Zavrieť

Porady

Je mozne presadit tuje?

Zdravim!

Chystame sa stavat RD a rozmyslam o uprave zahrady. Chcel by som mat tuje od cesty. Poradili mi, ze treba sadit po stavbe, inak by sa znicili a zaprasili.

Moja otazka je, ze ci ma vyznam zasadit tuje do kvetinaca (alebo do odlahlej casti zahrady) a nasledne o cca 2 roky presadit na definitivne miesto.

Je tuja schopna takehoto presadenia?
Je lepsie zasadit (pred presadenim) do kvetinaca, alebo do zeme?

Ucelom je, aby tuje povyrastli a ked bude hotovy dom boli uz trochu povyrastene. Napr. zasadim teraz metrove a o 2 roky by som presadil hotove - dvojmetrove. Da sa to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ... ty nečakaj, tie tuje vykop aj s obalom a ihneď ich zasaď ..žiadne máčanie vo vode...práve teraz sú ešte vo vegetačnom kľude, takže nad čím sa treba zamýšľať? snáď nad tým, že to bude trocha namáhavejšia práca s kopaním jam...

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Istejšie bude zasadiť do zeme, kedže ich chceš sadiť za tie 2 roky. V kvetinači by mohli vyhynuť, popripade aj vymrznúť. V dnešnej dobe sa presádzaju aj 2 metrove stromy len s veľkým koreňovým balom. Zrovna v piatok som presádzala 1,70m tis.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja som jedného času presádzala 15 tují v rámci pozemku len o 10 m ďalej od pôvodného miesta .Tie tuje mali 3 roky . Z 15 ks sa udržali 2 .Čiže , nie je istota aj keď sa presádzajú v záhrade v pevnej pôde .

    Teraz zasa robím pokus presadiť zo zeme do veľkých kvetináčov , uvidím čo ma čaká , tiež plánujem ich o dva roky vysadiť a do vtedy by mali pobudnúť v kvetináčoch kvôli stavbe .

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    My sme presadzali tuje asi 5 rocne a vyzili vsetky. Myslim, ze je lepsie ich dat do zeme ako do kvetinacov, kvoli vlhkosti a mrazu.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    mlaco Pozri príspevok
    Zdravim!

    Chystame sa stavat RD a rozmyslam o uprave zahrady. Chcel by som mat tuje od cesty. Poradili mi, ze treba sadit po stavbe, inak by sa znicili a zaprasili.

    Moja otazka je, ze ci ma vyznam zasadit tuje do kvetinaca (alebo do odlahlej casti zahrady) a nasledne o cca 2 roky presadit na definitivne miesto.

    Je tuja schopna takehoto presadenia?
    Je lepsie zasadit (pred presadenim) do kvetinaca, alebo do zeme?

    Ucelom je, aby tuje povyrastli a ked bude hotovy dom boli uz trochu povyrastene. Napr. zasadim teraz metrove a o 2 roky by som presadil hotove - dvojmetrove. Da sa to?
    Vieš čo? ak ešte len ideš stavať rodinný dom tak preč rozmýšľaš o úprave záhrady? veď to má čas. Moja rada , tuje s kúpiš aj tak v kvetinačoch a tie už dáš na pôvodné miesto, je to istota. Ak sa presádzajú väčšie tuje tak potom už nie sú také pekné lebo v spodnej časti vzniknú značné preriedené miesta, ktoré sa nikdy nevyplnia.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    legolas Pozri príspevok
    Vieš čo? ak ešte len ideš stavať rodinný dom tak preč rozmýšľaš o úprave záhrady? veď to má čas.
    Nuz, z jednej strany zahrady mame 5 poschodovy panelak a z druhej strany zahrady 12 poschodovy...

    Take 2-3 metrove tuje ktore by boli "hotove" spolu s domom, to je moj sen

    Fairy je offline (nepripojený) Fairy

    Fairy
    Ja som si vypestovala tuje na balkóne zo semienok a keď sme sa presťahovali na dedinu, presadila som tuje do zeme... prežili všetky. Dokonca mám skúsenosť aj s tým, že som si kúpila tuje v Baumaxe a nemala som ich hneď kam vysadiť. Tak stáli v kýbloch s vodou. A dosť dlho. Neskôr som ich zasadila na potrebné miesto a dnes sú nádherné.

    bogyo je offline (nepripojený) bogyo

    dôchodkyňa bogyo
    Na jeseň minuleho roku sme presadili asi 10 tuji. (4-5 ročne) vybrali sme ich s veľkym balom zeminy a po presadeni dobre zaliali. Po niekoľkych dňoch niekoľko ich zhnedlo,bola som z toho neťastna,ale chlapec-zahradnik mi povedal,že pridu k sebe.Až do februara sa nič neudialo,ale teraz ako zazrak aj tie zhnednute konare začinajú oživať a už sa zelenajú. Podotykam treba ich často polievať aj počas zimy ked je bezmrazite počasie, tie rastliny sa nam za to odvdačia.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    bogyo Pozri príspevok
    Na jeseň minuleho roku sme presadili asi 10 tuji. (4-5 ročne) vybrali sme ich s veľkym balom zeminy a po presadeni dobre zaliali.
    Aky velky bol ten bal zeminy? Akym sposobom ste ho vybrali?
    Da sa to svoj-pomocne s beznym naradim?

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Poradte mi prosim, ako prezimovat tuje z balkona. Dosial sa mi podarilo vestky z neznamych dovodov "vyhubit". Vyhynuli dokonca aj relativne velke (po prihnojeni specialnym hnojivom). Co by som mala a naopak, co by som nemala robit pri pestovani tuji na balkone. Dakujem za radu.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    mareko Pozri príspevok
    Poradte mi prosim, ako prezimovat tuje z balkona. Dosial sa mi podarilo vestky z neznamych dovodov "vyhubit". Vyhynuli dokonca aj relativne velke (po prihnojeni specialnym hnojivom). Co by som mala a naopak, co by som nemala robit pri pestovani tuji na balkone. Dakujem za radu.
    Ja mám odskúšané zaliať ich riadne vodou a vložiť kvetináč do igelit.sáčku
    ( hore, okolo kmeňa ešte šnúrku, aby nevysychali) a odložiť do chladnej, svetlej miestnosti. Občas skontrolovať , či je zem vlhká,ak treba tak výdatne zaliať.Ja ich polievam podľa potreby asi 1-2 krát za zimu.
    Nechávate ich cez zimu vonku? Vo väčšom kvetináči by nemali zamrznúť.Len ich treba tiež polievať!

    wakro je offline (nepripojený) wakro

    wakro
    mareko Pozri príspevok
    Poradte mi prosim, ako prezimovat tuje z balkona. Dosial sa mi podarilo vestky z neznamych dovodov "vyhubit". Vyhynuli dokonca aj relativne velke (po prihnojeni specialnym hnojivom). Co by som mala a naopak, co by som nemala robit pri pestovani tuji na balkone. Dakujem za radu.
    Treba ich nechat cele zasnezit. Snech ich chrani pred mrazom.

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    Zdravím, my sme tiež presadili tuju, bola niekoľkoročná a krásna. Bohužiaľ bola na nesprávnom mieste. Teraz sa mi ale zdá, že to neprežije a som z toho veľmi smutná. Prihováram sa jej, aby vydržala, no ale neviem, neviem

    pipino je offline (nepripojený) pipino

    pipino
    Kupila som si zlto-zelene tuje cupressus vilma.Pocula som ze pocas zimy by nemali byt vonku.Ma s nimi niekto skusenost,s prezimovanim.Nestaci len crepnik obalit do jutovej latky?

    denimama je offline (nepripojený) denimama

    denimama
    Dobry den, chcem sa opytat, ako co najrozumnejsie vyriešiť tento problem: suseda mi chce podarovat niekolko tuji zo svojej zahrady, ale bohuzial, musim si ich prist vykopat este tento tyzden, inak ich vraj "porube", lebo jej zavadzaju. V noci vsak u nas (Zahorie) este mrzne, a ja preto neviem, ci vykopane tuje nemam radsej do prichodu teplejsieho pocasia nechat zatial niekde v garazi vo vedrach s vodou... alebo radsej zasadit do kvetinacov? Ide o 2-3 rocne rastliny, chcela by som ich pestovat vonku v zemi, len neviem, kolko take tuje vydrzia len vo vode. Prosim, poradte, ak viete. Denisa

    sisima je offline (nepripojený) sisima

    sisima
    silne pochybujem, ze teraz vykopane tuje preziju ten stres... to uz nemoze pockat do jari? ved uz klope na dvere...
    ak ich predsalen chce vyrúbať, tak mozte skusit vykopany bal s koremni dat do kvetinacov a do tej garaze, ale ked boli doteraz vonku, mozno by sa v tej garazi a poliate zacali prebudzat stalou a vyssou teplotou nez je vonku... na ich zachranu by som to skusila... ale namocene vo vedre s vodou asi nie, mozno len na chvilu poliat, alebo namocit, aby nezacali korene hnit

    denimama je offline (nepripojený) denimama

    denimama
    Ahoj poradaci, poviem vam, som uplne hotova, ta moja suseda sa nacisto zblaznila... dnes som prisla z prace a nasla som si 4 kraaasne tuje (2 ks tak 1,70m a 2ks asi 1 m vysoke) hodene za branou, ziadny balicek zeminy okolo korenov, normalne brutalne vykopane Som normalne stratila rec... Vraj sa uz nemohla dockat, kedy si to pridem vykopat, a tak to musela vyriesit sama. Planovala som ich vykopat s co najvacsim balom zeminy, ten obalit jutou a potom igelitom, obcas poliat a zasadit az na jar. Rano, ked som isla do prace, bola totiz este snehova prikryvka, nula stupnov. Teraz som ich narychlo len dala do vody, zajtra skusim zasadit na zahradu, inu moznost uz nemam. Neviem, ci je nejaka sanca, aby sa mi ujali, ale skusim to a budem dufat v zazrak.
    alltracboy prezili?
    denimama Nie, bohužiaľ, ani jednu som nezachránila....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.