Zavrieť

Porady

Budovat rezervny komin na tuhe palivo?

Zdravim!

Budeme stavat podpivniceny podkrovny RD, 96m zastavana plocha, s plynovym kurenim. Kotolna (plnynovy kotol + bojler) bude v suterene. Krb mat nebudeme, dom bude pri BA.

Myslite ze ma zmysel postavit do pivnice komin, ktory by sa pouzil v pripade ak by v buducnosti plyn zdrazel a oplatilo by sa nainstalovat pec na tuhe palivo (pelety)?

Napadaju ma protiargumenty:
- je to drahe (vraj + o jednu tretinu komina?)
- mozno sa to vobec nepouzije, kurenie plynom zostane vyhodnejsie
- vraj v pripade potreby sa da natiahnut novy komin popri dome, prebura sa strecha (naozaj sa to da?)

Co by ste poradili?

dik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

    r.galovic
    Komín nemusíte riešiť teraz. Dá sa vybudovať dodatočne aj v interiéri. Dobre si premyslite kde by bolo jeho najvhodnejšie umiestnenie. V suteréne na tomto mieste pod komín utrobte základ. Polohu komína alebo drevených prvkov krovu upravte tak aby vzájomne nekolidovali a boli zachované odstupy.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mlaco Pozri príspevok
    - vraj v pripade potreby sa da natiahnut novy komin popri dome, prebura sa strecha (naozaj sa to da?)

    Co by ste poradili?

    dik.
    Komín sa dá robiť aj dodatočne v interieri (vlastná skúsenosť). Urobiť sa dá za jeden deň.
    Komín sme stávali kvôli kozubu. Každý má však iné požiadavky na bývanie. Ja si osobne kozub veľmi pochvaľujem; oheň v dome vytvára pre mňa takú príjemnú pohodu na relax.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    azla Pozri príspevok
    Komín sa dá robiť aj dodatočne v interieri (vlastná skúsenosť).
    Treba pri stavbe nechat v podlahe prizemia a podlahe poschodia "dieru"? Alebo sa to da vyrezat dodatocne?
    Treba dat pri projekte extra pozor aby v tom priestore neviedli vedenia?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mlaco Pozri príspevok
    Treba pri stavbe nechat v podlahe prizemia a podlahe poschodia "dieru"? Alebo sa to da vyrezat dodatocne?
    Treba dat pri projekte extra pozor aby v tom priestore neviedli vedenia?
    Pri stavbe sme na komín nemysleli vôbec . Bol iba jeden v kotolni v rohu domu. Dom nie je podpivničený. Jednoducho prišla firma, prebúrala želozobetónovú plotňu (riadne hrubú) a urobila priemer na rúru. Komín vedie z prízemia, cez podkrovie, urobili otvor v streche a vyviedli komín (nerezový) až nad strechu.
    Ale ja hovorím ako laik, iba ako to prebiehalo. Ako to ma byť Vám povie odborník.

    Budovat rezervny komin na tuhe palivo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.