Zavrieť

Porady

vlastne auto a s.r.o. - cestovne nahrady

mato mato

mato je offline (nepripojený) mato

vie mi niekto poradit ako je to s pouzivanim vlastneho auta konatelom s.r.o. ktory nie je v pracovnopravnom vztahu k s.r.o. (pracuje na zaklade zmulvy o vykone funkcie). ma narok na cestovne nahrady (6,20/km) + spotrebovane PHM? je to potom prijem ktory nepodlieha dani z prijmov ako je tomu v pripade zamestnancov?
cestnu dan platit netreba ako predpokladam, kedze v TP je zapisana fyzicka osoba, nie s.r.o.
dakujem
mato
Naposledy upravil mato : 22.06.04 at 08:20
Usporiadat
MIPS MIPS

MIPS je offline (nepripojený) MIPS

Toto by zaujímalo aj mňa, hlavne čo sa týka zamestnanca a používania vl.motorového vozidla na pracovné účely, ako zaučtujem paušál a čo z toho vyplýva zamestnancovi, či si to dá do daňového priznania . Ďakujem . Mips.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

U konatela neviem, ako je to upravené, ale u zamestnancov je to jednoznacne upravené v z. 283/2002 o cestovných náhradách.

Ak zamestnanec pouzije vlastné auto na sluzobné úcely (sluzobnú cestu), musí byt táto skutocnost vopred písomne dohodnutá so zamestnávatelom. Auto musí mat zákonné aj havarijné poistenie (sú na to dôvody, ktoré nebudem rozpisovat). V niektorých prípadoch môze zamestnávatel upustit od povinnosti mat havarijné poistenie.

Taktiez sa musia dohodnút vopred, akým spôsobom bude zamestnávatel uhrádzat náhradu. Jedna moznost je uhradit ciastku rovnajúcu sa cene cestovného iným prostriedkom hromadnej dopravy (npar. vlakom alebo autobusom) za vykonanú cestu. Druhou moznostou je postupovat v zmysle zákona, kde sa uhrádza cena spotrebovaných PHM a náhrada za opotrebenie vozidla vo aktuálne vyhlásenej výske (pre autá je teraz tusím 6,20/km). Vsetky tieto náhrady nie sú zdanitelným príjmom.

Kazdá cesta musí byt podlozená vyúctovaním o sluzobnej ceste.

Stací takto, aelbo este nieco blizsie?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

MIPS
Toto by zaujímalo aj mňa, hlavne čo sa týka zamestnanca a používania vl.motorového vozidla na pracovné účely, ako zaučtujem paušál a čo z toho vyplýva zamestnancovi, či si to dá do daňového priznania . Ďakujem . Mips.
Paušál zúčtuješ v cestovnom príkaze, má na neho nárok podľa zákona o cestovných náhradách a s daňovým priznaním nemá nič spoločné, nie je to zdaniteľný príjem, ale náhrada za opotrebovanie vozidla.
Už o tom bolo dosť na porade popísané.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....

z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC
- nemusi platit dan z motorovych vozidiel
- moze si uplatnit PHM podla technickeho preukazu v nadvaznosti na pocet prejdenych km pocas SC
- moze si uplatnit sadzbu zakladnej narady 6,20 skk/km
- sc vyuctuje do 10 pracovnych dni po jej ukonceni
- vyssieuvedene prijmy nie su predmetom dane konatela/zamestnanca (§5. ods.5, pism a)...
0 0
Sefcikova Sefcikova

Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

martinez
konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....

z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC
- nemusi platit dan z motorovych vozidiel
- moze si uplatnit PHM podla technickeho preukazu v nadvaznosti na pocet prejdenych km pocas SC
- moze si uplatnit sadzbu zakladnej narady 6,20 skk/km
- sc vyuctuje do 10 pracovnych dni po jej ukonceni
- vyssieuvedene prijmy nie su predmetom dane konatela/zamestnanca (§5. ods.5, pism a)...
ešte doplním, že pre firmu je to daňový náklad
0 0
anturia anturia

anturia je offline (nepripojený) anturia

budúca možno účtovníčka
ale na to, aby si konateľ mohol vyúčtovať cest. náhrady musí mať nejakú dohodu a tým pádom sa musí hlásiť do soc. poisťovne?

ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
anturia
ale na to, aby si konateľ mohol vyúčtovať cest. náhrady musí mať nejakú dohodu a tým pádom sa musí hlásiť do soc. poisťovne?

ďakujem
Zadaním témy "konateľ" je možné vyhľadať problematiku odvodov.

Na úvod: prihláška do sociálnej poisťovne pre konateľa - zamestnanca je povinná iba v prípade pracovno-právneho vzťahu podľa Zákonníka práce (pracovný pomer, dohoda). V ostatných prípadoch sú povinnosti iné.

Odvod do fondov nemá nič spoločné s postavením konateľa ako zamestnanca z pohľadu Zákona o daniach z príjmov. Pre účely tohto zákona je konateľ zamestnancom vždy ak poberá príjmy:
- § 5 ods. 1 písm. b) - za prácu
alebo
- § 5 ods. 1 písm. d) - za výkon funkcie
Naposledy upravil Jana Acsová : 31.08.05 at 15:52
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
martinez
konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....
z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC ...atď.
V tomto prípade, na ktorý sa odvoláva Martinez je pravdou, že konateľ je odmeňovaný za prácu pre spoločnosť a v prípade pracovno-právneho vzťahu má nárok na cestovné náhrady podľa § 1 ods. 1 písm. a) alebo c) Zákona o cestovných náhradách, t.j. ako zamestnanec v pracovnom pomere alebo na základe dohody (v ktorej musí byť dohodnutý nárok na cestovné náhrady).
Teda v prípade, že sú splnené vyššie uvedené podmienky platí nárok konateľa na náhrady a daňová uznateľnosť výdavku pre daňové účely zamestnávateľa v zmysle citovaných §§.

