Zavrieť

Porady

zrážková daň - zle vypočítaná a odvedená

Prosím o pomoc. SZČO mala aj príjmy, zdanené zrážkovou daňou. Ale zrážková daň bola nesprávne vypočítaná a aj odvedená vyššia ako bolo potrebné. A tak sa chcem opýtať, že čo s tým rozdielom? možem ho niekde v daňovom príznaní uviesť ako preddavok na daň z príjmu? alebo akým sposobom to vysporiadať?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
misa2 Pozri príspevok
Prosím o pomoc. SZČO mala aj príjmy, zdanené zrážkovou daňou. Ale zrážková daň bola nesprávne vypočítaná a aj odvedená vyššia ako bolo potrebné. A tak sa chcem opýtať, že čo s tým rozdielom? možem ho niekde v daňovom príznaní uviesť ako preddavok na daň z príjmu? alebo akým sposobom to vysporiadať?
Môže sa rozhodnúť, že zrážkovú daň zo závislej činnosti bude považovať za preddavok. Takúto daň uvedie na r. 98 daňového priznania typu B. Samozrejme brutto príjem zo závislej činnosti uvedie na riadkoch 33 - 35 DP.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

smith Pozri príspevok
Môže sa rozhodnúť, že zrážkovú daň zo závislej činnosti bude považovať za preddavok. Takúto daň uvedie na r. 98 daňového priznania typu B. Samozrejme brutto príjem zo závislej činnosti uvedie na riadkoch 33 - 35 DP.
Ďakujem za odpoveď. SZČO nechce zrážkovú daň považovať za preddavok. Mne sa jedná iba o ten rozdiel o ktorý vlastne zaplatila viac ako musela (z dovodu omylu pri výpočte zrážkovej dane). Či si len ten rozdiel može uplatniť ako preddavok (na tom riadku 98)?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
misa2 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. SZČO nechce zrážkovú daň považovať za preddavok. Mne sa jedná iba o ten rozdiel o ktorý vlastne zaplatila viac ako musela (z dovodu omylu pri výpočte zrážkovej dane). Či si len ten rozdiel može uplatniť ako preddavok (na tom riadku 98)?
Celá zrazená daň sa uvádza. Ak nechce považovať zrážkovú daň za preddavok, tak nemá ako si to vysporiadať.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

ešte by som poprosila o jednu vec, s ktorou si neviem rady.neviem či bolo správne postupované zo strany SZČO. SZČO (platca DPH) vystavila vydavateľstvu faktúru 39000+DPH.a táto faktúra jej bola uhradená sposobom, že bola odvedená zrážková daň (7410 Sk), 2% literárny fond (780 Sk) a na účet jej bola zaslaná suma (30810 Sk). a ja neviem, ze či vlastne tento príjem už netreba uvádzať do DP, alebo ho tam uviesť musím?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

misa2 Pozri príspevok
ešte by som poprosila o jednu vec, s ktorou si neviem rady.neviem či bolo správne postupované zo strany SZČO. SZČO (platca DPH) vystavila vydavateľstvu faktúru 39000+DPH.a táto faktúra jej bola uhradená sposobom, že bola odvedená zrážková daň (7410 Sk), 2% literárny fond (780 Sk) a na účet jej bola zaslaná suma (30810 Sk). a ja neviem, ze či vlastne tento príjem už netreba uvádzať do DP, alebo ho tam uviesť musím?
Ak bol príjem zdanený zrážkovou daňou, podľa §43 ods 3 písm h), tento príjem je už daňovo vysporiadaný.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa mňa pri takej sume to asi nebola zrážková daň.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Smith, nejednalo sa o príjem zo závislej činnosti (§5), zrážaný podľa §43 ods 3 písm j), ale ale o príjem na Autorskú zmluvu – zdaňované podľa §43 ods 3 písm h),
Ano mam tu potvrdenie o odvedenej dani podla §43 ods 3 písm h).....a celkovo je tych faktur za rok 12 priblizne v takej istej sume. Takze to nemusim uvadzat do DP? V DP teda uvediem iba ostatne prijmy zo zivnosti?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

smith Pozri príspevok
Podľa mňa pri takej sume to asi nebola zrážková daň.
Smith, nejednalo sa o príjem zo závislej činnosti (§5), zrážaný podľa § 43 ods 3 písm j), ale ale o príjem na Autorskú zmluvu – zdaňovaný podľa §43 ods 3 písm h).
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Podľa môjho názoru by mal zrážkovú daň opraviť platiteľ, ktorý vykonal zrážku.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

misa2 Pozri príspevok
Ano mam tu potvrdenie o odvedenej dani podla §43 ods 3 písm h).....a celkovo je tych faktur za rok 12 priblizne v takej istej sume. Takze to nemusim uvadzat do DP? V DP teda uvediem iba ostatne prijmy zo zivnosti?
Podľa mňa nemal objednávateľ, ktorý uhrádzal faktúru zrážať daň z príjmu, ale iba odvody do umeleckých fondov - 2%.

Skúsim napísať ako to vidím ja, keď ich už zrazil zrážkovou daňou.

Ono je to asi trocha zložitejšie.
Ak by sa nejednalo o platiteľa DPH, v takom prípade by objednávateľ mal zraziť daň až po ponížení príjmu o 2% a tiež o 40% (výdavky) potom zo zostávajúcej sumy by mal zraziť daň. Ak sa však jedná o platiteľa DPH, tieto výdavky odrátať nemôže.

Ak si chce daňovník aj v súvislosti s týmito príjmami uplatniť výdavky (skutočné, lebo paušálne nemôže ako platite+ DPH(, mal by tieto príjmy v DP uvádzať - § 6 ods 2 písm a) a zrážkovú daň bude považovať za preddavkovú.

Ak však nebude brať do úvahy výdavky súvisiace s týmito príjmami, nemusí ich brať do úvahy a daň bude považovať za vysporiadanú.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Podľa mňa nemal objednávateľ, ktorý uhrádzal faktúru zrážať daň z príjmu, ale iba odvody do umeleckých fondov - 2%.

Skúsim napísať ako to vidím ja, keď ich už zrazil zrážkovou daňou.

Ono je to asi trocha zložitejšie.
Ak by sa nejednalo o platiteľa DPH, v takom prípade by objednávateľ mal zraziť daň až po ponížení príjmu o 2% a tiež o 40% (výdavky) potom zo zostávajúcej sumy by mal zraziť daň. Ak sa však jedná o platiteľa DPH, tieto výdavky odrátať nemôže.

Ak si chce daňovník aj v súvislosti s týmito príjmami uplatniť výdavky (skutočné, lebo paušálne nemôže ako platite+ DPH(, mal by tieto príjmy v DP uvádzať - § 6 ods 2 písm a) a zrážkovú daň bude považovať za preddavkovú.

Ak však nebude brať do úvahy výdavky súvisiace s týmito príjmami, nemusí ich brať do úvahy a daň bude považovať za vysporiadanú.
Jaj Evanka, uz som z toho domotana. :-( ....realita je taka, ze zrazkova dan bola odvedena, SZČO je platca DPH a ja neviem ci prijem za tie faktury uviest do danoveho priznania a zrazkovu dan uviest ako preddavkovu, alebo ci tie prijmy tam uvadzat nemusim?...pre SZČO by bolo vyhodnejsie to tam nedat (ale to nie je az tak podstatne)...ja by som chcela to DP urobit spravne podla zakona.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

Možno sa ešte niekto vyjadrí k tvojmu dotazu. Trocha mi to zamotalo, že sa jedná o platiteľa DPH. Ver, že mi to nedá spať a budem ešte nad tým rozmýšľať......
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Snažila som sa ti odpovedať na ale možno som to nenapísala jasne.
Ak nebudeš uvádzať výdavky, ktoré s týmito príjmami súvisia, nemusíš uvádzať ani tieto príjmy a daň z nich môžeš považovať za vysporiadanú....
No lenze z tych faktur sa neda zistit, ze ake vydavky s nimi suviseli...je tam fakturovane "subor fotografii". neda sa urcit ze napriklad nejaky film kupovala prave kvoli tymto fotkam.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Možno sa ešte niekto vyjadrí k tvojmu dotazu. Trocha mi to zamotalo, že sa jedná o platiteľa DPH. Ver, že mi to nedá spať a budem ešte nad tým rozmýšľať......
A mne len ostava dufat, ze na nieco prides :-)) , lebo ja som uplne bezradna.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

misa2 Pozri príspevok
No lenze z tych faktur sa neda zistit, ze ake vydavky s nimi suviseli...je tam fakturovane "subor fotografii". neda sa urcit ze napriklad nejaky film kupovala prave kvoli tymto fotkam.
Má aj iné príjmy podľa §6 ods 2 písm a), ktoré fakturoval a nebola z nich zrazená daň?
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Má aj iné príjmy podľa §6 ods 2 písm a), ktoré fakturoval a nebola z nich zrazená daň?
Ano ma aj take.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

Nedalo mi to, tak to skúsim rozvinúť ďalej.
V prvom rade si myslím, že platca honoráru, keď autor vystavil faktúru, nemal strhávať daň, mal zraziť iba 2% do fondov. Ale to už nebudeme riešiť.
Skúsme to prerátať.

Príjem Brutto 39 000,-
40% z príjmu = 15 600,-
Daň = 19% (39 000 - 15 600) = 19% (23 400) = 4 446.-
Zrážka do LITA
2% z príjmu = 780,-
Príjem
39 000 - 4 446 - 780 = 33 774,-
Takýto by mal príjem, keby platiteľ faktúry upúlatnil 40% výdavky (uplatnený § 43 ods 5 písm b)
Príjmy by boli daňovo vysporiadané.

V prípade platiteľa DPH bol postup pri vyplatení honoráru nasledovný:
Príjem Brutto 39 000,-
Daň = 19% (39 000) = 7410,-
Zrážka do LITA
2% z príjmu = 780,-
Príjem
39 000 - 7410- 780 = 30 080,-

Daňovník by bol v tomto prípade znevýhodnený.
Preto by som príjmy zrazené zrážkovou daňou považovala za vysporiadané, v DP by som ich už neuvádzala a uplatnila by som namiesto 40%, ktoré nemohol platca honoráru zohľadniť, pretože sa jednalo o platiteľa DPH, ktorý musí uplatňovať skutočné výdavky.
Je to podľa mňa obhájiteľné.
0 0
misa2 misa2

misa2 je offline (nepripojený) misa2

Evanka Pozri príspevok
Nedalo mi to, tak to skúsim rozvinúť ďalej.
V prvom rade si myslím, že platca honoráru, keď autor vystavil faktúru, nemal strhávať daň, mal zraziť iba 2% do fondov. Ale to už nebudeme riešiť.
Skúsme to prerátať.

Príjem Brutto 39 000,-
40% z príjmu = 15 600,-
Daň = 19% (39 000 - 15 600) = 19% (23 400) = 4 446.-
Zrážka do LITA
2% z príjmu = 780,-
Príjem
39 000 - 4 446 - 780 = 33 774,-
Takýto by mal príjem, keby platiteľ faktúry upúlatnil 40% výdavky (uplatnený § 43 ods 5 písm b)
Príjmy by boli daňovo vysporiadané.

V prípade platiteľa DPH bol postup pri vyplatení honoráru nasledovný:
Príjem Brutto 39 000,-
Daň = 19% (39 000) = 7410,-
Zrážka do LITA
2% z príjmu = 780,-
Príjem
39 000 - 7410- 780 = 30 080,-

Daňovník by bol v tomto prípade znevýhodnený.
Preto by som príjmy zrazené zrážkovou daňou považovala za vysporiadané, v DP by som ich už neuvádzala a uplatnila by som namiesto 40%, ktoré nemohol platca honoráru zohľadniť, pretože sa jednalo o platiteľa DPH, ktorý musí uplatňovať skutočné výdavky.
Je to podľa mňa obhájiteľné.
Si poklad. Dakujem Ani nevies ako velmi si mi pomohla... a mam tam este jednu pikosku :-) co som si uvedomila az teraz, ked si uviedla tie prepocty.
SZCO bola platitelom DPH az od maja. Do maja jej bola zrazkova dan pocitana podla postupu ako si uviedla v prvom priklade a od maja tak, ako si uviedla v druhom priklade.
Ja dufam, ze to v konecnom dosledku na veci nic nemeni a mozem vsetky tieto prijmy povazovat za vysporiadane a nemusim ich uvadzat v DP ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
misa2 Pozri príspevok
Si poklad. Dakujem Ani nevies ako velmi si mi pomohla... a mam tam este jednu pikosku :-) co som si uvedomila az teraz, ked si uviedla tie prepocty.
SZCO bola platitelom DPH az od maja. Do maja jej bola zrazkova dan pocitana podla postupu ako si uviedla v prvom priklade a od maja tak, ako si uviedla v druhom priklade.
Ja dufam, ze to v konecnom dosledku na veci nic nemeni a mozem vsetky tieto prijmy povazovat za vysporiadane a nemusim ich uvadzat v DP ?
AK nebol celý rok platiteľom DPH iba časť, tak si môže uplatniť výdavky paušálom.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je teraz online Evanka

misa2 Pozri príspevok
Si poklad. Dakujem Ani nevies ako velmi si mi pomohla... a mam tam este jednu pikosku :-) co som si uvedomila az teraz, ked si uviedla tie prepocty.
SZCO bola platitelom DPH az od maja. Do maja jej bola zrazkova dan pocitana podla postupu ako si uviedla v prvom priklade a od maja tak, ako si uviedla v druhom priklade.
Ja dufam, ze to v konecnom dosledku na veci nic nemeni a mozem vsetky tieto prijmy povazovat za vysporiadane a nemusim ich uvadzat v DP ?
Nič to na veci nemení, iba to, že môže dokonca uplatniť paušálne výdavky, ak mu to lepšie vyhovuje. (Bol platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia -§6 ods 10).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať