Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Dobrý deň,


práve som sa dozvedela, že budem mať dvojičky. Chcela by som vedieť, kto teraz platí materskú dovolenku - zamestávateľ alebo SP a koľko je to asi korún. Pravdepodobne pôjdem aj na rizikové tehotensto v 5. mesiaci. Berie sa to ako PN? A prvých 10 dní platí zamestávateľ a potom SP?
Tiež by som chcela vedieť, koľko je to Sk?
Môj plat je 15000 brutto. Milulý rok bol môj plat 14000,--/mesačne/.

Ak mi to vie niekto vypočítať, prosím o výpočet, nech viem, čo nás čaká.
Manžel dostane RP 500,-- a bonus? Je tam ešte niečo?


Ďakujem veľmi pekne!

Mirka - trochu vyplašená /dve a ja som taká drobná/
Usporiadat
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Určite môžeš poberať invalidný dôchodok aj rodičovský príspevok súčasne. Invalidný je dávka dôchodkového poistenia, a rodičovský príspevok dávka nemocenského poistenia. U nás to ale tety na sociálnom nevedeli, kým sme im to nevysvetlili.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Napíšem Vám svoju skúsenosť a poznanie, že aj pracovníci soc.poiťovne sú ľudia.

V roku 1996 som musela ísť ležať do nemocnice(tiež boli na príčine dvojičky).Nastupovala som z hodiny na hodinu 4-tého, no nakoľko som bola SZČO za predchádzajúci mesiac som musela zaplatiť poistné. Dala som peniaze manželovi, aby uhradil šek. Ten samozrejme zaplatil až 11-teho. Do 8-eho bol termín. Keď som sa nasledujúci mesiac bola v soc. poisťovni spýtať na materskú -bolo mi povedané, že nárok nemám, nakoľko som za predch. mesiac zaplatila 11-teho. Tá hrôza pol roka bez peňazí urobila svoje a museli ma zbierať zo zeme.
Pani bola však taká milá a: preúčtovala za predchádzajúce mesiace príspevok z dôchodkového poistenia na nemocenské, ktoré som akokeby zaplatila dopredu. Z nedoplatku na dôchodkovom p. ma nebolo treba tak tvrdo potrestať. Iba doplatiť.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

Dobry den,
nasa situacia je nasledovna...manzelka ma planovany ternim porodu 12.9.2005. V case od 1.1.2004 do cca 30.6.2004 bola studentkou na VS, potom do 31.8.2004 na Urade prace a od 1.9.2004 je zamestnana s hrubym prijmom cca 10.000,-. Mozte mi prosim uviest vysku marerskeho?
vdaka
Miro
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Cca 5500 Sk. Ak nemala tento rok neplatené voľno, DVZ sa vypočíta ako súčet vymeriavacích základov pre nemocenské poistenie od 1.9.2004 do konca roku 2004 deleno počet kalendárnych dní, za ktoré platila poistné (čiže 122-kal.dni PN). Za mesiac potom dostane 55%xDVZxpočet dní v mesiaci.

Možnosti zvýšenia materského boli dosť podrobne popísané v iných príspevkoch. Skús si to pozrieť.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 28.04.05 at 09:55
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

vdaka, ale nam tie triky moc nepomozu...su skor tak aktualne na konci roka rozhodujuceho pre vypocet VZ...a s tym nic nenarobime...jedine ak by si manzelka priplatila nemocenske
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie je to tak. Ak si manželka vezme neplatené voľno (stačí 1 deň), začína sa počítať nové rozhodujúce obdobie, a ak má teraz (resp. po nepl.voľne) vyšší príjem, alebo zamestnávateľ je ochotný jej dať nejakú odmenu, tak jej vyjde vyšši DVZ.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

este jedna otazocka...kedze manzelke konci zmluva k 30.06.05 (ucitelka na dobu urcitu), asi by nebolo zle, aby sa na mesiac zamestnala niekde za nejaky slusny peniaz a tym padom by sa jej ratal VZ len z toho jedneho mesiaca. Mam pravdu? Vdaka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Máš pravdu. Dokonca stačí sa zamestnať na pár dní (aj 1). Pritom ak jej vyjde mzda na 1 kal. deň cca 750-750 Sk, bude mať maximálnu materskú, zhruba vo výške 12000 mesačne. Presne neviem, lebo maximá sa budú v júli meniť.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

to je fajn, len asi musi byt zaistene to, ze rovno z toho noveho zamestnania musi ist na MD...ak sa nemylim...vdaka
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

nejak tych mojich otazok pribuda...ale som tu novy a velmi sa mi tu paci...:-)))...mam este nejasnost s tym, ze ked manzelka skonci pracovny pomer, tak jej bezi ochranna lehota...a na porada.sk som sa tiez docital:
Ja by som len doplnila, že sociálna poisťovňa v prípade tehotenstva v ochrannej lehote vypláca materskú len 6 týždňov pred pôrodom. Mám to z vlastnej skúsenosti,
takže, keď ju lekár vypíše aj skorej, SP vyplatí len 6 týždňov.

Teda, ak mi mozte poradit, ako by bolo najlepsie zosuladit ukoncenie prac. pomeru v skole, moznost byt na Urade prace, a pripadne kratkodobe zamestnanie za ucelom max. VZ...asi by bolo najlepsie neist na UP vobec, alebo co odporucate?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pod tým "len 6 týždňov pred pôrodom" bolo myslené, že jej nezačne vyplácať materskú 8 týždňov pred pôrodom (predpokladaným dňom pôrodu - ďalej píšem len pôrod), čo je u zamestnankyne možné. V oboch prípadoch sa materské vypláca 28 týždňov, ak nejde o osamelú matku, čiže buď 6 týždňov pred pôrodom a 22 po pôrode, alebo 8 týždňov pred pôrodom a 20 týždňov po pôrode. Čiže o materskú nepríde. V jej prípade ale, ak bude mať materskú 6 týždňov pred pôrodom, bude jej končiť až 12.2.2006, keby mala 8 týždňov pred pôrodom, končila by 29.1. a mala by nárok za január na rodičovský príspevok. Takže príde o RP za 1 mesiac.
Čo sa týka následného zamestnania, môže byť medzi dvoma zametnaniami registrovaná na ÚP, nemá to žiadny vplyv. Vhodné by bolo, aby jej 2. zamestnanie trvalo počas nástupu na materskú, aby mohla nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom. Ale ku koncu tehotenstva tréba rátať aj s tým, že môže ísť nečakane skôr na PN.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

no ved prave. momentalne je manzelka na PN. Teda rovnako tu prichadza do uvahy moznost, ze bude na PN aj po 30.6.05, kedy jej konci prac. zmluva na ZS. Ako by sa pocitalo materske, keby sla na MD rovno z PN a ako, keby napr. tyzden pred nastupom na MD pracovala u noveho zamestnavatela s priemernym dennym zarobkom cca 750,-?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keď pôjde na MD rovno po PN, bude mať materské také ako teraz nemocenské (to čo vypláca SP, nie náhradu príjmu). Ak by PN ukončila, v júli by týždeň pracovala u iného zamestnávateľa s tými cca 750 Sk (ale na kalendárny deň !), tak by mala najvyššiu materskú.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

diky moc za ochotu a cas spraveny nad odpovedami na moje otazky...len stale mi tam akosi nepasuje vyznam ochrannej lehoty, ma vyznam ci je na PN pocas ochrannej lehoty alebo nie? ak by sla pracovat na ten tyzden k inemu zamestnavatelovi, je rozdiel, ci by bola predtym na UP alebo na PN?
vdaka moc
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak pôjde na ten týždeň pracovať k inému zamestnávatelovi, je jedno, či bola predtým na ÚP alebo PN. Aj keď je PN, mala by byť registrovaná na ÚP. Aj keď nepôjde pracovať k inému uzamestnávateľovi, je jedno, či je na PN v ochrannej lehote alebo či je evidovaná na ÚP.
Ochranná lehota má ten význam, že aj keď nastúpi na materskú v júli, keď už nie je v pracovnom pomere, tak tú materskú bude dostávať. Keby nebola ochranná lehota a bola by nezamestnaná, źiadnu materskú by nedostala.
Neviem, či som pochopila správne, čo sa pýtaš. Ak si mal na mysli niečo iné, zavolaj mi na t.č. - pošlem SS.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ake mas tel. cislo?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Poslala som SS, pozri si. Si nový, takže SS je súkromná správa, hore vpravo.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

co je SS? som akysi neznaly
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Už som to tam doplnila.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Ahojte, chcem si len overiť, či uvažujem správne.

11.7.2005 nastupujem na materskú dovolenku. Moja hruba mzda v roku 2004 bola 12.000,- Sk, čiže materská mi vychádza zhruba 6.500,-Sk mesačne (asi 216,40 SK/deň). Od 1.4.2005 mi však zvýšili mzdu na 14.000,- Sk. To ma prinútilo špekulovať, či by sa to nedalo nejako využiť, a našla som tu na porade cenné rady a triky od p.Mihála. Ak som to správne pochopila, ak si 31.5.05 vezmem neplatené voľno, RO bude 1.6.-30.6.05, čiže materská by mi vyšla 14.000 / 30 dní * 55% = 256,6 Sk/deň. A ak by som dostala ešte v júnovej výplate 8.000,- Sk odmenu, bolo by to 395,- Sk/deň = zhruba 11.850,- mesačne, čo je slušné oproti 6.500,-Sk bez trikov.
Sú tieto úvahy a výpočty OK?(zamestnaná som od 1.6.2003). Ten 1 deň neplateného voľna čo spôsobí? A čo na tieto triky Soc.poisťovňa, predsa len je to dosť okaté, že materská by mi vyšla len o niečo nižšia ako hrubá mzda?!
Vďaka za rady!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať