Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Dobrý deň,


práve som sa dozvedela, že budem mať dvojičky. Chcela by som vedieť, kto teraz platí materskú dovolenku - zamestávateľ alebo SP a koľko je to asi korún. Pravdepodobne pôjdem aj na rizikové tehotensto v 5. mesiaci. Berie sa to ako PN? A prvých 10 dní platí zamestávateľ a potom SP?
Tiež by som chcela vedieť, koľko je to Sk?
Môj plat je 15000 brutto. Milulý rok bol môj plat 14000,--/mesačne/.

Ak mi to vie niekto vypočítať, prosím o výpočet, nech viem, čo nás čaká.
Manžel dostane RP 500,-- a bonus? Je tam ešte niečo?


Ďakujem veľmi pekne!

Mirka - trochu vyplašená /dve a ja som taká drobná/
Usporiadat
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj, este mam otazocku. O aky typ zamestnania musi ist v pripade toho noveho zamestnania? Musi to byt TPP? Alebo staci zamestnat manzelku na dohodu? Staci jej dat zmluvu na mesiac, alebo by malo ist o "klasicku" zmluvu so skusobonou lehotou na dobu urcitu?
vdaka
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
silvia
Ahojte, chcem si len overiť, či uvažujem správne.

11.7.2005 nastupujem na materskú dovolenku. Moja hruba mzda v roku 2004 bola 12.000,- Sk, čiže materská mi vychádza zhruba 6.500,-Sk mesačne (asi 216,40 SK/deň). Od 1.4.2005 mi však zvýšili mzdu na 14.000,- Sk. To ma prinútilo špekulovať, či by sa to nedalo nejako využiť, a našla som tu na porade cenné rady a triky od p.Mihála. Ak som to správne pochopila, ak si 31.5.05 vezmem neplatené voľno, RO bude 1.6.-30.6.05, čiže materská by mi vyšla 14.000 / 30 dní * 55% = 256,6 Sk/deň. A ak by som dostala ešte v júnovej výplate 8.000,- Sk odmenu, bolo by to 395,- Sk/deň = zhruba 11.850,- mesačne, čo je slušné oproti 6.500,-Sk bez trikov.
Sú tieto úvahy a výpočty OK?(zamestnaná som od 1.6.2003). Ten 1 deň neplateného voľna čo spôsobí? A čo na tieto triky Soc.poisťovňa, predsa len je to dosť okaté, že materská by mi vyšla len o niečo nižšia ako hrubá mzda?!
Vďaka za rady!
Úvaha je správna. A čo na to SP? Nič, so zaťatými zubami musí rešpektovať zákon. A ak by nerešpektovala, dajte ju na súd. Určite vyhráte.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj, tu miro zo vcera...
este mam otazocku. O aky typ zamestnania musi ist v pripade toho noveho zamestnania? Musi to byt TPP? Alebo staci zamestnat manzelku na dohodu? Staci jej dat zmluvu na mesiac, alebo by malo ist o "klasicku" zmluvu so skusobonou lehotou na dobu urcitu?
vdaka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dohoda nie - z tej nie sú odvody. Musí to byť pracovná zmluva - stačí pracovná zmluva na dobu určitú napr. od 1.7. do 31.7.. Skúšobná doba nemusí byť, ak sa to uvedie v pracovnej zmluve.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

kam ti mozem zavolat, lebo nesuhlasim s jednym tvojim prispevkom
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Máš to číslo v SS, som na ňom len do 12.00.
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj janka,
sice tato otazka sa priamo netyka MD, ale prosim ta o info.
Ak som uz spominal, tak manzelke konci prac. pomer 30.6.2005. Ak bude do tej doby na PN, je jej zamestnavatel povinny preplatit nevycerpanu dovolenku? Lebo uvazovala s nastupom do skoly este na nejaku dobu, ale mame predtuchu, ze by ju ajtak hodil na dovolenku, tak to je jej lepsie ostat na PN a mat preplatenu nevycerpanu dovolenku, ak uvazujeme spravne.
vdaka
miro
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ahoj, pri ukončení PP je zamestnávateľ povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Pozrel si si SS, čo som Ti poslala ?
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj, pozrel a moc ma to netesi...SP ma zvlastny pohlad na ochrannu lehotu...este fajn, ze fakt manzelke nenastava ten pripad,ze prešlo 6 mesiacov od skončenia prvého zamestnania a neprešlo 9 mesiacov v druhom zamestnaní...
Ak nebude az do MD na PN, tak sa urcite pokusime o zvysenie materskeho. Ved stratit tym nic nemozeme.
vdaka moc za rady
miro
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Ja by som sa chcela spýtať na jednu vec. Zamestnankyňa ide na MD, chceme jej zvýšiť materskú, urobíme to cez fintu, ktorú popísal p. Mihál.Avšak trošku mi nejde do hlavy to neplatené voľno. Z akého dôvodu si môže zamestnankyňa zobrať neplatené voľno, ak si ešte nestihla vyčerpať celú dovolenku. Je to možné alebo musí si najskôr vyčerpať všetku dovolenku a až potom si môže čerpať neplatené voľno. Prešetruje SP neplatené voľno?
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
stanca
Ja by som sa chcela spýtať na jednu vec. Zamestnankyňa ide na MD, chceme jej zvýšiť materskú, urobíme to cez fintu, ktorú popísal p. Mihál.Avšak trošku mi nejde do hlavy to neplatené voľno. Z akého dôvodu si môže zamestnankyňa zobrať neplatené voľno, ak si ešte nestihla vyčerpať celú dovolenku. Je to možné alebo musí si najskôr vyčerpať všetku dovolenku a až potom si môže čerpať neplatené voľno. Prešetruje SP neplatené voľno?
Na tento dotaz nik nereagoval. Ak niekto má skúsenosť rada by som aj ja vedela či je nutné aby mala zamestnankyňa vyčerpanú dovolenku keď si vezme neplatené voľno. Tiež by som rada využila fintu p. Mihála na zvýšenie MD pre jednu našu budúcu mamičku.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákonník práce nehovorí nič o tom, že neplatené voľno sa poskytuje až po vyčerpaní dovolenky.

SP nemá nárok kontrolovať, ako a prečo poskytne zamestnávateľ zamestnancovi neplatené voľno. Takisto ako SP nemá právo cestujúcim v MHD kontrolovať električenky.
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
Vďaka p. Mihál. Aj som si hovorila, že zákon nič nezakazuje v prípade neplateného volna a nevyčerpanej dovolenky, ale zaujímalo ma či pri kontrole nebol niekto "napadnutý" kontrolórom, že prečo bolo udelené NP ak existovala nevyčerpaná dovolenka. Ale už rozumiem, že do toho SP nič nie je a všetko im to treba onámiť v normách slušnosti .
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj janka,
ako sa posiela SS? rad by som ti nieco poslal.
miro
0 0
miro h. miro h.

miro h. je offline (nepripojený) miro h.

ahoj janka,
prisiel ti mail odomna?
miro
0 0
stanca stanca

stanca je offline (nepripojený) stanca

Ďakujem aj ja za odpoveď, včera som nestihla reagovať, lebo som si jeden deň dovolila urobiť voľno.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

miro h.
ahoj janka,
prisiel ti mail odomna?
miro
Prišiel, pozri si SS.
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

Nejako mi to s prerušením poistenia a zvýšením materského nesedí. Ak sa poistné preruší z dôvodu nepl.voľna považuje sa to za zánik poistenia a ukončenie nepl.voľna ako nové poistenie? Jedna moja známa k 30.4.2005 ukončila jeden prac.pomer a od 1.5.2005 jej začal druhý prac.pomer., po 18 dňoch šla ma MD ( v novom zamestnaní mala vyšší príjem). Ak porovnám tieto dva prípady tak si myslím, že aj moja známa by mala dostať MD z nového zamestnania. V SP jej ale tvrdili, že musí na žiadosť o MD napísať, že žiada o to, aby jej MD vyplácali z predchádzajúceho zamestnania, pretože je v ochrannej lehote a v novom zamestnaní nespĺňa podmienku zamestnania 270 dní. Tak ako to vlastne je?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zákon nehovorí, že podmienku 270 dní poistenia musí spĺňať u jedného zamestnávateľa. Materské by mala dostávať určite z nového zamestnania a podľa mňa aj zo zamestnania, v ktorom jej plynie ochranná lehota. To som si ale nie istá, nemám poruke zákon. V každom prípade si treba za tým ísť. Snažim sa prilepiť text, čo mi poslal Miro h., kde je podrobné zdôvodnenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je to tak, že SP si vykladá zákon tak, ako jej vyhovuje. Konkrétne ide najmä o § 48 ods.1 prvá veta:

Poistenkyňa... má nárok na materské, ak v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Tá známa - bola poistená v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní? Bola.
Potom by mala mať nárok na materské aj z prvého zamestnania - lebo tam je predsa v ochrannej lehote - ale aj z druhého zamestnania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať