Zavrieť

Porady

El rozvodna sieť cez sukromný pozemok

Dobrý deň poraďaci.
Chcel by som poradiť ohladom vedenia vysokého napatia ktoré je vedené na betonových stĺpoch na súkromnej parcele ktorá je vedená ako orná pôda a pre jej výhodnú polohu v inraviláne by som ju chcel preklasifikovať na stavebný pozemok keď by sa to dalo a ako. Popripade či sú energetici povinný sieť premiestniť alebo poškodenie patrcely nejako kompenzovať.

za odpoveď vopred dik.

sťo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lemro je offline (nepripojený) lemro

    lemro
    Keďže ide o verejný záujem nie sú povinný vôbec nič. Svojim spôsobom sú stále monopol takže ich nie je možné nejakým spôsobom k niečo nútiť. ale je tu jedna teoretická možnosť. A to ta že by si si na vlastne náklady zrealizoval prelozenie tohto vzdušného vedenia. Ale ak je to nejaká nadradená rozvodná sústava tak si myslím že skôr s tým nič neurobíš a budeš môcť tak akurát pod vedením okopávať zemiaky ako niečo stavať. Ale skúsiť treba. Daj potom vedieť aký bol výsledok.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Viem ,že sú povinný plaťiť za prenájom pozemku.inak nič moc. nezbohatnete z toho.

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    1) neprevedieš čas pozemku, je tam ochranné pásmo podľa napätia od 1-30 m
    2) nič nezarobíš, je tam bremeno, čiže ich majetok
    3) prekládka by bola na tvoje náklady, 100 a viac tis
    4) citácia:
    "Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy."

    Ešte taký dodatok:
    "Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
    a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
    b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
    c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
    d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
    e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
    f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy."
    Naposledy upravil Composite : 12.04.08 at 17:47

    cimox je offline (nepripojený) cimox

    cimox
    no dobre a ak to maju na mojom pozemku bez akehokolvek zmluvneho vztahu so mnou a nemaju ani bremeno na mojom pozemku,tak co?je to v poriadku?ked im to nepatri?

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Skus sa stazovat, ze v blizkosti citis ty aj tvoja rodina vo vlhkom pocasi brnrnie v nohach a rukach, ze ta slabo kope, dostavas krce a este si vymysli.

    Composite je offline (nepripojený) Composite

    Composite
    cimox Pozri príspevok
    no dobre a ak to maju na mojom pozemku bez akehokolvek zmluvneho vztahu so mnou a nemaju ani bremeno na mojom pozemku,tak co?je to v poriadku?ked im to nepatri?
    Keď tam je ten stĺp, tak pozemok pod ním "má bremeno".
    Tam zmluvu s tebou nepotrebujú, je to štát, resp. bol to štát
    -
    Skus to previesť na stavebný, možno pochodíš, ale budeš musied dodržať ochranné pásmo, sprístupniť cestu pre elektrikárov,...
    Prekládku budeš platiť samozrejme ty, oni na postavenie stĺpu dostali povolenie to sa neboj.
    Jo a je to záujem štátu, resp. uprednostnenie občanov pred jednotlivcom, predsa kvôli tebe nebude mať prúd 100 tis ľudí

    nemrtvy je offline (nepripojený) nemrtvy

    nemrtvy
    Zdravim,

    mam rovnaky problem ale s rozdielom ze stlp stoji na mojom pozemku ale NIE JE TAM bremeno, ten pozemok je cisto na mna bez akejkolvek zmienky o stlpe a bez bremena.

    Znamena to ze moze Elektrarne pritlacit a prinutit k minimalne vyrubaniu stromov okolo stlpu?

    Pokial z toho dokazem dostat len prenajom, o akej sume sa zhruba bavime?

    Vdaka.

    El rozvodna sieť cez sukromný pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.