Uzávery vychádzajú z predpokladu, že sa jedná o príjem konateľa zo závislej činnosti za prácu pre spoločnosť podľa § 5 ods. 1 písm. b) Zákona o daniach z príjmov.

Mám za to, že každý príjem konateľa (a môžu byť rôzne, závisí od jeho vzťahu k spoločnosti - pracovno-právny, obchodný ...) je potrebné posudzovať individuálne aj s priradením príslušnosti k Zákonu o cestovných náhradách a v závislosti od príjmu, ktorý v spoločnosti poberá. Nielen podľa § 5 ods. 1 písm. b) ale aj podľa písm. d) ZDP.
Naposledy upravil Jana Acsová : 31.08.05 at 15:51
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Citala som si aj ine temy tykajuce sa konatela v s.r.o. Neviem ci som to spravne pochopila, konatel povazovany co sa tyka sluzobnych ciest, len v tom pripade ak pobera odmenu, ci uz vlastnym motorovym vozidlom alebo inym d.prostriedkom? Ak odmenu nepobera nemoze vykonavat sluz.cesty s preplatenim nakladov? Co ked pre s.r.o. pracuje bez odmeny alebo prac.pomeru?
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
To by zaujimalo aj mna. Mame presne ten isty problem...moze konatel so zmluvou o vykone funkcie, bez naroku na odmenu vyuctovavat vo firme sluzobne cesty s pouzitim vlastneho auta?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

bui
To by zaujimalo aj mna. Mame presne ten isty problem...moze konatel so zmluvou o vykone funkcie, bez naroku na odmenu vyuctovavat vo firme sluzobne cesty s pouzitim vlastneho auta?
Neodpovie nikto skúsený v tejto oblasti? Ja osobne s tým nemám skúsenosti.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

nikto ????????
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

bui
To by zaujimalo aj mna. Mame presne ten isty problem...moze konatel so zmluvou o vykone funkcie, bez naroku na odmenu vyuctovavat vo firme sluzobne cesty s pouzitim vlastneho auta?
Môže, ak pri PC vykonáva záležitosti týkajúce sa funkcie konateľa. Nemusí poberať žiadny príjem ani odmenu. Hovorí o tom Zákon o cestovných náhradách, kde sú tieto osoby tiež vymedzené. Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu,
c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovno-právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Evanka ďakujem, presne to som potrebovala vedieť a nemala som po ruke zákon.
0 0
zuzla3 zuzla3

zuzla3 je offline (nepripojený) zuzla3

martinez
konatel ma v zmysle §5, ods.1, pism b/ podobny status ako zamestnanec... nakolko jeho prijmy sa ovazuju za prijmy zo zavislej cinnosti....

z uvedeneho vyplyva :
- moze pouzit vlastne motorove vozidlo na ucely SC
- nemusi platit dan z motorovych vozidiel
- moze si uplatnit PHM podla technickeho preukazu v nadvaznosti na pocet prejdenych km pocas SC
- moze si uplatnit sadzbu zakladnej narady 6,20 skk/km
- sc vyuctuje do 10 pracovnych dni po jej ukonceni
- vyssieuvedene prijmy nie su predmetom dane konatela/zamestnanca (§5. ods.5, pism a)...
Chcela by som sa opytať ako je to s obcianským združenímktoré nemá zamestnancov ale predseda klubu používa kde tu svoje súkromné auto na služobnú cestu....napr. na stretnutie so sponzorom a pod.....môžem tiež takto postupovať?

Ďakujem
0 0
majkatarajka majkatarajka

majkatarajka je offline (nepripojený) majkatarajka

Prosím ta dostal si nejaky vzor alebo formu dohody zamestnanca a zamestnavatela o pouzivani motoroveho vozidla na sluzobne ucely? majkatarajka
0 0
Helmut Helmut

Helmut je offline (nepripojený) Helmut

A ako to bude v pripade konatela, ktory nie je v pracovno-pravnom vztahu s firmou a pouziva na sluzobne ucely auto svojej manzelky? Musi mat jej pisomny suhlas, zmluvu ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Helmut
A ako to bude v pripade konatela, ktory nie je v pracovno-pravnom vztahu s firmou a pouziva na sluzobne ucely auto svojej manzelky? Musi mat jej pisomny suhlas, zmluvu ?
To je jedno, či používa svoje alebo manželkine auto na služobné účely. Dôležité je, že používa súkromné vozidlo na pracovné cesty.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Helmut
A ako to bude v pripade konatela, ktory nie je v pracovno-pravnom vztahu s firmou a pouziva na sluzobne ucely auto svojej manzelky? Musi mat jej pisomny suhlas, zmluvu ?
Podmienkou na preplatenie náhrad za používanie vozidla je, že to nesmie byť vozidlo zamestnávateľa.

Podľa §7 ods 1) Zákona o cestných náhradách platí
Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Evanka
Podmienkou na preplatenie náhrad za používanie vozidla je, že to nesmie byť vozidlo zamestnávateľa.

Podľa §7 ods 1) Zákona o cestných náhradách platí
Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy a náhrada za spotrebované pohonné látky. (ďalej len „základná náhrada&#8220
platí to aj v prípade, ak použije spoločník=konateľ svoje auto, ktoré má na leasing ako súkr.osoba ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať