ods. 5 je 2 216,59
Podľa § 34 ods.1 povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu vznikla
Podľa § 34 ods. 2, alebo § 34 ods. 3 preddavky na daň sa platia štvrťročne
Podľa § 34 ods. 9 sa preddavky na daň z príjmov neplatia
Daňovník nemá povinnosť platiť preddavky na daň

§34
(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.
0 0
2danculik 2danculik

2danculik je offline (nepripojený) 2danculik

1Dara Pozri príspevok
§34
(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

akurát som to čítala v zákone.

Ide o to, že minulý rok som mala príjmy zo závislej cinnosti a plus som predala byt, z čoho mi vyšiel základ spolu 15311eur. A teraz ma nastrasila naša učtovníčka, že musím zaplatit už dva štvrťroky preddavky tak si to overujem.
Neviete náhodou ako je to s platením zdravotných odvodov pri predaji bytu? nebola som oslobodená od dane, takže asi to musím zaplatit že?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

2danculik Pozri príspevok
akurát som to čítala v zákone.

Ide o to, že minulý rok som mala príjmy zo závislej cinnosti a plus som predala byt, z čoho mi vyšiel základ spolu 15311eur. A teraz ma nastrasila naša učtovníčka, že musím zaplatit už dva štvrťroky preddavky tak si to overujem.
Neviete náhodou ako je to s platením zdravotných odvodov pri predaji bytu? nebola som oslobodená od dane, takže asi to musím zaplatit že?
ZP určite musíš zaplatiť......

aký si mala čzd z § 5 a § 8?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať