Zavrieť

Porady

účtovanie stravy

Dobrý deň.
Chcem poprosiť o radu pri účtovaní poskytovania stravy. Odoberali sme jedlo mrazené, teraz nám začali voziť do firmy jedlo balené.
faktúra od dodávateľa stravy: 213/321
343/321
preúčtovanie u zamestnanca:
príjem do pokladne: 211/335
rozúčtovanie: cena jedla - 56,- bez DPh + DPH 10,65
príspevok zamestnávateľa: 30,80 Sk - 527/213
príspevok zo SF: 3,80 472/213
zamestnanec: 21,40 bez DPH + 4,10 DPh 335/213
335/343

V daňovom priznaní sme plne odpočítali DPH z faktúry dodávateľa a odviedli DPH z príjmu za stravu od zamestnanca. S takýmto postupom som sa stretla v niekoľkých príspevkoch.
Dnes som sa však stretla s príspevkom, v ktorom DPH odvádzajú aj z príspevku zamestnávateľa a z príspevku zo SF. Ak je to pravda, musím podať DP za celé dva roky 2006 a 2007.

Poradí mi niekto prosím?!!!
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    fedora Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Chcem poprosiť o radu pri účtovaní poskytovania stravy. Odoberali sme jedlo mrazené, teraz nám začali voziť do firmy jedlo balené.
    faktúra od dodávateľa stravy: 213/321
    343/321
    preúčtovanie u zamestnanca:
    príjem do pokladne: 211/335
    rozúčtovanie: cena jedla - 56,- bez DPh + DPH 10,65
    príspevok zamestnávateľa: 30,80 Sk - 527/213
    príspevok zo SF: 3,80 472/213
    zamestnanec: 21,40 bez DPH + 4,10 DPh 335/213
    335/343

    V daňovom priznaní sme plne odpočítali DPH z faktúry dodávateľa a odviedli DPH z príjmu za stravu od zamestnanca. S takýmto postupom som sa stretla v niekoľkých príspevkoch.
    Dnes som sa však stretla s príspevkom, v ktorom DPH odvádzajú aj z príspevku zamestnávateľa a z príspevku zo SF. Ak je to pravda, musím podať DP za celé dva roky 2006 a 2007.

    Poradí mi niekto prosím?!!!
    Ďakujem
    Zamestnávateľ odvádzal celú dph, ano tak to fungovalo do zhruba 20.1 2005 kedy vyšlo rozhodutie europskeho súdu, kde práve sa vyjadroval k problematike dph a stravného a tam jasne zadefinovali že základom dane je všetko čo tvorí protihodnotu a t.j. to čo zaplatí zamestnanec nie zamestnávateľ. Takže to robíte dobre...

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    Zamestnávateľ odvádzal celú dph, ano tak to fungovalo do zhruba 20.1 2005 kedy vyšlo rozhodutie europskeho súdu, kde práve sa vyjadroval k problematike dph a stravného a tam jasne zadefinovali že základom dane je všetko čo tvorí protihodnotu a t.j. to čo zaplatí zamestnanec nie zamestnávateľ. Takže to robíte dobre...

    Ak si pozriete účtovanie v publikácii od Cenigovej tak tam sa odvádza DPH nielen z 45 % čo platí zamestnanec ,ale aj z 55% čo platí zamestnavateľ a odvoláva sa na par. 9 ods.3 Z o DPH, /ak sa čast platí zo sociálneho fondu tak aj z toho odvádza DPH/. Takže suma DPH, ktorú si odpočítala z došlej faktúry za obed sa rovná sume, ktorú odviedla.
    Kde je teda pravda?
    Naposledy upravil dede2 : 26.01.10 at 11:22

    dede2 je offline (nepripojený) dede2

    dede2
    Tak ako je to s tým odpočtom DPH. Pozrel som podobné témy, skoro všade sa hovorí o povinnosti odviesť DPH iba zo sumy, ktorú platí zamestnanec. V poublikácii od Cenigovej sa však udáva poviinosť odviesť DPH z celej sumy obeda.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ha, práve som nato natrafila u Cenigovej, lebo som prepočítavala stravné a tiež som zostala v pomykove.
    Naposledy upravil AdrianaA : 01.02.10 at 13:01
    Poradí niekto ako účtovať príspevok v PU na stravu - v peňažnej forme, zamestnanci ho dostávajú vo mzde.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    A ako je to v prípade, že zamestnanci nedostávajú stravné lístky, ale majú čipové karty. DPH sa odvádza len zo 45 % hodnoty jedla alebo z celej hodnoty jedla?

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    dede2 Pozri príspevok
    Tak ako je to s tým odpočtom DPH. Pozrel som podobné témy, skoro všade sa hovorí o povinnosti odviesť DPH iba zo sumy, ktorú platí zamestnanec. V poublikácii od Cenigovej sa však udáva poviinosť odviesť DPH z celej sumy obeda.
    Riešim problematiku poskytovania stravovania formou chladených hotových jedál. Podľa najnovšej publikácie MÁJ 2010 Ing. Cenigovej by sa mala DPH v takomto prípade odvádzať z celej ceny jedla. T.z. DPH na vstupe aj výstupe je rovnaká.
    Na porade však čítam, že výpočet DPH na výstupe by mal byť len z ceny jedla po odpočítaní príspevku od zamestnávateľa a SF.
    Ako to má byť správne?

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Erika-ežka Pozri príspevok
    Riešim problematiku poskytovania stravovania formou chladených hotových jedál. Podľa najnovšej publikácie MÁJ 2010 Ing. Cenigovej by sa mala DPH v takomto prípade odvádzať z celej ceny jedla. T.z. DPH na vstupe aj výstupe je rovnaká.
    Na porade však čítam, že výpočet DPH na výstupe by mal byť len z ceny jedla po odpočítaní príspevku od zamestnávateľa a SF.
    Ako to má byť správne?
    DPH na výstupe sa vypočíta z ceny jedla bez DPH zníženej o príspevok zamestnávateľa a príspevok zo SF a vynásobenej devätnástimi percentami.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj Cenigová sa občas mýli. K príspevku zo SF je metodické usmernenie v minulých rokoch, spomína sa tam aj smernica EU, neviem to momentálne nájsť.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    KEJKA Pozri príspevok
    aj Cenigová sa občas mýli. K príspevku zo SF je metodické usmernenie v minulých rokoch, spomína sa tam aj smernica EU, neviem to momentálne nájsť.
    Veď práve, ja som to tak asi pred rokom účtovala, potom som to nepotrebovala riešiť a momentálne zase riešim stravu, tak som si to chcela naštudovať, tak ma nemilo prekvapil ten výklad z knihy. Ďakujem za upokojenie

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    KEJKA Pozri príspevok
    aj Cenigová sa občas mýli. K príspevku zo SF je metodické usmernenie v minulých rokoch, spomína sa tam aj smernica EU, neviem to momentálne nájsť.
    asi toto:
    http://www.porada.sk/t6999-stravovan...-po-novom.html

    TerikaKa je offline (nepripojený) TerikaKa

    TerikaKa
    ja to robím podľa Cenigovej. nemusíš podávať opravné DPH, na DU to aj tak nevedia, ako sa má robiť, ja som mala kontroly na DPH v dvoch veľkých firmách tento a minulý rok a na stravné ani nepozerali. Vlastne ma to ani neprekvapilo.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Erika-ežka Pozri príspevok
    Veď práve, ja som to tak asi pred rokom účtovala, potom som to nepotrebovala riešiť a momentálne zase riešim stravu, tak som si to chcela naštudovať, tak ma nemilo prekvapil ten výklad z knihy. Ďakujem za upokojenie
    a je to odcitované tu:
    http://www.porada.sk/56768-post37.html

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Erika-ežka Pozri príspevok
    Veď práve, ja som to tak asi pred rokom účtovala, potom som to nepotrebovala riešiť a momentálne zase riešim stravu, tak som si to chcela naštudovať, tak ma nemilo prekvapil ten výklad z knihy. Ďakujem za upokojenie
    a je to odcitované tu - aby ste nemuseli lúskať všetky príspevky:
    http://www.porada.sk/56768-post37.html

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    Prosím poradiť: riešim stravu zamestnancov a prosím o kontrolu kalkulácie obeda:
    cena bez dph - 2,10
    - z- teľ - 1,19
    - SF - 0,07
    - z- nec - 0,84
    x 19 % /2010/ = 0,16
    z- nec platí 1,00
    Platí zamestnanec DPH aj zo SF ?
    Ja som SF do základu DPH nerátala. Ďakujem.

    A ešte jeden dotaz - z gastrolístkov sa platí dph?
    Naposledy upravil Daniela12345 : 11.04.11 at 18:55

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    z gastrolístkov DPH neplatíš
    SF sa do základu nedáva

    Daniela12345 je offline (nepripojený) Daniela12345

    Daniela12345
    KEJKA Pozri príspevok
    z gastrolístkov DPH neplatíš
    SF sa do základu nedáva


    Ďakujem za odpoveď a rýchlu pomoc.

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Dúfam, že ešte platí maximum za zamestnávateľa 55% zo stravného za 5-12 hod - 3,80€, t.j. 2,09€.

    To by predchádzajúca mohla rozúčtovať:

    2,10 bez DPH lístok
    2,09 zamestnávateľ
    0,01 SF
    a nijaký problém s DPH na výstupe.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.