Zavrieť

Porady

školenie vodičov

Dobrý deň. Chcela by som sa niekoho spýtať,či je na Slovensku povinné školenie obchodných zástupcov?

Už vopred vám ďakujem
Usporiadat
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

No myslým si , že vyslovene povinné to nie je. Obchodných zástupcov by si mali ale preškoliť spoločnosti, ktoré obchodní zástupcovia zastupujú aby vedeli klientovy zodpovedať na jeho otázky o výrobku, službe, spoločnosti...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Keď zamestnanci využívajú v práci firmené auto (5 x za mesiac), musia mať spravené nejaké "referentské skúšky" na vodičský preukaz?
Či stačí keď bude mať len potvrdenie od lekára o spôsobilosti jazdiť a mať klasický vodičák?
Máte niekto s tým skúsenosti?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janna
Keď zamestnanci využívajú v práci firmené auto (5 x za mesiac), musia mať spravené nejaké "referentské skúšky" na vodičský preukaz?
Či stačí keď bude mať len potvrdenie od lekára o spôsobilosti jazdiť a mať klasický vodičák?
Máte niekto s tým skúsenosti?
Áno musia mať referentské skúšky , dokonca ja majiteľ firmy pokiaľ používa vozidlo a zároveň aj potvrdenie od doktora .
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

My vo firme robíme každý rok preškoľovanie vodičov referentov, máme také malé preukaziky a vždy po urobení kontrolného testu tam dostaneme malú pečiatku. Podľa nás sa však riadiť nedá, lebo fúkame aj na studené.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila
A ako často to treba robiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Janna
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila
A ako často to treba robiť?
Inšpektorát bezpečnosti práce .
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Ďakujem, a nievieš ako často to treba obnovovať?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Každé 2 roky a taktiež aj každé dva roky lekárske prehliadky .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte pre doplnenie : Školenie vodičov referentských vozidiel pozri zákon NR SR č.330/1996 Z.z. o BOZP v § 8b ods.1 v znení novely zákona č.158/2001 Z.z. ďalej vyhláška SÚBP a SBÚ č.208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke,údržbe a opravách vozidiel.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Ďakujem veľmi pekne. No nie som z toho moc veselá.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Janna
A neviete mi poradiť, kto to skúša? Dúfam, že nie policajti, lebo asi by som testy už nespravila
A ako často to treba robiť?
Neviem odkiaľ si, ale mám kontakt na Dopravné doškoľovacie stredisko - vydávajú tieto preukazy - tel. 0905 721 692 je to pre BA a okolie.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Zo Žiliny. Ale aj tak ďakujem za pomoc.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

A však skús zavolať, možno to urobia aj v Žiline.
0 0
danod danod

danod je offline (nepripojený) danod

Sany
A však skús zavolať, možno to urobia aj v Žiline.
Nakolko sa nesmie robit reklama tak uvediem len tel. cislo v Ziline 041/5684600. Oni u nás robia pravidelne tieto skolenia.
0 0
danod danod

danod je offline (nepripojený) danod

omylom som odpovedal Sany
Nakolko sa nesmie robit reklama tak uvediem len tel. cislo v Ziline 041/5684600. Oni u nás robia pravidelne tieto skolenia.
0 0
Hanka U. Hanka U.

Hanka U. je offline (nepripojený) Hanka U.

V každom meste je urcite autoskola, ktora ma opravnenie robit tie preskolenia a dava o tom potvrdenie zamestnavatelovi.
0 0
palba palba

palba je offline (nepripojený) palba

vedel by mi niekto povedať aké oprávnenie je potrebné na vykonávanie týchto školení a kto ho vydáva? Ďakujem
0 0
palino22 palino22

palino22 je offline (nepripojený) palino22

Je to stará téma, ale našiel som nasledovnú odpoveď:
ŠKOLENIE VODIČOV MOTOROVÝCH VOZIDIEL:


VYHLÁŠKA č. 208/1991 Zb., Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu zo 7. februára 1991 o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel.

§1 Rozsah platnosti

(1) Vyhláška určuje povinnosti právnických a fyzických osôb, ktoré prevádzkujú, udržiavajú a opravujú vozidlá (ďalej len "prevádzkovateľ") a ich pracovníkov.
§2 Výklad pojmov
b) pracovníkom je podľa tejto vyhlášky vodič z povolania a pracovník, ktorý na pracovnej ceste vedie vlastné vozidlo alebo vozidlo prevádzkovateľa, a pracovník, ktorý práce v súvislosti s prevádzkou vozidiel riadi, alebo opravár, údržbár vozidiel, alebo pracovník vykonávajúci nakládku alebo vykládku vozidla,
d) vozidlom každé motorové vozidlo, príves, polopríves a náves alebo súprava vozidiel.

To znamená (z hore uvedeného vyplýva), že opakovaného - periodického školenia vodičov a preskúšania sa zúčastňujú vodiči motorových vozidiel, ktorí vykonávajú činnosť vedenia vozidla v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, alebo vedenie vozidla je predmetom podnikania ("vodiči z povolania"), skupina vodičov (majitelia menších súkromných firiem, živnostníci a pod.) ako aj vodiči motorových vozidiel skupiny D, vodiči kolesových traktorov, vodiči motorových vozidiel, ktorých celková hmotnosť prevyšuje 7 500 kg, vodiči nákladných automobilov s prípojným vozidlom, vodiči vozidiel so zvláštnymi výstražnými znameniami, vodiči motorových vozidiel skupiny B - tzv. "vodiči referenti"

Vyhláška SÚBP a SBÚ č. 208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel v nijakom ustanovení nerieši otázku školení a overovania znalostí bezpečnostných požiadaviek, ktoré stanovuje. Táto vyhláška má charakter všeobecne záväzného predpisu a pri riešení otázky školení a overovania znalostí treba vychádzať z jednotlivých ustanovení

Zákonníka práce (v znení z. 154/2001 a z. 158/2001) a zákon NR SR č. 158/2001 Z.z.:
§ 35 ods. 2 Zákonníka práce: (Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru) okrem iného ukladá, že pri nástupe do práce musí byť pracovník riadne oboznámený s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí pri svojej práci dodržiavať.
§ 8b zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. ďalej ukladá, že zamestnávatelia sú povinní pravidelne oboznamovať s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a s novými poznatkami bezpečnostnej techniky vedúcich pracovníkov i všetkých ostatných pracovníkov, pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie
§ 14 zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. ukladá pracovníkom povinnosť zúčastniť sa na školeniach a výcviku vykonávaných zamestnávateľom v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a podrobiť sa skúškam. Okruh pracovníkov, na ktorých sa táto povinnosť vzťahuje, je uvedený v § 2 písm. b) vyhlášky č. 208/1991 Zb.
Školenia sa vykonávajú v rozsahu činností, ktoré pracovník vykonáva (t.j. prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť poučenie pracovníka v rozsahu pracovnej činnosti, ktorou ho v súvislosti z prevádzkou, údržbou a opravami vozidiel poveruje). Pri stanovení termínu opakovaných školení treba prihliadnuť na konkrétne podmienky (bezpečnostná úroveň zamestnávateľa či prevádzkovateľa, schopnosti a kvalifikácia pracovníkov, nové predpisy a poznatky z tejto oblasti a pod.).
Zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. v povinnostiach zamestnávateľa v § 8a písm. h/3, § 8b písm. a/1, písm. b - stanovuje ďalšie úlohy zamestnávateľov dotýkajúcich sa i okruhu pôsobnosti tejto vyhlášky.

Zhrnutie:

Pre zamestnancov, ktorí sú vodičmi motorových vozidiel platí tak, ako pre ostatných zamestnancov, že majú byť sústavne oboznamovaní s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie (Zákon BOZP č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. b). Teda zamestnávateľ má zabezpečiť školenia z vyhlášky č. 208/1991 Zb. o BOZP pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel pre vodičov motorových vozidiel. Ak ide o výchovu zabezpečovanú dodávateľským spôsobom, musí mať takáto firma oprávnenie ÚBP SR a na ich lektorov sú stanovené požiadavky podľa podmienok oprávnenia. Termíny opakovaných periodických školení sú právne stanovené zákon NR SR č. 158/2001 Z.z. § 8b písm. 1/b , za primeranú sa považuje dvojročná periodicita.
V rámci opakovaných školení z vyhlášky č. 208/1991 si má teda organizácia určiť, čo je dôležité pripomenúť zamestnancom pre bezpečný výkon ich práce a oboznámiť ich o zmenách v predpisoch.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Práve dnes bol v Zbierke zákonov uverejnený zákon 280/2006 (čiastka 98), ktorý bude asi zaujímavý pre tých, ktorým táto téma niečo hovorí
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
prikladám to sem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať