Zavrieť

Porady

DVZ pri PN

Ospravedlňujem sa vopred, ale už som tak domotaná že ...
Zamestnanec zamestnaný od 1.2.07 základná mzda za 2007 je 835 813,-Sk, základ pre NP za 2007 je 298 407,- SK.
Aký je denný vymeriavací základ pre náhradu príjmu počas PN (prvých 10 dní ) ? Zamestnávateľ vypláca z hrubej mzdy, alebo z max. vym. základu pre NP ?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    maja Pozri príspevok
    Ospravedlňujem sa vopred, ale už som tak domotaná že ...
    Zamestnanec zamestnaný od 1.2.07 základná mzda za 2007 je 835 813,-Sk, základ pre NP za 2007 je 298 407,- SK.
    Aký je denný vymeriavací základ pre náhradu príjmu počas PN (prvých 10 dní ) ? Zamestnávateľ vypláca z hrubej mzdy, alebo z max. vym. základu pre NP ?

    Ďakujem
    Kukni zákon o náhrade príjmu. Je to § 8 ods. 1, v ktorom sa hovorí o výške DVZ, a je tam odkaz na § 55 zákona o SP, podľa ktorého sa pri výpočte postupuje. Takže vyplácaš z maximálneho VZ pre NP.

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...hrade+príjmu

    Zákon o SP
    § 55
    Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky


    Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    mna by zaujimalo... pekny den kazdemu ...co znamena §55 podiel suctu vymeriavacich zakladov. Mam dva VZ jeden zo zivnosti cca v roku 2007 8.***sk od jan - sept., od okt 2007 8100(min, mzda) a dobrovolne od februara do nov 8100 potom odhlasenie a od prihlasenie od 16 dec. z 28000 sk s tym ze som nastupil na marodku 17.dec. zo zivnosti som mal v roku 2006 VZ jan-sept 7200 ,a od okt 2006 to bolo 8.*** sk. Prisiel mi list zo socialky ze mi vznika narok na nemocenske cca 460 sk , ale o dva tyzdne mi prisiel dalsi ze je to 365 sk., podla mojich vypoctov ani jeden nie je spravny. Vie niekto pomoct ? s pre snym prepoctom ?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    aladin Pozri príspevok
    mna by zaujimalo... pekny den kazdemu ...co znamena §55 podiel suctu vymeriavacich zakladov. Mam dva VZ jeden zo zivnosti cca v roku 2007 8.***sk od jan - sept., od okt 2007 8100(min, mzda) a dobrovolne od februara do nov 8100 potom odhlasenie a od prihlasenie od 16 dec. z 28000 sk s tym ze som nastupil na marodku 17.dec. zo zivnosti som mal v roku 2006 VZ jan-sept 7200 ,a od okt 2006 to bolo 8.*** sk. Prisiel mi list zo socialky ze mi vznika narok na nemocenske cca 460 sk , ale o dva tyzdne mi prisiel dalsi ze je to 365 sk., podla mojich vypoctov ani jeden nie je spravny. Vie niekto pomoct ? s pre snym prepoctom ?
    Aj som to viackrát prerátavala, no, žiadna tebou uvedená suma mi nevychádza. Na presný výpočet však treba presné údaje. Ty uvádzaš zo Szčo údaje, ktoré sa mi nezdajú:
    VZ v období: 1-9/06 7200,-Sk -
    VZ v období: 10/06-9/07 8***,-Sk
    VZ od 10/07 8100,-Sk - toto ok

    nebolo to náhodou:
    1- 6/07 7200,-Sk
    7/06 - 9/07 8***,- Sk? (lebo VZ sa mení podla DP vždy od júla)
    tiež si neuviedol, či si bol v r.2006 PN ako SZčO a predpokladám, že povinn.nem.poist.szčo ti k 17.12.07 trvalo a že máš poistené zo SZčO a DNP zaplatené do splatnosti a v správnej výške.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Podľa uvedených údajov, pri PN korá vznikla v decembri 2007 by si mal mať nemocenské z DVZ zo :
    - SZČO (súčet VZ z roku 2006 /365,ak si nebol PN a pod.) = 88887/365 = 243,5261
    - z dobrovoľného poistenia z VZ (28142-8100*)/31 = 646,5162
    Spolu by mal byť DVZ 243,..+646,... = cca 890 Sk.
    Z toho nemocenské za prvé 3 dni á 25% cca 222,50, za ďalšie dni á 55% 489,50 Sk.
    Poznámka * - VZ v úhrne zo SZČO a DNP nesie byť vyšší ako 28142 za celý mesiac, aj ak si zaplatil viac, rozdiel by ti mali vrátiť.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Možno nie najvhodnejšie umiestnený príspevok, ale myslím,že jeho priložením nič nepokazím.




    http://www.socpoist.sk/aktuality-od-...ac/1755s16223c

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.