Zavrieť

Porady

Je možne zrušiť bezp. vl. manželov ked mame spoločne dlžoby?

Chcem sa poradiť nevie niekto ako to funguje so zrušením BSM ?
mame stavebne sporenie a nejaké uvery ktore splacame, ale manžel podnika firma je pomerne dosť zadlžená / ako FO / aj ked vykazuje zisk / z dôvodu vela nedobytných pohladavok ? mam obavy že ak by došlo k najhoršiemu a dôjde k exekucii alebo konkurzu firmy .. ručí celým svojim majetkom ...teda všetkým čo sme spoločne nadobudli .. Ako sa nejako ochraniť aspon pred stratou strechy nad hlavou ?
ked by sme zrušili BSM / dufam že to spravne chapem / .. vztahovali by sa dlhy aj stare na majetok vynatý z toho alebo je to už zbytočne ,. brali by sa do uvahy len dlhy PO vysporiadaní ?.
a už vôbec nevie ako je to v prípade ked ako dlžník spolodlžnik mame stavebne sporenie kde je byt ako zabezpeka .. / všetko sme to dali do podnikania . Musi v takomto pripade založca suhlasiť s tým ? ked v podstate jemu by zaloha ostavala aspon od spoludlžnika ..keby sa byt previedol na mna ako vylučneho vlastnika . dakujem Vam za akukolvek odpoved
Naposledy upravil jonathanka : 08.04.08 at 03:31
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    BSM sa da zrusit aj za trvania manzelstva:

    http://www.porada.sk/t69945-zrusenie-bsm.html

    Je aj moznost zrusenia BSM ak jeden z manzelov ziska opravnenie na podnikatelsku cinnost podla § 148a ods. 2 Obcianskeho zakonnik; tu by ma vsak zaujimal nazor niekoho, kto uz zrusenie BSM podla tohto ustanovenia absolvoval, nakolko zakon neudava ziadnu lehotu, dokedy po ziskani opravnenia podnikat tak mozno urobit (je mozne napr. aj po 5 ci 10 rokoch podnikania?).

    Co sa taka dlhov, tak obaja manzelia zodpovedaju za tie, ktore vznikli za trvania manzelstva (§ 147 ods. 1 OZ). Po zruseni BSM sa sice manzelia mozu dohodnut na ich vyporiadani, v zmysle judikatury vsak vyporiadanie pohľadávok a dlhov, ktoré vznikli za trvania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, vykonávané pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva, sa týka len vzťahu medzi manželmi a nezasahuje nijako do práv a povinností tretích osôb, ktoré nie sú účastníkmi vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Cize podla tohto aj po vyporiadani BSM su obaja manzelia voci tretim stranam stale v pozicii solidarnych dlznikov (cize dlh je mozne vymahat od ktorehokolvek z nich).

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podanie návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva pri podnikaní manžela nie je obmedzené žiadnou lehotou, pokiaľ podnikanie manžela trvá.

    Ak si BSM vysporiadate dohodou, potom bude mať len svoj majetok, ktorým bude ručiť.
    dakujem , ale je to možne aj v suvislosti napr s tým stavebným sporením. /ked byt je založený v ich prospech / ..jedna sa o to že teraz sme dvaja vlastnici ale ak by to prešlo len na jedneho z zas tak v podstate pre nich sa podla mna pozícia nemení lebo aj tak ten čo zostane ako vylučny vlastník ním bude ručiť ako spoludlžník. Voči nim su povinnosti plnené , to to sa týka len na ochranu pri pripadnom krachu firmy
    Je tam nejaka oznamovacia povinnost alebo si treba vyžiadať suhlas ?
    Viete mi niekto poradiť ako postupovať celkovo na zrušenie BSM :: obratiť sa na pravnika či skusiť sama?

    sinnka je offline (nepripojený) sinnka

    sinnka
    jonathanka,
    ja som požiadala o zrušenie BSM sama. Manžel podniká, ale je nezodpovedný a robí dlhy. Návrh na zrušenie BSM je jednoduchá jednostranová záležitosť, dá sa nájsť aj na nete. Potrebuješ doložiť sobášny list a živnostenský list. Ja som ten návrh dávala po troch rokoch podnikania, bola som hlúpa, že som to nespravila už hneď, ale nevedela som o tom. Vrele odporúčam každej manželke. Sranda ma vyšla na 5 tis.Sk, platila som pri podaní návrhu. Do mesiaca sme mali pojednávanie a po lehote na odvolanie som bola potvrdiť právoplatnosť. Potom nasleduje spísanie dohody o vysporiadaní majetku u notára (ak ide o nehnuteľnosti) aj je to lepšie kvôli overeniu podpisov a aj vie poradiť. Tam sa uzná čo je moje a čo je tvoje, pričom dlhy preberie na seba iba manžel. Ak by si chcela, môžeš namiesto toho, aby ste spísali tú dohodu, obrátiť sa na súd s návrhom na vysporiadanie BSM - a súd rozhodne alebo schváli vašu dohodu s manželom (aj tak tam s niečím konkrétnym musíš prísť).
    Je to v podstate veľmi jednoduché. No i tak mám strach, že mi exekútor zaklope na dvere, no aspoň žijem s pocitom, že dlhy spravené a vymáhané po termíne už nejdú na moje "konto". Mala som sa rovno rozviesť, to by bolo iba za 2 tis.Sk, a mala by som od nezodpovednej, alkoholickej, nevernej polovičky pokoj.
    Tak držím palce a do toho ...

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Ja som zrušenie BSM tiež riešila počas manželstva, ale nieže by manžel bol nezodpovedný, ale naozaj človek nikdy nevie, keď je živnostník, riešila som to s našou právničkou, tá všetko zariadila a vybavila, ja som len podpísala a za pár dní to bolo vybavené.
    dakujem za Vaše rady babenky ., verím že už budete mať trochu pokojnejší spanok ked sa Vam to podarilo . Už som kludnejšia asi sa spojim radšej z pravničkou mam obavy z toho ako sa to da ked je byt ako zabezpeka k uveru cez stavebko, neviem či to musime nahlasovať . Z bežnych učtov nemam obavy skôr z tých firemných , lebo neviem ako sa posudzuje majetok živnostnika/ zrejme ako FO ručí všetkým .... , kolko to trva časovo taketo čosi ?Mam obavy z každeho dna a z každej doručenky.

    sinnka je offline (nepripojený) sinnka

    sinnka
    ja som to mala vybavené za jeden mesiac. Hneď na prvom pojednávaní, kde nás sudca vypočul a manžel potvrdil, že mu živnosť stále platí, bol vynesený rozsudok. Ako písala Bionda vyššie, ona to mala vyriešené o pár dní, keďže vec zverila právničke. Ja som všetko robila sama - vrátane spísania návrhu, a bez urýchľovacích vybavovačiek. Podľa mňa sa exekútora báť nemusíš. Ak je manžel zodpovedný, tak sa s exekútorom môže dohodnúť aj na nejakom tom splátkovom kalendári.

    Milan 22 je offline (nepripojený) Milan 22

    Milan 22
    Rozdelenie BSM je hračka už popísaná za ť tis. Sk a asi mesiac - žiadosť je niekde na webe je tam asi 10 viet.
    Dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení BSM všetko čo nadobudneš potom je mimo dosahu exekútorov - napr. aspoň taká tvoja výplata, ktorá tiež patrila predtým do BSM.
    To čo sa nadobudlo do majetku od dňa vzniku do zániku BSM napriek dohode o rozdelení je postihnuteľné exekútorom za dlhy manžela.
    Najlepšie je ak máte čosi prepísať to na deti - tam pozor na to, že na zaťaženie alebo predaj takej veci asi ťažko potom dostanete súhlas súdu ak majú deti menej ako 18 r.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Dobry den, ja by som sa zase chcela opytat, o ruceni sukromnym majetkom manzelov, bez vysporiadania BSM, keby manzel presiel z FO na s.r.o., vtedy sa majetzkom myslim si neruci? Ci sa mylim?

    Je možne zrušiť bezp. vl. manželov ked mame spoločne dlžoby?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.