Zavrieť

Porady

sro bez konateľa - ako ďalej?

V sro s dvomi spoločníkmi podľa spoločenskej zmluvy je konateľom jeden z nich. Ten konateľ teraz zomrel, takže firma je momentálne bez konateľa. Môže spoločnosť pokračovať v činnosti, alebo musí zastaviť prevádzku až do ukončenia dedičského konania? Aký je postup v tomto prípade?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Neviem, kde som to čítala, či v Obch.zákonníku, alebo v danich z príjmov, že podľa dedičského konania je zodpovedný dedič-manželka-manžel alebo ustanovený zástupca. Skús sa pozrieť do archívu, či to tam niekde nenájdeš. Len sa potom musí na základe dedičského konania urobiť zmena v OR.

    coneek je offline (nepripojený) coneek

    coneek
    Najprv by som preskumal spolocensku zmluvu, ci umoznuje dedenie obchodneho podielu, spolocnici si totiz mohli tuto moznost vylucit. V tom pripade by sa obchodny podiel stal volnym, Valne zhromazdenie (reprezentovane uz iba jedinym spolocnikom) by rozhodlo o prevode volneho podielu na inu osobu, prip. by znizilo zakladne imanie. Kazdopadne by spolocnost musela vyplatit dedicom vyrovnaci podiel.

    Ak spolocenska zmluva dedenie umoznuje a existuju dedicia, obchodny podiel sa dedi. Podla nasho pravneho poriadku sa dedi okamihom smrti, sud (resp. notar ako sudny komisar) len dedenie potvrdzuje.

    Ak je viac dedicov, asi by som uvazoval o ustanoveni spravcu dedicstva, ktory by taketo otazky riadil az do rozdelenia dedicstva. Spravca by potom vystupoval ako akysi "opatrovnik", kym sa neukonci dedicske konanie a mohol by zastupit dedicov na Valnom zhromazdeni spolocnosti, ktore by vymenovalo noveho konatela. Spravcu ustanovuje sud podla § 175e Obcianskeho sudneho poriadku.

    Kazdopadne nieco robit treba, podla § 66 ods. 1 Obchodneho zakonnika je potrebne vymenovat konatela do 3 mesiacov od smrti konatela. Na koniec dedicskeho konania sa teda neoplati cakat, urcite bude trvat viac.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Samozrejme, že najskôr musí byť Spoločenská zmluva riadne prečítaná, aby sa mohli robiť závery. Inak v plnom rozsahu súhlasím s Coneekom

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Noveho konateľa treba bezpodmienečne vymenovať do 3 mesiacou. dedičské konania, reesp dedenie obchodného podielu má vplyv iba na "funkciu" spoločníka.
    Dedenie sa nevzťahuje na funkciu konateľa. Nie je možné zdediť nejakú funkciu, iba obchodný podiel (teda ak to spol. zmluva umožňuje).

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Súhlasím s allround-om, malo by byť zvolané mimoriadne valné zhromaždenie.(to by mal mať záujem aj druhý spoločník.

    sro bez konateľa - ako ďalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.