Zavrieť

Porady

Prijatá záloha a prenos daňovej povinnosti

Ahojte prosím o radu s nasledovným problémom: Sme platci DPH na Slovensku, Naša firma poskytuje služby švédskej firme, ide o službu podľa §15, miesto dodania je na nehnuteľnosti nachadzájúcej sa vo švédsku, daňovú povinnosť teda prenášame na nich. Pri úhrade jednej faktúry spravili chybu a poslali nám oveľa vyššiu sumu peňazí. Dohodli sme sa, že túto zvyšnú sumu budeme brať ako zálohu za dalšie vykonané práce ktoré sa ešte len budú realizovať pocas tohto roka. Ešte nevieme konkrétne kedy a v akom rozsahu a počte.
Z § 19 ods.4 zákona o DPH vyplýva, že ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Podľa § 71 ods.1 platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Nie je mi jasné ako mám teraz postupovať . Musím do 15 dní vystaviť faktúru na celú sumu ktorá nám prišla na účet? A preniesť daňovú povinnosť ako obycajne? Faktúry vystavujeme v EURO a peniaze nám chodia na účet vedený v SKK. Akým kurzom treba sumu na účte prepočítať na EURA?
Ďakujem za každu radu
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  človiečik Vladimír Ozimý
  Rieši nám to presne § 73 zákona o DPH. Tam je napísané že ak sa prenáša daňová povinnosti na prijímateľa služby je dodávateľ služby povinný vystaviť Fa do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby. T.j. správne uvažujete ak vystavíte na prijatý preddavok Fa. Do DPH priznania Vám to nevstupuje a švédska spoločnosť si samozdaní takto prijatú Fa..

  Prijatá záloha a prenos daňovej povinnosti

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.