Zavrieť

Porady

Pracovný pomer skrátený úväzok

Pracovník doteraz pracoval na plný úväzok, od 1.4.bude pracovať
v našej firme len na 1/4 uväzok. V druhom zamestnaní bude pracovať na plný.
Je treba túto zmenu v úvazku oznámiť SP, ZP?
Čo s tzv.zápočtom rokov, a ELDP keď fakticky neukončil prac.pomer?
Je niekto skúsenejší v tomto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak zamestnancovi pracovný pomer nekončí ale sa len mení, nie je potrebné tieto zmeny nahlasovať na ZP a SP. Keďže sa nejedná o skončenie pracovného pomeru, nevystavuje sa zápočtový list ani ELDP. Je to normálne pokračovanie pracovného pomeru, len sú dohodnuté iné podmienky, ktoré sa nikde neoznamujú. Zmena pracovného pomeru musí byť dojednaná písomne, napr. ako Dohoda o zmene pracovnej zmluvy. Upozorňujem, že sa nemení ani nárok na dovolenku. Stále má nárok na rovnaký počet dní.

    koyo je offline (nepripojený) koyo

    koyo
    Chcem sa v tejto suvislosti spytat, ze ked mame zamestnanca, ktory ma zmluvu na dobu neurcitu a sa dohodne so zamestnavatelom na polovicny uvazok, ci to ma nejaky vplyv na charakter zmluvy. Pretoze v §49 (6) sa pise, ze pracovnik, ktory pracuje na menej ako 20 hodin tyzdenne, moze dostat vypoved bez udania dovodu a vypovedna lehota je len 15 dni.

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    koyo Pozri príspevok
    Chcem sa v tejto suvislosti spytat, ze ked mame zamestnanca, ktory ma zmluvu na dobu neurcitu a sa dohodne so zamestnavatelom na polovicny uvazok, ci to ma nejaky vplyv na charakter zmluvy. Pretoze v §49 (6) sa pise, ze pracovnik, ktory pracuje na menej ako 20 hodin tyzdenne, moze dostat vypoved bez udania dovodu a vypovedna lehota je len 15 dni.
    Treba písomne vykonať zmenu pracovnej zmluvy v bode pracovný čas a ak bude zmena prac.času menej ako 20 hodín týždenne tak výpovedná doba je 15 dní.

    koyo je offline (nepripojený) koyo

    koyo
    Dakujem. Ked je vypovedna lehota 15 dni, znamena to ze ta zmluva uz nie je vlastne na dobu neurcitu? Lebo pri beznej pracovnej zmluve na dobu neurcitu nemozno zamestnanca prepustit bez udania dovodu.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    macula Pozri príspevok
    Treba písomne vykonať zmenu pracovnej zmluvy v bode pracovný čas a ak bude zmena prac.času menej ako 20 hodín týždenne tak výpovedná doba je 15 dní.
    Upozorňujem na nové znenie §49 ods.6 ZP platné k 1.9.2007.
    (6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako
    15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
    Naposledy upravil Marína : 01.08.07 at 14:28 Dôvod: úprava textu

    koyo je offline (nepripojený) koyo

    koyo
    Marína Pozri príspevok
    Upozorňujem na nové znenie §49 ods.6 ZP platné k 1.9.2007.
    (6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako
    15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dnía začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

    To je velmi cenna informacia! Takze tym padom ten zamestnanec uz straca vyhody zmluvy na dobu neurcitu, je tak?

    Pracovný pomer skrátený úväzok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.